Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

BSA: Za uplynulý rok bylo ukradeno softwaru za 11 miliard dolarů

BSA včera zveřejnila statistiky týkající se softwarového pirátství v jednotlivých zemích za uplynulý rok. Česko si vedlo v porovnání s ostatními státy více než dobře, statut největšího piráta nemá Čína, ale Vietnam.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

anti BSA

USA

neni v USA nejmin warezu proto ze tam soft. stoji pulku?

0/0
4.2.2007 20:20

Daniel Ševčík

Co takhle čtvrtinová cena?
Nestačilo by jim vydělat jenom nějakých 2,5 miliardy dolarů? Proč prodávají software tak draze? Zlevněte a budu si ho kupovat.
0/0
9.6.2003 23:57

Pítr

No adress
Tak jsem si šáhnul do svědomí a chtěl jsem se jít osobně udat, že mám kazetu softu na Spectrum. Jenže vona ta slavná BSA nemá žádnou adresu v čechách. Jak to tak vypadá, tak je to jenom virtuální nerealita. A nebo se bojej rajčat ve Woknech ?????
0/0
5.3.2003 23:02

swed

Fuck of BSA
Predne bych chtel upozornit na to, ze ackoli se BSA (v cele s Microsoftem) mozn prezentuje jako ochrnce prva, jde jim jen o ochranu vlastnho zisku. Poursuj mnoho zkonu a jsem rd, ze ted se na to konecne zacalo prichzet. Mimochodem jsem o v tomto duchu (ale tak o mnoho jinm) napsal clnek a poslal na indes.cz jako nabdku mailem. Nemeli ani tolik slusnosti se ozvat :)
0/0
17.6.2002 21:40

Cartmen

az bude snesitelna cena

muj nazor na vec je nasledujici: az budou snesitelne ceny na trhu SW klesne i piratstvi (kdo by dal 17 000 za Office kdyz je muze mit za 20,- za CD?). ja osobne bych rozumnou cenu akceptoval ale dnesni ceny jsou pro bezneho uzivatele nerealne!

Cartmen

0/0
12.6.2002 18:33

Oak

Cena a napáchaná škoda?

***Příspěvek obsahuje mé názory a vyjadřuji se ke svým právům občana, nesnažím se poškodit pověst komerčních firem.***

Pokud toto čtou čtenáři, co to ještě neví, pak upozorňuji, že BSA je sdružení čtyř komerčních firem a že chrání jejich zájmy, nikoli zájmy společnosti, tedy nás.

Samy tyto firmy (dle mého názoru), páchají obrovské škody. Začíná to agresivním lobbingem, který spolu se silným kapitálem umožňuje stanovit neúměrné ceny. To se děje i prostřednictvím zákonů vlád jednotlivých států, kde je snaha vydobít takové tržní podmínky, jež by firmám zaručovaly blahobyt a prosperitu. Za to je nemůžeme kritizovat, je to cíl jejich podnikání - kritickou studenou sprchu si zaslouží naši zákonodárci, za to, že nechrání naše práva a podléhají lobbingu.

Ochrana našich práv by se měla dít především tak, že všechny státní instituce musí dodržovat určité základní podmínky při využívání SW a komunikaci se svými občany či partnery:

  • používat otevřené formáty (jako primární) tak, aby zákazníci, studenti, žadatelé, podnikatelé a jiní si mohli svobodně vybrat aplikaci, s níž budou s doručenými dokumenty pracovat, nikoli používat lobbovanou komerční aplikaci za čtyř či pěticifernou částku
  • používat Open Source software tak, aby nemohl obsahovat nežádoucí špionážní kód, ať už z oblasti státní či průmyslové čpionáže, spamu, apod. Takto jedině se dá zaručit, že SW který pracuje s našimi daty nám zaručí naše práva a svobody daná ústavou a zákony.

Toto nediskriminuje komerční firmy, ty mají stále za daných podmínek možnost účastnit se výběrového řízení státních institucí a prodat jim své produkty.

Nejčastější formy šikany občana-uživatele SW jsou:

  • komerční firma svým lobbingem prosadí svůj komerční SW do státní správy a školství s tvrzením, že jedině její SW dosahuje právě žádaných kvalit a že je velmi výhodný (což samo o sobě nemusí být pravda). Poté jsou studenti a občané jednající se SS nuceni proti své vůli nakupovat tento SW, či používat komplikované nepohodlné techniky pro převod dokumentů do pro ně přístupného formátu (existuje u nás /sám o sobě nedostatečný/ zákon, nařizující SS vydávat dokumenty i v otevřených formátech /PDF/ - v praxi však funguje velmi nedostatečně či vůbec). Občané, kteří pak SW nekoupí a přesto jej pro tyto účely používají, jsou označeni za zloděje SW.
  • komerční firma updatuje program na verzi "+1", jejíž dokument je ve starších verzích programů nečitelný a přesvědčí nejmocnější a nejfrekventovanější uživatele (SS, školy) o přednostech nového SW, v případě potřeby jim ho i daruje (což pak náležitě oslavuje a zviditelňuje). Tím se rozběhne tlak na všechny, kdo jsou s těmito subjekty svázání, aby si pořídili novou verzi programu, neboť se se svojí starou verzí zákonitě dostávají do obtíží.
  • komerční programy mívají utajený (myšleno i nepublikovaný, známý pouze odborníkům či zkušeným uživatelům) kód, který umožňuje vytěžovat z počítače uživatele data. Typickým příkladem může být moje zkušenost, kdy mi jeden pán poslal příspěvek - článek napsaný v jednom velmi známém komerčním programu pro psaní dokumentů uložený jako HTML dokument. Ke svému údivu jsem si pak ze zdrojového kódu HTML vyčetl data, jež mi nebyla určena: Přesné pracoviště toho člověka (šlo o kriminální útvar policie!!) včetně adresy, jméno (asi posledního) vyšetřovaného, co spáchal včetně zákona, podle nějž byl obviněn, číslo počítače, licenční čísla OS a Office balíku), datum projednávání atd. (Prosím promiňte mi některé nepřesnosti, kterých jsem se mohl při popisu zpaměti dopustit). Relativně šlo o jeho chybu, neboť neznal dost dobře svůj kancelářský balík, nicméně to považuji stejně za skandální chybu výrobce a myslím, že šlo o záměr. V tomto případě navíc, ač určitě nechtěl, tento člověk porušil celou řadu zákonů.
  • komerční firmy používají často své standardy češtiny (tj. definice národní znakové sady), namísto ISO-8859-2, tj. češtiny schválené organizací Intenational Standart Organization. Tím se pravděpodobně porušuje zákon, neboť byl stanoven postupný přechod na mezinárodní či evropské normy (ISO, EN) ve všech průmyslových odvětvích. I nestandartní češtinou (např. známé CP-1250) můžou komerční firmy tlačit na zákazníka (např. prostřednictvím zmíněné SS), aby si jejich produkt koupil a zbavil se tak problémů.

Ještě můžeme zmínit, že jsou známy pochybnosti o získávání údajů pro podobné statistiky, např. zmíněné statistiky BSA. Zjednodušeně napsáno, statistiky často vycházejí z mylného předpokladu, že každý počítač musí při prodeji obsahovat OS a SW jedné monopolní komerční firmy a v opačném případě je kupující označen za potenciálního zloděje SW.

Náprava je možná skrze:

  • osvětu, tj. šíření informací o možnostech svobodného software a OSS. Každý uživatel by měl vědět, že má možnost nainst
0/0
12.6.2002 18:03

Výpočty plus mínus autobus
Škoda není definovatelná, protože pokud by za to ti, kteří to nekoupili, by měli zaplatit, tak se na to raději v mnoha případech vykašlou a naučí se s něčím jiným, co je zadarmo.
0/0
12.6.2002 15:56

Dancer

To bude sranda...
To bude sranda, až policie začne efektivně stíhat softwarové piráty - všichni přejdou na open source (včetně firem) a najednou se zjistí, že bez Windows a MS Office se dá žít. To pak asi puknu smíchy...
0/0
12.6.2002 13:53

Majkl_x

Magori !!!
Ja nevim, jak si to predstavuji... Studuji na VS a ke zdarnemu studiu potrebuju software za cca 200 000 KC... Muze si tohle nejaky student dovolit? Ja ne. Navic kazdy, kdo ma stejne jako ja vypalovacku si jiz zvykl na standart 9KC/CD at je na nem cokoliv... :-)
0/0
12.6.2002 10:10

Goose

S tím líbáním prdelí se připojuji.....
Nuže BSA : POLIBTE MI PRDEL Cédéčka se budou smažit víc a víc....nebudeme podporovat někoho jako podělanej Microshit a jiné. Jinak BSA u nás vlastně nesmí ani působit, jelikož nemá zápis v Obchodním rejstříku!!!!
0/0
12.6.2002 9:51

E.K.

I mně může BSA ...

I mně může BSA políbit prdel. Pokud by hájila zájmy seriózních firem dodávajících kvalitní SW, bylo by to jiné. Zatím fungují jako pobočka MicroŠrotu.

Co se týče softwarového zákonodárství, líbil by se mi zákon (nebo jenom opatření vlády) přikazující všem státním institucím (včetně škol) používat programy s dokumentovaným (oficiálně popsaným) rozhraním, a zákaz dodavatelským firmám svévolně nahrávat uživatelům (ukládat na cizí počítače) předem nevyžádaná data a programy. A mohl by se jít slavný Gates bodnout.

 

0/0
12.6.2002 9:11

Pirát

BIS - ????
BSA je sebrankou kreténů v čele s tím pošašeným ´šéfem´. Problém proč si lidi nekupujou legální software je hlavně v ceně. Těžko dá někdo za WINDOWS XP PROFESSIONAL nějakých 13.000,- Kč. To si to radši přesmahnu za pár kaček. Takže milí BIS:  P O L I B T E   M I   P R D E L ! ! ! 
0/0
12.6.2002 8:42

JS

zabespečení softváre je problém firem kterým nese miliardové zisky.
0/0
11.6.2002 22:52

Nemají přehánět cenu.
0/0
11.6.2002 22:49

ValMor

Jediná škoda ..
.. že BSA nedává možnost na svym sevru k nějakému typu diskuze .... to bych chtěl vydět :)
0/0
11.6.2002 21:55

Marek Trefny

Re: Jediná škoda ..
Videt, viset, viklat..
0/0
12.6.2002 0:28

jak se zjišťuje poptávka či zájem o software, který nebyl zakoupen?
0/0
11.6.2002 15:23

Ondřej Lavička

Re:
Ztraty spolecnosti a nasledne procento warezu se urcuje v BSA podle zajmu o software a poctu prodanych licenci, take podle ceny SW. Vysledky jsou znacne od oka, BSA je bohuzel jedina instituce, ktera se podobnou veci zabyva a proto je tak casto videt v mediich se svymi "zarucenymi" vysledky..
0/0
11.6.2002 17:13

nejsme vychodni Evropa
0/0
11.6.2002 14:52

Ondřej Lavička

Re:
Nejsme, ale pro BSA asi ano, kdyz nas radi do teto skupiny
0/0
11.6.2002 17:08

seifert

Svobodny software je piratstvi?
Pokud jsem pochopil metodiku BSA, pak uzivatele svobodneho software jsou pirati, nebot nic nezaplatili...
0/0
11.6.2002 11:05

Ondřej Lavička

Re: Svobodny software je piratstvi?
BSA monitoruje nekolik spolecnosti - Microsoft, Corel atp.. RedHat, SuSE a dalsi prukopnici svobodneho softwaru mezi predchozi firmy zarazeni samozrejme nejsou a snad ani nikdy nebudou
0/0
11.6.2002 11:09

Josef

Seznamte se blíže se sporem, v němž BSA není stranou žalující, ale žalovanou
Seznamte se blíže se sporem, v němž BSA není stranou žalující, ale žalovanou http://www.digisys.cz/BSA.htm
0/0
11.6.2002 9:01

Ondřej Lavička

Re: Seznamte se blíže se sporem, v němž BSA není stranou žalující, ale žalovanou
BSA jsme na strankach Technetu venovali pomerne dost prostoru - treba ve clanku Definitivní tečka za kauzou Mironet vs. Microsoft vs. Policie?, dale kuprikladu zde Policie ČR & BSA: společně proti softwarovým pirátům!, ci ve clanku BSA radí: nabonzujte svého zaměstnavatele či souseda. Neco o neprilis popularnim sdruzeni se dozvite zde Kdo vyšetřuje kradený software?.  
0/0
11.6.2002 9:08Najdete na iDNES.cz