TV

TV | foto: Profimedia.cz

Digitální televize na notebooku: konečně fungující USB set-top-boxy!

  • 55
Minulý test USB přijímačů digitální televize dopadl dosti žalostně. Ani jedno z testovaných zařízení nebylo schopno bezproblémového příjmu. Nyní, po čtyřech měsících, je vše jinak a některé přijímače již dosahují přímo vynikajících výsledků. Díky bohu!

Otestovali jsme pro vás pět USB přijímačů digitální televize. Snažili jsme se pokrýt celé spektrum na trhu dostupných přístrojů: klasické USB DVB-T přijímače, hybridní DVB-T tunery s možností příjmu analogového vysílání a rozměrnější zařízení, které lze připojit jak k počítači, tak rovnou k televizi.

A ty musíš z kola ven!

Do testu jich dorazilo více, ale z těch či oněch důvodů test nedokončily. Některé nebyly schopné naladit zhola nic, jiné se zase nepodařilo bezchybně nainstalovat. S těmito stroji tedy nebudeme ztrácet čas a podíváme se jen na správně fungující kousky.

Je z čeho vybírat

Každá varianta má své klady a zápory a především jiného koncového zákazníka. Ti, co žijí či studují v Praze, Brně či Ostravě (a přilehlém okolí) využijí nejspíše čisté USB DVB-T přijímače.

Pokud se často vyskytujete v menších městech či vesnicích, lepší volbou je kombinovaný USB DVB-T a analogový přijímač. Tam, kde nechytnete digitální signál, se můžete pokusit naladit analogový.

A do třetice - tuner, který lze připojit k počítači i televizoru ocení například ti, kdo cestují mezi domovem s televizorem a kolejí s počítačem, případně chataři a chalupáři. Připojení k televizoru má výhodu rozměrnějšího obrazu, notebook zase přenosnosti.

Divákem během pár minut, někdy déle

Instalace je zpravidla jednoduchá, byť někdy časově náročnější. Záleží na bohatosti programového vybavení přístroje.

Po instalaci SW a ovladačů stačí připojit zařízení do volného USB portu a připojit anténu. Tunery buďto nabízejí klasický anténní konektor, nebo jeho miniaturní verzi a redukci.

Do něj připojíte buďto přibalenou kompaktní anténu (zpravidla prut na magnetickém podstavci nebo přísavce), nebo domovní RF rozvod. Ten však lze použít jen tehdy, obsahuje-li kanál digitálních televizí. To je zatím v mnoha velkých domech problém - rozvody často obsahují zesilovače pouze analogových kanálů.   

Interní anténu je dobré umístit co nejblíž k oknu, či ještě lépe - za okno. Díky magnetům či přísavkám se dobře udrží na parapetu nebo okenní tabuli.

V programu pak spustíte naladění vysílaných stanic - a během pár minut můžete listovat kanály.  

Programové vybavení: někdy více, než bychom si přáli

Základem jsou ovladače pro Windows a nějaký DVB přehrávač. Ten zvládne přehrávat televizní a rozhlasové vysílání, zaznamenávat ho, časově pozdržet (TimeShift), zobrazit EPG a případně i teletext.

Kupříkladu software tuneru Yakumo zastane funkci multimediálního přehrávače, knihovny a prohlížeče fotografií. Po spuštění ve "full screen" je prostředí více než podobné Windows MCE.

Jiní výrobci přibalí CD s "bonusovými" programy - určenými zpravidla pro zpracování videa a vytvoření vlastního DVD.  

Jak, kde a na čem?

Místo testování bylo tradiční (stejné jako minule), tedy vrch trojského kopce s širokým výhledem na Prahu. Antény byly umístěny u okna a pokud nebylo nutné jinak, tak z vnitřní strany.

Tunery byly instalovány do notebooku Dell Latitude D 820 s procesorem Intel Core-Duo na frekcenci 1,8 GHz, s 512 MB RAM, displejem s rozlišením 1280 x 800 pix a operačním systémem Windows XP.

Pro obrazový výstup set-top-boxu Hauppauge byla připravena 42" plasma Enox PTV-6842H.

Tímto dosti teorie, přistupme k samotnému testu.

Netlačte se, prosím...

... Life View TV Walker Q Plus

Tuner s čipem Philips je ukryt v dlouhém bílém plastovém pouzdře. Zapojuje se přímo do USB portu, anténa se připojuje k jeho druhému konci. Díky jeho velké délce tak vzniká na konektor páka – bez použití dodaného prodlužovacího kabelu ho snadno vylomíte z USB portu.

Anténní kabel je zakončen mikrokonektorem s redukcí, anténka je prutová s magnetickým soklíkem. Dálkový ovladač uřídí většinu funkcí, je nevzhledný, ale přehledný.

Dodávaný software má jednoduché uživatelské rozhraní bez zbytečných grafických "frajeřinek". Převládá účelovost, což myslím mnoho z nás ocení.

Zobrazit můžete TeleText i EPG (jen textové), avšak obé bez češtiny. Spuštění nahrávání i funkce Timeshift má zhruba 8 sekund zpoždění, což je nepříjemné, ale jak se ukázalo, u jiných tunerů tomu není lépe.

Záznamy, které nahrajete prostřednictvím časovače (z EPG) jsou automaticky pojmenovány dle vysílaného pořadu. Nahrávat můžete i rozhlasové vysílání, zvuk se však ukládá do souborů s příponou "mpg" (konkrétně Ligos MPEG Audio Codec). Parametry záznamu nelze nijak měnit, na překódování do DivX či WMA musíte použít nějaký externí program.

Ladění kanálů je pomalejší, ale pečlivé. Příjem bezchybný, na vnitřní anténu za oknem chytl všechny multiplexy. Nabídka programů je rozdělená na televizní a rozhlasové stanice, což považuji za nejlepší řešení.

Při přehrávání si můžete zvolit originální poměr stran vysílání, či roztažení obrazu na celou obrazovku. Kvalita obrazu byla perfektní, v limitu českého digitálního vysílání (takže kupříkladu ČT je znatelně lepší než Nova). Reprodukovaný zvuk byl také solidní, pochopitelně dvoukanálový.

U testovaného kusu byl konektor v přijímači defektní, anténa musela být pod určitým úhlem, jinak byl signál velmi špatný. Celé zařízení se silně zahřívá, což jsem však pozoroval u všech tunerů. Pokud by Vás zajímaly nároky na hardware, zatížení procesoru se pohybovalo mezi 25 – 35 procenty.  

... Genius TV Go DVB-T02Q

Koncepčně je velmi podobný předchozímu kousku, jde tedy o čistý DVB-T tuner v malém pouzdře s integrovaným konektorem. Je podstatně kratší než LifeView, proto se nemusíme tolik bát o jeho potenciální ulomení.   


 
Nechybí však USB prodlužovačka a anténka s magnetickým spodkem. Napojení anténního kabelu probíhá klasicky mikrokonektorem s redukcí. 

Dálkový ovladač je tlustší kreditka s vlhkovzdornou úpravou. Pracuje se s ní dobře.

Obslužný program však má určité nedostatky. Jednak nefungovala funkce pro volbu zvukového kanálu, což je v případě bilinguálního vysílání docela problém.

Dalším prohřeškěm je nutnost kanály přepínat buď krokově, nebo na devítimístném "kalendáři" Ten však nedisponuje názvy stanic, pročež orientace ve větším množství naladěných programů tak dvakrát přehledná není.

Další nedomyšleností je řazení kanálů dle pořadí a podle multiplexů – pohromadě se tak střídají televizní i rozhlasové stanice.

EPG moc nefunguje, respektive se mi ho nepodařilo uvést do funkčního stavu. Časované nahrávání lze nastavit i ručně, na konkrétní čas. Nechybí možnost volby periodicity záznamu, takže si můžete pravidelně nahrávat telenovely (to by měla babička radost). 

Nechybí funkce Sleep s nastavením 30 až 120 minut a Timeshift (30 – 60 minut). Umí nahrávat i přímo na DVD, tedy bez mezipřistání na pevném disku, což však osobně považuji za zbytečné.

Ladění zdlouhavější, příjem na interní anténu však zcela bezproblémový. Obraz je nepatrně méně ostrý než u LifeView, avšak bez problémů příjemně sledovatelný. Ke zvuku nemám výhrady. 

... Compro VideoMate U3

Elegantní, černé kovové pouzdro bez jakékoli světelné signalizace. Působí velmi robustně a snese proto i drsnější zacházení - například v batohu na cestách. Koncepce klasická, USB v těle přístroje a anténní minikonektor s redukcí na druhém konci.

Software je graficky jednoduchý, ale velice příjemný. Pouze jeho reakce jsou někdy trochu pomalé. Potěší detailní nastavení parametrů obrazu, možnost výběru zvukové stopy a nastavení poměru stran obrazu.

Timeshift má nastavitelný bufferem, maximální délka časového zpoždění je 2 hodiny. Záznam probíhá buďto do komprimovaného MPEG2 (s nastavením parametrů), lze nahrát i přímý stream (MPEG 2 s vysílacími parametry), či nahrát jen zvuk.

EPG je velice obsáhlé, k dispozici stále pro všechny kanály, bohužel mu chybí čeština. Lze z něj samozřejmě programovat nahrávání. Teletext má také chybnou češtinu.

Ladění dopadlo na interní anténu velmi dobře, kanály lze krokovat, k dispozici je i přímý vstup ze seznamu. Stanice je však nutno ručně pojmenovat, protože zde automatika selhává a seznam je pojmenován chybně.

Specialitkou je současné přehrávání až pěti televizních kanálů v samostatných oknech. Zvuk lze mezi okny přepínat. Tento režim je velmi náročný na výkon počítače, při zobrazení tří a více oken se začal trhat a zasekávat i na testovacím stroji. Jednou dokonce definitivně zamrzl.

Okna lze fixovat na vrchu obrazovky - může tedy překrývat ostatní programová okna - jako textový editor či internetový browser.

Obraz, zvuk i příjem jsou výborné, nelze mít výhrad. Snad jen obraz nedosahuje ostrosti LifeView, ale rozdíl není nijak dramatický.   

S produktem také dostanete SW DVD přehrávač Compro DVD a editační nástroj Ulead Photo Express 8.5 pro úpravy statického i pohyblivého obrazu.


... Yakumo Hybrid QuickStick TV easy

S tímto tunerem nezůstanete bez příjmu ani tam, kde si o digitálním příjmu zatím jen povídají. Yakumo totiž kombinuje digitální i analogový televizní tuner.

Koncepce je zcela standardní USB stick s anténním konektorem a redukcí na druhém konci.

Yakumo mne nadchlo obslužným software. Jde o program TotalMedia od společnosti ArcSoft. Silně připomíná prostředí Win MCE, případně software tuneru Asus z minulého testu.

Na rozdíl od něj však funguje poměrně svižně a ochotně - tedy mimo některých změn v přehrávání či záznamu, tam vždy pár sekund čekáte. Dokáže uspořádat a přehrávat i fotky, muziku a videa. 

Teletext funguje perfektně včetně češtiny, bohužel EPG má s češtinou problémy. Je však mimořádně přehledné a prakticky provedené, včetně snadného výběru pořadů pro záznam.

Digitální příjem byl velmi dobrý, kvalita obrazu až na občasné drobné zadrhávání velmi dobrá. Nedosahuje sice ostrosti LW, ale sleduje se velmi dobře.

Analogový příjem nás velice zklamal, v podstatě nebyl schopen kvalitního příjmu.     

... Hauppauge DEC 2000 T

Přístroj je poměrně velký externí box a lze používat jak s počítačem, tak samostatně připojit k televizoru. Je tedy napájen externím zdrojem a na zadní stěně má i konektor Scart a digitální zvukový výstup. Připojení antény zajišťuje klasický konektor, bohužel chybí smyčkový výstup, či modulátor (přestože s ním menu přístroje počítá).

Po připojení k televizoru se vše nastavuje pomocí OSD menu. Je přehledné, určitě se v něm neztratíte. O trochu hůře dopadlo ladění. Na interní anténu sice naladil všechny multiplexy a dokonce u nich indikoval stoprocentní sílu signálu i kvalitu, ale uloží vždy jen jeden (ten poslední) multiplex. Je proto lepší manuální ladění (přímé nastavení kanálu).

      

Obraz byl na připojené 42“ plasmě Enox patrně horší, než u Humax DTT-4000 či Sigmatek DVB-H1000 (test připravujeme), ale u menších obrazovek bude obraz kvalitativně dostatečný. Zvuk dosahuje běžných DVB-T kvalit.

Po připojení k počítači probíhá tradiční ladící procedura, trvá sice déle, ale poskytne bezchybný výsledek. Naladí a uloží vše, pojmenuje a oddělí rádia od televizního vysílání.

Co je naprosto špičkové, je samotný software. Neustále máte k dispozici jmenný seznam přijímaných kanálů, jméno aktuálního a následného pořadu a většinu nejčastěji používaných funkcí, včetně Timeshift a Sleep. Bezchybný je i výběr zvukové stopy. Reakce na povely jsou navíc bleskurychlé. Potěší funkce „always on top“, kdy je programové okno vždy nad ostatními.

EPG má problémy s češtinou, ale je graficky velmi povedené a přehledné. Jeho pomocí lze samozřejmě nastavit časované nahrávání. To je možno ovládat i manuálně, bohužel chybí možnost stanovení periodicity.

Trochu horší je to bohužel s kvalitou obrazu, oproti jiným je méně ostrý a trpí častějšími artefakty. Nejde však o žádnou katastrofu a musím subjektivně podotknout, že ostatní kvality tento handicap vyvažují.  

S kým tedy přijímat?

Určit vítěze není jednoduché. Základní účel, tedy sledování televize na počítači, nejlépe splní přístroje LifeView a Compro. S příjmem nebyly problémy, kvalita obrazu je výborná a ani software nevykazoval zásadnější nedostatky. LifeView je navíc za opravdu nízkou cenu.

Hauppauge získává body perfektním software a možností připojit k televiznímu přijímači. Bodíky ztrácí trochu méně kvalitním obrazem a nižší přenosností (do kapsy se opravdu nevejde).

Spokojený jsem byl i s Yakumem, především díky solidnímu digitálnímu příjmu a bohatému softwarovému vybavení. V celkovém hodnocení mu však nožičky podtrhl analogový příjem, tedy spíše neschopnost příjmu. Než takovýto výsledek, tak tuto možnost raději ani nenabízet.

Takže mé doporučení? LifeView, Compro či Hauppauge!

Ceník:

 Přístroj  Cena
 LifeView  1 308 Kč s DPH
 Genius  1 665 Kč s DPH
 Compro  1 665 Kč s DPH
 Yakumo  2 379 Kč s DPH
 Hauppauge  2 117 Kč s DPH

Přístroje k testu zapůjčila společnost Alza.cz a ePROTON.cz.