Diskuze

Dobrý den, právě sledujete živé televizní vysílání z Marsu

Přenos živého televizního vysílání z jiné planety by se mohl už za několik let stát skutečností. Připravovaná sonda Mars Telecommunication Orbiter bude jako první v historii meziplanetárních letů určena převážně pro telekomunikační účely.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mimozemstan

30. 12. 2004 10:07
Problemy s komunikaci
Jsem tak trochu naivni. V 60-tych letech nam USA pripravila primy prenos z mesice aniz by se vubec nekdo zabyval problemem prenosu dat (a televizni signal je velmi narocny na prenos dat 1-4Mbps pres mpeg2, ktery oni tenkrat neznali). 36 let pote se dovidame, ze to bude problem pro dnesni nejmodernejsi techniku, ktera dovoluje posilat neco na urovni 128 kbps.
Pravda Mars je mnohonasobne dal nez Mesic, ale vzhledem k tomu, ze je mozne ten signal posilat na tu vzdalenost (fotky z Marsu a i jinych druzic na kraji nasi soustavy), tak to nemuze byt problem sily signalu (vysilac/prijimac) a ani ze by sirka pasma byla mensi (zjednodusene lze rici, ze ma vliv na mnozstvi poslanych dat, podle druhu kodovani). Rozdil bude jen v tom, jak dlouhou dobu k nam ten signal bude putovat.
 
0 0
možnosti

Mimozemstan

30. 12. 2004 10:08
Problemy s komunikaci, pokracovani
Chapu take, ze neni mozne ovladat joystickem kameru, ktera nam ukaze primy prenos odletu rakety z Marsu, jako v pripade Mesice (NASA udelejte te to prosim zase bez koure, ten by v zaberu vadil a taky davejte pozor na ten prach, co virite na tom Marsu (ty sondy), na Mesici jste ho prece nezvirili i kdyz ta raketa v tom stala a presto tam ta vlajka tak pekne vlala). Na te ceste na Mars neni take vice stromu, budov, hor, planet apod, ktere by branili prijmu signalu. Na ceste je jen ta sama potvora atmosfera.
Doporucil bych proto, aby jsme si nejdrive "zopakovali" "Maly krucek.." na mesici, nez se budeme zabyvat vzdalenejsimi planetami.
0 0
možnosti

Roumen

30. 12. 2004 9:43
Life from Mars...
Mars je dost daleko...i pro svetlo. B-) Pri nejvetsim vzajemnym priblizeni, leti signal z Marsu na Zemi pres 4 minuty...tomu rikam live! :-) Nemluve o nejhorsim pripade, kdy leti signal 21 minut...
0 0
možnosti

A_Taipan

30. 12. 2004 7:58
???
Asi jsem tupy, nicmene: 1. Proc se pro prijem nepouzije druzice povesena na geostacionarni draze? Pak rozhodne nehrozi problemy s oblacnosti; 2: Prijem paprsku, potazmo signalu dalekohledem...? To se mi fakt nezda...
0 0
možnosti

Jmmstitel

30. 12. 2004 8:52
Re: ???
Problémy s oblačností by sice nebyly, ale byly by problémy s přenesením nějakého aspoň 8 metrového zrcadla, jakožto součásti dalekoholedu. Čím větší zrcadlo, tím větší rozlišení a přiblížení dalekohledu. Máme sice na oběžného dráze dosluhující, ale jen 1.8 metrový Hubbleův dalekohled. A to je moc malé "zdracátko". Chceš li přijímat velmi malý signál -to samé, jako vidět nějaký malý objekt např. na Měsíci, potřebuješ k tomu ten největší dalekohled který existuje, to jest v dnešní době 8 nebo 10 metrový. A takový kolos by současná technika na oběnou dráhu nevynesla. A s použitím jednometrového zrcadla bychom neviděli téměř nic. Co se týká příjmu toho signálu, tak dalekohled není koncová část schématu příjmu. Ale pouze první, ta ten paprsek -signál bude zachytávat s dostatečnou "velikostí" - A jen místo okuláru -ke kterému se přikládá lidské oko, aby vidělo obraz se tam instaluje nějaké zařízení , které ze signálu "přečte" data.
0 0
možnosti

reakce

30. 12. 2004 3:40
laser
laser je opravdu elektromagnetické záření - jako všechny druhy světla...
0 0
možnosti

Joker

29. 12. 2004 12:19
?
"Obecně platí, že čím je kratší vlnová délka elektromagnetického signálu, tím větší množství dat je možno do ní modulovat. Laser (...)bude vysílat infračervený paprsek s vlnovou délkou (...) o několik řádů kratší, než jsou vlnové délky dnes používané..." Laser ovšem není elektromagnetický signál, že?
0 0
možnosti

FOX

29. 12. 2004 15:20
Re: ?
Ač se to zdá neuvěřitelné, LASER patří mezi elektromagnetické vlnění. Zmiňovaný laser pracuje v infračerveném spektru, což je elektromagnetické vlnění o vlnové délce o něco větší (0,1 mm – 760 nm), než je vlnová délka viditelného světla (760 nm – 390 nm). Doporučuji stránku http://sweb.cz/radek.jandora/f25.htm" target="_blank" rel="nofollow">http://sweb.cz/radek.jandora/f25.htm
0 0
možnosti