Přenosné digitální televizory

Přenosné digitální televizory | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Digitální televize do kapsy: moderní souboj Davida a Goliáše

  • 30
Velikost televizních přijímačů se podařilo zredukovat natolik, že je lze bez problémů schovat do kapsy, přenést a vysílání sledovat i na chatě či ve stanu. Postavili jsme vedle sebe dva poněkud rozdílné, ale přesto podobné přístroje. Který vám odvede lepší službu? Na to odpovídá náš test.

Pojmy „přenosná digitální televize“ lze chápat různým způsobem.

V podání MSI je to přístroj kapesních rozměrů s 4,2“ displejem, integrovanou baterií, dálkovým ovladačem a slotem pro SD karty (ovšem bez karty).


MSI Mega View D-310 stojí 5 029 Kč

Sencor své zařízení vybavil 7“ displejem, digitálním i analogovým tunerem, integrovanou baterií, dálkovým ovladačem … ale pokud nejste klokan, do kapsy ho rozhodně nenacpete.


Sencor SPV-6701T stojí 5 990 Kč

Přenosnost versus velikost obrazu

Je jasné, že menší televizor snadno přenesete, ale u většího je zas sledování vysílání podstatně příjemnější. A navíc se o sledování pořadů můžete podělit s ostatními.

MSI vsadilo na displej s klasickým televizním poměrem 4:3 s úhlopříčkou 10,6 cm. To je pro příjem českých a slovenských kanálů výhoda, protože obraz tedy efektivně vyplňuje celou plochu displeje. Optimální pozorovací vzdálenost činí zhruba 30 centimetrů, což lze v zásadě splnit jen při jednom divákovi. Pokud se tedy nechcete výrazně tulit.

Po dokončení sledování stačí odpojit externí anténu, přístroj vložit do ochranného transportního pouzdra, strčit do batohu … a je uklizeno.

Sencor vsadil na velký displej. Úhlopříčkou 17,6 cm a především širokoúhlým formátem s poměrem stran 16:9 se hodí i pro sledování DVD přehrávače, který lze do přístroje díky vstupům zapojit. Pro naše televizní vysílání - širokoúhle se zatím vysílá jen výrazně menší část programu – to však ideální není.

Jestliže u metrové plasmy nám černé okraje lemující obraz nijak zásadně nemusí vadit, zde máte neustále pocit, že se místem zbytečně plýtvá. Obraz lze samozřejmě na široký formát roztáhnout, avšak za cenu nepříjemné deformace. Větší rozměr obrazovky umožňuje příjemné použití i v karavanu, protože ho může sledovat více diváků naráz. 

Napájení: baterie versus zdroj

Oba dva testovanci disponují  integrovanými akumulátory. MSI z ní vydrží být v provozu lehce přes tři hodiny, Sencor s DVB-T kolem dvou, u analogu o něco více.


Zatímco baterii Sencoru lze vyjmout a potenciálně  vyměnit, baterie MSI je nedílnou součástí těla přístroje.

Při domácím použití lze přístroje pomocí externích adaptérů připojit do energetické sítě, díky patřičným kabelům je lze zapojit i do konektoru autozapalovače. To ocení například taxikáři.

Poradíme Vám jaký vybrat dárek... vanoce.idnes.cz 

Co dovedou: funkce versus univerzalita

MSI přehraje digitální TV vysílání, a samozřejmě i rozhlasové stanice, které se v multiplexech nacházejí. Dokáže zobrazit teletext a nechybí ani programový průvodce EPG.


Teletext MSI zobrazuje v menším vycentrovaném okénku

Z vložené paměťové karty přehraje hudbu v MP3, zobrazí fotografie JPG a dokonce přehraje i DivX video. Obraz i zvuk pouští i výstupem ven, lze ho tedy nouzově použít jako set-top-box a DivX / JPG přehrávač pro větší televizor.

    

Multimediální soubory vybíráte v přehledném menu, velmi podobně jako u většiny DVD přehrávačů. Akceptuje adresářovou strukturu, ale nezobrazuje ID3 tagy, pouze názvy souborů. Zobrazit dovede i fotografie z pětimegového foťáku, na jejich načtení však musíte pár sekund počkat. DivX video přehrává naprosto plynule, obraz je výborný (například trailer k Ice Age 2), nezaváhal u žádného zkoušeného souboru, bohužel se musíte obejít bez titulků.

Jako bonus výrobce přibalil dvě hry (Tetris a Boxman), takže si můžete zkrátit nudné čekání během reklam.  

Sencor nabízí příjem digitálního i analogového televizního vysílání, díky čemuž lze použít i tam, kam ještě DVB-T nedozářilo. Že to platí jsem si ověřil  v jedné vesnici nedaleko Jičína – oba kanály české televize bylo možno i na připojenou „mini anténku“ naladit ve velmi slušné kvalitě, komerční stanice šly trochu hůře. S lepší anténou by to však nebyl problém.

Přípojná místa Sencoru: přehrávejte DVD, nebo obraz pošlete na velkou obrazovku


Nechybí samosebou EPG a Teletext, obé funkční, čeština není przněna.

Z digitálních multiplexů dokáže přehrávat i rozhlasové stanice a díky externím vstupům je možné ho připojit k VHS videorekordéru nebo DVD přehrávači a použít jako monitor. Potěšitelné je, že vstupy se dají nakonfigurovat i jako výstupy a přístroj pak nouzově poslouží i jako set-top-box.

Na lovu: drobná digitální neschopnost versus analogový průměr

Přístroje jsem zkoušel v tradičním prostředí –  novostavba na pražském kopci, okna s výhledem na město, kvalitní společný domovní anténní rozvod pro analogovou televizi a antény z příslušenství pro digitál. Předem si musím povzdychnout, že ladění nebylo bezproblémové.

MSI zachytilo dostatečně silný signál jen na balkoně, či s anténou vystrčenou z okna. Uvnitř bytu se nezmohlo na víc jak pár chabých několikavteřinových pokusů.

Pokud však naladil a přijímal, byl obraz perfektní. Ostrý, výrazně barevný, s přirozeným pohybem a jemnou kresbou. Drobnou výtku mám k lesklé povrchové úpravě celé přední strany přístroje. Velmi ochotně odráží všechna světla, což je při sledování nepříjemné.

Sencor chytil oba multiplexy levou zadní a na vlastní anténu hrál i kdekoli v bytě. Jeho příjmové schopnosti v oblasti DVB-T hodnotím jako výborné. Obraz byl oproti MSI méně ostrý s nižší sytostí barev. V celkovém pohledu ho však lze označit za velmi dobrý.

Větší trable nastaly s analogovým příjmem. I při připojení na kvalitní účastnickou anténní přípojku obraz vykazoval šum a občas i duchy - jemné doladění "fine tuning" sice leckdy pomohlo, ale ve většině případů jsem bezchybného výsledku nedocílil.

Obsluha a menu

Ačkoli mají oba přístroje různou logiku obsluhy, na obě se dá snadno zvyknout a nepůsobí potíže. 


Ladění kanálů je takřka identické, jako u dospělých DVB-T tunerů (zde Sencor)


Parametry obrazu můžete upravit dle chuti, u Sencoru je to dokonce nutností (nastavení z výroby rozhodně není optimální)

Kdo z koho?

Pokud u obou přijímačů nakupíme na hromádky klady a zápory, dojdeme k závěru, že větší pozitivní kopeček vyrostl u Sencoru. Počítejte se mnou - výborný příjem, široká výbava, dva tunery, video vstupy a velmi dobrý obraz.

MSI zase vede ve výbavě - schopnost přehrávat multimediální soubory a především pak DivX videa je velkým kladem. Vše si ale kazí mizernými příjmovými vlastnostmi.

Zápas Davida s Goliášem tedy dopadl jinak než tehdá před lety ... tentokrát přeci jen zvítězil ten větší.

   Sencor SPV-6701  MSI Mega View D-310
 cena  5 990 Kč (s DPH)  5 029 Kč (s DPH)
 úhlopříčka

 7"   (17,6 cm)

 4,2"   (10,6 cm)
 TV systém  DVB-T / PAL / NTSC  DVB-T
 přehrává multimédia  ne  MP3, JPG, DivX
 EPG / TXT  ano / ano  ano / ano
 české menu  ano  ne
 zvukový vstup / výstup  ano / ano  ne / ano
 obrazový vstup / výstup  ano / ano  ne / ano
 poměr stran obrazovky  16 : 9  4 : 3 
 rozměry  193 x 143 x 25 mm 129 x 82 x 15,6 mm
 hmotnost  0,56 kg  0,18 kg
 zapůjčil FAST ČR  Alza.cz