Direct Connect: když chcete jen stahovat...

  • 32
Pokud stále nevíte, jakým programem nahradit -ještě nedávno populární- program Napster, možná by vás zajímalo, co nabízí stále populárnější program Direct Connect. Také si myslíte, že nasdílených 400 TB není zrovna málo?

Leckdo má ještě v živé paměti Napster. Vzpomínku umocňuje tu soudní pře, tam spojení se s největšími vydavateli hudby za účelem zpoplatnění služeb…
Napsteru podobných programů se vyrojila spousta. Jen málokterý jej však předstihl. Nejen o prsa tak učinil Direct Connect. A pokud čistě náhodou nevíte, čím se program Napster „proslavil“, tak vězte, že sdílením souborů. Především však MP3 skladeb.

Instalace

Pokud se rozhodnete program stáhnout ze stránky výrobce, upoutá vás nejspíš relativně vysoký počet uživatelů této aplikace.
Dříve megabajty, dnes gigabajty jsou jakýmsi standardem ve velikosti harddisků. Ovšem zde se v terabajtech pohybuje velikost dat, jež je zde k dispozici. Stav ve psaní této recenze byl něco přes 400 TB.
3,3 megabajtu, které instalační soubor co do velikosti má, se rozhodně vyplatí stáhnout i „modemistům“.
Instalace probíhá bezproblémově a na pevném disku vám program zabere zhruba šest megabajtů.

Jak to vlastně funguje?

Nastavení údajů v programu

Program vám umožní vstup na jednotlivé HUBy – spojovací uzly. Struktura sítě je postavena na systému peer-to-peer (každý s každým). Do spojovacího uzlu se již mohou přihlásit jednotliví uživatelé. Právě jejich počtem jsou některé uzly limitovány, další vyžadují určitou kapacitu na pevném disku (řádově gigabajty) ke sdílení.
HUB si může vytvořit prakticky kdokoli. Pojmenované jsou porůznu, Češi si dávají „dostaveníčko“ třeba na místě nazvaném CZECHKANAL.

Spuštění

Po prvním spuštění programu Direct Connect je potřeba nastavit především adresář, kam se stažené položky budou ukládat. Zapotřebí bude „nasdílet“ také místo na svém pevném disku.
Zvolíte si také nick, pod kterým budete vystupovat. Je na vás, zda sdělíte ostatním uživatelům, co vše „nabízíte“.

Jak to vypadá?

Program se vám může jevit jako chaotický, k čemu tolik oken… Ale každé má své opodstatnění.
Při spuštění se do popředí dostane okno, pomocí něhož vyberete HUB, na který se chcete připojit. Z názvů se dá usuzovat, že nasdílený je opravdu celý svět. Vedle jména je ještě stručný popis, povětšinou obsah. Sháníte-li MP3, zřejmě nebude právě pro vás popis typu XXX či games. Naleznete zde také požadavky nutné ke „vstupu“. Tyto mohou být ve formě nasdíleného prostoru na vašem pevném disku, ale i v počtu slotů, které dáte k dispozici ostatním, aby mohli stahovat.
Jednotlivé HUBySvé oblíbené HUBy můžete také uložit a následně vyvolat ze složky „favorites“. Zobrazeny jsou i naposledy použité.
Poté, co některý z nabízených načtete, zobrazí se vám seznam uživatelů. Jejich počet se může pohybovat od jednoho či dvou až po několik set. Většina HUBů je však limitována a po naplnění kapacity vás „dále“ nevpustí.

K nasdíleným datům jednotlivých uživatelů se dostanete dvojklikem na jejich přezdívku. Vedle ní vidíte ještě typ připojení a množství dat, která jsou k dispozici. Uživatel však nemusí být zrovna v aktivním módu. Aktuální stav poznáte podle znázornění ikony vedle jeho jména. Obsazen může být i počet všech volných slotů, které dal uživatel k dispozici. V takovém případě budete zařazeni do fronty a Direct Connect bude spojení následně zkoušet navázat automaticky.
Jste-li již u uživatele na „návštěvě“, nic vám nebrání ve stahování. A že nepochybně bude co. Menu lze naservírovat ve více chodech. Nejchutnějšími se zdají být filmy, které ještě neběžely v kinech. Lahůdkou je rozličná nabídka softwaru všeho druhu, okořeněná snad všemi alby, která kdy vyšla.
Pokud máte chuť na něco zvláště pikantního a ne a ne to nalézt, zkuste vyhledávání. Nefunguje sice stoprocentně, někdy je potřeba obrnit se trpělivostí, ale budete odměněni seznamem těch, kteří vámi žádaným „pokrmem“ disponují.

Nasdílený adresář v programuPoslední – spodní lišta – jen umocní komfortní práci s programem. V okně „downloads“ vidíte aktuální stav stahované položky, odhadnutý zbývající čas do konce i přenosovou rychlost.
K nahlédnutí jsou také uživatelé, které zaujalo něco z vaší „nabídky“. V případě, že se jich sejde několik, a vy se tiše krčíte v koutě, když zbytek firmy nadává, že je nějaký pomalý internet, můžete některého uživatele odpojit.
Přehledná je také historie stahování, vidíte od koho, co a jakou rychlostí jste downloadovali.
Své oblíbence si můžete uložit do rubriky „Favorite Users“ a kdykoli se k nim bez zbytečného hledání vrátit.

Vzájemná komunikace

Komunikovat s ostatními uživateli můžete prostřednictvím jakéhosi chatu, který je součástí programu.
Oslovit lze ale také uživatele, od kterého právě stahujete. V takovém případě jste učastníky privátní diskuze pouze sami dva.

Co tedy program nabízí?

Chat v programu Direct ConnectDirect Connect vyniká především množstvím sdílených dat. HUBy jsou v podstatě nezávislé na jakémkoli chodu, nikde není žádná centrála, která by se vypnula a nastal pomyslný konec.
Trnem v oku může být leckomu samotný program, ovšem, jak již je z historie známo – jeden skončí a dalších deset o mnoho silnějších nastoupí. 
Aplikace je vhodná i pro modemisty, pokud uživatel, od kterého „sosali“, neodjel právě na rok pryč, zřejmě jej zastihnou i den následující a ve stahování mohou pokračovat.

Je tedy na vás, zda si Direct Connect nainstalujete. O používání nelegálního software, filmů i poslechu MP3 skladeb, které nemáte vytvořeny z vlastního CD, bylo ostatně napsáno již mnoho. Jen na vás je, co nabídnete ke sdílení a co budete stahovat.