Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální televize v Plzni? Možná už letos

  16:53aktualizováno  16:53
Už na konci roku by se televizní diváci na většině území Plzeňského kraje mohli dočkat toho, čeho už jedenáct měsíců využívají lidé na Domažlicku - pozemního digitálního vysílání.
Televize

Televize | foto: Profimedia.cz

Podle vedoucího projektu digitalizace České televize Pavla Hanuše není vyloučeno, že do konce letošního roku budou moci lidé v regionu sledovat čtyři programy veřejnoprávní televize v digitální kvalitě pomocí set-top boxů. Tak to ostatně Česká televize předběžně plánovala.

"Reálné to stále ještě je. Přesný termín ovšem zatím stanoven nebyl. Bude záležet na schvalovacím procesu diginovely v parlamentu, na představách Českého telekomunikačního úřadu a dalším postupu digitalizace,“ vysvětluje Pavel Hanuš.

Jisté je, že na Plzeňsku bude digitální pozemní vysílání šířit vysílač Krašov. Už teď je ale část Plzně pokryta digitálním signálem z Domažlicka. Tam přesně před měsícem přestal vysílač Vraní vrch šířit starý analogový signál. Už od loňského listopadu zde lidé mohli paralelně sledovat vysílání analogové a digitální.

Hlavními výhodami digitálního vysílání je větší nabídka programů a kvalitnější obraz. Většina lidí na Domažlicku takovou změnu skutečně zaznamenala. Jsou však oblasti, kde jsou s příjmem problémy. Především v osadách pod hraničními kopci Českého lesa není digitální signál, problémem je i špatný obraz vinou starších antén a svodů.

Jak má přechod z analogového vysílání na digitální vypadat? Zjednodušeně řečeno, večer se budete dívat ještě na analogový program ČT2, ráno už na stejném kanále místo něj chytíte prostřednictvím set-top boxu čtyři programy veřejnoprávní televize a stanice Českého rozhlasu.

Jde to stihnout za noc

Je možné přepnutí analogového na digitální signál za jedinou noc? "Technicky to je proveditelné. V sousedním Bavorsku tuto metodu pro přechod na zemské digitální vysílání běžně používali. Pokud by se však našlo nějaké řešení umožňující krátkodobý souběh analogového a digitálního vysílání, pak by ho Česká televize samozřejmě využila,“ říká vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš.

Z dostupných informací vyplývá, že Krašov i Krkavec by digitální vysílání šířily po Plzeňsku na stejném kanále. Souběžně s ním by tyto vysílače dál šířily i analogový signál, ale už bez programu ČT2.

Co se ale stane ve stíněných místech, kam se ani z jednoho z vysílačů nedostane digitální signál? Dočkají se diváci televizních převaděčů a vykrývačů, které k nim signál dostanou? "Projednávání technických otázek stále ještě probíhá. Zatím nemůžeme specifikovat jednotlivé převaděče a vykrývače. Nicméně můžeme konstatovat, že první etapou je spuštění vysílače Krašov a teprve poté bude následovat dokrývání dotčené oblasti,“ tvrdí Pavel Hanuš.

Přestože se pozemní digitální televizní a rozhlasové vysílání pro Plzeň a okolí teprve připravuje, mohou je zde už rok lidé přijímat. Digitálním signálem z Domažlic jsou pokryty například městské části Bory, Lochotín nebo většina Doubravky.

Oceňuje velkou porci sportu

Potvrzuje to Plzeňan Pavel Jircháček. Set-top box koupil před loňskými Vánocemi. "Inspiroval jsem se u souseda, který si v prodejně půjčil set-top box na zkoušku. Doma ho připojil k anténě, na kterou chytal analogový signál z Domažlicka. Set-top box hned napoprvé naladil všechny čtyři programy České televize a k tomu tři německé programy. Protože máme antény na rodinných domech otočené stejným směrem, set-top box jsem koupil také. Největšího uznání se mi pak dostalo od syna, který je blázen do sportu a sleduje ČT4 sport,“ říká Pavel Jircháček.

Ve čtvrtek se digitalizací v zemi zabývali poslanci. Do Senátu poslali zákon, který usnadní přechod na digitální vysílání a od ledna otevře trh několika novým televizím. Na plnou digitalizaci Česko musí přejít nejpozději v roce 2012. Poté se vysílací prostor otevře všem zájemcům.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

Nové pozemní digitální vysílání má mírné zpoždění

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

České radiokomunikace pomalu pokrývají území ČR signálem přicházejícího digitálního vysílání DVB-T2. V září však došlo...

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz