Digitální televizní vysílání je na obzoru

aktualizováno 
„Počet prodaných přijímačů digitálního pozemního signálu se už v tomto období odhaduje na 10 tisíc a je patrné, že zájem o ně stále roste,“ říká Leoš Pohl ze CDG. Dodává, že společnost Czech Digital Group testovala více než čtyřicet a registruje více než stovku těchto typů digitálních přijímačů. „Očekávám podobný vývoj, jaký byl u satelitních digitálních přijímačů. Bude to rychlé,“ říká Pohl.

Největší problém zatím tkví v přechodu na ostré vysílání. ČTÚ již licence na digitální multiplexy třem provozovatelům udělil a teď se čeká na to, až Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozdělí licence pro digitální vysílání samotným televizím. 

Očekává se, že by to mohla udělat na jaře letošního roku. Tím by za rok vzniklo ze současných čtyř celoplošných kanálů rovnou dvanáct. Zatím bohužel jenom na území hlavního města a blízkého okolí. Nejasnosti a tlaky na rozhodování regulačního orgánu jsou ale velké, a tak není vůbec jasné, jak to na jaře dopadne. 

Mediální komise parlamentu si například nepřeje, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už teď udělovala dlouhodobé licence na digitální vysílání. Poslanci se domnívají, že nynější mediální zákon k tomu nedává dostatečnou právní oporu a Radní by měli počkat na jeho novelu,což může trvat i několik měsíců. A to je jen jedna z okolností, která brzdí celkem rozjetý přechod na ostrý provoz.

Kdo chce všechno svou digitální televizi?

Do tendru na licence se přihlásilo 34 společností se 41 programy. Nejvíce přihlášek si podala televize Nova, který by chtěla osm programů. Mezi dalšími uchazeči se nachází nejen provozovatel další celoplošné komerční stanice Prima, ale i regionální televize Lyra, Genus a projekt Regionální televizní agentury RTA. Přihlášku poslali i provozovatel hudební stanice Óčko, která nyní vysílá v kabelových a satelitních sítích, Fero Fenič se svým projektem "televize životního stylu" Febio TV a společnost První zpravodajská se svou zpravodajskou stanicí Z1.

Ve zkušebním digitálním vysílání v Praze již nyní vysílají televize - TV Nova, Prima, TV Praha, ČT 1, ČT 2 a hudební kanál Očko a rozhlasové stanice - ČRo 1 a 2, Evropa 2, Proglas, Classic FM, Expresrádio. Pokud Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí licence pro vysílání letos na jaře, tak Pražané naladí za rok 12 ať stávajících nebo nových televizních programů. Signál nešíří ale  jenom CDG. Kromě zmíněné firmy má licenci na experimentální digitální vysílání ještě Český Telecom a České radiokomunikace.

Set-top-boxy se prodávají už dnes celkem v hojném počtu.

Právě od toho se odvíjí i cena. Ta se pohybuje u obyčejných modelů pod třemi tisíci korunami. Ve světě existují desítky typů přístrojů, ale na českém trhu se prozatím vyskytují řídce.

„V současné době prodáváme modely, jejichž cena se pohybuje od 3900 do 4300 korun,“ řekl ředitel Electroworldu Jiří Řízek. Podle něho se dá očekávat, že v nejbližší době půjdou ceny dolů. „Když mají lidé na mobilní telefon, proč by neměli na Set Top Box,“ říká Jiří Rajdus a dodává: „Údajná cenová nedostupnost je pouze strašákem těch, kteří se digitalizaci snaží oddálit.“

Jaké se prodávají set-top-boxy?

Nabídka boxů je už opravdu široká. Pořídit si můžete set-top-box od dvou a půl tisíce až do tisíc patnácti. Záleží jen na tom, co od něj očekáváte. Nemáte-li televizi, můžete vyzkoušet speciální televizní kartu do počítače.

Set-top-boxy jsou často prodávány ve třech kategoriích. Standardní, které zvládají příjem signálu a základní přidané funkce. Boxy s označením CI jsou dražší, ale bývají vybaveny sloty pro pro moduly umožňující vložení přístupových karet pro příjem kódovaných programů. Další skupinou jsou zařízení s označením PVR. Ty umí přímo zachytávat DVB(C/S/T) signál na digitální médium (obvykle pevný disk) a pak ho i přehrávat.

Tohle však nejsou všechny zkratky, na které můžete narazit. V oblasti přidaných služeb byl ustanoven standard MHP. Ten vznikl jako prevence roztříštění trhu a zároveň umožnil výrobcům vstoupit na trh s konkurujícími kompatibilními výrobky. Specifikace by měla zahrnout celý rozsah možných přístrojů od set-top-boxů, přes integrované televizory, až po multimediální počítače, které se prostřednictvím Local Home Network (lokální domácí sítě) propojí s ostatními přístroji.

Digitální televize

 


O rychlosti rozšíření digitální televize rozhodne cena set-top boxů

Krátký rozhovor s Leošem Pohlem může poodhalit, jak se na digitální vysílání dívá jeden z lidí, který se v oblasti pohybuje od počátku.

Je opravdu reálné, že se řádné digitální vysílání spustí na jaře 2006?
To je splnitelné v případě, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí licence letos v dubnu. Pak jejich držitelé mají rok na přípravu a zahájení vysílání. Pokud se to nepodaří, tak další možný termín je podzim 2006 nebo jaro 2007.

Proč když už úspěšně běží zkušební vysílání, se hovoří o přerušení licenčního řízení?
Důvod je jediný. Jsou sílící hlasy, že stávající právní rámec nedává dostatečné jistoty pro investory, ať v oblasti programu nebo sítí, a postup prací na novelizaci tohoto právního rámce nenaznačuje, že by byly dokončeny na jaře letošního roku.

Jaký to bude mít důsledek pro provozovatele a pro diváky?
Pro nás provozovatele to znamená prodloužení experimentu i na rok 2006. Pro Pražany, že si na dalších 7 nových televizních programů počkají nejdříve na konec roku 2006.

Kdo pomůže rozšířit DVB-T v České republice tak, aby se z Prahy dostal signál ke všem koncovým uživatelům?
Má na to vliv několik faktorů. Jedním je to, že úspěch digitalizace ovlivní rychlost nasazování Set Top Boxů. A hlavně cena. O té rozhodne postup digitalizace v okolních zemích jako Německo a Francie, koupěschopnost obyvatelstva a především dodavatelé přijímačů, provozovatelé sítí až po televizní stanice. Nelze vyloučit ani odpovědnost českého státu, neboť z úspěchu digitalizace mu budou plynout kmitočtové dividendy (výnosy z prodeje uvolněných kmitočtů pro ostatní telekomunikační služby - pozn. red.).

Co se změní po přechodu na řádné digitální vysílání v Praze?
Může dojít k přeladění některých kmitočtů, zřejmě bude posílen výkon, postaveny nové dokrývače pro hluchá místa, například pro Poslaneckou sněmovnu, kde jsou silné zdi. A ne všude v Praze je pokrytí optimální. Pozitivní je, že dojde k rozšíření nabídky programů a daleko rychleji než kdekoliv jinde se objeví interaktivní služby.

Autoři:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.Najdete na iDNES.cz