Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Elektrické rozvody jako zdroj datových informací?

Přichází nová éra využití napěťových zásuvek. Ty se do současnosti používaly jako hlavní zdroj elektrické energie, ovšem již dnes díky nim můžeme přenášet i data. Odpadne tak starost o kabely a strukturovanou kabeláž pro firemní PC?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Radim

Bezdratove pripojeni
Mala poznamka, proc v nadpisu je "bezdrátové". Rozvod elektrické energie je po drátech.
0/0
30.5.2003 15:12

Zefram

Ci je to vedeni
Kazdej se tu porad zabyva vyzarovanim a EMC, ale asi nejdulezitejsi duvod jste tu neuvedli. Vzdy kdyz vyuzivate nejake cizi zarizeni(sit, radiove spektrum), tak za to musite zaplatit. Pokud zacnete pouzivat toto zarizeni pro komunikaci mezi vami a sousedem vyuzivate sit patrici spolecnosti CEZ (tudiz to neni Vas natazeny kabel), ktera pro tyto Vase ucely neni vytvorena a ani za toto neplatite (analogie treba k Ceskemu telekomu). Jina situace napr. nastava pokud mate na vstupni vedeni do domu filtr, ktery tento signal nepropusti a Vy to vyuzivate jenom v dome - pak je vse vporadku.
0/0
28.5.2003 13:22

George

PowerNet

Dobrý večer všem.

Tak se nám zase rozběhla diskuse o Datech prostřednictvím elektrických rozvodů. Trochu člověka zaráží, že až v době kdy to uvedou sousede v německu. Nic osobního, ale připadá mi to typicky české, vlastním nevěříme. Přitom jsme 20 února představili produkty PowerNet oficiálně české veřejnosti. Provedli jsme řadu presentací a jsme zase na začátku.

Protože jsem vedl mnoho diskusí tak jen ve zkratce.

- Dovozcem je společnost Garentia IT, veškeré potřebné informace najdete na našich stránkách www.power-net.cz, jedná se o produkty firmy Corinex Global Corp.

- Jsou tři typy adapterů Ethernet, USB a PCI karta

- Všechny tři mají certifikát vydaný Elektrotechnickým zkušebním ústavem v Praze a samozřejmě prohlášení o shodě. Cerifikáty jsou k dispozici na webu. Zařízení je provozovatelné i v EU. Výrobce má pro své produkty certifikáty vydané vídeňskou certifikační autoritou.

- Zařízení funguje tak jak je to popsáno ať se to někomu líbí nebo ne.

- Ano jako každá technologie to má svoje problémy, ale všechny jsou řešitelné.

- Cena zařízení je 105 USD za adapter - kterýkoliv, což činí dnes aktuálně 27. 5. 2003 2800,- Kč bez DPH.

- Zařízení je s výhodami především použitelné v sítích menšího rozsahu.

- Ve srovnání se strukturkou je to o 20% - 50% dražší dle velikosti sítě. ALE bez jediného kopnutí do zdi, bez jediného korýtka, bez jediné vyvrtané díry a to vše okamžitě. Instalace je naprosto primitivní a nastavení jednoho adapteru cca 5 minut a to si můžete dát i kafe a cígo.

- Klasická datová zásuvka je pevný bod. Pokud chci připojení v jiném místě, musím buď vybudovat novou datovou zásuvku, nebo natáhnout kabel. PowerNet - každá elektrická zásuvka, např. v bytě, je vlastně zásuvkou HUB. PowerNet je sdílená síť.

- Bezpečnost = obecně - nechtějte od komunikací, aby Vám řešila bezpečnost. To Vám neřeší ani strukturka. Toto zařízení přesto pouziva sifru s DES-56. 56- ti bitový klíč v kombinaci s paketovým přenosem je docela slušná ochrana pro běžnou komunikaci. Samozřejmě, pokud nechcete aby Vás mohla sledovat FBI .... , v tomto případě doporučuji nekomunikovat vůbec !!

- Na zařízení jsme zkoušeli běžnou firemní (kancelářskou práci), přehrávání  filmů "Video on Demand", VoIP, videokonferenci a distribuci Internetu. Vše naprosto v pohodě.

- Ve velmi krátké době budou k dispozici další prospěšné produkty - PowerNet router a PowerNet WiFi. Na to WiFi se přímo třesu. Ne ani tak kvůli WiFi konektivitě PC (což je běžná funkcionalita), ale jako prvek, který mi vtipně PowerNet prodlouží třeba do jiného baráku.

Nevěříte, pak mohu jen doporučit si to vyzkoušet.

                        George

 

 

 

 

 

0/0
27.5.2003 23:40

Mirek

certifikat
A máte na ty adaptery certifikace ohledně EMC? Nějak je tam postrádám.
0/0
28.5.2003 9:32

George

EMC

Omlouvám se, nejsem odborník přes normy. Ale dle informací, minimálně 2 normy, které jsou uvedeny v certifikátu řeší tuto prodlematiku.

Dle info, které jsem dostal, zkoušky u  EZÚ probíhají v zásadě ve dvou rovinách - elektrická bezpečnost a elektromagnetická koexistence. A teprve pokud  zařízení splňuje je mu vystaven cerifikát. Alespoň tak mi to bylo vysvětleno.

George

0/0
28.5.2003 11:32

Mirek

EMC

Děkuji, už jsem si jednu normu o EMC uvedenou v osvědčení (ČSN EN 55022 ) stačil vyhledat. Ono mit na webu prakticky černobílý jpeg o velikosti 230k je poměrně síla. Jenom si nejsem zcela jistý, jestli se to přesně vztahuje na daný případ.
Pro čtenáře: splňování norem pro EMC (elektromagnetická slučitelnost)  je důležité proto, aby když sused luxuje vám neběhaly čárky po obrazovce a při mixování v mixéru se obraz úplně nerozpadl a z reproduktoru se neozývalo jen chrčení. Při telefonování mobilem by mikrovlnka neměla přidat 1/2 hodiny na ohřev. Je to jasné? 

 

0/0
28.5.2003 19:29

George

jpeg

Máte pravdu. Ten jpeg je asi zbytečně velikej. Zkusím s tím něco udělat. Díky za upozornění.

George

0/0
28.5.2003 23:45

sadas

mam to
v clanku uvedeny USB adapter mam, dvakrat, funguje bezvadne. stabilita je ok, ale: - obcas se sit sekne a treba dve vteriny nic nejede, pak poracuje normalne. - vysavace, mixery, lednicky, pracky. to je zabijak prenosu. pokud mate smulu tak vam prenos skonci nekde na 3kB za sekundu a tady ten reklamni smoula George vam penizky nevrati.
0/0
28.5.2003 10:45

George

Dík za toho smoulu. Touto technologií se zabývám docela dlouho a tak o ní něco vím. Teprve až jsem dostal do ruky něco co skutečně pracovalo, tak jsem tomu propůjčil i své jméno. Nakonec, že to funguje potvrzujete i Vy.

To že dělají problémy spotřebiče se může stát, ale že by až tak?? Z podstaty čipu a principu jeho činnosti vyplývá, že by minimální komunikace měla být 1Mbit/s (tok dat) a nebo nic!! A při měřeních mi to tak vychází. Osobně jsem v bytě Vámi uvedené problémy neměl a to mám všechny uváděné spotřebiče. Přehrával jsem 2 hodinový film (potřebný tok dat minimálně 2,8 Mbit/s)  a po celou dobu se ani jednou neprojevil pokles rychlosti přenosu na takovou úroveň, která by způsobila trhání nebo jiné rušení přehrávání. A to si myslím, že defakto ! Video on Demand" je setsakramensky náročná aplikace. Zařízení jsme zkoušeli i v průmyslové síti velké firmy. Dosahovali jsme rychlostí nižších, ale stále byly v rozmezí 1, 5 - 4 Mbit/s a výše.

Je tady ještě jeden moment. Jde o to od kterého výrobce USB je. Jsou USB, které jsou napájeny s USB portu, tedy ze strany PC. Nemají samozřejmě trafo a dokonce jsou schopny pracovat na drátech kde není 230V/50Hz. Zkoušel jsem to na prodlužce. Nevýhodou je, že mají zhruba o 17 dB !! nižší výkon. To už je pak na kvalitě komunikace zřejmě znát.

Jinak rušení jednotlivých spotřebičů, které až tak ovlivňuje datovou komunikaci je rozhodně za hranicí normy. I tyto přístroje musí spňovat EMC. Pokud je nesplňují - neměl by jste je také vrátit  ??

S pozdravem George

0/0
28.5.2003 11:55

Honza

Na autora
Řekni elektrárnám, že jim chceš do sítě pouštět nějaké vysoké frekvence nebo dokonce datové přenosy, co ti asi odpoví...(((
0/0
27.5.2003 21:54

petr andrs

podstatny problem
Podstatnym problemem jsou faze. Moderni byty dnes casto nebyvaji plynofikovane, tj. elektricky sporak, tj. vice fazi a tedy potencialne mohou byt ruzne casti i jednoho bytu zasitovany ruznymi fazemi, pak si takoveto zarizeni ani neskrtne, respektive krome jednotlivych adapteru by bylo potreba dalsi zarizeni napojene ne vsechny faze, ktere by je priopojovalo.
0/0
27.5.2003 19:34

Mirek

PR řádí
To už je na tom Technet hodně špatně, když zveřejňuje reklamní články více jak 3 měsíce staré. Anebo za to dostal dobře zaplaceno, když se u nás snaží protlačit nepovolenou technologii?
0/0
27.5.2003 8:29

Bohumil Hyánek

Dovolím si nesouhlasit :-)
Původně jsem chtěl nechat odpověď na někdy jindy, ale Vaše argumentace je tak neoddolatelná... * Nevím, jaký smysl by dávalo dělat reklamu na produkt, který se u nás neprodává. Totéž platí pro nadpis. PR je v tomto směru nesmysl. * Jde o návazný článek na předchozí. Zde zdůrazňujeme primárně existenci standardu, nízkou cenu, povolení v Německu, a funkčnost technologie, vzájemnou kompatibilitu... * Může sloužit jako inspirace pro některé z českých dovozců, to tak nanejvýš k tomu PR - v tomto ohledu bych to uvítal. Když to mohlo projít náročnou německou homologací, kde příliš nevěřím ani na úplatky, apod., proč pak ne u nás? S přátelským pozdravem, Bohumil Hyánek p.s. A 3 měsíce staré. Ten produkt se teprve začíná prodávat.
0/0
27.5.2003 9:19

POSEK

Asi jste nebyli na Cisco conferenci v hotelu Hilton !!
O tomto produktu se mluví již dlouho a kdo byl přímo na přednášce o této technologii tak ví, že ČEZ na takovouhle věc nepřistoupí ještě hodně dlouho, jelikož i tak renomované firmy jako CISCO se ptaly samotných návštěvníků konference na to co o téhle technologii ví a co od í očekávají. Hlavní věc je to že PLC(Power Line Comunication) není ještě zcela odladěná - jsou tu problémy se šumem a další problém je v časové proměnlivosti parametrů nosiče a vůbec nejpodstatnějsí věc je to, že minimálně 70 % energo sítě je stále ještě v hliníku - což je hodně špatné. Zdraví POSEK
0/0
27.5.2003 10:48

Bohumil Hyánek

Nebyli jsme tam...

Skutečně, nebyli jsme tam, žel nevíme o všech přednáškách - a nejsme všude zvaní (čímž nechci říci, že bychom byli nezvaní:-).

Je to škoda, protože ta technologie má své místo a uplatnění.

Díky za cenný příspěvek,

Bohumil Hyánek

0/0
27.5.2003 17:38

Vladimir Franek

Jak je to s homologaci

Zajimalo by me jak je to u podobnych zarizeni s homologaci pro CR. Toto a podobna zarizeni vyuzivaji jako prenosove medium elektrorozvodnou sit, ktera rozhodne neni kocipovana jako nevyzarujici vysokofrekvencni energii (narozdil od kabelu TP nebo koaxu). Sit postavena z techto prvku zvysuje uroven ruseni na kmitoctech od dlouhych vln az po VKV, coz muze nekterym sluzbam vyuzivajicich uvedene kmitocty vadit. Takze - videl uz nekdo z nahlizejicich takoveto zarizeni s nalepenous schvalovaci znackou ČTU  a se schvalovacim protokolem ?    Vladimir.

 

0/0
7.2.2003 9:49

crosfield

neprojde to pres elektromer a jistic...
.. takze v dobre udelane el. siti je to na nic
0/0
6.2.2003 21:16

Blešák

Re: neprojde to pres elektromer a jistic...

Vážený pane, viděl jste někdy jistič a elektroměr?

Nechápu, proč by to němělo projít.

Němci v Porůří minulý rok úspěšně dokončili pilot a používají běžné elektroměra a jističe....

0/0
10.2.2003 9:23

sneer

Re: neprojde to pres elektromer a jistic...
moc uspesne ne - uz toho nechali
0/0
11.2.2003 10:46

sneer

Re: neprojde to pres elektromer a jistic...
ono to vazne puvodne pres elektromer nechodilo, az posledni rok - a k te me predchozi poznamce: ty tzv. pilotni projekty na datove prenosy (tedy "pred elektromerem") vicemene zkrachovaly, zato vnitrni rozvody "za elektromerem" mohou byt uzitecne - to je potreba rozlisovat
0/0
11.2.2003 11:06

deI.Impearator

jj
...hoooodne stara zalezitost
0/0
6.2.2003 20:30

TommyCZ

Spotreba - zopakujte si fyziku !!!
Panove ! Spotreba ve Wattech za hodinu je nesmysl !!! Jednotku Wh (watthodina) znam, ale W/h ?!?!?! Spravne receno: spotreba/odber je 1,25 W !!! (Kdyz uz to chcete vzahnout na odber za hodinu, tak ve watthodinach - za hodinu to je 1,25Wh, za den pak 30 Wh.)
0/0
6.2.2003 14:54

Jirka Svejkovský

No to je opravdu starý
Mrkněte sem: http://www.elektrika.cz/zpravy/nisz010703.html. Najdete tam i ceník.
0/0
6.2.2003 10:50

David

uvidime
touhle myslenkou se uz kdysi davno zabyvali typci v laborkach na CVUT FEL, puvodne se zamerem poskytovat inetovy pripojeni pomoci el. dist. site, zavrhli to protoze tam byl velkej problem s preklemovanim trafostanic, nicmene myslenka lokalni site je zajimava akorat porizovaci naklady se mi zdaj neprimereny, uvidime :) berme to z te lepsi stranky, aspon neco se na tomhli poli deje
0/0
6.2.2003 10:26

Denis

No to je mi ale novinka
Prenaseni dat po el. vedeni se pouziva uz dost dlouho napr. v energetice... Akorat si myslim, ze delat to v masovem meritku je silenost (duvody popsal Mirek). Zkuste si polozit tranzistorak na pocitac. volume doprava a poslouchejte...
0/0
6.2.2003 10:04

Ebo

Doufám

Že je to u nás zakázané, neb mi stačí co dělají ty impulzy pro noční proud ..se mi takhle jednou málem rozpadlo trafo..jak tam pustili tu modulační sadu..tfuj..hnus..

Někdo by měl upravit v osnovách pro školy, že kmitočet sítě není 50c/s (50Hz) ale i třeba 170 - 1060 Hz ..hi

0/0
6.2.2003 9:23

Mirek

rušení

Používání obdobných adaptérů není u nás povoleno, protože nesplňují naše předpisy a tudíž nebyly u nás ani schváleny k používání. Kabely UTP či koaxy jsou tak navrženy aby minimálně vyzařovaly/přijímaly signály do/z okolního prostředí. Tím jejich používání ruší minimálně jiná zařízení a rovněž na minimální míru je omezeno rušení vedení z venkovních zdrojů. Elektrické vedení nemá žádnou definovanou impendanci a proto bude nutně vyzařovat do okolního prostředí. Protože zde nejsou žádné omezující prvky (tlumivky), bude se šířit signál po vedení až k trafostanici. Tím se stane např. z paneláků obrovská anténa, která bude vyzařovat do širokého okolí rušení. Tímto rušením se znemožní příjem rozhlasu, televize a dalších služeb okolním uživatelům. Český telekomunikační úřad zajistí odstranění zdroje rušení a pachatele předá k potrestání soudu.  Pro zajímavost, rušení hasičů, záchranek, policie a letadel se bere jako obecné ohrožení s docela zajímavými trestními sazbami. Rovněž hygienici by si mohli přiložit své polínko.

Tato technologie není nová, jenom se nepoužívá, zrovnatak, jako se dnes nevyhazují odpadky na ulici, jako ve středověku, ale do popelnice či kanalizace. Z obdobných důvodů se dnes nepoužívá DDT, freony a další látky, u nichž se zjistilo negativní působení na okolní prostředí a na nás.

0/0
6.2.2003 8:26

Jakub

Re: rušení
A tohle je důvod, proč se to u nás nesmí používat? Nebo je za tím i nejaký "byrokratický" pseudodůvod?
0/0
6.2.2003 9:31

Mirek

Re: rušení

Řekl bych, že to, že toto zařízení nesplňuje platné normy, úplně stačí. To není žádná byrokracie, to je jen ochrana nás všech. Ke každému prodávanému zařízení musí být prodávajíci schopen vydat Prohlášení o shodě. To se vydává obvykle po změření a posouzení akreditovanou zkušebnou, např. Elektrotechnickým zkušebním ústavem. Ten by si vyžádal stanovisko Českého telekomunikčního úřadu z hlediska elektromagneticné slučitelnosti. To není naše specialita, když se podíváte na jakýkoli originální manuál k počítačovým kartám, uvidíte tam hned na první straně souhlas FCC, cež je obdoba ČTÚ v USA. ČTÚ zkoumá nejen vyzařování výrobku, ale i jeho odolnost vůči rušení z vnějších zdrojů. A tady bude právě kámen úrazu. Tento modem používá pro přenos signály obdélníkového průběhu. Na vzestupných a sestupných hranách vznikají harmonické signály o velké energii, které se pak dráty vyzařují do okolí. To je právě to nežádoucí rušení.

Jinak elektrorozvodné závody už dlouho používají dálkové ovládání pomocí elektrického vedení. Řídí tím dálkově rozvodny, ale také třeba spínače HDO na topení elektřinou v domech. Jedná se však o pomalé přenosy, kdy rušení okolí se prakticky neuplatní. Dovedu si ale představit doruda rozžhaveného energetika jak řádí, že mu někdo ve špičce zapíná topidla v domech a vypíná rozvodnu!

0/0
6.2.2003 20:22

MT

Re: rušení - neberte to tak puritánsky, EZÚ není jediná instituce na světě
Pokud je přístroj prodáván v NSR pro místní použití, musí mít parametry DIN/ EU a nejspíš i být přezkoušen VDO.
0/0
7.2.2003 16:09

Jirka N.

Re: rušení - neberte to tak puritánsky, EZÚ není jediná instituce na světě
U nas se taky prodava spousta zarizeni, ktere homologaci nemaji. Kouknete se treba na zaplavy levnych WiFi karet a na kolika z nich je lev?
0/0
10.2.2003 14:01

Destroyer

Starý
Řešení přenosu dat po silových vedeních je myslenka velice, velice stará. Vzpomínám si, jak jsem o tomto řešení četl článek v T-magazínu před plyšovým převratem, tj. více jak před 13 lety. Jestliže se to konečně dostane masově mezi uživatele, tak tomu budu jen rád.
0/0
6.2.2003 7:05

Badax

kravina
co to je za novinku? V CR jsou k sehnani modemy tohoto typu jiz asi tri roky!!! Skoda, ze si jiz nevzpomenu na jmeno firmy. Urcite by ale bylo lepsi napsat recenzi o tom jak a proc se toto u nas (ne)rozviji!!!!
0/0
6.2.2003 6:59

Petr

Re: kravina
No a ja jsem o teto technologi do dnesniho dne treba ani neslysel. Takze pro nekoho to novinka muze byt a to dost podstatna.
0/0
6.2.2003 8:08

Badax

Re: kravina
no pro tebe to novinka bejt muze, ale neni to novinka na trhu s touto technologii, jak se snazi autor naznaci. Zrejme je na tom s informovanosti jako ty. (Nic ve zlem :))
0/0
8.2.2003 6:14

me

Zabezpeceni dat?
Pekne! Jsou ale data nejak zabezpecena, zasifrovana? U podobneho produktu, PL-101E, se pouziva sifra DES-56, coz je docela slabe zabezpeceni...
0/0
6.2.2003 0:18

Petr Hajek

Re: Zabezpeceni dat?
Myslis, ze je to slabe zabezpeceni? Tak mi rekni, jake zabezpecni mas na modemu nebo dokonce sitove karte... moc by me to zajimalo... a pokud jde o to, aby data neprosla po el. siti ven z budovy, staci dat k hlavnimu jistici  filtr...
0/0
6.2.2003 10:03

me

Re: Zabezpeceni dat?
Zabezpeceni na modemu? Vetsinou zadne neni, ale taky se do modemu neposilaji data z lokalni site. A pokud ano, tak se pouziva nejake VPN reseni, to miva silnejsi sifry nez DES56. Co se tyka LAN, tak tam mam draty pevne pod kontrolou. Neni to bezne, ale i tam se daji poridit ethernet adaptery s podporou sifrovani. V pripade ze pouziji pro data sit 230V, tak nemam jistotu, ze mi data neutecou treba k sousedovi, coz muze byt velmi zdatny hacker. Proto se mi zda DES-56 v tomto pripade slaby. Nebo to neni slaba sifra? Pri vykonu dnesnich pocitacu neni delka klice 56 bitu silna ochrana. Podobne, sifra WEP-56 pouzivana v bezdratovych WiFi sitich je prolomitelna v radu minut...
0/0
6.2.2003 22:48

Speedy Gonzales

Soused
Tvuj soused je tak urcite zvedavej cist ty tvoje plky, ty Pentagone.
0/0
27.5.2003 10:57

sneer

pro SOHO...
...a male vnitrni rozvody to asi funguje, ale je zvlastni, ze tenhle clanek vychazi zrovna dnes, prave kdyz ASCOM prohlasil, ze pro pristupove site je to financne beznadejne, takze toho nechava
0/0
5.2.2003 15:34

Nová technologie?

Pěkně se tu rozpoutala debata o překlepu s kW a kWh, o tom ale asi autor psát nechtěl.

Mě spíš překvapilo, že má jít o novou technologii, vždyť o internetu po 220V síti se mluví, co já pamatuju, alespoň 5 let.

PP

0/0
5.2.2003 14:00

Petr Novy

Re: Nová technologie?
Jak je technologie stara to nemohu soudit, ale jiste je to, ze prvni produkty se zacaly v polovine respektive na uplnem konci minuleho roku. Asi by jste se divil kdyby jste zjistil, ze o teto technologii vetsina lidicek nema ani potuchy. Osveta je nutna.
0/0
5.2.2003 14:09

Podla mna je to drahe.(bodka)

Mark

0/0
5.2.2003 12:58

zdenek

Myslim, ze se jedna o dobrou alternativu k WIFI. Pro rozvody v domech je to idealni. Soused si koupi skatulku, strci do zasuvky a uz to jede. Podminka je pouzivat jednu fazi:-)

Zdenek

0/0
5.2.2003 10:16

Jirka

Dva dotazy
1. Co to jako je za udaj "spotreba 1,25W za hodinu"??? Tomu teda nerozumim ani za mak... ;-) 2. Predpokladam, ze to bude fungovat jenom tehdy, jsou-li vsechna zarizeni pripojena na stejnou fazi, ze?
0/0
5.2.2003 9:49

Jakub

Re: Dva dotazy
1,25 W za hodinu je 0,00125 kWh, chapes?
0/0
5.2.2003 10:25

Re: Dva dotazy
0,00125 kWh, fajn - ale za jak dlouho? Za hodinu? Za den? Za rok? Moje lednicka zere 1,2 kWh - je to moc nebo malo?
0/0
5.2.2003 11:02

kamzyk

Re: Dva dotazy
no jelikoz ma staly prikon, tak to bude asi za hodinu. nebo ne?
0/0
5.2.2003 11:17

Bronisl Houska

Re: Dva dotazy
kWh = je kilo/watt za hodinu... je to uplne zrejme ne? Vase lednicka bere 1.2 kWh take za hodinu?
0/0
5.2.2003 11:25

kamzyk

Re: Dva dotazy
to prave ne, ta muze brat 1.2kWh treba za den (asi nejpravdepodobneji)
0/0
5.2.2003 11:34Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.