Digitální fotografie - kde, jak a za kolik? Zjišťovali jsme ve fotolabech

aktualizováno 
Jaký je sortiment služeb digitálních minilabů? Každá laboratoř nabídne úpravy jasu či odstranění červených očí. Rozdíl je především v cenách a způsobu objednávek. Fotografie můžete přinést osobně, ručně zadat do firemního systému nebo poslat přes internet. Kde se vyplatí vyvolat snímky z digitálu?

Provozovny s digitálními minilaby u nás rostou jako houby po dešti, ale ještě donedávna bylo vyvolání snímků z digitálních fotoaparátů víceméně problematické. Uživatelé moderních přístrojů měli jedinou volbu: inkoustovou tiskárnu. Vezmeme-li v úvahu jen cenu fotografického papíru, dostaneme se bez problémů pod pět korun za foto formátu 10x15 cm. Připočítáme-li však také mnohasetkorunové částky za inkoustové náplně a samotnou pořizovací cenu tiskárny, nejlépe s šestibarevným fototiskem, peněženka zapláče.

Jak pracují digitální minilaby?

Značkové fotolaboratoře používají vlastní přístroje, v obchodě s logem Fuji, Kodaku či Konicy najdeme minilab stejné značky. V ostatních jsou velmi rozšířené laboratoře Noritsu. Digitální minilaby v sobě zpravidla kombinují jak konzoli pro načítání snímků z digitálních médií, tak i filmový skener s vysokým rozlišením. Zpracování obou typů snímků pak probíhá stejnou cestou, operátor tak může kontrolovat kvalitu všech zakázek na monitoru a provádět korekce na konzoli minilabu.

Korekce jasu a kontrastu provádějí některá pracoviště automaticky. Zákazník si může naporoučet řadu dalších prací, například retuš červených očí, ladění barev, výřezy, rámečky nebo vložení textu. Komu by to bylo málo, může si nechat udělat kompletní kalendář. Za poplatek obdržíte své snímky zazálohované na CD.

Terminál pro vypalování fotografií z karet
Terminál pro zálohování fotografií z karet na CD

Pozor na formáty

Digitální minilaby jsou schopné zpracovat digitální fotografie všech běžných rozměrů. Podle možností digilabu je to obvykle od 9x13 až po 20x30 cm, někde si ale můžete objednat i zvětšeniny o velikosti 30x45 cm. "Ty ale dodáváme do několika dnů, takové zakázky totiž musíme posílat na centrálu do Fomei. Nemáme na ně kapacity," vysvětluje pan Nádeník z prodejny F-Foto.

Při zadávání zakázky musí zákazník pamatovat na odlišný formát digitálních fotografií. Zatímco políčko kinofilmu má poměr stran 3:2, většina digitálních kompaktů má obraz 4:3. Na klasických formátech tak bude oříznut vršek a spodek snímku. Řešením je fotografie nezvětšovat na celou délku papíru, kolem obrázku zůstanou bílé okraje. Některé laboratoře nabízejí i zpracování na speciální digitální formáty, na nichž bude snímek celý, bez okrajů - např. 10x13, 13x17 apod.

Terminál Fujifilm v UltraLabu
Terminál Fujifilm v provozovně UltraLab

Fotky i z diskety

Žádná platforma nemá dveře zavřené, laboratoře přijímají všechny typy médií. Uspějete s CD, ZIP a prakticky všemi paměťovými kartami. "Problémy jsou jenom s některými typy Memory Sticků od Sony, čtečka umí jen jednu specifikaci," zjistili jsme v provozovně Kodak Hauf na pražské Vinohradské třídě. Digilabům rovněž nevoní české názvy souborů či adresářů. Velká cedule varuje před použitím diakritiky na paměťovém médiu.

Když chybí některé sloty přímo na minilabu, nahradí je redukce na PC-Card nebo počítač. Například Konica QD21 Plus pracuje v síti s PC, kam jsou připojeny klasické čtečky paměťových karet, s nimiž minilab nespolupracuje. Konica je vybavena i archaickou disketovou mechanikou. "Není tu jen tak, spousta lidí stále nosí soubory na disketách," směje se sympatická operátorka v obchodě FotoFinishing v Krakovské. "Většinou se pak se diví, že něco nejde načíst, nebo že je snímku jen polovina, protože se na disketu nevešel."

Digilab Konica QD21Plus
Digitální minilab Konica QD21 Plus

Terminál a internet usnadňují práci

Pokud si nejste jistí, zda se všechny snímky povedly, a nechcete zbytečně platit za zkažené fotografie, poslouží vám terminál pro zadávání digitálních zakázek. Takové stojany jsou instalovány například v prodejně Foto Škoda nebo v UltraLabu, zaštítěném značkou Fuji. Stačí vložit paměťovou kartu nebo CD, na monitoru s dotykovou obrazovkou vybrat záběry, zvolit formát a typ papíru a odeslat ke zpracování. Obsluha tak vůbec nepřichází do kontaktu se zdrojovým médiem, čímž je eliminován manipulační poplatek, který si některé fotolaby účtují. Zakázka je druhý den připravena.

Terminál Noritsu ve Foto Škoda
Terminál Noritsu v prodejně Foto Škoda

Šíří se také internetové sběrny digitální fotografie. Rozhraní pro zaslání fotografií má na svých stránkách například laboratoř FotoStar. Zákazník po registraci získá přístup k vlastní galerii, kam může uploadovat obrázky a připravovat zakázky. Na výběr jsou formáty od 9x13 po 30x45, matné nebo lesklé papíry Kodak Royal, obrázky s bílými okraji nebo zvětšené a oříznuté podle formátu. Systém zvládne také panoramatické fotografie. Na snímky mohou být aplikovány korekce expozice a barev nebo nikoliv. Pokud jste si svými snímky jisti, bez úprav jsou fotografie levnější. Zakázku si můžete vyzvednout v libovolné sběrně kdekoliv v ČR. FotoStar nabízí ke stažení klientskou aplikaci, s níž fotografie připravíte v teple domova, a po internetu odešlete již kompletně hotovou zakázku.

Systém odesílání souborů přes internet provozuje také další velká síť Fotolab, ale i klasické "kamenné" laboratoře. Do provozovny tak budete muset jen jednou - pro hotové snímky.

Za kolik?

Digitální fotografie jsou ve značkových fotolabech zpracovány za stejnou cenu jako snímky z klasického kinofilmu, bývají ale také o něco dražší. Je to pochopitelné, pořízení digilabu znamená velké finanční zatíčení a vynaložené peníze se musí vrátit. Ceny ale přece jen klesají. S nabídkami sítě drogerií se sice srovnávat nedají, ale jsou znatelně nižší než při nástupu technologie na trh. Kolik tedy zaplatíte za digitální fotografie?

Minilab / cena za rozměr

9x13 cm

10x15 cm

13x18 cm

15x21 cm

F-Foto

6,50

8,--

13,--

25,--

FotoFinishing

6,90

7,90

12,90

24,--

Fotolab*

6,90

7,90

14,90

 29,90

FotoStar**

7,90

7,90

10,90

 24,90

Foto Škoda***

6,--

7,--

14,--

19,--

Kodak (Hauf, Axio)

7,--

8,--

14,--

16,--

UltraLab

7,--

9,--

15,--

20,--

* - od 25 ks + transfer poplatek 15,- Kč
** - ceny bez úprav
*** - vložení zakázky z terminálu

Rozlišení vs. velikost

V článku, který otevíral celou přílohu Digitální léto, jsme uveřejnili tabulku rozlišení digitálních fotoaparátů ve vztahu k fotografickým formátům. Na základě zkušeností a testovacích výstupů, který nám poskytly společnosti FotoStar a F-Foto, ji můžeme prakticky potvrdit. Pro formát 10x15 cm jsou postačující megapixelové snímky, 2mpix již zajišťuje vysokou kvalitu. Platí zde přímá úměrnost, tedy pro nejvyšší kvalitu snímků 13x18 cm jsou vhodné 3 mpix, pro 15x21 cm pak 4 mpix atd. Čtyřmegové rozlišení lze s úspěchem použít i na fotografie o velikosti 20x30, jemné prokreslení detailů zůstává. Pokud ale nehodláte obrázek zkoumat lupou, stačí už dva megapixely! Je tedy pravda, že rozlišení není vše, důležitá je především optika.

Témata: Kamera, zakázka, Kodak

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Další z rubriky

Z analogové zrcadlovky vyrobí špatně fotící monstrum, hipstery nadchne

I am back, Photokina

Špatně může být vlastně „krásné“. Na vlně, která se šíří nejen světem fotografie už několik let, se veze například...

Sigma vyrobí vlastní fotoaparát s plnoformátovým čipem Foveon

Sigma na veletrhu Photokina 2018

Sigma pokračuje ve výrobě vlastních fotoaparátů, které používají unikátní snímací čip Foveon. Tentokrát slibuje jeho...

Canon představil utajované novinky. Po 30 letech zásadně inovuje EOS

Canon EOS R

Společnost Canon představila novou řadu plnoformátových bezzrcadlovek EOS R. Je to poprvé po třiceti letech od uvedení...

Najdete na iDNES.cz