Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální televize v Plzni? Možná už letos

  16:53aktualizováno  16:53
Už na konci roku by se televizní diváci na většině území Plzeňského kraje mohli dočkat toho, čeho už jedenáct měsíců využívají lidé na Domažlicku - pozemního digitálního vysílání.
Televize

Televize | foto: Profimedia.cz

Podle vedoucího projektu digitalizace České televize Pavla Hanuše není vyloučeno, že do konce letošního roku budou moci lidé v regionu sledovat čtyři programy veřejnoprávní televize v digitální kvalitě pomocí set-top boxů. Tak to ostatně Česká televize předběžně plánovala.

"Reálné to stále ještě je. Přesný termín ovšem zatím stanoven nebyl. Bude záležet na schvalovacím procesu diginovely v parlamentu, na představách Českého telekomunikačního úřadu a dalším postupu digitalizace,“ vysvětluje Pavel Hanuš.

Jisté je, že na Plzeňsku bude digitální pozemní vysílání šířit vysílač Krašov. Už teď je ale část Plzně pokryta digitálním signálem z Domažlicka. Tam přesně před měsícem přestal vysílač Vraní vrch šířit starý analogový signál. Už od loňského listopadu zde lidé mohli paralelně sledovat vysílání analogové a digitální.

Hlavními výhodami digitálního vysílání je větší nabídka programů a kvalitnější obraz. Většina lidí na Domažlicku takovou změnu skutečně zaznamenala. Jsou však oblasti, kde jsou s příjmem problémy. Především v osadách pod hraničními kopci Českého lesa není digitální signál, problémem je i špatný obraz vinou starších antén a svodů.

Jak má přechod z analogového vysílání na digitální vypadat? Zjednodušeně řečeno, večer se budete dívat ještě na analogový program ČT2, ráno už na stejném kanále místo něj chytíte prostřednictvím set-top boxu čtyři programy veřejnoprávní televize a stanice Českého rozhlasu.

Jde to stihnout za noc

Je možné přepnutí analogového na digitální signál za jedinou noc? "Technicky to je proveditelné. V sousedním Bavorsku tuto metodu pro přechod na zemské digitální vysílání běžně používali. Pokud by se však našlo nějaké řešení umožňující krátkodobý souběh analogového a digitálního vysílání, pak by ho Česká televize samozřejmě využila,“ říká vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš.

Z dostupných informací vyplývá, že Krašov i Krkavec by digitální vysílání šířily po Plzeňsku na stejném kanále. Souběžně s ním by tyto vysílače dál šířily i analogový signál, ale už bez programu ČT2.

Co se ale stane ve stíněných místech, kam se ani z jednoho z vysílačů nedostane digitální signál? Dočkají se diváci televizních převaděčů a vykrývačů, které k nim signál dostanou? "Projednávání technických otázek stále ještě probíhá. Zatím nemůžeme specifikovat jednotlivé převaděče a vykrývače. Nicméně můžeme konstatovat, že první etapou je spuštění vysílače Krašov a teprve poté bude následovat dokrývání dotčené oblasti,“ tvrdí Pavel Hanuš.

Přestože se pozemní digitální televizní a rozhlasové vysílání pro Plzeň a okolí teprve připravuje, mohou je zde už rok lidé přijímat. Digitálním signálem z Domažlic jsou pokryty například městské části Bory, Lochotín nebo většina Doubravky.

Oceňuje velkou porci sportu

Potvrzuje to Plzeňan Pavel Jircháček. Set-top box koupil před loňskými Vánocemi. "Inspiroval jsem se u souseda, který si v prodejně půjčil set-top box na zkoušku. Doma ho připojil k anténě, na kterou chytal analogový signál z Domažlicka. Set-top box hned napoprvé naladil všechny čtyři programy České televize a k tomu tři německé programy. Protože máme antény na rodinných domech otočené stejným směrem, set-top box jsem koupil také. Největšího uznání se mi pak dostalo od syna, který je blázen do sportu a sleduje ČT4 sport,“ říká Pavel Jircháček.

Ve čtvrtek se digitalizací v zemi zabývali poslanci. Do Senátu poslali zákon, který usnadní přechod na digitální vysílání a od ledna otevře trh několika novým televizím. Na plnou digitalizaci Česko musí přejít nejpozději v roce 2012. Poté se vysílací prostor otevře všem zájemcům.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Najdete na iDNES.cz