Diskuze

Chladiče TMD: Totální revoluce v chlazení!

Klasické chlazení procesorů pomocí pasivních heatsinků a aktivních větráčků nám ještě nějaký čas zůstane. Pravděpodobně se o to zaslouží revoluční axiální větráky s technologií TMD od firmy Y.S.Tech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tosuja

20. 3. 2002 10:53
Pozorovani
Poradne jsem se podival na obrazek teploty protekoneho vzduchu a dosel jsem k zaveru, ze je to zdarily, ale opravdu podvrh. Obe skaly zacinaji na cca 42-43 stupnich Celsia a konci nekde kolem 66. Problem je v tom, ze pro ekvivalentni teploty ma kazda cast jine barvy. Tam, kde teploty u klasickeho vetraku jsou zelene nebo cervene, jsou teploty u onoho uzasneho vynalezu jeste modre, resp. zlute. Dalsi veci, ktera mi neni jasna, je ulozeni vetraku, tedy presneji loziska, ktera ho drzi. A urcite je problem, ze veskera podstatna hmota je ulozena na obvodu vetraku.
0 0
možnosti

Vlada

18. 3. 2002 11:29
Regulace otáček
Nerozumim, proč se eště pořád nedělají větráky s regulací otáček podle teploty procesoru. Vona to teda asi neni věc větráků, ale motherboardů. Když už je to teplotní čidlo v procesoru, tak proč se neudělá jednoduchej obvod na regulaci otáček? Plno lidí by to myslim uvítalo. Taky by se třeba mohli procesory sami zpomalovat, když nemají co na práci a netopit tolik. Jako to třeba dělá pentium 4, když se začne přehřejvat. Na přehrávní empétrojek nepotřebuju aby běžel procesor na víc než 5%, ale chci aby nehučel jako včelí úl. Asi bude nejlepší pořídit P4 a vypnout větrák. Nebo má někdo lepší nápad, Ňákej výhled do budoucna? Samozřejmě tišší a účinější větráky sou nutný, protože ňák se to stejně chladit musí. Čau, Vláďa
0 0
možnosti

Jirka

18. 3. 2002 12:33
Re: Regulace otáček
Vetracky s regualci otacek se samozrejme delaji. Jenze kvalitni regulace funguje jenom u nekterych. Normalne se to ridi pres motherboard, ale vlastne to neni nic jineho nez sledovani otacek .
0 0
možnosti

V.

18. 3. 2002 10:44
Totalni revoluce????
Nadpis Totalni revoluce mi pripada jako silna kava. Chladic ma rozdilnou teplotu a tedy snizeni teploty chladice o 15% je udaj nic nerikajici. Jestlize se jedna o snizeni nekde na okraji (coz je pravdepodobne), pak pri odvodu tepla to nema prakticky vyznam. Vice muze ukazat obrazek z numer. simulace, ale skala teplot je rozdilna a necitelna, tedy z obrazku nelze vyvodit poradny zaver. Dale, jestlize je takovy problem pri chlazeni nerovnomernost prutoku vzduchu, proc se to neresi centralnim ventilatorem a naslednym rozvodem vzduchu. Pak lze snadno upravit prutok, jeho rovnomernost i rychlost proudeni. Tento clanek ve me vyvolal pocit reklamniho triku a nekvalitni prace redaktora pri prostudovani predlozenych materialu.
0 0
možnosti

Mirek Brož

18. 3. 2002 13:00
Re: Totalni revoluce????

Odbornik zasne, laik se divi. Klasika.

A proc se neco nedela? Nevim, asi na to doposud nikdo neprisel, nebo nemel odvahu s tim zacit. Nebo jsou s tim konstrukcni problemy (omezeny prostor ve skrini, naklady na vyrobu). To vazne nemohu vedet.

Ja vim jen jedno a to, v cem jsou hlavni prinosy teto novinky a proto ten nadpis. Pochopte, TMD vetraky jsou zatim v plenkach, ale tato technologie znamena mnohem vic. Casem nezustane u zastaralych vetraku a diky TMD se prejde na turbiny (na principu leteckych motoru - ale bez spalovani paliva ). Coz bude znamenat mnohem vetsi prutok vzduchu a tim zase lepsi chlazeni. Neco jako turbo era v automobilismu.

Mirek Broz, Technet.cz

0 0
možnosti

Radoomek

18. 3. 2002 9:56
Jen mě tak napadlo:)
Jak je to stíněné. Předpokládám, že ten plechový kryt je nutný doplněk. Pokud tam rotuje rychlostí 7200ot/min prstenec, ve kterym se navic indukuji vselijake proudy, tak bez stineni to muze delat docela solidni paseku:) Aspon me to tak pripada. Stran vetsinho prutoku vzduchu u stredu vetracku., neni preci problem ta dat bud vic zakrivene lopatky (je to primitivni vylisek, takze zvetsit takto sklon lopatky neni problem), nebo je tam udelat sirsi. Tez by me zajimala stabilita. Ten prstenec musi rotovat zrejme ve vhodne profilovanem magnetickem poli, protoze nejaka fluidni ulozeni mi prijdou ponekud nerealna, pokud to ma stat min nez cely procesor. A to ve me budi otazku, co se stane, kdyz do roztoceneho vetracku neco spadne, treba kablik. Ty odstredive sily musi byt solidni, setrvacne tez i kdyz je to plast, ale zase s onim prstencem, ktery nejakou setrvacnou hmotu urcite ma. Slo by ukazat trosku vic fotografii? Treba to vsecko bude jasne na prvni pohled:)
0 0
možnosti

J.Urban

16. 3. 2002 17:18
totální revoluce, nebo reklamní humbuk

Celé se mi to nějak nezdá.

1. Čím blíže středu, tím je menší plocha lopatek, zmenšení průměru středu o 2/3 rozhodně neznamená zvětšení plochy lopatek o 2/3, poměr se mění i s různým průměrem rotoru, takže zvětšení množství přečerpaného vzduchu bude minimální.

2. Dnes jsou větráčky jednou z nejporuchovějších věcí v počítači, díky nesnadnému uchycení rotoru, jakou bude mít životnost uváděný větrák, když největší setrvačnou hmotu (permanentní magnety) má na obvodu?

3. Ani u větráčků klasické konstrukce by přeci nebyl problém lopatky opatřit prstencem, přesto se to nedělá. Že by na to zatím nikdo nepřišel? Anebo by byl problém právě s větší setrvačnou hmotou na obvodu?

0 0
možnosti

Jirka

16. 3. 2002 19:46
Re: totální revoluce, nebo reklamní humbuk

1) plocha lopatek je u stredu stejna, jenom obvodova rychlost je nizsi. A lepsi kdyz tam projde neco, nez kdyz tam neprojde vubec nic.

2) vetracky jsou poruchovy proto, protoze maj zbastleny loziska - vlastne nemaj zadny  protoze">http://www.technet.cz/grafika/smile5.gif'> protoze u vetsiny vyrobci krmej zakaznika nesmyslama. Ta hmotnost asi nebude takova, protoze bude stacit tenkej prouzek magnetu, zatimco u stredu na stejne silnej magnet budes potrebovat vetsi hmotu

3) no asi neprisel. vzdyt teprve nedavno zjistili, ze mensi dira mezi okrajem a vetrakem dela mensi kraval

0 0
možnosti

Grol

16. 3. 2002 10:34
No jo, ale kolik ta bestie bude stat? Ja si myslim, ze dulezity je na vetraku mit poradny lopatky. Kdyz je vetrak dost vysokej a ma lopaty tak se nemusi tak rychle otacet a ... Mozna ze todle bude jeste ucinnejsi ale levnejsi urcite.
0 0
možnosti

Pavlik

16. 3. 2002 15:32
Re:
To mi je jedno, kolik to bude stat. Ale mam obavu ze se to nebude delat ve velkych seriich. Takze se to do cech dostane tak za 500 let  a">http://www.technet.cz/grafika/smile7.gif'> a to se rika kdovi jestli. Ale jinak to vypada dost coool!!!
0 0
možnosti