Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jak nastavit na maximální výkon paměti DDR

Operační paměť je jednou ze součástí počítače, která má velký vliv na výkon celého systému. Jak ji správně nastavit a jak se orientovat v technickém popisu pamětí? Co je to CAS Latency a k čemu je dobrá? To se dozvíte v našem článku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vážně výbornej článek

Díky moderním základním deskám se dá CAS2 některým CAS2.5 a CAS3 pamětem "vnutit". Pracují tak rychleji - bohužel za cenu občasné nestability. - to je dobrej fór, pokud takovou - většinou jakýmkoliv způsobem neoznačenou paměť takto nastavím,  řádně ji otestuji (např sw. memtest86), nevidím důvod proč by mi pak systém padal - vhodné je např i zvednout napětí RAM - pokud to deska umožňuje.

A je tu ještě jedno nastavení, které dokáže zvednout výkon počítače. Bank Interleaving se vyskytuje zpravidla jen u špičkových základních desek a né všechny špičkové motherboardy tuto technologii zpřístupňují.

Pokud bych psal jakýkoliv text (zvláště proto, že jsem strašnej češtin), určitě bych jej nejprve nechal přečíst někomu našeho rodného jazyka lépe znalého.

 

0/0
5.9.2002 9:12

Stanislav Bauer

Re:

Když něco nechápete, tak se přece hned nemusíte rozčilovat..

Já bohužel vídím důvod, proč by pak systém padal, lépe řečeno, proč může padat - být nestabilní. Všechny testy paměti, jakkoliv jsou dobré, používají určité algoritmy k otestování toho, zda je modul paměti v pořádku, nebo ne. Konkrétně memtest86 využívá pouze dva algoritmy. Jeden představuje postupné čtení a druhý offset. Nepředstavuje reálnou práci s pamětí. Nedokáže odhalit chyby na úrovni ECC a má několik dalších nedostatků. Zjistí, zda je paměť v pořádku, a to, jestli paměť momentálně agresivní nastavení zvládne, či nikoliv.

ad češtin: Napsal jsem už horší věci. V té větě nevidím nic tak hrozného, kromě faktu, že "a", mělo být "ale".


Stanislav Bauer, Technet.cz

0/0
5.9.2002 13:26

Re: Re:
Zjistí, zda je paměť v pořádku, a to, jestli paměť momentálně agresivní nastavení zvládne, či nikoliv.  - o to snad jde ne?
0/0
5.9.2002 14:34

Stanislav Bauer

Re: Re: Re:

Právě že "momentálně", tedy v průběhu testu.

Paměť může být O.K, ale to neznamená, že test, který byl původně psaný pro Linux zajistí to, že takto "upravené" paměti budou pracovat bezproblémově i pod operačním systémem windows a že budou pracovat dlouhodobě. Vydržet to může měsíc, rok, ale také to nemusí vydržet ani hodinu. Svojí roli hraje kvalita základní desky, pamětí a kolísání napětí.

Až najdu kvalitní softwarový test pamětí, tak to normálně oslavím .

 

Stanislav Bauer, Technet.cz

0/0
5.9.2002 15:05

Re: Re: Re: Re:

No memtest86 v 3.0 mi již jako velice spolehlivý test pamětí slouží a odhalil mi veškeré chyby pamětí u cca 1000 PC - tedy žádný počítač tímto programem otestovaný nebyl následně po prodeji reklamován s chybnou pamětí, kterou by tento test neodhalil a to s jedinou vyjímkou.

Po cca 3 měsících přestali v MB Abit KR/KX7 spolehlivě pracovat DDR333 KINGMAX 256MB - v jiném MB OK (MSI KT3Ultra/2) - paměti byly v pořádku, ale již si nerozuměli s deskou (2kusy).

Naštěstí měl již podobný problém kolega a to naopak na desce MSI KT266-A s DDR266.

Tady si memtest nevěděl rady a označil tuto paměť vždy za plně funkční, naopak při taktování CPU (na mém domácím PC) spolehlivě funguje jako tester RAM/CPU/Chipset u 2 posledně jmenovaných jejich vzájemnému vztahu k RAM a to i v extrémních případech FSB/RAM 200MHz - tato kombina s AMD 1800+ nebyla funkční (512MB DDR400 CL2,5).

0/0
5.9.2002 20:15

Stanislav Bauer

Re: Re: Re: Re: Re:

To je velmi zajímavé. Děkuji za informace.


Stanislav Bauer, Technet.cz

0/0
5.9.2002 21:05

asdasdads

Re: Re: Re: Re:
No, ono spis bych se bal, pokud by test byl psan pod windows a ja pak pod nim chtel provozovat linux;)) Mimochodem, jestli chcete dobry test, tak si na linuxu zkuste skompilovat jadro....
0/0
6.3.2005 12:46

paolo maldini

Vybornej clanek, mozna by to chtelo i konkretni testy o kolik se zvedne vykon atd.
0/0
3.9.2002 21:31

Stanislav Bauer

Re:

Dobrý den,

Testíky budou co nevidět. (Alespoň tedy doufám, že se k tomu co nevidět dostanu ).

Stanislav bauer, Technet.cz

0/0
5.9.2002 15:07Najdete na iDNES.cz