Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jsem biodetektiv, jmenuji se DNA a usvědčím každého!

Víte co znamená tajemná zkratka DNA? Víte, že u nás existuje databáze DNA, kde jsou uloženy biologické vzorky z neobjasněných zločinů? Víte, že vaše DNA vás spolehlivě usvědčí i po mnoha letech? Přečtěte si o tom jak DNA pomáhá k objasňování vražd a jiných zločinů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dr. Gquetezzz

Otazka ke klonum
Pokud dojde klonovanim k vytvoreni 100% stejneho klonu se stejnou DNA, pak jak je mozne, ze original a klon nemaji take spolecnou mysl (duse, ja). Jak je mozne, ze ackoli ma original a klon uplne stejnou DNA strukturu, coz je logicke, nemaji stejnou dusi a tvori v tomto ohledu 2 ruzne bytosti pri cemz jedna na druhe je nezavisla. To se potom neda hovorit o naklonovani cloveka, ale o naklonovani lidskeho tela do nehoz zahadnym zpusobem vklouzne druha mysl (duse, ja)
0/0
2.6.2005 1:01

Reeve

Re: Otazka ke klonum
, Klon má se svým "vzorem" společné pouze to, co je dědičné. Lidská mysl má sice určitý dědičný základ, ale jinak se utváří během života (různými vjemy, zkušenostmi, zážitky...).
0/0
2.6.2005 10:03

palok1

jde
Když se už píše o bohorovnosti důkazů pomoci DNA, napadá mě, což takhle podvrhnutý vzorek DNA? Takový solidně promyšlený zločin by mohl ve svém scénáři obsahovat i obstarání biologického materiálu (např. v odpadkovém koši nemocnice), který by se našel na místě činu. Nejde mi ani tak o prokázání viny, jako o vyloučení skutečného pachatele z okruhu podezřelých. Může tuto manipulaci tato metoda nějak vyloučit?
0/0
1.6.2005 12:13

Kateřina Machová P.

Re: jde
DNA analýzy samotné nemohou manipulaci, kterou popisujete, vyloučit. Zajištění biologického materiálu z místa činu je v rukou kriminalistů. Kriminalisté odebraný biologický materiál předávají do laboratoří, kde je podrobován analýzám. K objasnění zločinu je vždy zapotřebí komplexního vyšetřování, tak jak to kriminalistická praxe vyžaduje.
0/0
1.6.2005 13:52

marek

STR
Pekne napsano. Jen bych doplnil, ze pro ucely identifikace osoby se nyni uzivaji tzv STR (short tandem repeat) lokusy = useky s promenlivym (v populaci promenlivym) poctem kratkych opakujicich se useku - zavedeno FBI tzv. CODIS databaze.
A nyni se vedou bourlive spory (velka britanie, USA) o to, zda je mozne vzorky DNA osob (nevinnych) shromazdovat do databaze. No bude to jeste asi pro zakonodarce problem. S uchovavanim vzorku DNA (z niz bude asi v budoucnu mozne vycist i ploche nohy a sklon k agresivite) bych asi nesouhlasil, ale zapsat do databaze hodnoty u 13 STR jen pro identifikaci na tom snad neni nic tak hrozneho. 
0/0
1.6.2005 11:26

Kateřina Machová P.

Re: STR
Děkuji za doplňující informace. Hezky jste otevřel téma s uchováním DNA vzorku, ze kterého bude možnost leccos vyčíst (třeba barva očí, predispozice k infarktu atd.). Tady narážíme na otázku etiky související právě s možností zneužití takovýchto informací. Plně souhlasím s názorem, že pokud se do DNA databází budou zadávat data získaná z analýz mikrosatelitních úseků (STR), které jsou vhodné pro profilování a nikoli pro zjištění například sklonu k agresivitě, tam bych se také příliš neobávala.
0/0
1.6.2005 12:34

.

daktiloskopie?
.
0/0
1.6.2005 11:11

Kateřina Machová P.

Re: daktiloskopie?
Daktyloskopie se samozřejmě píše s Y. K chybě muselo dojít zřejmě během zařazování příspěvku na web. Omlouváme se.
0/0
1.6.2005 12:31Najdete na iDNES.cz