Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální televize ovládne Česko do čtyř let

aktualizováno  8:21
Konec stávajícího televizního vysílání ponese zřejmě datum 10. 10. 2010. Do té doby si lidé v celém Česku budou muset ke svému televizoru pořídit zařízení, které mu přeloží modernější digitální signál. Investici v hodnotě necelých dvou tisíc korun vyváží bohatší výběr televizních kanálů.

Podle návrhu si na digitální vysílání počkají nejdéle lidé na Zlínsku a Olomoucku. Hlavní vysílače tam vypnou stávající signál na začátku roku 2010, ty menší však mohou vysílat ještě několik dalších měsíců.

Jako první vypnou stávající analogové vysílání v únoru 2007 v jihozápadních Čechách, protože se tam příjem dnešní televize ruší s německým digitálním signálem.

Podobná situace je v severních Čechách. Ústecko by tak mělo plně přejít na digitální vysílání v listopadu příštího roku.

Netrpěliví nováčci

Rozhodnutí úřadu netrpělivě očekávaly nové televizní kanály, které budou konkurovat obrům - České televizi, Nově a Primě. Nováčci chtějí co nejdříve pokrýt vysíláním co největší část Česka, aby mohli ukousnout z mnohamiliardového reklamního koláče.

Úřad však nepřistoupil na návrhy majitelů nových televizí, kteří chtěli konec analogového vysílání od roku 2009. Vysílat ale musí šestice televizí (Óčko, Z1, TV Barrandov, TV Pohoda, RTA a Febio TV) už od května 2007.

Zveřejněný plán však ještě není definitivní, od včerejška běží patnáctidenní lhůta, během níž mohou televize k návrhu vznést námitky. „Například v Praze, Brně a Ostravě by k vypnutí analogového vysílání mohlo dojít určitě dříve,“ naznačuje šéf Asociace digitálních televizí Jiří Balvín směr, kterým se připomínky nových vysilatelů budou ubírat.

Zástupci úřadu připouštějí, že jsou ještě ochotni jednat. „Všechny termíny v návrhu jsou stanoveny jako nejzazší,“ naznačuje šéf ČTÚ Pavel Dvořák, že digitalizace by někde mohla nabrat i rychlejší tempo.

Na zpomalení digitalizace tlačila podle malých televizí Nova. „Očekáváme, že speciálně od ní přijde k nynějšímu návrhu docela hodně připomínek,“ uvedl Jiří Balvín.

„Ukončení provozu analogových vysílačů je podle našeho názoru ukvapené, doporučený termín Evropské unie je konec roku 2012,“ uvedl šéf Novy Petr Dvořák.

Podle Dvořáka úřad vypínání špatně naplánoval a někde hrozí, že lidé zůstanou bez televizního signálu úplně.

 

Podrobnou tabulku zahájení digitálního vysílání a ukončení analogového naleznete zde.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

Přišli jste o pohádky a kulturu? Poradíme, jak znovu naladit ČT :D a ČT art

Kanál ČT :D/art nově naladíte v HD v DVB-T2.

V souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 začínají změny. Některé televizní kanály se budou přesouvat,...

Najdete na iDNES.cz