Televize

Televize | foto: Profimedia.cz

Digitální televize v Plzni? Možná už letos

  • 7
Už na konci roku by se televizní diváci na většině území Plzeňského kraje mohli dočkat toho, čeho už jedenáct měsíců využívají lidé na Domažlicku - pozemního digitálního vysílání.

Podle vedoucího projektu digitalizace České televize Pavla Hanuše není vyloučeno, že do konce letošního roku budou moci lidé v regionu sledovat čtyři programy veřejnoprávní televize v digitální kvalitě pomocí set-top boxů. Tak to ostatně Česká televize předběžně plánovala.

"Reálné to stále ještě je. Přesný termín ovšem zatím stanoven nebyl. Bude záležet na schvalovacím procesu diginovely v parlamentu, na představách Českého telekomunikačního úřadu a dalším postupu digitalizace,“ vysvětluje Pavel Hanuš.

Jisté je, že na Plzeňsku bude digitální pozemní vysílání šířit vysílač Krašov. Už teď je ale část Plzně pokryta digitálním signálem z Domažlicka. Tam přesně před měsícem přestal vysílač Vraní vrch šířit starý analogový signál. Už od loňského listopadu zde lidé mohli paralelně sledovat vysílání analogové a digitální.

Hlavními výhodami digitálního vysílání je větší nabídka programů a kvalitnější obraz. Většina lidí na Domažlicku takovou změnu skutečně zaznamenala. Jsou však oblasti, kde jsou s příjmem problémy. Především v osadách pod hraničními kopci Českého lesa není digitální signál, problémem je i špatný obraz vinou starších antén a svodů.

Jak má přechod z analogového vysílání na digitální vypadat? Zjednodušeně řečeno, večer se budete dívat ještě na analogový program ČT2, ráno už na stejném kanále místo něj chytíte prostřednictvím set-top boxu čtyři programy veřejnoprávní televize a stanice Českého rozhlasu.

Jde to stihnout za noc

Je možné přepnutí analogového na digitální signál za jedinou noc? "Technicky to je proveditelné. V sousedním Bavorsku tuto metodu pro přechod na zemské digitální vysílání běžně používali. Pokud by se však našlo nějaké řešení umožňující krátkodobý souběh analogového a digitálního vysílání, pak by ho Česká televize samozřejmě využila,“ říká vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš.

Z dostupných informací vyplývá, že Krašov i Krkavec by digitální vysílání šířily po Plzeňsku na stejném kanále. Souběžně s ním by tyto vysílače dál šířily i analogový signál, ale už bez programu ČT2.

Co se ale stane ve stíněných místech, kam se ani z jednoho z vysílačů nedostane digitální signál? Dočkají se diváci televizních převaděčů a vykrývačů, které k nim signál dostanou? "Projednávání technických otázek stále ještě probíhá. Zatím nemůžeme specifikovat jednotlivé převaděče a vykrývače. Nicméně můžeme konstatovat, že první etapou je spuštění vysílače Krašov a teprve poté bude následovat dokrývání dotčené oblasti,“ tvrdí Pavel Hanuš.

Přestože se pozemní digitální televizní a rozhlasové vysílání pro Plzeň a okolí teprve připravuje, mohou je zde už rok lidé přijímat. Digitálním signálem z Domažlic jsou pokryty například městské části Bory, Lochotín nebo většina Doubravky.

Oceňuje velkou porci sportu

Potvrzuje to Plzeňan Pavel Jircháček. Set-top box koupil před loňskými Vánocemi. "Inspiroval jsem se u souseda, který si v prodejně půjčil set-top box na zkoušku. Doma ho připojil k anténě, na kterou chytal analogový signál z Domažlicka. Set-top box hned napoprvé naladil všechny čtyři programy České televize a k tomu tři německé programy. Protože máme antény na rodinných domech otočené stejným směrem, set-top box jsem koupil také. Největšího uznání se mi pak dostalo od syna, který je blázen do sportu a sleduje ČT4 sport,“ říká Pavel Jircháček.

Ve čtvrtek se digitalizací v zemi zabývali poslanci. Do Senátu poslali zákon, který usnadní přechod na digitální vysílání a od ledna otevře trh několika novým televizím. Na plnou digitalizaci Česko musí přejít nejpozději v roce 2012. Poté se vysílací prostor otevře všem zájemcům.

,