Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diktátor Sýrie měl hloupé heslo, tajné maily získali hackeři z Anonymous

  15:33aktualizováno  15:33
Jedna z hackerských skupin, hlásících se k Anonymous, zaútočila na mailové servery syrské vlády. Útok přinesl ovoce v podobě hesel k téměř osmdesáti e-mailovým schránkám a zveřejnění komunikace syrských vládních špiček včetně prezidenta.

Heslo "heslo" není o nic lepší, než 12345. Nebo 123456.

Za hesla, kterými syrský prezident a jeho tým zabezpečil svoji elektronickou komunikaci, by se musely stydět i holky na dětském webu Alík. Třicet schránek chránila neprůstřelná číslená kombinace "12345", ti důkladnější pak zvolili rozšířenější verzi "123456".

Ukořistěná pošta

Anonymous tvrdí, že se v neděli zmocnili stovek e-mailů zaměstnanců syrské prezidentské kanceláře. Mezi nimi i některých od jejího šéfa Mansúra Fadlalláha Azzáma a Buthaíny Šabánové, která představuje oficiální tvář autokratického režimu.

Větší práci by případní útočníci neměli ani s heslem "25", jako z čítanky vypadá i heslo "leila2009". Jak se asi jmenuje majitelka schránky? A kdy asi nastupovala do úřadu?

Na kompletní výpis schránek a hesel se můžete podívat na webu pastebin. Nenechte se inspirovat.

Duše Američana může být snadno manipulována

Anonymous si získané dokumenty nenechali pro sebe, části e-mailové komunikace přetiskl izraelský deník Haarec. Týká se například přípravy rozhovoru syrského prezidenta Bašára Asada s reportérkou televize ABC.

Jsou v něm mimo jiné doporučení, co by měl prezident v připravovaném rozhovoru zmínit a na co si dát naopak pozor. Praví se zde například: "Je velmi důležité a cenné zmínit, že chyby se staly na začátku krize, protože jsme neměli dobře organizované policejní síly. Duše Američana může být snadno manipulována, když uslyší, že se zde staly chyby a nyní je napravujeme."

"Sýrie nemá pravidla pro mučení lidí, na rozdíl od USA, kde jsou kurzy a školy specializované na učení policistů, jak mučit kriminálníky," doporučuje argumentovat prezidentovi Šeherezáda Džafaríová, tisková mluvčí Sýrie na půdě OSN. V kontrastu s tím měl poukázat na týrání zajatců v irácké věznici Abú Ghrajb.

Jiný e-mail Damašku vysvětluje, jak syrského vládce (označovaného jako J. E. - Jeho Excelence) vnímají obyvatelé Spojených států. "Někdy je J. E. vnímán jako hrdina, jindy je J. E. za bídáka. Američané tohle milují a nechávají se tím přesvědčit," vysvětlují prezidentovi poradci v e-mailech.

Asadovi se nepodařilo získat veřejné mínění na Západě jeho rozhovorem pro televizi ABC.

Přečtěte si celé dopisy (anglicky v PDF) zde a zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Najdete na iDNES.cz