Diskuze

Vyletí do vesmíru jen roboti? Marcel Grün píše pro Technet.cz

Vážení čtenáři, šéf pražského planetária Marcel Grün a další proslulý astronom Jiří Grygar jsou kapacitami, s nimiž se budete pravidelně setkávat na stránkách Technet.cz. Oba známí popularizátoři vědy a především vesmíru budou komentovat nové objevy, vývojové trendy i slavná výročí ve svém oboru. Přejeme vám v jejich společnosti nevšední zážitky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

pancho10

16. 11. 2006 19:54
No to objevil..

Ameriku nebo spíše Saturn.Četl jsem jeho články před 30 rokama a prorokoval stejnou vizi.Asi fakt potřebuje groše páč stále se jen píše co každému ekonomovi a konstruktérovi je jasné.A první to pochopili boys s USA.;-)

0 0
možnosti

The_Real_Koudelka

16. 11. 2006 17:03
Ba ba ...

... "Lidstvo se stává obřím sociálním organizmem ...", starej Harry Seldon měl prostě recht.

0 0
možnosti

andrej

17. 11. 2006 23:04
Re: Ba ba ...

mno hari seldon mal na to psychohistoriu a 25 milionov obyvanych planet :)

0 0
možnosti

Jarda

16. 11. 2006 16:18
Nesouhlasím

Nesouhlasím s celkovým náhledem těchto mocných na vesmír a jeho dobývání. Starty raketoplánu nám plundrují atmosféru. Peníze vložené na tento výzkum jsou nepředstavitelné, momentální zisk téměř nulový. Kdyby jsme toto úsilí a prostředky vložili do záchrany této planety a lidstva, byli by jsme na tom mnohem lépe. Osidlování cizích světů nemá zatím budoucnost, nemáme na to technologie a ani mít v dohledné době nebudem. V dohle¨dné době však dojdou životně důležité suroviny a energetické zdroje. Jestli nás má zachranit vesmír, tak jediná šance je začít s těžbou surovin na Marsu a tuto planetu zachranit. Jenže než se dostaneme do fáze těžby Marsu, tak se obávám že již bude pozdě, protože už naše civilizace bude v takové krizi, že nedokážem Mars kolonizovat. Lidstvo sice není odsouzeno k celkovému zániku, ale zánik civilizace jak jí známe teď je nevyhnutelný.

0 0
možnosti

Englishman

16. 11. 2006 17:20
Re: Nesouhlasím

1) starty raketoplánu jsou z hlediska znečištění atmosféry naprosto zanedbatelné i lokálně, natož globálně. 2) Vadí ti absence momentálního zisku a zároveň ti vadí, že lidé o momentální zisk usilují. 3) Suroviny v dohledné ani jiné době nedojdou, může se pouze podstatně zvýšit jejich cena. 4) Nikdy se ale nezvýší tak, aby bylo rentabilní kutat něco na Marsu a tahat to na Zem.

0 0
možnosti

Englishman

16. 11. 2006 14:16
Těm, co je líto peněz na zbraně

NASA je prokazatelně jednou z nejméně efektivních federálních institucí. Pokud byste peníze na zbraně nalili do NASA, tak se nestane absolutně nic: peníze poběží velmi podobnými cestami (a firmami), dostanou se k velmi podobným lidem které zaplatí velmi stejné daně a koupí si stejné výrobky, čímž podpoří americkou ekonomiku úplně stejným způsobem. Vědci, kteří pracují pro armádní výkum by nezmizeli ze světa, stejně jakoby se odnikud nevynořili vědci pracující pro NASA. Byli by to titíž lidé a výsledky jejich výzkumů by byly téměř shodné a stejně tak jako dnes by v naprosté většině neodpovídaly vynaloženým nákladům.

0 0
možnosti

Spalovac

16. 11. 2006 14:54
Re: Těm, co je líto peněz na zbraně

Hmm,četl jsi pavučinu lží od Browna...;-D

0 0
možnosti

Fanatic.Dz

16. 11. 2006 10:47
Pan Grun pozapomel ..

... dodat, a možná je to tím že ač autorita mezi astronomy o biologii toho moc neví, že lidský organismus není stavěný na pobyt v kosmickém prostoru.

 Jedna věc jsou orbitální stanice umístěné hluboko v geomagnetickém poli Země, kde mohou astronauté pobývat po dobu řádově několika let bez vážnějších dopadů na jejich zdraví. Pokud bychom však chtěli vyslat člověka například k Marsu bude po dobu několika let vystaven jeho organismus mnohonásobku kosmického záření. Což při energiích a intenzitě tohoto záření je vskutku velký problém a dosud se nikomu nepodařilo najít ani nástin řešení tohoto problému. :-/

 Vesmír a s tím se smiřme, je člověku konvenčním způsobem nepřístupný a tak je třeba hledat alternativní metody - pokud trváme na tom "podívat se" někam dále než na humna. :-) 

0 0
možnosti

Prd Platný

15. 11. 2006 21:07
Neruda

Jak lvové bijem o mříže

0 0
možnosti

Helena1

15. 11. 2006 20:35
Touha člověka objevovat

a dobýt je silnější než racionální úvaha "Dokud výzkumné úkoly zvládneme ekvivalentně řešit bez člověka, je pilotovaný let neopodstatněný." A vo tom to je.

0 0
možnosti

James

15. 11. 2006 17:41
fuj

sry , ale opravdu nesnášim toho Marcela Grüna ;-O(Y) ;-O

0 0
možnosti

Io jako ten měsíc

15. 11. 2006 18:15
Re: fajn

Tak to já ho poslouchám rád. Každopádně popularizace vědy je někdy pěkně nevděčná.

;-)

0 0
možnosti

Flynn

15. 11. 2006 7:52
Jak lvové bijem o mříže...

"...Jak lvové bijem o mříže, jak lvové v kleci jatí, my bychom vzhůru k nebesům, však jsme zde zemí spjatí...", psal již J. Neruda.

Možná jsme relativně na výši s vědecko-technickým rozvojem, ale bohužel k tomu ještě chybí ten sociálně-morální rozvoj.:-/

Kdyby se peníze vydávané na zbrojení věnovaly na primární i aplikovaný výzkum, tak už létáme v Enterprise a bydlíme v DS9 :-P

0 0
možnosti

Tonik

15. 11. 2006 9:24
Re: Jak lvové bijem o mříže...

To asi sotva. Vojenský výzkum má mnoho cílů společných s astronautikou. Peníze nalité do jednoho se projeví i v druhém odvětví. Navíc úloha peněz se tu trochu přeceňuje. Samozřejmě mnohé věci uspíší, ale objevy vznikají tehdy, když jsou k dispozici všechny prerekvizity k danému objevu, což je otázka celkového stavu techniky.

0 0
možnosti

cau

15. 11. 2006 1:08
the end

"blížícím se formě jediné planetární bytosti" bestie z bible ?

0 0
možnosti