Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální televize: Nova nedostane, co chtěla

  10:45aktualizováno  10:45
Včerejší Otázky Václava Moravce na ČT1 vnesly další světlo do postupu digitalizace televize v Česku. Probíraly se i digitální licence pro TV NOVA, která jich chce víc, než je stát ochoten dát.
Kdy uvidí diváci v celém  Česku digitální vysílání?

Kdy uvidí diváci v celém Česku digitální vysílání?

Rozvoj digitálního pozemního TV vysílání neprobíhá v Česku, jak by měl. O podrobnostech přechodu na digitální vysílání se diskutovalo i v pořadu ČT1 Otázky Václava Moravce. 

Předseda Národní koordinační skupiny pro zavádění zemského digitálního vysílání v České republice (NKS) Zdeněk Duspiva se zde vyjádřil k termínu dokončení novely mediálního zákona, která má mimo jiné upravit podmínky pro přechod na digitální pozemní televizní vysílání.

 „Varianty, které jsou nějakým způsobem už sepsány v legislativní podobě, si myslím, že během týdne, čtrnácti dnů budou k dispozici v připomínkovém řízení,“ řekl Duspiva. Po projednání ve vládě by pak konečně mohla být novela předložena parlamentu. Upravovat by měla i takzvané kompenzační licence pro televize Nova a Prima. Ty by měly obě stanice získat výměnou za uvolnění stávajících analogových. Právě počet kompenzačních licencí se zdá být tím hlavním důvodem, proč obě televize brzdí digitalizaci (více se dočtete v tomto článku). 

Nova nedostane, co chtěla

Šéf televize Nova Petr Dvořák v Hospodářských novinách prohlásil, že požaduje za analogovou licenci pět digitálních. To proto, aby na jedné z nich mohl běžet tematický okruh, a čtyři další ke sloučení pro vysílání v HD kvalitě.

Podle včerejšího vyjádření Zdeňka Duspivy však patrně tento požadavek vyslyšen nebude.

„Nebude to multiplex, nebudou to čtyři licence, vycházíme z toho, že dohoda, která byla v loňském roce dosažena, počítá s jednou licencí. Zvažujeme některé alternativy, které by umožnily zrychlit tento proces, “ řekl včera Duspiva na dotaz Moravce týkající se bonusových licencí.

Dospiva také mimo jiné řekl, že pokud dojde ze strany televize Prima a Nova k rychlejšímu vracení dalších analogových kmitočtů, zváží  některé jiné alternativy kompenzace. Každopádně základem je zatím pouze jedna bonusová licence výměnou za souhlas s postupem v rámci technického plánu přechodu na digitální vysílání (TPP).

Jen největší optimisté nyní věří, že se podaří analogové vysílání vypnout 10. 10. 2010. Nicméně odborníci doufají, že v té době už bude digitální vysílání alespoň dominovat.

Prozatím se tedy budeme muset spokojit s experimentálním provozem, kde například multiplex CDG připravuje další test vysílání v pokročilém formátu MPEG-4. Ten mimo jiné umožňuje zařadit do jednoho multiplexu více (až dvojnásobek) stanic při stejné kvalitě, jako u stávajícího MPEG-2. Multiplex CDG bude vysílat signál TV Prima paralelně v obou formátech (jak MPEG-2, tak i MPEG-4). 

Ve standardu MPEG-4 bude také možné vyhradit celý jeden multiplex pro vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV), jak chtěla Nova. Vysílání v MPEG-4 by jistě uvítali nejen diváci, ale i výrobci plochých televizorů a set-top-boxů, kteří by se tak mohli konečně rozhodnout pro vyšší kvalitu. 

Pokud vás zajímají otazníky kolem digitalizace, nenechte si ujít zítřejší on-line rozhovor s předsedou ČTÚ právě na téma přechodu na pozemní digitální televizní vysílání. On-line začíná zítra v 13:00 na této adrese
Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz