Diskuze

Grün: Těžký úkol sterilizace kosmických sond

V minulém článku Ing. Marcel Grün načal tématiku nechtěného vývozu pozemského života na jiná vesmírná tělesa. Dnešní text podrobněji popisuje, co vše kosmické agentury dělaly a dělají pro to, aby vypouštěné objekty dokonale vyčistily.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

borodiju

18. 4. 2007 16:14
LOL

A co Měsíc? Ten už je zamořen, anebo mají pravdu moonhoaxeři a člověk tam nikdy nevstoupil? R^

0 0
možnosti

negociátor

18. 4. 2007 17:00
Re: LOL

Dá se předpokládat, že na měsíci mohou pžežívat nějaké ultraodolné kmeny mikroorganismů v okolí instalovaných zařízení, nebo v okolí kde přistály družice, nebo pilotované posádky Apolla.

Oproti Marsu existuje několik podstatných rozdílů. Na Měsíci nikdy nebyla voda, ani život. Na Marsu v minulosti byla, proto tam i mohl v minulosti existovat života. A nejzásadnější věc je, že zatímco Mars má slabou atmosféru, tak Měsíc nemá vůbec žádnou. Mars ji má velmi slabou, ale v minulosti ji měl dostatečně hustou, že udržela vodu na povrchu, řeky a podobně.

Naproti tomu měsíc je geologicky mrtvé těleso, bez atmosféry, bez vody někde pod povrchem, tektonicky je taky mrtvé těleso, a je neustále ozařováno tvrdým vesmírným zářením (gamma a podobně) a tato radiace je velmi nepřívětivá k dlouhodobému přežití jakýchkoli forem života.

Mars má slabou atmosféru, pod povrchem a na polárních čepičkách má vodu, více energie od Slunce, geologicky taky nemusí být mrtvý úplně, proto je třeba více opatrnosti.

0 0
možnosti

prehistorik

18. 4. 2007 14:24
dotaz

proc sondu nesestavuji ve vakuu?

0 0
možnosti

adammm

18. 4. 2007 15:21
Re: dotaz

Protože samotné vakuum, tedy řízený podtlak a vysání vzduchu z místnosti nezaručí zllikvidování všech bakterií a mikroorganismů v té místnosti. Navíc molekuly vzduchu samy o sobě ničemu nevadí. A mnoho odolných bakterií dokáží bez vzduchu přežít velmi dlouho. (anaerobní bakterie dokonce žijí stále bez kysléku-ten je pro ně jedovatý)

A mnoho plísní hub a kolonií dokáže v určitém stavu - ve sporách- přežít bez vzduchu dlouhá staletí.

0 0
možnosti

Tectosagos

18. 4. 2007 10:33
vedle rakety se sondou se konala recepce...

Pokud ten Phobos 2 sebou praštil na Mars tak doporučuji hledat marsovský život tam: okolo trosek se bude batolit spousta malých chlebíčků, na 12 drobných nožičkách... S kaviárem.

Článek skvěle vypracovaný.

Plodnost atmosféry Marsu je zjevná ze snímku na němž je jasně vidět jak před starším vozítkem už jede potomek, nový, mocný a lesklý. Starý se za ním belhá a volá: "Neutíkej! Neopouštěj mne! Spolu ovládneme vesmír!"

0 0
možnosti

Dan

18. 4. 2007 11:37
Re: vedle rakety se sondou se konala recepce...

Na čem jedeš, prosím tě? :-)

0 0
možnosti

previt

18. 4. 2007 8:21
Dekuji za zajimave cteni

R^

0 0
možnosti

cassul

18. 4. 2007 7:57
Tradičně vynikající

Díky autorovi za výborný a čtivý článek o zajímavém tématu....

0 0
možnosti