Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Užitečné aplikace pro každý den - díl 22.

Uvítali byste možnost přidat si oblíbené složky přímo do Start nabídky? Chcete znemožnit virům, spywaru či dalším osobám vypnout integrovaný firewall ve Windows XP? Přijde vám přepínání mezi okny pomocí ALT+TAB neohrabané? Myslíte si, že znáte odpověď na otázku, zda je těžší tuna železa nebo tuna dřeva?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lalala

otázka???
Hele neví tady někdo kdo vymyslel fyziku????Všichni mluví o tom jakej to byl chytrák ale já si myslim že nebyl vůbec chytrej.V dějepisu jsme se učili že když byl někdo dřív vědec tak ho za takové názory popravovali a tak já osobně bych držela hubu aby mě někdo nepřefik hlavůů.Tobych si ji radši nechala i když ta moje k ničemu moc neslouží.Z ní se tak max. dozvíte jak se dělá pirueta a otočka co jedemiplie velký a malý grán(JO TANEC TO JE NĚCO PRO MĚ :))))
0/0
11.10.2004 19:33

no ploste nekdo

Fg Měsíce.Slunce a Marsu
Ja nefim jakou maji gravi.sílu.Ví to nekdo????
0/0
6.10.2004 15:08

Necroman

Já bych to popsal takto

Zkusím vyjádřit svůj názor z pohledu nezaujaté osoby, která si přečetla veškeré předchozí reakce. Nejprve si řekněme fakta, které známe: v programu Tuna autor porovnává "jednu tunu" různých látek a určuje, "která je těžší". Ve fyzice se setkáváme mj. s těmito jednotkami:

hmotnost: m [g] = V [cm3] r [g/cm3] ;

gravitační síla: Fg [ N ] = [ m g ] ;

vztlaková síla: Fv [ N ] "těleso je nadlehčováno hmotností kapaliny nebo plynu, který vytlačuje"

tíha [ N ] je vektor, který vznikne složením různých činitelů: gravitační síla, vztlaková síla, odstředivá síla

tíhové zrychlení [ g ] na Zemi 9,80665 g m s-2, obvykle zaokrouhlována na 10 ;je různé na Zemi, Měsíci; v různé vzdálenosti od středu těles, viz Keplerovy gravitační zákony

 

Dále berme v úvahu tyto fakta: pokud jsem to správně pobral, tak se řešilo, "jestli je těžší 1 kg látky A a nebo 1 kg látky B". Pokud budeme opravdu měřit tíhu látek A a B, dojdeme k závěru, že autor programu má vskutku pravdu, neboť vztlaková síla hraje docela důležitou roli při běžném vážení na povrchu Země, za přítomnosti vzduchu a zkrátka za úplně běžných podmínek Musí tedy platit, že jeden kilogram dřeva je při vážení na zemi těžší než jeden kilogram železa a to proto, že dřevo má nižší hustotu, větší povrch, a je tudíž více nadlehčováno => musí ho být více, aby se tento handicap hustoty vyrovnal.

 

Na druhou stranu, pokud se zeptáme: Má větší hmotnost 1 kilogram dřeva či 1 kilogram železa, odpovědí bude vždy a všude: stejná hmotnost.

 

Btw. To, že na přesných váhách navážíme tunu železa, tunu dřeva, dáme to na "kupecké váhy" a ono to bude vyrovnané ještě neznamená, že hmotnost těchto entit je stejná !!!

 

Nechť mne fyziky lépe znalí opraví či doplní, díky.

 

0/0
26.9.2004 23:16

Necroman

Sorry za to formátování, já to vložil z Wordu.
0/0
26.9.2004 23:21

Petr

Tuna
souhlasím s autorem, podobný příklad byl ve fyzikální olymiádě. Nevím jestli čísla souhlasej, ale tak nějak se to tam taky vysvětlovalo.
0/0
26.9.2004 12:07

Viki

Kilo je kilo a tuna je tuna

Podle mě je to všecho jinak. Jde o rozdíl vážení ve dvou prostředích.

Stejná hmotnost dvou látek ve stejném prostředí bude stejná KILO je KILO. Pokud ale vezmu kilo dřeva, dám ho do vákua a zvážím dostanu hmotnost vyšší o tu hodnotu co ji nadnášel vzduch nebo voda podle prostředí, kde jsem vážil původně. Hmotnost bude vyšší.

Pokud bych takto postupoval u železa i dřeva výsledek by byl tak jak uvádí program. Za předpokladu, že jsou čísla správná.

0/0
25.9.2004 19:18

Jan

Vzkaz zmýlenému autorovi "Co je těžší."

Tak otázka kolem té tuny je naprostá blbost. Navíc autor nezná Archimédův zákon.

Milý zmýlený autore, na chvilku se posaď, uvolni se a dovol mi prosím, abych se pokusil naučit tě používat "zdravý selský rozum". Snaž se prosím sledovat následující souvislosti, slibuji, že budu "VELICE" názorný:

Pro větší názornost si představ třeba kilovou ocelovou kuličku. No bude to spíš pěkná koule, ale představ si jí prosím. A teď si ještě představ kilovou polystyrenovou kuličku, bude to takový větší míč, balón z polystyrenu. Takže máme dvě tělesa, jedno z oceli a druhé z polystyrenu, každé o hmotnosti 1kg.

A teď si ještě představ, že máš zahradu a na ní bazén! Stíháš? Určitě ano. A teď pozor, do toho bazénu, který je plný vody, ponoříš ocelovou kouli. Zbluňk, je tam! A teď tam ponoříš ten polystyrenový míč! Ponoříš, nebo neponoříš? Netrap se, správná odpověď je za bé! Neponoříš! Leda že bys vynaložil značné úsilí, abys tu jeden kilogram těžkou polystyrenovou kouli dostal pod hladinu. Vtip je v tom, že "Těleso je NADNÁŠENO váhou rovnající se hmotnosti kapaliny(plynu) tělesem vytlačené". Takže již jsi jistě pochopil, že co je objemnější, je více nadlehčováno, nikoliv tlačeno směrem k zemi! Kapišto?

A teď druhá a zásadní věc. Dokážu Ti, že jedna tuna dřeva váží stejně, jako jedna tuna železa.

Představ si takové klasické "kupecké" váhy, které mají dvě misky na rameni. Taková "houpačka", jak to máš nakreslené ve svém programu. Na levou misku položíš jednotunové cejchované měrné závaží. A teď na pravou misku položíš tolik železa, aby se váhy vyrovnaly. Takže váhy jsou v rovnovážné poloze, vlevo máš přesně tunové závaží a vpravo železo o jaké hmotnosti? "Bílý" - není správná odpověď. Vpravo je železo o hmotnosti přesně jedna tuna.

Teď to železo s té pravé misky na chvilku polož stranou a na misku místo něj dej dřeva tolik, aby se váha opět ustálila v rovnovéžné poloze. Je-li tak učiněno, pak na pravé misce nyní máme přesně jednu tunu dřeva.

A nyní pozor! Z levé misky sundej ono přesné tunové závaží a místo něj tam dej tu hromadu železa, co byla před chvílí sundána z pravé misky. Co se stane s váhou? Hleď - bude opět v rovnovážné poloze! Tedy NIKOLIV tak, jak jí máš nakreslenou na obrázku Ty, ve svém programu. Chápěš to? Jestli né, tak mi prosím alespoň věř, že to tak je. Vždy platí že: 1t železa= 1tuna dřeva. (Samozřejmě obě hmotnosti jsou uvážovány ve stejném prostředí. Jinak bys mohl říct že 1tuna železa na vzduchu je težší, než jedna tuna železa pod vodou.)

0/0
25.9.2004 0:52

AZOR

Re: Vzkaz zmýlenému autorovi
"Těleso je NADNÁŠENO váhou rovnající se hmotnosti kapaliny(plynu) tělesem vytlačené". Takže již jsi jistě pochopil, že co je objemnější, je více nadlehčováno, nikoliv tlačeno směrem k zemi! Kapišto? -------------------------------no tak to naprosoto chápu a souhlasím s tebou, objemeější těleslo je více nadhlečováno ... a o TO MUSÍ VESKUTEČNOSTI VÁŽIT VÍCE, ABY SE TO DOROVNALO DO té jedné TUNY http://www.quido.cz/fyzika/27fyzika.htm MRKNI NA TENHLE ODKAZ - s tim nemám nic společného, jen jsem to našel na gooogle a je to tam vysvětleno lépe než to umím já :-)
0/0
25.9.2004 12:23

Jan

Re: Vzkaz zmýlenému autorovi

Bohužel, stále jsi vedle jak ta jedle a porovnáváš "hrušky a jablka".

Přečti si prosím můj předchozí příspěvek o té jednokilové kouli ze železa a polystyrénu. NEPOCHOPIL jsi to! Protože takhle mícháš hmotnost tělesa v "pokojových" podmínkách s hmotností tělesa ve vakuu a rázem z toho děláš senzaci. To je neporovnatelné! To je naprosto stejná stupidita, jako kdybys porovnal hmotnost tělesa (třeba té  jednokilové koule) ve vzduchu a ve vodě. U té polystyrenové koule naměříš na vzduchu hmotnost 1kg a ve vodě dokonce zápornou hodnotu! (Protože je nadlehčována vztlakovou silou, která je větší, než síla gravitační.) A to je "záhada", co? A přitom je to naprosto stejný případ, jako uvádíš ty. Každému je přece jasné, že pod vodou ty koule budou vážit úplně jinak, než na vzduchu a vůbec nebudou mít stejnou hmotnost (pod vodou!!)!!!

Navíc koukám že u tebe pojem "veskutečnosti" znamená zřejmě "ve vákuu".  Ale tahle celá diskuse je naprosto ujetá, o ničem a je jen o tvém zmatení.

0/0
26.9.2004 2:24

AZOR

Tuna
ahoj jsem autorem toho tuna.exe a) nenezval bych to program , je to pár blbejch řádků :-) b) jde o to že obě tuny jsou nadlehčovány/vytlačovány vzduchem a o to jsou pak ve skutečnosti těžší. - no a ta látka s menší hustoutu, má větší objem proto je více vytlačována :-) [a to musí bejt těžší :-)] Alespon jsem to opráskl z knihy Zajímavá fyzika [1959], je v poděkování ok ok, v tom programu je to napsáno dosk kostrbatě. slibuju ,že to napravím :-) Jsem pospíáchal :-) Jinak v té knize je napsáno, že 1t dřeva je těžší o 2,5kg než tuna železa --- podle typu dřeva se tak nějak pohybuju v těcho mezích, takže by to mělo souhlasit :-) ---------------------------- lol vubec je to překvapení, taková kravina a jak si to lidi stahujou :-). díky AZOR
0/0
24.9.2004 20:28

Jiří Vomáčka

Snadný výdělek přez internet
Na stránkách http://snadnyvydelek.wz.cz a http://snadnepenize.wz.cz jsou informace jak si vydelat az 7000$ za dva tri mesice. Opravdu to funguje a seky chodi!!
0/0
24.9.2004 16:13

...

Re: Snadný výdělek přez internet
leda hovno debile, votravuj jinde a ne tady
0/0
24.9.2004 18:52

Anunnaki

JE TO BLBOST
Hele, autor to myslel takhle, ze postavi hromadu dreva na vahu, presne 1tunu. Ovsem tam neni tuna ale tuna - vzduch a jinz bordel ve dreve. Ovsem pokud otazka stoji ze co je tezsi... ci tuna DREVA nebo tuna ZELEZA, je tim mysleno uplne cisty drevo (v realu neexistuje) teda bez vzduchu a dalsich jinych zlozek...teda tuna 100%cisteho dreva = tune 100%cisteho zeleza (ovsem tady se bavime o ciste papirove, protoze realne vzdy a vsechno bude obsahovat nejaky % cudzich latek s jinou hustotou a to prave sbusobuje jinou zavislost ve vesmiru bez rgaviteca a vzduchu a tadz na zemi :) (tedy pokud jsem to dobre pochopil :)
0/0
24.9.2004 13:00

Martia

Neni to blbost.....
Ty hlavo, hned jak jsem se kouknul na obrazek, tak mne to napadlo. Vse se toci okolo gravitace. Jestli mas kilo dreva a kilo zeleza, musis souhlasit, ze kazda kostka  ma jiny objem-rozmer. A gravitacni sila prece pusobi jinak v 20 cm nad zemi nez napr. v 90 cm. Takze v zavislosti na velikosti kostky se meni i jeji hmotnost (pamatuj, ze vse je relativni). Vysledne "kilo" bude zaviset na volbe latky a jeji merne hmotnosti. Cim vetsi cislo merne hmostnosti, tim bude kostka mensi a tim vice se bude blizit opravdovemu 1 kg. 
0/0
24.9.2004 13:37

Re: Neni to blbost.....

Pokud posunete těžiště tělesa, které leží na povrchu Země o 1m svisle vzhůru zmenší se gravitační síla, která na něj působí o cca 0,00003%. Tento efekt ve zmíněné hádance zohledněn není. Gravitační pole považujeme za homogenní. I v tomto případě pokud na rovnoramenné váhy na jednu misku umístíme těleso A o hmotnosti 1kg s hustotou roA a na druhou misku těleso B o hmotnosti také 1kg, ale s hustotou roB, kde roA>roB, bude váha ukazovat to, že A "váží" více než B. Rovnoramenná váha nám porovnává tíhovou sílu, která je součtem gravitační síly, odstředivé síly a síly vztlakové. První 2 jsou pro obě tělesa stejné (uvažujeme homogenní grav. pole), ale síla vztlaková bude různá, protože závisí na objemu tělesa, působí proti síle gravitační. Pokud bychom například v místnosti, kde pokus provádíme vysáli vzduch, tak se jazýček vah srovná - vztlaková síla bude nulová pro obě tělesa. 

0/0
24.9.2004 14:25

bebe

Re: Neni to blbost.....
Ak sa ma niekto spyta na kilo zeleza alebo niecoho ineho tak ma nezaujima ani vzduch ani nic ine, takze kilo zeleza moze byt povedzme kilo zeleza a 10g vzduchu, ale zeleza je kilo a nie 1010g.....
0/0
24.9.2004 21:19

Fyzikus

Trochu fyziky
Autor uvažoval sice hezky, ale je to zcela opačně. 1 kg jakékoli látky je v každém prostředí stejné množství. Jedná se totiž o hmotnost a ta je stená i ve stavu beztíže, na Zemi i na Slunci. Váha je síla, kterou je těleso přitahováno gravitační silou většinou k povrchu Země, nebo i jiného tělesa. Vzhledem k tomu, že na Zemi jsou normálně tělesa ve vzduchu, platí zde Archimédův zákon: Těleso je nadlehčováno v plynu nebo kapalině tím více, čím větší je jeho objem.  Vzhledem k tomu, že 1 kg peří má mnohem větší objem než 1 kg železa, je v plynu nebo kapalině peří nadlehčováno více než železo a proto bude na rovnoramenných váhách stoupat vzhůru a železo bude klesat. Ve vzorci, který použil autor k výpočtu se musí hmotnost vzduchu, který má stejný objem jako těleso od skutečné hmotnosti tělesa odečíst a ne přičíst viz Archimédův zákon.  Bláboly o tom, že těžiště dřeva je jinde, než těžiště železa jsou, jak říká sedmá z devíti ze seriálu Star Trek Voyager irelevantní. Rozdíl, způsobený tímto faktorem (1 m vzdálenosti od středu Země) je naprosto zanedbatelný (viz. Newtonův všeobecný gravitační zákon). Zkuste se podívat do libivolné středoškolské učebnice fyziky pro první ročník čtyřletého gymnázia. Fyzikus
0/0
25.9.2004 23:52

Macraj

Re: Trochu fyziky

Problém je že jste všeci mimo jak ta jdele. Když říkáte A tak musí te říct i B. Je z uvedených příspěvků je celkem zřejmé že jste všeci celkem správně pochopili archimédův zákon, ale nikdo z vás nedodržuje základní fyzikální pravidlo, ZA JAKÝCH PODMÍNEK bylo provedeno měření na kterém stavíte své závěry. V podstatě má pravdu ten kdo tvrdí že by měla jít tuna dřeva na váze nahoru i ten kdo tvrdí že by měla jít dolů. Ovšem první to myslí tak že vezme tunu dřeva a tunu železa zváženou v našem vzdušném prostředí a pak odčerpá vzduch a druhý to myslí tak že vezme tunu dřeva a tunu železa nezatíženou vlivem archimédova zákona a bude to vážit v našem prostředí na upatnění nadlehčování vzduchem. Tak si pánové popřemýšlejte a podejte si ruce :-)

0/0
14.5.2008 15:37

mista iks

DC++
U toho ALT+TAB programu je tam ikona DC++, chech TECHNETE ty jeden pirate! :))))
0/0
24.9.2004 10:18

Quak

Oblíbené složky
Já jsem si oblíbené složky dal do oblíbených položek IE, které jsou společné i pro průzkumníka a tedy můžu snadno cestovat do těchto složek i bez SnapFolders
0/0
24.9.2004 9:57

Ladis

Autor aplikace "Co je tezsi" je mozna dobry programator, ale spatny fyzik. Vysledky vychazi presne naopak. Nejspis nepochopil Archimeduv zakon. Take 1 tuna zuly nemuze byt tezsi nez 1 tuna titanu o x gramu, protoze jednotkou veliciny "tiha" je Newton.

0/0
24.9.2004 8:50

Sniper

Re:

No ja fyziku taky zrovna neovladam, ale take si myslim, ze to je hloupost. Kdyz vezmu kilo zeleza a kilo peri, tak nemuze byt neco tezsi nez druhe, protoze uz by to nebylo kilo, ale bylo by to vice nebo mene.

Kdyz se prece rekne, ze: co je tezsi - KILO zeleza (mysleno presne) nebo KILO peri (opet mysleno presne), tak si nikdo nemysli, ze treba zelezo bude vazit 1,2 kg (priklad).

0/0
24.9.2004 10:24

fyzik

Re:
no vo tom to prave je, uplna blbost to neni, i kdyz jak pise ladis je to presne opacne kilo zeleza prave nevazi 1,2 kg, ale 9,99 a naky drobny nevim presne, to bych musel chvili pocitat NEWTONU, narozdil od dreva, ktery je vetsi a trochu vic nadlehceny a vazi tedy min newtonu. Tiha je totiz v jednotkach newtony a hmotnost v kg, a umera mezi nimi je zavisla na prostredi a gravitacni sile. proste chtel autor programu zamachrovat a splet si plus s minus, je to blb.
0/0
24.9.2004 10:33

Mihal

Re:
Joo?Tak si oboje pusť na nohu a pak nám napiš výsledek.
0/0
24.9.2004 12:07

Re:
Omyl! Stejná kravina jako že 1 litr benzínu má přesně 1kg. Lidi se mylně domnívají, že všechny tekutiny mají u 1litru též 1kg. Ale každý kdo má auto ví pravý opak
0/0
24.9.2004 14:24

Fyzikus

A co rtuť?

Pokud si to myslíš i o rtuti (Hg) tak ti gratuluji!  Rtuť má asi 13.5 krát větší hmotnost při stejném objemu než voda!!!

0/0
26.9.2004 0:10

Pasťák

Souhlas

Záměna plus/minus a zmatek v jednotkách to jsou hlavní rysy programu Co je těžší.

K těm veličinám:
Hmotnost [kg] - množsví látky v tělese, 1t dřeva = 1t žuly
Gravitační síla [N] - síla, kterou je těleso přitahováno k Zemi (nebo jiné planetě)
Tíha [N] - Výslednice: Gravitační síla - Vztlaková síla - Odstředivá síla (rotace!) - ...

0/0
24.9.2004 11:56

Ladis

Re: Souhlas
Presne tak, lepe to rict nelze.
0/0
24.9.2004 13:14

Odstředivá síla
Pokud se měření provádí na stejném místě, není třeba odstředivou sílu uvažovat, protože je pro obě tělesa stejná (viz Newtonovy zákuny).
0/0
26.9.2004 0:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.