Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální šperky: MP3 velikosti mince, foťák v zapalovači

aktualizováno 
Patříte mezi milovníky vytříbeného designu? Pak je tento článek určen právě vám. Představíme si dva lahůdkové hudební přehrávače velikosti větší mince a digitální foťáček ukrytý v zapalovači, po němž zatoužil i slavný agent James Bond.

Patříte mezi milovníky vytříbeného designu? Pak je tento článek určen právě vám. Představíme si dva lahůdkové hudební přehrávače velikosti větší mince a digitální foťáček ukrytý v zapalovači, po němž by určitě zatoužil i James Bond.

Hudba téměř neviditelná

Již loni v létě jsme informovali o plánech korejských firem Station Z a Eratech, které spolupracovaly na vývoji skutečně miniaturního hudebního přehrávače. Před půl rokem byla dostupná jen neúplná technická data, která dávala jen hrubou představu o tom, jak by budoucí digitální skřítek mohl vypadat a fungovat. Zajímavé byly především rozměry: průměr pouhých 42 mm a tloušťka 10 mm naznačovaly, že půjde skutečně o věc nevídanou. Dozvěděli jsme se také to, že designu padla za oběť flexibilita přístroje. Jak to tedy dopadlo?

Eratech EMP-Z

Na obrázku vypadá přehrávač EMP-Z spíše jako discman, ale je ve skutečnosti je veliký jako dvě mince v hodnotě pěti set korejských wonů položené na sobě. "Cvrček" nemá displej, jediným projevem činnosti je problikávání dvou stavových diod, červené a zelené. Po obvodu se nacházejí pouhá čtyři tlačítka, která zajišťují skutečně jen to nejnutnější, tedy přehrávání, skok mezi skladbami a kontrolu hlasitosti. Zvukový formát MP3 zůstal osamocen, s jiným kodekem přehrávač nepracuje a kromě playbacku nedisponuje ani žádnými pokročilými funkcemi. Napájení obstarává malý Li-Ion akumulátor, dobíjitelný přes USB. EMP-Z se v systému hlásí jako externí disk a dává tak svých 128 nebo 256 MB k dispozici pro přenos dat.

Tato koncepce je v Asii velmi populární a tamní zpravodajské weby se nad "mincovním" přehrávačem rozplývají. A nejsou sami, pod vlastní značkou se jej chystají uvést další výrobci elektroniky, například nedávno zmiňované MPIO. Kolem Pacifiku ale krouží ještě jeden malý hudební zázrak, který tentokrát pochází od firmy Hyundai. Výrobce automobilů a spotřební elektroniky překvapil vlastní koncepcí neviditelného přehrávače.

Hyundai HY206

Model HY-206 je o něco větší než předchozí "kolibřík", v průměru má 50 a na tloušťku 12 mm. Tlačítka jsou umístěna na přední stěně a přehrávači chybí už jakákoliv optická signalizace. Vynahrazuje si to v jiných sektorech: Přehraje MP3 i WMA a díky vestavěnému mikrofonu dovede nahrávat hlasové poznámky. Zatímco cena EMP-Z není známa, Hyundai stojí ve 128MB verzi kolem 120 dolarů (cca 3240 Kč bez DPH).

Připalte si foťákem

Fotoaparát v netradiční podobě nabízí milovníkům extravagantních digitálních hraček internetový obchod I Want One Of Those. V pouzdře připomínajícím benzínový zapalovač Zippo, což je evidentně stále populárnější podoba digitálních propriet, se ukrývá malá špionská centrála: Pořizuje statické obrázky, natáčí video, funguje jako webová kamera, hlasový záznamník a je schopná snímat fotografie v zadaném intervalu.

JB1

Parametry nejsou na dnešní dobu nijak oslnivé, ale samozvaní agenti by si měli pro informativní účely vystačit i s rozlišením 640x480 bodů. Do interní paměti s kapacitou 8 MB se vejde 150 snímků, osm minut zvukového záznamu ve formátu WAV či 25 sekund videa v rozlišení 320x240. Jedna mikrotužková baterie vystačí na dvě tisícovky fotografií, přiložený software poslouží k jejich editaci a spolupráci kamerky s internetem. A to nejdůležitější nakonec - za oficiálního kapesního parťáka Jamese Bonda zaplatíte stoeurovou bankovkou, tedy zhruba 3 300 korun.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Mapa prozradí, kde hrozí nebezpečí povodní

Notebook

Povodňová mapa na Intermap.cz ukáže v Česku místa, která jsou spojena s rizikem povodní. Po ztracených zvířatech lze...

Která je nejrychlejší nebo nejvtipnější? Šampioni ze světa kryptoměn

Kdo zvítězí v závodu kryptoměn?

Hodnota, anonymita, náročnost těžby, rychlost a humor. I ve světě kryptoměn se svádí souboj o prvenství. Přinášíme...

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz