Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální televize ovládne Česko do čtyř let

aktualizováno  8:21
Konec stávajícího televizního vysílání ponese zřejmě datum 10. 10. 2010. Do té doby si lidé v celém Česku budou muset ke svému televizoru pořídit zařízení, které mu přeloží modernější digitální signál. Investici v hodnotě necelých dvou tisíc korun vyváží bohatší výběr televizních kanálů.

Podle návrhu si na digitální vysílání počkají nejdéle lidé na Zlínsku a Olomoucku. Hlavní vysílače tam vypnou stávající signál na začátku roku 2010, ty menší však mohou vysílat ještě několik dalších měsíců.

Jako první vypnou stávající analogové vysílání v únoru 2007 v jihozápadních Čechách, protože se tam příjem dnešní televize ruší s německým digitálním signálem.

Podobná situace je v severních Čechách. Ústecko by tak mělo plně přejít na digitální vysílání v listopadu příštího roku.

Netrpěliví nováčci

Rozhodnutí úřadu netrpělivě očekávaly nové televizní kanály, které budou konkurovat obrům - České televizi, Nově a Primě. Nováčci chtějí co nejdříve pokrýt vysíláním co největší část Česka, aby mohli ukousnout z mnohamiliardového reklamního koláče.

Úřad však nepřistoupil na návrhy majitelů nových televizí, kteří chtěli konec analogového vysílání od roku 2009. Vysílat ale musí šestice televizí (Óčko, Z1, TV Barrandov, TV Pohoda, RTA a Febio TV) už od května 2007.

Zveřejněný plán však ještě není definitivní, od včerejška běží patnáctidenní lhůta, během níž mohou televize k návrhu vznést námitky. „Například v Praze, Brně a Ostravě by k vypnutí analogového vysílání mohlo dojít určitě dříve,“ naznačuje šéf Asociace digitálních televizí Jiří Balvín směr, kterým se připomínky nových vysilatelů budou ubírat.

Zástupci úřadu připouštějí, že jsou ještě ochotni jednat. „Všechny termíny v návrhu jsou stanoveny jako nejzazší,“ naznačuje šéf ČTÚ Pavel Dvořák, že digitalizace by někde mohla nabrat i rychlejší tempo.

Na zpomalení digitalizace tlačila podle malých televizí Nova. „Očekáváme, že speciálně od ní přijde k nynějšímu návrhu docela hodně připomínek,“ uvedl Jiří Balvín.

„Ukončení provozu analogových vysílačů je podle našeho názoru ukvapené, doporučený termín Evropské unie je konec roku 2012,“ uvedl šéf Novy Petr Dvořák.

Podle Dvořáka úřad vypínání špatně naplánoval a někde hrozí, že lidé zůstanou bez televizního signálu úplně.

 

Podrobnou tabulku zahájení digitálního vysílání a ukončení analogového naleznete zde.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

Najdete na iDNES.cz