Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

S jakým projektorem si nejlépe vychutnáte obří obraz?

Sledovat svůj oblíbený film nebo olympijský sportovní výkon na velkém plátně má své nezapomenutelné kouzlo. K tomu, aby jste si mohli vychutnat zážitek z obřího obrazu i v teple vašeho domova, stačí pořídit si vhodný projektor. Na trhu je celá řada přístrojů a tento článek vám pomůže zorientovat se mezi jednotlivými typy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

KRA

benq 7230
Máte někdo tento projektor?? Chci si něco pořídit domů pod stromeček. Předpoklad je cca 4m od plátna a do tmy špatné zatemnění.
0/0
28.10.2004 9:34

Pie

DVI vs D-SUB
Chtel jsem se zeptat nekoho z odborniku,ma cenu kupovat <a href=http://www.infocus.com/service/lp600/specifications.asp?site_lang=1&site_region=3&>projektor</a> s DVI nebo staci D-SUB,signalove bude pripojen na pc 1024*768 nativne,na DVI teoreticky docilim bez tech analogevejch prevodniku lepsi obraz ,ne?Otazka jestli to je videt,za ty penize navic.
0/0
2.10.2004 17:17

Honza

LCD vs. DLP vs. CRT vs. Plazma

Stručně:

LCD

- v praxi téměř výhradně se třemi zobrazovači (R-G-B)

- problém viditelného rastru při projekci videosignálů, ale nejvhodnější pro zobrazování signálů z PC

- dobrý světelný výkon

- výborné rozlišení (PC - 800x600, 1024x768, 1280x1024, 1400x1050, 1600x1200, Video - 1024x576, 1280x720, 1365x1080)

- životnost daná životností prosvětlovací výbojkou (typicky 2000hod.)

- dobrý poměr cena/výkon

- při uzavřeném optickém zobrazovacím systému dobrá odolnost proti prachu a kouři (pro neuzavřený optický zobrazovací systém špatná)

- při uzavřeném optickém zobrazovacím systému relativně dobré čistění (pro neuzavřený optický zobrazovací systém špatné)

 

DLP s jedním zobrazovačem

- běžné projektory

- problém s postupným zobrazováním barev (nejprve obrázek pouze R, potom B, potom G), což citlivější jedinci vnímají negativně (speciálně při periferním vnímání a rychlejším pohybu hlavy)

- dobrý světelný výkon

- velmi dobré rozlišení (PC - 800x600, 1024x768, 1280x1024, 1400x1050, Video - 1024x576, 1280x720)

- životnost daná životností osvětlovací výbojkou (typicky 2000hod.)

- velmi dobrý poměr cena/výkon

- špatná odolnost proti prachu a kouři (většinou neuzavřený optický zobrazovací systém)

- nesnadné, až nemožné čistění (většinou neuzavřený optický zobrazovací systém)

 

DLP se třemi zobrazovači  (R-G-B)

- profesionální a Hi Def projektory

- problém "neostrosti" zobrazovaných bodů, ale nejvhodnější pro zobrazování videa

- dobrý světelný výkon

- velmi dobré rozlišení (PC - 800x600, 1024x768, 1280x1024, 1400x1050, Video - 1024x576, 1280x720)

- živo

0/0
14.8.2004 1:10

Re: LCD vs. DLP vs. CRT vs. Plazma

Jenom pro upřesnění:  LCD projektor s rozlišením 1600 x 1200 bodů začíná zhruba na úrovni 30.000. Ale dolarů!

Ale co mě hlavně nadzvedlo: Nemožné čištění u jednočipového DLP? Absolutně nesouhlasím! Nic se mi zatím nečistilo snadněji a dokonaleji než DLP. A kdo nevěří, ať se podívá sem: http://mirekzlin.wz.cz./dlp.html
Z toho, co je vidět na fotkách, je jasné, že čip DLP je chlazen zezadu a v optické komoře je pohyb vzduchu minimální, i když není vzduchotěsná. Ale dá se to rozebrat a perfektně vyčistit.
Na rozdíl od LCD projektorů. u kterých je pokus o čištění VŽDY spojen s dost velkým rizikem.
Teda mám na mysli pořádné čištění, ne jen vrazit do projektoru hadici se stlačeným vzduchem a fouknout

0/0
14.8.2004 14:40

Honza

Re: LCD vs. DLP vs. CRT vs. Plazma

...zajímavý odkaz.
Většina projektorů s LCD zobrazovači (vyjma těch nejlevnějších) má ale uzavřený optický systém. Jen některé mají mezeru mezi objektivem a zobrazovacím systémem. Vyčistit tedy objektiv zezadu a výstupní filtr optického systému není problém. Pokud je ale systém polouzavřený a musí se čistit uvnitř je to o něčem jiném.
Většina jednočipových DLP má optický systém polouzavřený. Je sice jednodušší, ale čistí se celý. Některé "speciální" konstrukce (vesměs u levnějších zařízení) mají tak kompaktní konstrukci, že jsou téměř nečistitelné...
Dosti také záleží na konstrukci optického systému, neboť vhodná konstrukce má při stejném stupni znečistění menší úbytek světelného výkonu.

Máte-li někdo konkrétní zkušenosti, rád je uvítám.

0/0
16.8.2004 0:31

Jirka

Platno vs. stěna

Vzhledem k tomu, že se touto technikou zaobírám již poměrně dlouhou dobu (nejsem prodejce) doporučuji následující:
Pro projekci v alespoň částečně zatemněné místnosti (žaluzie a pod.) stačí obvykle při světelném výkonu dnešních projektorů (>1000 lumen) 
hladká upravená stěna. Nejvhodnější je sádrokartonová deska (dobře zaspárovaná a zabroušená) natřená matným bílým nátěrem s vysokým stupněm krytí (např. Primalex PRIMER). Pro vylepšení je vhodné plátno s velkým pozorovacím úhlem (povrch Matte White 50°).

Pro projekci ve více osvětlené místnosti (pozorovací plocha nesmí být ve směru převládajícího zdroje světla, tj. např. proti oknu) doporučuji použít plátno s menším pozorovacím úhlem, které má však lepší koeficient odrazu (např. povrch Hi Power 25°) a zlepšuje tak kvalitu obrazu.

 

viz např: DA-LITE, MW

 

0/0
13.8.2004 23:45

mirek

Sorry, bude to delší.

Ale čtu tady hromadu nesmyslů a vře to ve mně. A musím reagovat.

Vynikající projektor za 25 kKč?
Tak leda tůdle.

U DLP nižší ostrost obrazu? Nesmysl! Maximálně tak subjektivní dojem vyšší ostrosti u LCD vzniká právě nedokonalostí - rastrem - LCD projektoru. Navíc, systém videosignálu PAL nebyl primárně stvořen pro velký obraz. Na DLP projektoru tak spíš vynikne nekvalita signálu, než nekvalita projektoru!!!! Optika je natolik ostrá, že jso na jednotlivých pixelech vidět uprostřed tmavší tečky - na těch jsou zrcátka postavena. A ty zrcátka mají 16 mikrometrů!
K poznámce, že projektor má být co nejblíž a raději nastavi optiku na co největší zoom - není to tak dalece pravda. Světla klesá se čtvercem vzdálenosti pouze u všesměrového šíření světla z bodového zdroje. A objektiv projektoru rozhodně není všesměrový ))) Světelnost obrazu by klesala jen v případě, že by bylo v místnosti ale HODNĚ nahuleno )))

K projektorům v cenové relaci 25.000 - cenu projektoru tvoří i elektronika. A když tu cenu stahujete, tak se musí někde projevit. Na DLP čipu to nebude, ten vyrábí pouze Texas Instruments. Lampa to taky nebude, to by výrobce nenahonil lumeny (svítivost), které prodávají ))). Takže zbývá procesor. Pozná se to na záběrech, kde se obraz pomalu posouvá - ejhle, na projektoru není plynulý! PoSkAkUjE! Proč? protože procesor prostě nestíhá! Ještě markantnější je to u videosignálu, tam kontrastní obrysy pohybujících se objektů nejsou hladké, ale rozježené - jako hřeben. Procesor nestíhá "deinterlacovat" - to už by bylo složitější na rozbor.

Elektronická korekce obrazu: u signálu z počítače se jí vyhýbám jako čert kříži. Ona sice obraz srovná, ale jakoby "rozmázne". Raději tedy budu mít obraz trošku trapézovitý, ale ostrý. U videosignálu to není zdaleka tak kritické, ale je lépe se tomu vyhnout.
Ideální varianta? Správné umístění projektoru a plátna vůči sobě!
Vůbec neuvažuju o tom, že bych na domácí kino měl projektor na stole, to je nesmysl. Stropní držák, schované kabeláže, chcete-li, tak i designově vyřešený kryt projektoru. Schová nevábnou krabici, sníží hlučnost a můžou v něm být třeba i bodovky. Ale pozor na chlazení. A pokud je stropní držák vyřešen tak, aby se projektor dal snadno přemístit do stejného držáku ve firmě, pak kde je problém?

Duhový efekt DLP - ten, kdo ho nevidí, by měl jít na oční. Když po obraze z DLP projektoru přejedete očima, rozloží se např. bílá čára na černém pozadí na červenou, zelenou a modrou vedle sebe. To je zatím snad jediná neodstranitelná nevýhoda DLP. Škoda.

Plátno: Pokud máte doma bílou, hlaďounkou, vylíčenou stěnu, tak to jde a je to srovnatelné s lacinými plátny. Nebudu popisovat přesně proč (bylo by to na dýl), ale je to tak. Plátno má ale svou výhodu - zdánlivě zanedbatelné černé okraje. Uvědomte si, že na promítaném obraze je nejtmavějším bodem - kupodivu neosvětlený bod plátna. Bílého plátna! Oko se sice nechá hodně ošálit, ale když se nemá o co "opřít" bude obraz vypadat subjektivně méně konrastní, než když kolem něj namalujete černý okraj, který tak pro oko tvoří jakousi referenční černou.
Slušné plátno - roletové - pořídíte už za cca 3.500 Kč. Kvalitní, značkové. Jestli nevíte kde, napište mi. Nechci si dělat tak okatou reklamu
Ušetříte tyhle peníze a namalujete si na  čistou bílou stěnu černý rámeček? OK, pak se bez plátna obejdete!
A vroubkované plátno? Nejhorší konina, jakou jsem kdy slyšel. Říkají vám něco interference? Ne? Tak se podívejte, jak v televizi "zrní" třeba jemně kostkované moderátorovo sako. Nastane to tehdy, když budou rozměry vroubků a rozměry obrzových bodů srovnatelné. Ne stejné, i jen srovnatelné! Takováhle plátna kdysi fungovala u zpětných projektorů - meotarů,
ale ty zase neměly rastr!

LCD technologie: v projektorech se zdá být vytlačována. Problémy se sesazením konvergencí, postupné tepelné degradování polarizačních filtrů už po 2000 hodinách, problematické čištění od prachu, NEMOŽNÉ  čistění od tabákového kouře, smí mít vadné pixely, atd.

Z výše uvedeného by mohlo být jasné, že osobně bych si pořídil místo jakékoliv plazmy (o dírách v téhle technologii se skoro nemluví, a to jsou větší než ve woknech) jednoznačně projektor a jednoznačně DLP. Ohledně barevného podání DLP projektorů se dá sice diskutovat, ale buď chci laciný - a oko to sežvejkne, bez obav - nebo si koupím takový projektor, který má barevné podání správné. A není až o tolik dražší.
A k tomu 55 cm TV.
Na zprávy, jako kulisu, atd. Na projektoru si pustím film, který si chci vychutnat jako v kině, zapařím si autíčka nebo letadýlka z PC nebo kouknu se sousedama na fotbal s pivem v ruce :-)

A na závěr: To, že projektor obdržel v recenzích dobré hodnocení - sorry, ale tady se už úplně držím za břicho. Zažil jsem už situaci, že recenzi jednoho IT výrobku do testu napsala firma, která tenkrát onen výrobek do testu dodala. Ta firma totiž docela často zadávala inzerci, takže kdyby její produkt propadl, to by se objem inzerce mohl snížit a mohli by jít jinam, že... 
Nechci tvrdit, že to tak je vždy a všude, ale...

Pokud jste to někdo dočetli až sem, tak dík. A pokud vám to pomůže, tak jsem happy!
A kdybyste něco potřebovali, napište

0/0
13.8.2004 22:13

standa

platna
Zajimala by me otazka platna. Ze nejake budu chtit je jasne protoze nemam moznost promitat na zed. Ale zajimalo by me podle ceho vybirat. Proste jaky jsou parametry. Kdyz se podivam www.digitalniprojektory.cz tak tam maj ruzny platna, ale ja v nich podle popisu nevidim zadny rozdil. Diky za vysvetleni.
0/0
13.8.2004 13:00

vincentvega

Re: platna
katalog MW výrobce pláten s popisem a cenami ke stažení např. tady http://www.tev.cz/platna.htm
0/0
13.8.2004 14:54

ODSakEda

Re: platna
S tou délkou pipisu je to v pohodě! Neexistují jednoduchá řešení či vysvětlení! Jen bych si dovolil nesouhlasit s tím úbytkem světla! Světlo a jeho rychlost je jen jedna! Jeho fyzická průchodnost prostředím (na Zemi vzduchem, v hospodě ještě prachem a kouřem...) je tedy stejná u všech typů zdrojů!!! Navíc jsem obě varianty i když subjektivně, zkoušel a u větších úhlopříček mi dali zapravdu i přihlížející!!! Dále s těmi rastry na plátně nejde o stejný, ale jen podobný efekt, než u rastru aktivních bodů TV! Tenká čára i když se netrefí do jedné řady bodů, ale i kousek do vedlejších (do jamek na plátně, narozdíl od luminentního bodu uTV se nerozzáří skoro naplno ale jen velmi mírně a ještě třeba  jen na kraji oné jamky, neb jsou pasivní a světlo jen odráží!), neosvětluje výrazně vzdálenější okolí, což přispívá k lepší ostrosti i kontrastu! Rastr jamek na plátně nesrezonuje s rastrem rozlišení projektoru nijak výrazně! Jinak souhlasím a také realizuji plochy s 5 až 10 cm tlustým rámečkem!!! Bílá udělá kontrastem a tím oslněním oka výrazný obrys obrazu a také ze šedé plochy udělá jakoby černou (jak při ostrém slunci). Problém by byl s černou! Např. postava v černém, do půl pasu na spodním okraji plochy by plynule přecházela dále a tedy by divák ztratil přehled, kde vlastně obraz končí! A jelikož správně uvádíte, že ta černá postava je vlastně jen šedá (černá je jen neosvětlená část bílé(!) plochy projektorem ale osvětlená okolním osvětlením!), černý rámečk dělá výrazný kontrast mezi oběmi černými a postava nepřechází plynule "do zdi" (vidíte pak obdélník navíc i při vypnutém projektoru a vypadá to pak jako obrovská obrazovka a ne jen holá stěna bez představy, jak vlastně bude velký obraz!!!!!!!!!) neb je fakt černý! Mimochodem barvy a efekt spekrálního rozkladu při pohybu nikoliv objektu v obraze ale jen diváka, jsou na snesitelné úrovni (především u těch nad 50.000Kč) a do hospody je důležitější vysoký kontrast, než věrnější (barevné, i když i u levných LCD za moc nestojí!) ), ale fádní mléčné podání LCD projektorů!!!!! Naví opravdu polopropustné LCD displeje (vždy 3) jsou z plastu a někdy i hranoly (...) a stárnou teplem či kouřem docela rychle a dochází ke žloutnití obrazu a snižování jasu!!! DLP má minimálně panel se zrcátky (DLP chip) za sklem, podobne jako mé dig. fotoaparát v prachotěsném pouzdře CCD sníměč! (prach na skle není v místě nejvyšší ostrosti a způsobí jen mlhavý flíček, kdežto prach na CCD by způsobyl výrazný černý bod, tedy totální výpadek pixelu či více!!!)
0/0
14.8.2004 13:13

mirek

Re: platna

U plátna jsou určující - kromě mechanického provedení - dva parametry.
a) Odrazivost (zisk)
b) Pohledový úhel

Bohužel fyzika je neúprosná a tyto dva parametry jdou proti sobě. Čím vyšší odrazivost, tím užší pohledový úhel a naopak.
Odrazivost byla podstatným parametrem v dobách, kdy projektory stály 300.000 a svítily 400 lumenů. Tehdy byl jakýkoliv způsob zvýšení jasu dobrý. Plátno bylo směrové - mělo užší pohledový úhel a do něj směrovalo odraz.
Ne že by obraz mimo pohledový úhel nebyl vidět, ale snižuje se jeho jas.
Dnes už jsou výkony projektorů na takové úrovni, že směrová plátny s vysokým ziskem jsou nutná spíš pro speciální aplikace (vysoká míra okolního osvětlení, atd.) - navíc jsou o dost dražší.
Pro běžné použití - mám na mysli kancelářské - stačí většinou základní povrch Matte White.
Pro domácí kino se hodí povrchy se zvýšeným kontrastem - např. High Contrast Matte White. Jejich základ není čistě bílý, ale je lehce šedý. A protože "nejčernější černá" na obraze je dána "čerností" neosvětleného bodu, výrazně to zvyšuje subjektivně vnímaný kontrast obrazu.

No a mechanické provedení? Roleta s ručním stahováním, motorová roleta - to jsou klasické varianty. Pokud má být plátno roletové, nejvyšší kvalitu povrchu mají tzv. tensioned plátna - povrch je vypínán do stran lankovým systémem a zaručí nejrovnější možnou plochu. Jen je to o kapku dražší. Pokud nemusí být plátno rolovací, nejkvalitnější jsou rámová plátna, na které je přichycen napínaci vinylový povrch. Ale ta musí být na zdi.

Co se týče rozměru obrazu, je dobré se držet spíš trošku při zdi a vybírat raději o krok menší než o krok větší. Čím větší je obraz, tím jsou větší i jednotlivé obrazové body. A pokud je člověk hodně blízko hodně velkého obrazu, není to ideální...

To je snad v kostce vše, kdyby něco, ta můj mail je k dispozici...

0/0
14.8.2004 15:05

Re: platna

Výběrem kvalitního plátna si zajistíte kvalitu celého promítacího řetězce: zdroj signálu - projektor - plátno. I tady se vyplatí zvolit ověřenou kvalitu a poradit se s odborníky, kteří mají silnou pozici na trhu, což předurčuje jejich praktické zkušenosti. Není třeba volit plátno se speciálními optickými vlastnostmi jako spíše plátno, které se Vám po čase nezkrabatí, má dobrou mechaniku rolety, design atd. To nezjistíte jinak než, že se spolehnete na profesionály. První seznámení lze provést např. na www.avmedia.cz a následně kontaktovat reginální kancelář.

0/0
2.11.2004 13:43

John

Zivotnost pristroje
V tehle diskuzi me dost lidi fascinuje. Napr. ze LCD TV ma zivostnost 40 let. plazma 'jenom' 15 atp. Staci jenom trochu premyslet a dojdete k zaveru ze si stejne kazdych 5 let kupujete TV novou. Cozpak jse si v roce 1980 koupily TV a cumite na to kulate 'akvarium' dodnes??? Tady vubec nejde o 'technickou' zivostnost pristroje (ty vetsinou preziji i samotneho majitele), ale o to ze je technika stale ve vyvoji, takze to co si koupite dnes, za 5 let vubec  nemusi byt aktualni. Viz treba CD-RW, DVD-RW (kdo z vas pouziva jednorychlostni vypalky i kdyz stale funguji?). Ono je sice pekne, ze vam dnes koupene LCD vydrzi 40 let, ale za par let tato technologie vubec nemusi byt aktualni (prejde se na jina rozliseni, napr. bude jina a lepsi technologie zobrazovani, moznost interakce atp.). Takze podle me bohate staci kdyz onen pristroj vydrzi 5-10let a za tu dobu uz bude stejne uplne neco jineho. Takze stejne bude nutnost koupe jineho a vetsinou lepsiho pristroje.
0/0
13.8.2004 9:17

vincentvega

at zije LCD

Zdravim pana ODSakEda !!!

nechapu proc tady tak fanaticky propaguje DLP, asi to bude tím ze je prodává. A proc je prodává ? Protoze DLP (Benq) jsou cenově velice zajímavé (nehodnotim zda to je cenovou politikou Benq nebo kvalitou) faktem je ze u DLP cek v cenach 30 - 50 tis. je barevne podani oproti LCD fakt hruza... císla udavající kontrast jsou sice hezka, ale doporucuji kazdému kdo si chce DLP koupit aby si nechal udelat srovnani s LCD. Mimo jine spousta LCD at uz pro domaci kino ci jine vyuziti ma uz císla (kontrast) stejná jako DLP.....

Realizoval jsem desítky KIN v hospodách a u LCD maj zákazníci jistotu že jim budou svítit několik cyklů životnosti lampy (samozřejmě při dodržení intervalů čištění) obávám se že u DLP ček tomu tak nebude, nikdo Vám nezaručí jak dlouho se bude filtr točit..., máme v hospodách projektory LCD, který spolehlivě svítěj několik let, bez problémů, rád bych vyděl hospodu kde bezproblémově svítí DLP 3 roky a víc....

Abych jen nehaněl DLP, jako projektor na domácí kino jsou urcite super, ale ne Benq za 30 litrů ....

0/0
12.8.2004 17:08

kulivok

Re: at zije LCD

Víš to je problém. Tady se srovnávají 2 věci: hospody a domácnosti, místnosti kde se kouří a naopak....

Já mám DLP HP,super obraz, samozřejmě nekouřím a neběží od rána do večera. Něco jiného asi bude hospoda, kde běží 12 hodin sportovní nebo hudební kanál, hulí se tam jak z fabriky.... Tam třeba DLP neobstojí a nebo právě že obstojí proti LCD.

Do hospody je nejlepší CRT se třema objektivama. Je to zastaralá technologie,projektory těžký jak prase, ale zatím je v prostředích jako jsou hospody, nic nepřekonalo. Zkrátka odolný jak skála.

Kdyby se testoval LCD a DLP projektor v jednom prostředí řekněme 3 roky, pak by se snad dalo říct, který obstál, tohle jsou jen plané teorie a jak jsem psal, nedá se porovnávat hospoda s bytem.

0/0
13.8.2004 8:46

real_goldie

Re: at zije LCD
Kdyz sem si kupoval projektor, tak sem v prodejne (pro domaci kino) vyzkousel asi 10 projektoru nektery DLP, nektery LCD. Zadnej rozdil v podani barev sem ale nevidel, takze uprimne, napsat ze DLP podani barev oproti LCD je hruza je hodne hodne neobjektivni tvrzeni. Ja sem se po tech obrazovejch testech rozhodnul jedoznacne pro DLP prave kvuli kvalite obrazu.
0/0
13.8.2004 9:52

JSte

Re: at zije LCD

Zajímavé, já podnikl totéž a DLP mě naopak velmi zklamala. Sice opravdu svítí, ale v naprosté tmě (večer doma) je to spíš naškodu. Co mi ale opravdu vadilo, bylo takové divné máznutí barev, zvláště při pohybu hlavou v periferním vidění. Neumím to přesně popsatm, ale sledování DLPčka mi bylo nepříjemné.

Nadruhou stranu je pravda, že když jsem koukal na AE-200 tak ten rastr byl opravdu viditelný - oproti DLP hrůza.

Oproti tomu je obraz AE-500 výborný a za ty peníze co stojí nemá konkurenci. Navíc nechápu, co to níže v diskuzi plácají o 4:3, sleduji DVD a ty jsou širokoúhlá.

Testoval jsi AE-500, nebo AE-300, než jsis pořídil DLP??? Nebo jsi porovnával nějaké zastaralé LCD krámy??  

 

0/0
13.8.2004 11:44

Re: at zije LCD
Kdyz nerozumite tomu co rikam, jak vite ze placam? Ja se taky koukam na DVD a DivX/XviD ktery sou sirokouhly (vlastne se na nic jineho nez sirokouhly filmy nedivam), ALE signal co vam leze z DVD prehravace nebo PC je ve formatu 4:3. Ona totiz norma PAL nezna jinej pomer stran nez 4:3.  Co sem se snazil nekde dole v tomdle foru, je ze na sledovani sirokouhlejch filmu je 4:3 projektor naprosto ok.
0/0
13.8.2004 11:59

JOE

Re: at zije LCD
Vy jste vážně chudák a rozumíte tomu jak koza petrželi!!! Film na DVD je anamorfně tzn. že je uložen 4:3 ale zkreslený!!! A když přepnete na zobrazovacím zařízení do módu 16:9 tak se obraz zploští a bude odstraněno zkreslení!!! Proto projektory 16:9!!!
0/0
8.9.2004 13:31

ODSakEda

BENQ
Zní to jako reklama, ale je to moje zkušenost! Realizoval jsem totiž několik KIN v hospodách! Opravdu velký (úhl. cca 4m!) a ještě jasný a kontrastní obraz za dne i při osvětlení a přitom ještě za rozumný peníz dostanete z BENQ 7220 !!! (sBENQ 7200 cca 3m ale ještě 1024x768) Jde o DLP datavideoprojektor s rozlišením Za polovinu peněz, ale i poloviční  obraz (přesto cca 2m! a taková plasma ani pro privát neexistuje a stála by přes milion!) avšak při stejném kontrastu a jasu pořídíte BENQ 6100 (800x600). Tyto projektory běží skoro rok denně(!) v prašném prostředí (!) a zakouřeném(!!!) hospod ana rozdíl od LCD neztrácejí brilanci obrazu!!!!! Podívám li se na výčet pouze DLP projektorů i jiných značek, nenašel jsem ani jiný než 4:3!!!!! Zřejmě používají chipi od jediného výrobce a držitele patentu-TEXAS INSTRUMENT USA:-) (protiameričtí nacionalisti, ne že si koupíte pokritecky takovou best anerickou technolgii! :-( ...)
0/0
12.8.2004 14:13

Re: BENQ
Renomovany vyrobci projektoru jiz vyuzivaji chip 16:9 (jednochipova, ale i trojchipova projekcni zarizeni), ale asi Benq jeste nedostal licenci (nedivim se).  LCD maji lepsi barevne podani nez ve stejne kategorii DLP projektory. V zakourenem prostredi dochazi k zanaseni, ale u nekterych vyrobcu je moznost vycisteni. V clanku je dost nepravdivých informaci: napr. vychyleni zrcatek je dneska jiz 12 stupnu, vyrobci 3 chip DLP projektoru vyuzivaji jiz UHP vybojky, svetelne vykony jsou az 18.000 ANSI lm apod. Neni zde zadna zminko o segmentovem barevnem kotouci. Je to takove povidani jedna pani rikala, ze...
0/0
12.8.2004 14:33

ODSakEda

Re: BENQ
Argumentace praktickými zkušenostmi a subjektivními dojmy (mojimi ne právě od nějaké "paní"...) není žádné JEDNA PANI POVIDALA!!! Nebylo účelem ani mojí snahou, abych zde hýřil teoretickými technickými údaji, kterým mnozí ani nerozumí a nemusí je ani zajímat!
0/0
12.8.2004 14:45

ODSakEda

Re: BENQ
Tak jsem něco zjistil! I Benq dělá 16:9! Ale! Je to asi u všech projektorů jen finta!... Má rozlišeníí 1024x576 (16:9) namísto XGA 1024x768 (4:3)! A také píší: dokonalá sytost barev (6-segmentové barevné kolečko)!!! Ale proč kupovat zobrazovadlo s menším počtem bodů?! A navíc bych furt musel přepínat po filmu na 4:3 pro většinu TV vysílání včetně sportu!!! aby nebyl obraz placatý a míč šišatý... U 4:3 nemusím naopak ani pro film 16:9, ale jsou i jiné formáty a je v tom bordel !!!, ic přepínat! Pruhy tak jako u klasicé TV se prostě udělají samy!!!
0/0
16.8.2004 2:06

ODSakEda

PAL = 768x576 !
PAL je 4:3! Tedy 768x576! Ostatní rozlišení v jiném poměru stran je nevýhodné a problematické!!! Autor zde uvádí i nepřesná údal o PALu, který se používá u Dig. kamer -správě je 720x576! Je to méně výhodná formát se kterým i dataprojektory mají mírný problém!!! Jde totiž o poměr stran 4:3,2!... Asi je to dáno tím, že kamery umí PAL 720x576 i NTSC, který má 720x480, což můžete zvolit v nastavení kamery a pro výrobce bylo asi výhodné či nutné použít alespon jeden rozměr stejný!... Pozor tedy na jiný rozměr než 4:3!
0/0
12.8.2004 12:12

jakubv

Re: PAL = 768x576 !
Zdravim, neda mi, abych to trochu neopravil. Rozliseni naseto TV signalu pro evropu se pouziva ve dvou formatech. Prvni format je rozlisei 768x576 obrazovych bodu (celkem 625 radek vcetne synchronizace) a je to rozliseni, kde je obrazovy bod ctvercovy. Stale casteji se ale pouziva rozliseni 720x576 obrazovych bodu, ktere je take 4:3, ale bod ma obdelnikove rozmery s pomerem stran 1.067:1. Toto rozliseni je dano normou ITU-R 601 (drive CCIR 601), ktera definuje parametry digitalniho TV signalu a mimo jine i bodovy vzorkovaci kmitocet, ktery je 13.5MHz a z toho vychazi tech 720 bodu. Jinak projektory pro domaci kino se delaji s DLP cipy v rozliseni 1024x576 bodu, tj prave tolik, kolik vyjde roztahnout film ve formatu 16:9 ze 720 na 1024 bodu v radce (720 x 1.3333 x 1,067). Pro domaci kino jsou idealni projektory s pomerem stran 16:9...
0/0
13.8.2004 0:42

ODSakEda

Re: PAL = 768x576 !
Jen dodávám, at nemateme čtenáře, že opravdu může být i 720x576 4:3! Ale nemyšleno poměr bodů, ale poměr stran obrazce!!! Takže skutečně, jsouli body (u TV trojbody) obdélníkové, nezáleží na poměru jejich počtu! Apropo-starší barevné TV 70cm (čB TV nemá rastr na matnici, či spíše jen šedici...) mívají např. jen 320x350 trojbodů, u novějších (Panasonic 70cm) jsem napočítal (napočítal proto, že ve specifikacích se fyzické rozlišení obrazovek neuvádí, neb stejně naprostá většina lidí neví voco go...) u stejně velké cca 520x540 barevných trojbodů! Zpravidla měl dříve i PAL (768x576) rezervu v rozlišení nad schopnostmi TV. Ale časy se mění a rozlišení zobrazovadel také a tak nároky rostou, jak je vidět ze snahy (v EU jen snahy...) zavádět HDTV (to je na jinou kapitolu ale!). Obecně koupíteli dnes třeba projektor s rozlišením 1024x768 bodů (myslí se vždy barevné trojbody), máte do budoucna vystaráno! Tedy pokud má i vstup na takové rozlišení!... Vyzkoušet jej však naplno můžete zatím jen z PC a přes (X)VGA či DVI výstup! A to budto na fotografii (úchvatné!) či zobrazením samotných Windows (u dobrého DLP projektoru s takovým rozlišením je popis ikon čitelné jak na stolním LCD přes DVI!) , nebo filmem z DVD ve vyšším rozlišení, ovšem zase jen přes VGA! S-Video nebo dokonce Comosit je SHIT!... Také počítejte, že VGA má problém nad 10m délky tím spíše s neznačkovou prodlužkou!!!
0/0
14.8.2004 18:46

ODSakEda

4:3!

Nekupujte ani projektor ani TV (u plasmy to asi již nepude...) fyzicky se širokouhlým rozlišením (např.19:9)!!! Instaloval jsem několik projektorů v hospodách a měl jsem s jiným rozlišením než 4:3 docela velký problém, který přetrvává dodnes! Naštěstí jsem v poslední době instaloval více DLP projektorů -supr technologie! (bez problému supr kontrast i ve dne jen při mírném zatemění a večer i při rosvícených světlech, jak by jinak asi viděli servírky na účet!!!) DLP-čka se snat ani nedělají jiné než 4:3! :-) A proč?! Většina TV pořadů je vysílána klasicky v poměru stran 4:3 včetně a hlavně sportovních utkání, u kterých byl problém širokoúhlých zobrazovačů největší problém! Budto bly šišaté míče a hlavy hráčů!, nebo jste mohlo obraz nataáhnout softwerově navýšku, ale tím pádem dojde k ořezu a tak není vidět nejen logo TV, alei výsledky a jiné titulky!!!...

  U filmů širokoúhlých stejně není jednotná šířka černých pruhů!!!!!!!!!........... U 4:3 formátu se obraz jaksi "sám zmenší" a nic neřešíte! Prostě když uděláte obraz dostatečně velký a při velkém kontrastu projektoru, kdy černé okraje neprosvítají (to DLP zvládá bravurně!), tak vidíte prostě obraz širokoúhlý a také dostatečně velký i na zařízení 4:3 a nic nikdy nechybí!

0/0
12.8.2004 12:01

ODSakEda

Re: 4:3! -oprava
Opravuji překlep: (19:9) ne (16:9) !
0/0
12.8.2004 12:15

kulivok

Re: 4:3! -oprava

můžu potvrdit jedno:

film formátu 2,35:1 mi na 16:9 TV beží s uzkými pruhy. protože to je de facto formát 21:9, ale na projektoru je skutečně obraz 21:9, tak jako v kině, tedy ještě prodlouženější než 16:9

0/0
12.8.2004 12:22

Caspr

Re: 4:3!
Takže říkáš DLP ne 16:9 ale 4:3 ??? Já si na 16:9 potrpim ale je pravda že nesášim šíšaté hlavy vždycky musim menit nastaveni TV
0/0
12.8.2004 12:22

kulivok

Re: 4:3!
ja myslim, že jo, já mám taky nativní 4:3, ale můžu v menu přepnout na 16:9
0/0
12.8.2004 12:25

real_goldie

Re: 4:3!
Souhlas, stejne filmy nejsou jen v 16:9, ale sou i mnohem "placatejsi (2,35:1)" takze 4:3 projektor je idealni volba. Jeste komictejsi situace je u 16:9 televizi, kdyz si koupim 4:3 hodne velkou televizi tak ve vysledku budu mit i ten 16:9 vobraz vetsi nez na hodne 16:9 televizi za vyssi cenu :-)
0/0
12.8.2004 12:28

Caspr

Re: 4:3!
U televiíze je ten formát 4:3 danej ale muzu prepinat mezi modem 4:3 a 16:9. S projektorem ten vyslednej format neni danej takze kdyz koupim pr. 16:9 tak si muzu prepnout na 4:3 ci naopak ne???
0/0
12.8.2004 12:31

ODSakEda

Re: 4:3!

Naopak právě NE!!!....................

A u TV 4:3 nic přepínat u širokého filmu prostě nemusím! Sami se vytvoří široké pruhy! A u Velké TV s 4:3 jak již výše nekdo potvrzuje, dostanu i větší širokoúhlý obraz!..................................... :-)

0/0
12.8.2004 12:46

real_goldie

Re: 4:3!
Tim si nejsem jistej. Kazdopadne u projektoru 4:3 muzes (jako na TV) prepnout na 16:9. Jestli to de prepnout u 16:9 na 4:3 aniz by se ti vobraz zmensil si nejsem jistej. Kazdopadne ja nikdy na 16:9 neprepinam, ne proto ze bych nesledoval filmy 16:9 nebo 2,35:1 ale protoze ti ze vsech zarizebi (DVD, pocitac) leze vobraz v 4:3. To znamena kdyz se divas na film ve formatu 2,35:1 (nebo 16:9) tak ti z pocitace/DVD leze 4:3 s pruhama nahore a dole. No a kdyz dobre nastavis konstrasts/jas na projekoru, tak ty pruhy nejsou videt a jediny co vidis je film ve spravnem formatu.
0/0
12.8.2004 12:46

ODSakEda

Re: 4:3!
Přesně tak! U 4:3 není nutné nic přepínat! Myslím si, že jde jen o ten design a prodejnost!... Ona široká vyplá TV vypadaá efektněji, než vyplá 4:3! Ale já se na vyplou nedívám :-)
0/0
12.8.2004 12:50

vincentvega

Re: 4:3!

Jak tady muzes tak bezhlave propagovat DLP ecka ??? Barevny podani je total shit, je treba si sprojektorem hodne pohrat..., a konkretne Beng skoda slov...., vydel jsem jich par v akci a je to tak maximalne do hospod 4 cenove. Nikdo Vám uz ale neda zaruku jak vam dlouho bude to DLPecko svíti ...

DLP fuck off

At zije LCD (viz. posledni stero video)

0/0
12.8.2004 16:57

kulivok

Re: 4:3!

Jak někdo může propagovat DLP?

No to jew jednoducjé, protože jsou lepší ( na základě praktického provozu ) než LCD. Tedy lepší na domácí kino. Na prezentace je vhodnější LCD.

A co se týče toho tvýho blábolu o svítivosti, tak to je záležitostí lampy a ne technologie LCD či DLP.

DLP je dokonalejší technologie a i profesionální projektory mají technologii jen a pouze ( proč asi ? ) DLP.

Takže fuck off LCD, DLP rulez

0/0
13.8.2004 8:33

vincentvega

Re: 4:3!

Ani o tom domácím kinu nemáš pravdu, LCD jsou už na urovni DLP i s kontrastem a porád musíš brát v úvahu že u DLP je jeden velkej zápor - duhovej efekt, projektorů který maj 6 segmentovej kotouč je zatím málo a sou celkem drahý..

Jukni se na novej panasonic AE 700...prodáváme jak LCD tak i DLP, mám možnost srovnání

0/0
13.8.2004 8:54

real_goldie

Re: 4:3!
Taky mam moznost srovnani a proto jednoznacne DLP. U LCD je prisernej "raster", nechci se divat na film slozenej z barevnejch kulatejch bodu. To je to proc rinak ne LCD.
0/0
13.8.2004 9:57

kulivok

Re: 4:3!
duhovej efekt? kde? já žádnej nevidim na 3 metrech uhlopříčky
0/0
13.8.2004 12:45

kulivok

Re: 4:3!

ještě bych doplnil předchozí poznámku, protože nechápu co tu pořád někdo má s nějakým duhovým efektem,protože já žádnej nemám.

Napadá mě, jestli třeba proto, že promítám na zeď a ne na předražený plátno, kde možná ňácí duchové ( za 8. tisíc ) běhají

Pokud je moje domněnka správná, pak další argument proč nekupovat plátna.

 

A jinak, na DLP duchy nevidim, ale rastr z LCD projektorů je vidět, bohužel i na obyčejné zdi

0/0
13.8.2004 12:50

Stealth

Re: 4:3!

S těmi profesionálními stroji nemůžu než nesouhlasit... Ostatně podívejte se na tohohle drobečka (84kg) s cenou přes 3 mega: http://www.necvisualsystems.com/applicationFiles/productDetails/appl_productDetail.cfm?Product_id=257 

 

0/0
14.8.2004 21:38

Re: 4:3!
Co je tohle za totální blábol ?????? Di radši kopat záhony.
0/0
2.11.2004 13:30

projektor

chci se zeptat , jakou uhlopříčku dostanu ze zhruba 3metrove vzdalenosti od zdi ? mam vyhlidnuty http://www.digitalniprojektory.cz/detail.do?id=4200027

0/0
12.8.2004 11:57

Re: projektor
Dobre "papirove" parametry a pak vysledny obraz nesplnuje kvalitni zobrazovani, ale to je na delsi diskusi. Papir snese vsechno.
0/0
12.8.2004 12:07

snovac

Re: projektor

Nesouhlasim! Četl jsem několik recenzí na tento projektor a všude dostal vynikající hodnocení v této cenové kategorii. Za tu cenu asi nejlepší DLP projektor na trhu s kvalitním obrazem.

Já do něj jdu taky. Viděl jsem ho v provozu a fakt - radost pohledět.

0/0
12.8.2004 12:30

adis

Re: projektor
tak s tímhle kusem jste mě dostali. uvažuji nad ním v kombinaci s PC (DVD nebo DivX). co vy na to?
0/0
12.8.2004 12:50

kulivok

Re: projektor

a co řešení jako mám já:

stolní DVD s podporou Divx, zvuk optikou nebo koaxem do zesilovače a k tomu pořádný bedny

není to lepší a elegantnější řešení

P.S. stejně už na Divx nekoukám,všechno si pálim na DVD a nějakej ten rip čas od času mi stačí skouknout na písidle.

0/0
12.8.2004 12:53

Caspr

Řešení
A co řešení jako mam já: na PS2 si pouštim DivX (můžeš nastavovat i fonty titulků a velikost) ale špíš si čekam na DVD verzy což PS2 taky žere ale přesto mam i stolní SONY. Občas si něco fláknu na DVD ale ne bezhlavě musí to stát za to efekty děj atd.
0/0
12.8.2004 13:19Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.