Digitální televize v notebooku: velké trable

  • 86
USB přijímače digitální televize. Stačí nainstalovat příslušné programy, zastrčit do USB portu notebooku … a koukat na televizi kdekoli a kdykoli chcete. Je to opravdu tak jednoduché? Na zoubek jsme se podívali trojici těchto zařízení od firem Asus, Leadtek, MSI. Více než případné technické finesy či funkce nás tentokrát zajímala spíše praktická stránka věci. Jak naladí signál, jak stabilně budou hrát a co uvidíme a uslyšíme.

Jak napovídá nadpis článku a prozradí další řádky, detailně zkoumat a porovnávat funkční výbavu by ani nemělo valný význam.

Digitální televize v počítači

Počítače dosáhly výkonů, kdy mohou zastat funkci celého domácího zábavního centra. Toho využívají především studenti, nebo rodiny s omezeným prostorem v domácnosti. Počítač pak mimo pracovního/studijního využití slouží také jako hifivěž, domácí kino, nebo televize. Stačí si dokoupit příslušný software, případně hardwarovou kartu.

Zacíleno na přenosné počítače

Poslední dobou však roste obliba notebooků, u kterých jsou možnosti hardwarového rozšíření přeci jen limitované. Zde je potřeba soustředit se na externí zařízení.

A přesně pro tyto případy jsou určeny DVB-T set-top-boxy připojitelné přes USB rozhraní. Lze je použít i u stolních počítačů, nicméně jejich výhody oceníte především ve spojení s počítačem přenosným.

USB set-top-box je jen o trochu větší, než běžná USB flashová paměť. Snadno ho tedy můžete mít stále s sebou, třeba v brašně notebooku. Připojuje se buďto přímo do portu (v testu MSI a Leadtek), nebo prostřednictvím kabelu (v testu Asus). K Leadteku a MSI stačí připojit dodávanou malou anténu, Asus ji má integrovanou. Externí je však možno připojit také.



USB přijímač digitální televize (vpravo) není o mnoho větší než MP3 přehrávač (uprostřed) nebo flashová paměť (vlevo)

Tunery vyžadují poměrně výkonný počítač. Naprostou nezbytností je vysokorychlostní USB 2.0 rozhraní, a v případě Asus a Leadtek i Windows XP. MSI se spokojí i s Windows 2000 SP4. My jsme použili desktop HP Compaq dx2000 s procesorem Intel Celeron D 2,5 GHz s 512 MB RAM a Windows XP Professional.

Účastníci zájezdu

Testu se zúčastnily 3 DVB-T USB tunery. Asus MyCinema U-3000, Leadtek WinFast DTV Dongle a MSI MegaSky MS-5580.



Testovaná skupinka - zleva: Leadtek WinFast DTV Dongle, MSI MegaSky MS-5580 a Asus MyCinema U-3000


Kvalitu obrazu jsme kontrolovali na 15“ CRT monitoru Samsung, 17“ LCD monitoru Samsung a 42“ plasmě Enox PTV-6942HD. Aby to bylo zajímavější, k přímému srovnání byl připraven i kvalitní dospělý přijímač digitálního vysílání Humax DTT-4000.

Zdravotní prohlídka

Asus má z testovaných modelů nejnápaditější a také asi nejpraktičtější konstrukci. Je však zároveň největší. Připojuje se USB kabelem, takže když budete chtít, můžete ho mít stále na stole a nemusíte s ním manipulovat.





Tuner Asus lze otevřít podobně jako „véčko“ a z horní stěny vytáhnout interní anténu. V místech s velmi silným příjmem se tak teoreticky můžete obejít bez zapojování externí antény. Konektor pro její instalaci je však přítomen.


MSI i Leadtek se připojují přímo do USB portu. Leadtek je oproti MSI užší, ale výrazně delší. To zvyšuje potenciálního nebezpečí vylomení zařízení při manipulaci s notebookem.

 MSI MegaSky MS-5580

Leadtek WinFast DTV Dongle

Proviant - co je ještě v krabici?

V příslušenství naleznete mimo tunerů ještě všechnu příslušnou kabeláž, CD s ovladači a dodávanými programy, u MSI a Leadteku i externí antény.

Externí antény mají klasický konektor, který známe z analogových TV. Přibaleny jsou tedy redukce na malé anténní konektory, které jsou na tunerech.

Asus má programovou nabídku nejbohatší, ve škatuli naleznete 3 CD. Jedno s instalací ovladačů MyCinema, druhé s manuálem a třetí s bohatým balíkem software od Cyberlinku (podrobnosti v boxíku na kraji stránky).

Leadtek má ve svém repertoáru přehrávač Power DVD 6 a střihový editor Muvee 3. MSI je vybaven nejspartánštěji, nabízí jen samotný software pro přehrávání televize.

Pro zvýšení konfortu obsluhy mají všechny set-top-boxy přibaleny maličký dálkový ovladač

Instalace – bez oken ani ránu

Instalace trvá jen pár minut a zvládne ji bez problémů snad každý uživatel. Stačí připojit tuner do USB portu, vložit instalační disk a řídit se pokyny na monitoru.

Zapojení set-top-boxu snad ani nemůže být jednodušší

Poměrně zásadním záporem je, že výrobci zcela ignorují existenci jiných operačních systémů než Windows - Asus a Leadtek navíc vyžadují pouze verzi XP. MSI funguje i s Win 2000 SP4. Ani pro MacOS, ani pro Linux výrobce ovladače či software nenabízí.

Ladění, aneb kdo si počká, ten se dočká .. někdy

Ladění probíhá prostřednictví grafického menu obslužného programu a mimo volby země, ve které se nacházíte, od vás není příliš mnoho aktivit vyžadováno. Ladění proběhne automaticky, kanály jsou samostatně pojmenovány, počet předvoleb v našich podmínkách určitě nevyčerpáte. 

Tunerům jsme poskytnuli skoro ideální podmínky příjmu. Ladili jsme na kopci s širokým výhledem na Prahu. Anténa z příslušenství byla umístěna venku za oknem, někdy díky prodlužovacímu kabelu až na kraji balkonu. Přesto nás citlivost tunerů velmi zklamala, ve  všech případech si ji dovolujeme označit jako nedostatečnou.

Příjem – vyvážený mix nouze a bídy

Podstatnou část testování jsem strávil laborováním s anténami, kabely a opakovaným instalováním a laděním. Nechtěli jsme totiž uvěřit tomu, že prachbídné příjmové schopnosti testovaných zařízení jsou jejich vlastností a ne naší chybou.



S tímto výsledkem jsme se během testování setkával velmi často (tento screen ze zkušebního ladění v pražském Smíchově)

Naladili jsem sice dva multiplexy, A a B, ale solidní, tedy „koukatelný“ příjem všechny tunery vykazovaly jen u multiplexu B, který provozuje Czech Digital Group. Jejím obsahem jsou televize Óčko, Prima, TOP TV a 24.CZ a rozhlasové stanice Proglas, Evropa 2 a Classic FM.

Programová výbava set-top-boxu Asus

PowerDirector je šikovný nástroj, s jehož pomocí můžete zaznamenat video z digitální kamery, webkamery nebo televize, můžete ho sestříhat, doplnit přechodovými efekty, titulky, podkresovou hudbu a hlasovým komentářem. Z hotového materiálu lze vytvořit DVD-Video disk, případně VCD či SVCD. Je možno ho uložit do souboru na pevný disk, vytvořit streamované video, nebo záznam nahrát zpět na DV kazetu.

PowerProducer je určen pro vytváření DVD-Video disků z různých videosouborů, včetně menu, editace kapitol a mnohých jiných možností.

Hlavním programem je však PowerCinema. Koncepčně mi velmi připomněl MCE od Microsoftu. Jde o multimediální centrum, kde si pomoci velmi jednoduchého grafického rozhraní můžete pustit televizi, rádio (pokud je v počítači přítomen FM tuner), filmy, zaznamenaná videa, fotografie a hudbu.

Avšak multiplex A, který má bohatší programovou nabídku, širší pokrytí a jako jediný zprostředkovává přenosy z fotbalového mistrovství světa, byl pro testované tunery problém.

Multiplex A provozují České Radiokomunikace a obsahuje televize ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24, Nova a rozhlasové stanice ČRo1-Radiožurnál, ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, Rádio Česko a Rádio Wave.  

Paralelně s USB tunery jsme vyzkoušeli i „stolní“ DVB-T přijímač Humax, který nejenže na stejnou anténu naladil vše, co jsem očekával (tedy multiplexy A i B) s vynikající kvalitou signálu, ale stejně se choval, i když byla anténa uvnitř pokoje. Zpravidla hrál bez problému i na kousek drátu.

Relativně nejlépe ladil tuner MSI. Hned napoprvé a bez moc dlouhých okolků naladil jak Multiplex A tak B. Reprodukce „Áčka“ však byla dosti problematická. Tím myslím zadrhávání obrazu, silnou pixelizaci a občasné výpadky reprodukce.

Asus naladil A jen někdy a reprodukce velice často vypadávala, obraz se zadrhával, rozpadal na kompresní bloky, byla vidět zřetelná pixelizace. Zcela nepoužitelný příjem. Multiplex B bez vážnějších problémů.

Leadtek se o naladění multiplexu A ani moc nepokoušel, příjmu jsem nedocílil. Multiplex B bez větších problémů.

Co dovedou

Tunery připojené k počítači mají však spíše vlastnosti PVR. Pomocí dodávané software si totiž můžete dopřát podobné funkce, jako nabízí harddiskové DVD rekordéry - záznam sledovaného pořadu, nebo funkci TimeShift.

Asus má v příslušenství komplexní program Power Cinema ve stylu rozhraní Windows MCE.

Graficky příjemné prostředí programu dodávaného s tunerem Asus. Je však velmi náročný na výkom počítače a i na námi použitém stroji byl velmi pomalý (evidentně by mu více vyhovoval 1GB operační paměti).

Dovede zobrazit náhled dvanácti programů TV stanic, takže si rovnou můžete vybrat dle vysílaného programu. EPG je přehledné, ale s tradičně chybnou češtinou. Lze v něm sledovat jak živou televizi, tak zaznamenané pořady.

Časovač záznamu má velmi bohaté možnosti nastavení - jednou, každý den, každý pracovní den a každé konkrétní den. Počáteční datum vybrat z praktického kalendáře. Záznam lze nastavit i vybráním pořadu v EPG. Během sledování pořadu lze udělat screenshot, při fullscreen stačí pohnout myší a zobrazí se menu, včetně obsluhy hlasitosti.

Stabilita programu není úplně nejlepší, dokonce se mu párkrát povedlo počítač „sundat“ - modrá smrt, výpis paměti a "šmitec".

MSI nabídl jednoduché rozhraní. Nastavení je velmi podrobné, včetně nastavení parametrů obrazu. Programovaný záznam z EPG (chybná čeština, rozhraní čistě textové) nebo zadaný ručně a to jednorázově, denně, pondělí, úterý … , po-pá, po-so, po-ne.

Software set-top-boxu MSI

Leadtek má u programovaného nahrávání poněkud menší možnosti – jeden čas, nebo konkrétní den v týdnu. Lze nastavit, co se má stát po ukončení záznamu, tedy například vypnout počítač. Snadno si můžete vybrat i zvukovou stopu.

Velmi nás potěšila funkce TwinView, která sdružuje režimy PIP (obraz v obraze), PAP (dva obrazy vedle sebe) a POP (obraz v samostatném okně) – můžete tak sledovat dva programy nezávisle na sobě. Šikovný je rychlý výběr z „fešného“ seznamu stanic, funkce time-shift pro sledování vysílání se spožděním, programování z EPG s grafickou časovou osou a podrobné nastavení obrazu.  

Software set-top-boxu Leadtek

Zobrazení programového průvodce (EPG) set-top-boxem Leadtek

Jak jsme již avízovali v úvodu, původně jsme zamýšleli testované tunery prozkoumat a popsat o něco podrobněji, ale vzhledem k výše zmíněným zjištěním to však považujeme za bezpředmětné. Protože koho by zajímaly například podrobnosti o záznamu, když nechytne to, co by nahrával ;). Spokojme se proto se suchým konstatováním, že záznamy z tunerů jsou závislé na zvolené kvalitě, při té nejvyšší je nijak nerozeznáte od živého příjmu.

PixelFest 2006, aneb co jsme opravdu viděli

Kvalita obrazu nás nijak výrazně nenadchla. U stanic s dobrým příjmem se sice obraz přímo nerozpadal, působil však nezvykle měkce. Obrysová ostrost i kontrast nejsou nejvyšší, okolo některých linií se často objevovaly i artefakty.

Ilustrační obrázek DVB-T příjmu v malém okně

Nejlepší obraz mělo MSI, oproti ostatním byl jasnější, zřetelnější a prokreslenější. Na druhém místě byl Asus s o trochu měkčím a méně kontrastním obrazem a jako třetí skončil Leadtek díky většímu neklidu obrazu. Nutno doplnit, že kvalitativní rozdíly nebyly nijak zásadní.

Závěrem si dovolím podotknout, že jak obrazové a zvukové kvality, tak funkční výbava všech testovaných tunerů, by byla víceméně přijatelná. Avšak bídné příjmové vlastnosti je dle mého názoru zcela diskvalifikují.

Asus- Proč ho koupit?
  • nápaditá a praktická konstrukce
  • integrované anténa
  • graficky příjemné uživatelské rozhraní
  • bohaté softwarové vybavení
  • Proč ho nekoupit?
  • špatný příjem
  • pomalý software
  • funguje jen pod Win XP
  • Za kolik?
    2 250 Kč

    Leadtek- Proč ho koupit?
  • software není příliš náročný na výkon počítače
  • šikovný stříhový program ve výbavě
  • dvojitý tuner - PIP PAP POP
  • Proč ho nekoupit?
  • špatný příjem
  • lze snadno vylomit z USB portu
  • funguje jen pod Win XP
  • Za kolik?
    1 700 Kč

    MSI- Proč ho koupit?
  • relativně nejlepší příjem i obraz
  • software není příliš náročný na výkon počítače
  • funguje i pod Win 2000
  • Proč ho nekoupit?
  • problémy s příjmem
  • nejchudší programové vybavení
  • Za kolik?
    1 450 Kč

     

    Produkty zapůjčila společnost BGS LEVI Czech a.s