Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální televize již opustila kolébku. Bude letošek v této oblasti revoluční?

aktualizováno 
Experimentální digitální vysílání DVB-T bylo sice zahájeno již v roce 2000. Jaké zajímavé události přinesl v této oblasti loňský rok a co můžeme očekávat letos?

Lednu dominovaly tahanice o zákon o elektronických komunikacích

První lednovou událostí roku 2005 týkající se digitálního vysílání, bylo pozastavené zkušebního vysílání v Multiplexu C od 5. ledna. Ten provozuje Český Telecom. Leden však bude především ve znamení nového zákona o elektronických komunikací. Nejprve byla 10. ledna vyjmuta ze Zákona o elektronických komunikacích vyňata část věnovaná digitalizaci. Proto Ministerstvo informatiky vypracovalo novelu mediálního zákona, kterou vláda schválila 26. ledna  (více zde).

O den později 27. ledna vrátil senát do sněmovny nový zákon o elektronické komunikaci. Senátorům se nelíbilo zvýhodňování veřejnoprávních médií na úkor soukromých. Více si o kroku senátorů můžete přečíst zde.

Mediální komise parlamentu se svém zasedání 28. ledna usnesla, že si nepřeje, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začala s udělováním dlouhodobých regulérních licencí na digitální vysílání (více zde).

V únoru RRTV vyhlásila veřejná slyšení

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se však opřela o jiný právní výklad a 11. února vyhlásila na druhou polovinu května a začátek června veřejné slyšení zájemců o digitální licence pro multiplexy B a C (viz zde). Na konci února přehlasovala Poslanecká sněmovna Senát a veřejnoprávní média definitivně získala vlastní multiplex A. Podle vyjádření tehdejšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře by však měly mít i soukromé televize prostor pro digitalizaci (více zde).

Související odkazy

Víte jak vysílá digitální televize? Nakoukněte do jejího zákulisí

Nabídka digitálních kanálů se od ledna zvětší

Co musí Ježíšek vědět o digitální televizi

Jak funguje digitální TV vysílání. Nahlédněte s námi do zákulisí

Čtvrtý kanál ČT zahájí vysílání den před olympiádou

V Praze se testuje další formát digitální televize

Dnes začíná digitální rozhlasové vysílání DAB

Digitální televize umí víc, než si myslíte

Již příští rok přijdou nové televizní stanice

Pomalé zavádění digitální televize odskáčou lidé v pohraničí. Zhorší se jim příjem

Test digitálního vysílání: lidé byli většinou překvapeni kvalitou obrazu

Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro

Nova pohnala Radu před soud

V březnu se stala pouze jedna významná událost, když televize Nova podala žalobu na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Soukromá televize se tak rozhodla bráni proti rozhodnutí Rady nerozšířit její kmitočty. Více informací naleznete zde.

V květnu zahájila vysílání ČT24 a odstartovalo licenční řizení

Na začátku května spustila Česká televize vysílání nového zpravodajského kanálu ČT24 (viz zde). V polovině měsíce odstartovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Rada licenční řízení pro multiplex B a uchazeči zahájili osvětovou kampaň (více zde).

ČT24 začala vysílat v DVB-T. Naši čtenáři testují digitální televizi

Jedinou červnovou událostí bylo spuštění vysílání ČT24 v multiplexu A (viz zde). V polovině června jsme vyhlásili velký čtenářský test digitálního vysílání, který se rozběhl od konce června (více zde).

Schválení mediálního zákona bylo opět odloženo

Červenec přinesl opět zklamání. Poslanecká sněmovna vrátila novelu mediálního zákona, a tedy i pravidla digitalizace, k novému projednání výborům. Následně 15. července ukončila vysílání TV Praha, která byla součástí multiplexu CDG (více zde). 

ČT dostala v srpnu povolení k řádnému vysílání

V srpnu vzbudilo velkou pozornost rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který vyhradil programům České televize kmitočty sítě A v rámci pozemního digitálního vysílání. Česká televize dostala od ČTÚ šestiměsíční lhůtu na spuštění řádného vysílání v DVB-T (více zde).

V září rozhodla ČT o zahájení vysílání

Nejvýznamnějšími událostmi září bylo rozhodnutí Rady ČT o zahájení řádného vysílání v říjnu a zařazení televizní stanice TOP TV do zkušebního vysílání multiplexu CDG.

Naše recenze

Vyplatí se DVD i digitální televize v jediném přístroji?

Aktualizováno (4.10.2005): Set-top box vám může nabídnout víc než jen sledování televize

Pořiďte si digitální televizi do svého počítače

Nahrajte si digitální televizi na USB klíčenku

Malý a levný set-top box, který nadchne nejen nenáročné uživatele

I levné set-top boxy vám zaručí kvalitní příjem digitální televize

Říjen se zapsal zlatým písmem do televizní historie

Událostí číslo jedna nejen října ale celého roku se stalo zahájení řádného pozemního digitálního vysílání v pravé poledne 21. října 2005. Podrobnosti si můžete přečíst v článku Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro.

I na letošním Invexu probíhala tak jako každý rok panelová diskuze o digitálním vysílání. Na ní jsme se například dozvěděli, že pomalé rozšiřování digitálního pozemního TV vysílání (DVB-T) patrně omezí příjem klasického analogového vysílání v pohraničí (více zde). Další zajímavé informace naznačovaly, že by mohlo začít udělování licencí ještě před koncem roku 2005 (více zde). Te se však bohužel zatím nestalo.

Testuje se digitální televize do mobilních zařízení. ČT bude mít další kanál

Na začátku listopadu bylo v Praze a Středních čechách spuštěno testování formátu digitálního vysílání pro mobilní zařízení DMB (více zde). V polovině měsíce dostala také televize Prima licenci pro řádné televizní vysílání, která se týká celého multiplexu B, který se stane druhým multiplexem s řádným vysíláním. 

Poslední událost se týká České televize, která na konci listopadu oznámila, že její sportovní kanál zahájí vysílání 9. února den před zahájením ZOH v Turíně (více zde). 

V multiplexu B přibudou další programy

Prosincovou událostí se stalo prodloužení licence společnosti Czech Digital Group pro experimentální vysílání (více zde). Brněnští diváci dostali 22.12. od Radikomunikací předčasný vánoční dárek v podobě testovacího digitálního vysílání (více zde).

Digitální televizi čeká letos přelomový rok

V lednu by měla Poslanecká sněmovna měla schválit ve třetím čtení novelu zákona o rozhlasové a televizním vysílání, která určí pravidla pro udělování licencí pro digitální programy a přechod současných analogových programů na technologii DVB-T. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Podle nejoptimističtějších odhadů by mohl zákon vstoupit v platnost nejdříve na konci února nebo začátku března.

Na osudu tohoto zákona závisí i udělení digitálních licencí, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neustále odkládá, protože někteří její členové odmítají bez nového zákona hlasovat. Podle předsedy RRTV Petra Pospíchala není v současnosti možné říct, kdy a kolik licencí bude uděleno. Vše závisí na rozhodnutí rady. Minimálně však bude sedm nových televizních stanic.

Do licenčního řízení, které rada vypsala v listopadu 2004, se přihlásilo 33 zájemců s 42 projekty. Po vyřazení neúplných žádostí se nyní o programové pozice v multiplexu B uchází 20 společností s 23 projekty a o pozice v multiplexu C celkem 19 společností s 25 projekty. Některé firmy žádají pro stejné projekty o pozice v obou multiplexech a některé předložily více projektů. Seznam žadatelů naleznete na stránkách RRTV. Na jaké televizní kanály se můžeme těšit si můžete přečíst v článku Digitálně chce vysílat přes 20 českých TV programů. Který byste vybrali? Na zahájení vysílání mají vítězové licenčního řízení 360 dní. První programy se tak objeví pravděpodobně až na konci roku, ale spíše až v roce příštím.

V únoru bude spuštěno řádné digitální pozemní TV vysílání Multiplexu A v Brně a Ostravě. V Brně přitom funguje zkušební vysílání již od 22. prosince. Sportovní fanoušci se také mohou těšit v únoru na spuštění nového sportovního kanálu ČT. V Multiplexu B spustí letos řádné vysílání TV Prima.

Událostí s celoevropským dopadem bude v polovině roku v Ženevě mezinárodní konference ITU. Na ní budou rozdělovány definitivní kmitočty pro digitální vysílání. Ty nahradí současné provizorní kmitočty a umožní jednak celoplošné pokrytí, ale také vybudování dalších tří sítí. To znamená, že bychom se do budoucna mohli dočkat až 24 televizních programů.

Pro televizi Óčka je letos prioritou získat licenci na řádné digitální vysílání, přičemž do té doby bude pokračovat ve zkušebním provozu a podle ředitele multimediální divize společnosti Mafra Stanislava Holce se chce letos soustředit na experimentování s kódováním MPEG4 ve spolupráci s Českým Telecomem, který provozuje Multiplex C, a dále rozvíjet doplňkové interaktivní služby.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz