Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

EU Copyright Directive - co vy na to?

Na četné dotazy čtenářů se dnes vracíme k evropské obdobě amerického copyrightového zákona DMCA. Směrnice EU Copyright Directive pro hudební fanoušky na starém kontinentu znamená významné omezení práv při manipulaci se zakoupenými nosiči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel K.

A co povinnost firem vyměnit poškozený nosič?
Žádný zákon (US ani EU) neřeší povinnost výměny poškozeného nosiče. Všichni nakladatelé tvrdí něco v tom smyslu: Cena média je velice nízká a uživatel platí vysokou cenu za užití díla. OK. Tak proč si musím koupit 'dílo' znovu za plnou cenu, když se poškodí médium? Proč není možné za poškozené medium dostat nové? Klidně zaplatím přiměřený manipulační poplatek. Tohle by se v situaci, kdy vlastně není možné (podle nakladatelů) vytvořit záložní kopii mělo řešit.
0/0
24.7.2003 14:26

karel

"legálnost" mp3..
I za předpokladu, že pořizování digitální kopie by bylo nelegální, mohu si přece vyrábět "audio" kopii mp3 - ať už z CD přehrávače nebo TV či rozhlasu. Aby se mp3 přehrávače staly nelegální, chtělo by to jestě další zákon, který taxativně vyjmenuje na jakém HW je povoleno uchovávat hudební konzervy. A proč ne? Za komoušů bylo vlastnít xerox taky trestné... takže chutě do toho a půl je hotovo !!
0/0
3.1.2003 11:15

Josef Komárek

Re: "legálnost" mp3..
V EUCD si labely chtějí mj. vydupat, aby bylo nelegální hudební díla přehrávat na jiném hardware, než na výhradně určených přístrojích (tj. CDDA přehrávače). Omezení tohoto zákona absolutně postrádají logiku. Vždy jsem věřil v moudrost Evropy, ale tohle je pomalu ještě horší než DMCA...
0/0
3.1.2003 18:00

merhaut

Z pohledu uživatele o nic nejde

Jenom technickou poznámku. Z pohledu obyčejného uživatele (konzumenta) hudby, což je 99,9% z nás, je jakákoliv podobná direktiva "o ničem", protože:

1. pro osobní potřebu si mohu zkopírovat "jakoukoliv hudbu, odkudkoliv a jakýmkoliv způsobem" (viz. §40 autorského zákona, tzv. volné užití díla), to vše bez potřeby mít souhlas kohokoliv (tedy ani autorů, ani interpretů ani výrobců)

2. tato, ani žádná jiná budoucí direktiva, nemůže do tohoto práva na volné užití hudebního díla pro osobní potřebu nijak zasáhnout, to by se muselo kompletně změnit dlouhodobě ustálené a kontinuální pojetí evropského práva

3. tato direktiva míří proti těm, kteří vymýšlejí a šíří prostředky pro obejití tzv. ochran, což je boj s větrnými mlýny, navíc zde dochází ke kolizím se spoustou jiných právních předpisů, viz. zmíněné právo na záložní kopii (neplést s kopií pro osobní potřebu), nebo právy spotřebitele (upravené CD neodpovídá normě CD Audio, přestože nese logo CDA), atakdále..

Prostě a jednoduše. Coby konzumenti hudby pro svou osobní potřebu můžeme být naprosto v klidu a nahrávat, vypalovat, stahovat muziku o 106.

Jaromír Merhaut, Zlín

 

0/0
2.1.2003 18:59

Petr Balas

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde
Drobnej problém je v tom, že onen zmíněný zákon nenařizuje umožnit vytvoření takovéto kopie. No a protože pro její vytvoření bude nutné překonat nějakou ochranu a toto překonání BUDE trestné, tak to v praxi povede k tomu, že jediný legální způsob bude postavit mikrofon před reprodukory a nahrávat.
0/0
4.1.2003 18:26

merhaut

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde - ad připomínka

Trvám na tom, že z pohledu uživatele o nic nejde.

1. uživatele, jenž si pořizuje kopii hudebního díla pro osobní potřebu, zákon (stačí si přečíst §40 aut. zák.) nijak neomezuje v tom, jak, odkud a jakým způsobem si takovouto kopii pořídí. Známé obecné první pravidlo pak praví, že co zákon výslovně nezakazuje, to je povoleno.

2. předmětná právní restrikce, o níž je debata se týká výhradně těch, co takovýto program, či nástroj pro obejití ochrany vyvíjejí, vyrábějí, prodávají - a nikoliv uživatelů, kteří je použijí pro získání legální kopie pro osbní potřebu.

3. předmětná právní restrikce, o níž je debata, a jakékoliv "ochrany" jsou navíc v přímé kolizi se zákonným právem na 100% funkční záložní kopii software, alias v našem případě hudebního díla, protože jiná, než digitální kopie není 100% funkční jako originál (kvalita, přídavné údaje jako cd-text, označení tracků, atakdále).

4. v praxi je navíc naprosto vyloučené aby kdokoliv, jakýmkoliv způsobem kontroloval konzumenty hudby, zda-li při pořízení své kopie hudebního díla použili takový, či makový software, který něco prolamuje nebo odstraňuje. Tedy - možná za Stalina v Rusku by to šlo.

Prostě a jednoduše. Coby konzumenti - a nahrávači, vypalovači - muziky se můžeme podobným aktivitám jenom a jenom smát.

Jaromír Merhaut, Zlín

0/0
5.1.2003 1:19

Petr Baláš

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde - ad připomínka
1) nesmí při jejím pořízení porušit jiný zákon. 2) Jo ale pokud autory DeCSS zavřou až zčernají, tak si to každý dost rozmyslí než vyvine nástroj, který by ochranu překonal (myslím tím nové formáty, DVD už nikdo nezastaví). A nebo si aspoň rozmyslí jeho puštění do světa. A pokud zavřou i ty, kteří takový program vystaví na webu, tak ... 3) Toto by chtělo posoudit od nějakého právníka. Nebyl bych si Vaším názorem až tak jistý. 4) Přehrávač NewCD bude mít pouze digitální výstup a součástí výstupu bude i informace že se jedná o (c) materiál. Na to zareaguje zesilovač a nepustí signál jinam než do reprobeden. Pod Windows se nepustí data do žádného ovladače, který nebude podepsán od MS a tím nebude možné jej digitálně uložit (hledejte SecureAudio Path). Oni Vás nebudou kontrolovat ale pokusí se za všech sil zamezit přístupu k potřebným technologiím. BTW zajímavý odkaz: http://www.cdr.cz/a/clanky/clanek/4356 BTW2 výrobce DVD X Copy byl zažalován.
0/0
5.1.2003 1:54

Petr Baláš

Secure Audio Path
Secure Audio Path
0/0
5.1.2003 2:05

merhaut

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde - ad připomínka 2

Ještě jednou - a naposledy

ad 1/ žádný zákon neporuší, přečtěte si pořádně článek, zejména KAPITOLA III
Ochrana technologických opatření a informací pro správu autorských práv
- tam se vůbec o uživatelích nepíše, protože i autorům je jasné, že takováto právní restrikce by neprošla, odporuje ústavám zemí EU atadkáde.

ad 2/ to, že sem tam někoho v této souvislosti takzvaně chytí a zavřou, vyvíjení prolamovačů ochran a jejich následné masivní používání nezastaví ani omylem

ad 3/ tento právní názor vyplývá z elementárních principů autorského práva, vždy si kupuji právo k užití díla, záložní kopie slouži majiteli originálního nosiče k tomu, aby mohl v případě poruchy, zničení přenosového média (CD) svého řádně zakoupeného práva nadále užívat. Je to právně triviální.

ad 4/ vy jste někde už viděl vámi popisovaný "přehrávač New CD" a další vámi popisované fantasmagorické na (c) reagující audio - mašinky???!!! Orwell by vám vaši fantazii záviděl .... No prostě, to co popisujete je blbost.

Pro informaci. Jsem člověk "praxe" , na něhož bylo podáno snad nejvíc udání (desítky ! vesměs od Ifpi, OSA, Intergram) pro takzvané porušování autorského práva. Jednalo se o velekauzu půjčovny, bazary cd (stejná argumentace ad poklesů prodejů jako dnes debata o pálení apod.) . Všechny soudy jsem pravomocně vyhrál. Nikdo z IFPI & spol. nebyl NIKDY schopen doložit svá různá tvrzení o vlivu půjčování CD na jejich prodej. Jedna věc je blábolit do médií výmysly, druhá věc je pak u soudu tato svá tvrzení doložit. Se stejnou nepořízenou by se IFPI & spol. nejspíše potázali v případě soudů ad prolamování ochran.

JM

0/0
5.1.2003 2:22

Josef Komárek

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde - ad připomínka 2

Já myslím, že už bod 1. je dostatečně výmluvný:

Členské státy mají poskytnout adekvátní zákonnou ochranu proti překonání jakéhokoliv účinného technologického opatření a šíření postupů na jeho překonání.

I při zálohování budete muset ochranu překonat, bude se to tedy vztahovat i na Vás. Ze zákona máte možnost zhotovit si kopii, ale pokud Vám v tom jiný zákon při určitých podmínkách (ochrana cd atd.) brání, je to bohužel jasné...

A ad 4) některé zvukové karty při digitálním přehrávání hudby z CD-ROMu vypnou vlastní digitální výstup.

0/0
5.1.2003 10:36

merhaut

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde - ad připomínka 3

Ad 1 - hold každý ten text chápeme jinak. Ovšem v případě zálohy se nejedná o možnost ale o právo držitele orig. nosiče - vámi zmiňovaná možnost se týká kopie pro osobní potřebu - prosím diskutující neplést si stále hrušky s jablkama - tedy kopii pro osobní potřebu (§40 a.z.) a záložní kopii, to jsou úplně jiné právní režimy co se týče práv ! 

Takže naštěstí ne bohužel vše je jasné, ale bohudík vše je jasné. Navíc, jak by jste si prosím konkrétně (!) představoval nahánění a trestání vámi popisovaného a dle vás kriminálního jednání ?! Vždyť je to směšné, myslet si, že by někdo (úřady, policie apod.) někoho, kdo si něco doma kopíruje za použití nějakého "lámacího" software naháněl a přepadával jej doma, prováděl domovní prohlídky .... proberte se, jedna věc je akademicky tady plkat co by kdyby a druhá věc je realita.

Ad 4 - o takzvaných některých zvukových kartách v mé odpovědi nebyla řeč ! Odpovídal jsem na fantasmagorii, kdy prý jakýsi New CD player odmítne kopírované CD a vydá pokyn zesilovači ... atd... (viz má předchozí odpověď).

Znovu a znovu opakuji. NIKDO NIKOHO NAHÁNĚT A TRESTAT ZA TO, ŽE SI NĚKDE NĚCO TAKZVANĚ CHRÁNĚNÉHO ZKOPÍRUJE NEBUDE. NEJDE A NEPŮJDE TO ANI DE JURE ANI DE FACTO. Takže bych prosil nestrašit lidi.

Howgh. JM

 

0/0
5.1.2003 16:55

Petr Baláš

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde - ad připomínka 2
2) Soud s oním Norem co (prý) vymyslel DeCSS právě dobíhá, o předběžné opatření soudu zakazující vystavova zdrojáky DeCSS se ve Státech vedou právní spory. 4) Zkuste si přečíst onen můj odkaz na Secure Audio Path - to je reálná technologie implementovaná pod WinXP a WinME. SuperCD tuším už měl být zaváděn do výroby ale protože byl chráněn obdobně jako DVD (ono to vpodstatě je hudební DVD) tak se začal přepracovávat. Nebavme se o situaci tady v Čechách ale koukejme na to, co se děje ve Státech - je velká šance že nás to nemine :-((( BTW ještě jedna myšlenka - proč proboha kamery mají občas omezené propojení přez FireWire?
0/0
5.1.2003 20:31

merhaut

Re: Z pohledu uživatele o nic nejde - ad připomínka 4

2 - prosím vás proč mému názoru - že jako uživatel co si kopíruje pro svou osobní potřebu za pomoci sw "lamače ochran"  jsem de facto i de jure nepostižitelný - oponujete soudním případem Nora jenž takovýto typ sw VYMYSLEL !!! Už konečně rozlišujete mezi uživatelem a tvůrcem "lámacího sw" .

4 - zase střílíte naprosto mimo můj názor, který byl o tom - že onen popisovaný audio hardware (cd player s ochranou + reagující zesák) je blbost na entou  - a ne o nějakém blokovacím počítačovém software od Gatese, či jiném hw+sw pc przniči , to je debata o něčem jiném !!!

Navíc, to co vy nazýváte Super CD (viz. váš popis kauzy ad ochrana ala DVD)  je dávno existující DVD Audio, to na CD-R jaksi nevypálíte, ale ne kvůli ochraně (ta byla prolomená za týden po uvedení na trh - proto bylo DVD audio kdysi pozdrženo ). Debata o ochraně DVD Audio, SACD je o něčem jiném, to je na samostatné téma, zatím celkem bezpředmětné.

No a tahat sem blokaci digitálního výstupu u některých kamer, to je taky nesmysl, vždyť to je běžný marketingový tah - vyrábět de facto jeden typ hardware (kameru, procesor, ...) na jedné lince (je to totiž nejlevnější) a pak jej "rozblokovat" do různých kategorií (u kamer ano-ne digital out, u čipů frekvence). A navíc - vám to odblokují v každém druhém krámě nebo opravně.

JM

 

0/0
6.1.2003 1:13

opas

Kdo to zaplati?
Kdo zaplati "ochrany CD proti neautorizovanemu kopirovani"? No preci ten kdo si ho koupi a chce si ho autorizovane poslechnout. Takze vlasne kdyz si koupim CD za ucelem poslechu, tak platim za to ze si ho poslechnout nemuzu nebo s tim mam potize. Dobre, ne?
0/0
2.1.2003 13:19

Izak

No me uz nastavli davno
Takze uz si nikdy nekoupim originalni CD, takto uz cinim radu let. Takze at si klidne nahravaci spolecnosti delaji hranate CD, mi je to jedno, protoze ke mne se nedostane. Promne za mne at si klidne vybouchne v mechanice. CD jsem si ochoten koupit jedine v undergroundovych/malich nakladatelstvich kde stoji 150-300Kc(a neni chranene) ... jenze ja stejne uz na dalsi muziku nemam cas. A budu ho mit cim dal min.
0/0
2.1.2003 13:11Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.