Digitální fotoaparáty či web kamery? AstraPix 420 a Creative PC CAM 300 v souboji (test)

  • 2
Dva digitální aparáty, jeden od společnosti Creative a druhý od firmy UMAX, mají mnoho společného. Na rozdíl od běžných přístrojů honosících se označením digitální fotoaparát, tyto dva námi testované produkty postrádají náhledové LCD, ale zase nabízí zajímavou ceny a vlastnosti webové kamery. Který je lepší?

Stále více společností přichází na trh se svými produkty pro oblast digitální fotografie. Rozšiřuje se tak nejen nabídka navzájem si konkurujících výrobků jedné kategorie, ale i škála produktů, které tak dokáží oslovit mnohem širší skupinu potenciálních zákazníků. A jako v jiných segmentech trhu, i tady výrobci hledají optimální nastavení poměru ceny a výkonu. My vám nyní nabízíme test dvou přístrojů, kde je hleděno především na cenu.

Digitální fotoaparát nebo web kamera?

Rozlišení 1,3 megapixelu není u nového digitálního přístroje žádný zázrak. Když navíc takový aparát nemá ani náhledový LCD panel, může se zdát, že si chce výrobce ze zákazníka vystřelit. Ale jen do té doby, než dotyčný potenciální uživatel zjistí, že cena takového přístroje spíše blíží klasickému „foťáku“ na kinofilm.

Mohou vůbec o takových produktech jejich výrobci mluvit jako o digitálních fotoaparátech? I když se z našeho pohledu zdá, že se spíše jedná o poněkud vylepšené webové kamery, myslíme si, že právo na toto výše zmíněné označení takové přístroje mají. Obraz zaznamenávají v digitální podobě a nabízí prakticky stejné funkce jako jednodušší kinofilmové kompakty.

Creative PC-CAM300

Společnost Creative označuje produkty své řady PC-CAM jako kombinaci webové a digitální kamery (nevím zda nejde o pouhý špatný překlad anglického slůvka camera, které znamená i fotoaparát, či zda je to záměr), a také ji do vínku dává funkce, které bychom jinak nalezli u digitálních fotoaparátů .

Digitální fotoaparát Creative PC-CAM 300

 

UMAX AstraPix 420

Tento přístroj se kategorii digitálních fotoaparátů přibližuje mnohem více. Na první pohled přináší mnohem klasičtější tvar, dokonce zde nalezneme dvojnásobný digitální zoom a možnost výběru několika velikostí snímků.

Digitální fotoaparát UMAX AstraPix420

Balení a vybavení

Digitální fotoaparát od firmy UMAX je dodáván v papírové krabičce, jejíž velikost je o něco menší než například balení předplacené sady mobilních operátorů. Creative zase vsadil na mnohem výraznější design balení. V jedné části krabice o přibližné velikosti A3 je průhledný plastikový výlisek, v němž je uložen samotný aparát, a zbytek prostoru zabírá kartónový kvádr skrývající ostatní vybavení.

Zadní část UMAXU AstraPix 420

Zadní část digitálního fotoaparátu Creative PC-CAM300

Co se týká vybavení, jsou na tom oba produkty v podstatě stejně. V obou baleních jsme nalezli USB kabel pro komunikaci s počítačem, mikrotužkové AAA baterie, CD-ROM, návod k použití v několika jazycích včetně češtiny a řemínek. V balení AstraPix 420 jsme navíc objevili knihu "Digitální fotografie" od Ondřeje Neffa a videokabel pro propojení s televizí, videem, apod. K aparátu PC-CAM 300 je zase dodáván stolní dock, který může posloužit jako stativ pro fotografii nebo funkci webové kamery.

Vzhled

Zatímco se společnost Creative vydala cestou designového experimentování a dala své řadě PC-CAM tvar inspirovaný mořskou mušlí, UMAX se u svého AstraPixu držel osvědčených tvarů. Oba přístroje mají na čelní straně optický hledáček, blesk a objektiv. Je zajímavé, že shodně nabízejí velice malou optiku. Horní část je v obou případech vyhrazena spoušti.

Zadní plocha pak skýtá u obou digitálních fotoaparátů prostor pro průhledový hledáček, tři ovládací tlačítka a LCD displej. Pod slovy LCD displej si prosím nepředstavujte velký náhledový barevný LCD panýlek, ale spíše displej kalkulačky. Zobrazuje pouze aktuální nastavení a režim přístrojů.

PC-CAM 300 i AstraPix 420 mají jedno z tlačítek vyhrazeno pro zapínání/vypínání přístroje a jedno pro nastavování různých módů. Třetí tlačítko Creative vyhradil pro nastavení blesku a UMAX pro potvrzení výběrů z menu.

Co skrývá CD

Při porovnání softwarového vybavení vede mírně přístroj od společnosti Creative. Nejen, že obsahuje programy pro komunikaci mezi PC a fotoaparátem „ PC-CAM Center“, maunál, ovladače a editační program na fotografie od renomovaného výrobce „Ulead Photo Express 4.0 My Custom Edition“, ale také „hlídací“ program „WebCam monitor“, který pomocí digitálního aparátu zachycuje pohyb ve sledovaném prostoru, nebo komunikační internetové programy jako MS Netmeeting, Creative MediaRing Talk či přehrávač Creative Oozic Player. Na CD-ROMu, který je dodáván s fotoaparátem AstarPix, lze nalézt následující softwarové vybavení: My Camera, Presto! Image Folio, Presto! Mr. Photo a Acrobat Reader. My Camera je samozřejmě obdobou PC-CAM centra od Creativu. Oba programy s názvem Presto! pak slouží k práci s obrázky.

Technické parametry

Aparáty se liší již ve svém snímacím prvku. PC-CAM používá CCD prvek s rozlišením 640x480 bodů, AstraPix zase CMOS čip s rozlišením 1280x1024 pixelů. Přesto jak UMAX, tak Creative u námi testovaných aparátů uvádějí rozlišení 1.3 milionu obrazových bodů. PC-CAM ale dosahuje tohoto rozlišení softwarovou interpolací, kdy jsou chybějící pixely vypočítávány na základě obrazu získaného z fyzicky přítomných snímacích bodů.

Ačkoliv má AstraPix v manuálu definováno 8 MB vestavěné paměti, nám se podařilo pracovat pouze s 2 MB úložné paměti. Patrně i proto případní uživatelé rádi využijí slotu pro Compact Flash karty. PC-CAM nabízí 8 MB interní paměti, které však již nelze dále rozšířit. U AstraPixu se nám na rozdíl od konkurence podařilo zjistit ohniskovou vzdálenost objektivu, která činí 9,8 mm. Blesk má v obou případech dosah přes 2 metry a je možno nastavit redukci efektu červených očí. Ani jeden z přístrojů nenabízí makro režim a fotit lze s nimi od cca 8 decimetrů do nekonečna. Samospoušť je v obou případech nastavena na 10 sekund. Zvuk umí zaznamenat pouze výrobek Creative, čehož lze nejlépe využít při nahrávání videosekvencí (PC-CAM 60 s, AstraPix 30 s) a při videokonferencích. AstraPix zase na druhou stanu umí 2x digitální zoom a přehrávání nasnímaných souborů na televizi. Rozměry a váha u UMAXe jsou 103 x 57x 35,7 mm a 122 g bez baterií. U PC-CAMu jsou všechny hodnoty o cca 10% větší.

Praktické zkušenosti

AstraPix 420 se po instalaci ovladačů chová jako další disk, nemá však přiřazeno písmeno jednotky. Díky možnosti použít rozhraní TWAIN je poměrně jednoduché dále pracovat s nahranými obrázky. Jako webcam je poněkud problém s neexistencí zvukového snímání.

PC-CAM 300 může komunikovat s počítačem pouze přes své softwarové rozhraní PC-CAM Center. Které slouží k přesunování obrazových a video souborů a jako software pro webovou kameru. Vzhledem k maximální redukci funkcí u PC-CAMu je práce s ním mnohem jednodušší, prakticky si jen vyberete, zda chcete snímat statické obrázky nebo video a pak stačí jen mačkat spoušť.

Co se týká rychlosti, poněkud svižnější je AstraPix. Jeho problémem jsou ale baterie, neboť musí být (alespoň dle našich zkušeností) neustále přítomny, neboť napájejí interní pamět, ve které jsou uchovány snímky. To znamená, že pokud baterie nějakým nedopatřením vyjmete, nebo se vám vybijí, přijdete i o obrázky v paměti.

Kvalita fotografií a videosekvencí

V kvalitě statických snímků AstraPix 420 rozhodně PC-CAM 300 překonává. Digitální přístroj UMAXu má ale rezervy ve snímání videosekvencí. Podařilo se nám dokonce při jednom záběru dostat dolní třetinu obrazu nad horní dvě. Creative zase bude muset poněkud zapracovat na focení s bleskem, neboť dochází k velice nepříjemnému zabarvení snímků do červena.

Testovací foto

Barva u snímku z PC-CAM300 je při použití blesku v místnosti posunutá do červena

A pro porovnání stejný snímek z AstaPix 420 

Náš obvyklý testovací snímek chodby v podání PC-CAM300

Náš obvyklý testovací snímek chodby v podání AstraPix 420 

Závěrem

Pokud si chcete pořídit opravdu laciný přístroj na snímání digitálních obrázků, určitě vás tyto a podobné fotoaparáty zaujmou. Možná vám v rozhodování pomůže i verdikt tohoto duelu:

V případě, že dáváte přednost statickým snímkům, dá vám větší možnosti, vlastnosti a kvalitu AstraPix 420, musíte ale počítat s více než o jednu třetinu vyššími náklady na pořízení přístroje, než u testovaného Creativu. Ve všech dalších případech vám lepší službu odvede PC-CAM 300.