Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Víme, proč máte na fotkách ošklivý šum. Jak pracuje snímací čip v digitálu

Zajímalo vás někdy, jak vzniká snímek ve vašem digitálním fotoaparátu, jak pracuje snímací čip, jaké má vlastnosti a jak se liší jednotlivé typy snímačů? Odpoví vám dnešní článek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fotograf

rozumný článok

Konečne rozumný a nezaujatý článok! Poklona autorovi. Dokázal prijateľne podať techincké záležitosti aj menej znalým. R^

0/0
23.8.2007 15:50

Greybeard

RGB barvy a jejich skládání

Asi moje poznámka vzbudí úsměv, ale zeptám se. Kdysi, někdy v 60ých letech, kdy jsem se dost úspěšně pokoušel o barevnou fotografii mokrou cestou, jsem používal dva druhy filtrů. Aditivní RGB a subtraktivní purpur, azur a žlutá. U aditivních filtrů jsem osvit prováděl 3x, protože složením všech tří filtrů byla výsledná černá a v tomto článku, mimochodem velice dobrém se dovídám, že složením R,G,B je výsledná bílá.

0/0
4.8.2007 6:01

jan_libich

Re: RGB barvy a jejich skládání

Skládání aditivních barev je skutečně tak, že když všechny tři barvy dosáhnou stejné maximální hodnoty (u 8 bitového převodníku hodnoty 255), tak se složí na bílou a pokud minimální hodnoty (u 8 bitového převodníku 0), tak výsledná barva je černá. Pokud jsou opět stejné a hodnoty mezi maximem a minimem, tak dostanete různě výraznou šedou a pokud nějaká barva převažuje a nerovnají se, tak vzniká již barevný odstín. Tímto způsobem je možné složit 16,7 miliónů různých odstínů 256x256x256 kombinací, jde vlastně o variace s opakováním. RGB prostor je jen jeden z mála barevných prostorů, užívá se jich ještě mnohem více.

0/0
4.8.2007 9:45

Greybeard

Re: Re: RGB barvy a jejich skládání

Děkuji za vysvětlení, jste asi jediný z redaktorů I Dnes, který čte reakce na své články a nemá problém přiznat omyl. Vaše recenze na kamery jsou velmi obsáhlé a případnému zájemci opravdu pomohou a tento článek je velmi dobře vypracován a vysvětlil mnoha lidem jak probíhá vznik digitální fotografie.Díky.

0/0
4.8.2007 17:14

jan_libich

Re: Re: Re: RGB barvy a jejich skládání

Děkuji za uznání. Kamery zatím nerecenzuji, ale také se nějaká chystá, zatím to byly pouze fotoaparáty. Bohužel zatím nestíhám článků více, ale snad bude i tak článků dost.

0/0
11.8.2007 20:12

Queribus

Po krátké době

další povedený článek z pera pana Libicha. Díky!

0/0
3.8.2007 16:55

jan_libich

Re: Po krátké době

Děkuji za pochvalu, budu se snažit kvalitu dále zlepšovat. Jsem rád, že se článek většině líbí.

0/0
3.8.2007 22:16

v.havlín

změna rozlišení

Článek jsem prozatím jen přeletěl, jsem naprostý laik. Hledám informaci, zda se změnou nastavení rozlišení (jeho snížením) na fotoaparátu dá snížit vliv šumu při dané citlivosti. Sledoval jsem diskuse na různých webech. Jeden názor: ano, pomůže to protože se několik pixelů spojí do jednoho a je to jako by  byl jeden velký. Druhý názor: nepomůže to, protože se jen zmenší použitá oblast čipu (okraje nepracují). Možná jsem ale nepochopil smysl těch různých stanovisek, přesto bych se rád dozvěděl, jestli snižení rozlišení a smíření se s menší výslednou fotkou může snížit vliv šumu a zvýšit tak kvalitu fotky.

0/0
3.8.2007 15:26

jan_libich

Re: změna rozlišení

Šumu se dá snížit a technik na to je mnoho. Závisí na povaze šumu, druhu snímku a vůbec jeho velikosti atd. V zásadě se dá říci, že když snížíte rozlišení a když se stejně vyčítá celý čip a pak se jen ukládá jakési průměrované pixely, tak je průměrováním za jisté situace skutečně možné dosáhnout snížení šumu relativně (S/N), je to samozřejmě na úkor rozlišení. Záleží ale hodně na algoritmu a druhu snímku, jak moc to bude účinné. Ohledně toho, jak pracuje použitá oblast čipu, tak to se týká spíše jiné oblasti a to digitálního zvětšení, to vlastně dělá výřezy a zbytek pixelů interpoluje a dopočítává dle různých metod. Následek toho vzniká méně kvalitní obraz. Redukce šumu a algoritmy hodně závisí na povaze sledovaného šumu a dalších okolnostech, tedy jaký je S/N poměr a jaký je snímek. Získat informaci bez šumu téměř nelze, lze však docílit jeho značné eliminace nebo zamaskování, skutečnou informaci pixelu však není možné vždy zjistit, neb odstranění šumu je založené vždy na předpokladu.

0/0
3.8.2007 22:16

nikolivěk,

odchylka není šum. Ani přibližně. Posun nábojů v CCD čipech není založeno na postupném zvyšování napětí.

Článek musel dát hodně velkou práci, proto je škoda že v pokusech o podrobnější vysvětlování elektroniky selhává nebo je silně zavádějící.

Namátkou šum není odchylka, a to ani s přimhouřením očí. Dalo by se to snad ukecávat u výslednice tepelného šumu temného snímku, ale šumy čtecí nebo digitalizační nikoli. Odchylka je zcela jiný jev, z podstaty toho slova. I jinde, nejen u snímačů (čidel).

"Shluk elektronů shromážděných pod prostřední elektrodou se díky postupnému zvyšování napětí na jednotlivých elektrodách plynule začne přesouvat do sousedních pixelů, čímž se celý čip začne vyčítat" - ? Podstata posunu nábojů v CCD snímačích je zásadně odlišná od "postupného zvyšování napětí na elektrodách". To by nepracovalo.

Pro přesun náboje je podstatné něco zcela jiného. A jde to provést aniž by se kdekoli "postupně zvyšovalo napětí" na elektrodě. Minela se pod básnickou licenci schovat nedá. Atd..

0/0
2.8.2007 23:07

~

~

V CCD snímačích nejsem specialista, přesto článek od samého začátku působil matoucím dojmem. Dosud jsem měl za to že člověk který chce něco vysvětlovat to nejdřív musí pochopit. Asi by bylo pro příště vhodnější soustředit se na obecnější shrnutí výsledných vlastností z hlediska uživatele než se pokoušet o vysvětlování principů činnosti elektronických součástek.

Mrzí mne že to musím napsat.

0/0
2.8.2007 23:10

jan_libich

Re: ~

Děkuji za přípomínku. Popis funkce CCD čipu jsem chtěl jen velmi zjednodušeně popsat a tím jsem se dopustil nepřesností a omlouvám se za ně. Je pravda, že nejsem na elektroniku odborník, abych se pouštěl do přesného vysvětlení. Budu se snažit zavádějícím a nepřesným informacím vyvarovat pro příště. Snaha to podat pro lidi nějak zjednodušeně se odrazila na tom, že jsem to napsal takto. Na internetu se pokuší podat vysvětlení více lidí a k mírným dezinformacím se občas dojde. Málokdy je totiž autor skutečný odborník a věci tak zjednoduší nebo podá nepřesně a někdy i špatně. Mrzí mně to samozřejmě, nejsme magazín pro odborníky, ale pro všechny, takže stejně jako v novinách se občas setkáte s těmito nepřesnostmi či někdy i omyly. Nikdo není neomylný a občas získá dezinformace, které se těžko prověřují nebo dotahují, ať už díky nedostatku odbornosti nebo kvalitě informací odjinud.

0/0
3.8.2007 8:51

jan_libich

Re: odchylka není šum. Ani přibližně. Posun nábojů v CCD čipech není založeno na postupném zvyšování napětí.

Děkuji za podnětné připomínky. Jsem za ně rád a určitě se nevydávám za odborníka na čipy. Elektroniku jsem nevystudoval, tak jsem rád, že to objasní lidé, kteří tomu lépe rozumí a vyznají se.

Ohledně definice šumu jako odchylky je to otázka definice, co chápete pod pojmem odchylka. Pokud ho chápete, tak jak píšete, tak ne. Je to o definici slova a chápání pojmu šum jako takového.

Ano, ohledně vyčítání CCD jsem to silně zjednodušil v jedné větě, která je nepřesná, princip je mnohem složitější a vlastně by to vydalo na další článek. Pro většinu lidí by to však bylo příliš technické a nejsem elektrotechnik, abych se do takového článku pouštěl.

Je mi jasné, že vlastně jde o kvantové jevy, kdy fotony předají energii elektronům atd.

Myslím si, že vysvětlení přesné a nezavádějící zjednodušenými a neúplně správnými větami by bylo zdlouhavé a obtížné pro čtenáře i pro to, jak to podat v rozumně velkém odstavci. Odborné detailní části nejspíš nebudou nikdy zcela přesné.

0/0
3.8.2007 8:44

~

díku postupnému střídání napětí na elektrodách

mně by býval ve stručném nástinu víc seděl popis "díky postupnému STŘÍDÁNÍ napětí na jednotlivých elektrodách se náboj začne přesouvat".

Zdánlivá drobnost, ale zvyšování je jen děj který končí na horní úrovni - tak by se náboje rozplizly pod všechny elektrody. Přesun nábojů je ve skutečnosti prováděn připojováním napětí na elektrody (vzroste) a vzápětí připojováním k nízké úrovni (napětí postupně klesá), na jednotlivých elektrodách na střídačku. "Postupné zvyšování napětí" JE POUŽÍVANÉ SPOJENÍ v popisech, ale popisuje jen část děje: zatímco na jedné elektrodě (na té cílové v daném kroku) se napětí postupně zvyšuje, na elektrodě která dosud vázala náboj (výchozí v daném kroku) nutíme napětí klesat aby náboj uvolnila (přestala vázat).

Průběh napětí na každé elektrodě je podobný průběhu střídavého proudu - jednu dobu v taktu je nahoře, dvě doby dole (tehdy jsou nahoře napětí následující elektrody a poté napětí předchozí elektrody).

Nic z těchto rozborů jsem samozřejmě v článku neočekával.

0/0
3.8.2007 22:52

jan_libich

Re: díku postupnému střídání napětí na elektrodách

Děkuji za doplnění. Máte pravdu, že střídání je lepší slovo. Já myslel tím postupným, že se vlastně napětí přesouvá a střídá, ale špatně to napsal. Tak to vyznělo, jako kdyby šlo jenom pořád nahoru. To je jasné, že by to pak nefungovalo. Je fakt, že tyto detaily hrají roli. Dám si příště pozor, občas se prostě někdy utnu v přesnosti popisu. Fungování čipu jako takového by asi bylo pro většinu lidí složité, muselo by se rozebrat, jak tam vypadá průběh napětí na elektrodách apod. Také technické detaily atd., což by bylo fajn, ale asi ne každý by to jednoduše chápal.

0/0
4.8.2007 1:12

Jimi

opravdu povedený článek

Tak detailní a kvalitní článek se jen tak nevidí.Je vidět, že se autor vyzná a nepíše jen aby se neřekloR^R^

0/0
2.8.2007 19:33

jan_libich

Re: opravdu povedený článek

Děkuji za pochvalu, kvalitu se budu snažit zlepšovat. Každý článek má samozřejmě nějakou formu a omezení a občas se nevyhnu nepřesnostem, což technoidi nebo technicky znalejší objeví.

0/0
3.8.2007 8:34

pepik

technet

ješte jednou se kontroluji jestli jsem opravdu zadal technet.idnes.cz, protože po desítkách posledních článků, které opisovali 5řádků o jednotlivých softwarech, které si umí každý najít a přečíst kdekoli, je to opravdu přesně to, co očekávám o slova ,,technet" a článkách na něm. Jen tak dál nejen o digitalech, ale i světu technikyR^

0/0
2.8.2007 18:58

jan_libich

Re: technet

Jsem rád, že se článek převážně líbil a taky za připomínky a výhrady, které jistě technicky zdatní čtenáří vždycky objeví.

0/0
3.8.2007 8:33

Chris Kelvin

Konečně osvěta....

...na to správné téma. Konečně také na iDnesu kvalitní články :-)

P.S. 6x6 je stejně 6x6. Leda bych si pořídil ještě větší ;-)

0/0
2.8.2007 17:51

jan_libich

Re: Konečně osvěta....

Tak kvalita článku je vždycky ošemetná, článek není vysloveně pro laiky ani technoidy, kteří na něm najdou nepřesnosti apod., nikdy se nezavděčí všem.

0/0
3.8.2007 8:33

loisa

sum neni odchylka

sum je nahodny dej, popr. nahodna velicina. Protoze je scela nahodna, nederministicka, nejde odstranit. Jde jen ruzne zamaskovat. Navic clanek se dosti mota kolem vztahu sumu a velikosti cipu, ale proc to tak je se tam dezvime.

0/0
2.8.2007 16:39

loisa

Re: sum neni odchylka

nedozvime :)

0/0
2.8.2007 17:12

jan_libich

Re: sum neni odchylka

Jako odchylku však šum chápeme. Pokud bychom totiž věděli přesnou hodnotu dané veličiny, tak šum by udával tuto ochylku nebo chybu od této přesné hodnoty. Je to tedy vliv jevů, které nepovažuji za jevy měřené a nedokážu je od daného jevu odstranit. Do jisté míry se o závislosti šumu na velikosti v článku dozvíte, do jisté ne. Šum jako výsledek je souhrn mnoha vlivů a různých dílčích šumů, které se v různé síle kombinují. Vysvětlení principů šumu je složité a také to chce teorii náhodných procesů, trochu kvantové teorie apod. Některé příčiny tam jsou uvedené a souvislost s velikostí čipu, např. velikost světlocitlivé buňky a pojem relativního šumu a jinak máte pravdu, že by to chtělo možná více jít ještě za příčinou fluktuací a vysvětlení, nicméně jsem nezabíhal dále do náročnějších vysvětlení.

0/0
2.8.2007 17:30

loisa

Re: Re: sum neni odchylka

No, pokud by jste se podival na dnesni stav, tak hlavni limitace nejsou obvodove, ale hlavni problem dnes je se zvysujicim se poctem pixelu nahodny fotonovy sum. Pak je signal-to-noise jednoznace dany a dalsi zkoumani je temer zbytecne. A to se skutecne deje v dnesnich digi fotacich. Jedinou cestou je tedy bohuzel vetsi cip.

0/0
2.8.2007 17:38

jan_libich

Re: Re: Re: sum neni odchylka

Máte pravdu, že elektrický obvod a přenos je již na tom lépe než dříve, šumu se však nevyhnete ani tam. Hlavní problém je však v samotných čipech na začátku, kdy dochází k dopadu fotonů na čip, kvantová účinnost jednotlivých buněk CCD nebo CMOS čipu není stejná a také se mění v čase v závislosti na teplotě a dalších parametrech, z toho důvodu ani dark frame a další pomocné odstraňovací techniky těchto nerovnoměrností nejsou zcela spolehlivé a jak jste psal, šum odstranit prostě není zcela možné, jen snížit či snímek upravit pomocí průměrování a dalších technik, to ale má zase jiné negativní dopady. Typicky násilné snižování šumu a jeho redukce podle průměrování z okolních bodů, kazí kresbu a snižuje rozlišení. Náhodný tok fotonů daný kvantovou povahou světla udává během expozice i při stejných světelných podmínkách pokaždé malinko odlišný signál.

0/0
3.8.2007 8:30

jan_libich

Re: Re: Re: sum neni odchylka

Obecně platí že fotonový tok se řídí přibližně dle náhodného rozdělení se střední odchylkou odmocnina ze signálu sqrt(S) a tedy poměr signál a šum je sqrt(S)/S.

0/0
3.8.2007 8:32

mlicko

Re: sum neni odchylka

Šum sice nelze odstranit, lze ho ale výrazně zredukovat za pomoci vícenásobné expozice a následným složením snímků. To lze ale z pochopitelných důvodů použít pouze na některé objekty, zvláště ty, co se nepohybují, nebo alespoň ne tak rychle a nebo tam, kde pohyb dokážeme předvídat - typicky v astronomii. Jinak pěkný článek.

0/0
3.8.2007 12:13

jan_libich

Re: Re: sum neni odchylka

Máte pravdu, že šum se dá různými metodami opravdu snížit ve smyslu opravit informaci. Surový snímek šum má, jen ho prostě upravím. V zásadě lze tedy rozlišit tři přístupu k úpravě šumu: zamezit většímu šumu již při jeho vzniku, hardwarově upravit pomocí odšumovacích mechanismů nebo pak softwarově upravit pomocí odšumovacích filtrů či algoritmů. Přístup vícenásobné expozice funguje za určitých předpokladů. To se samozřejmě dělá v astrofyzice obzvláště a dosáhne se toho, že obrázek se od největšího šumu celkem vyhladí. Je otázka, zda je to však korektní a touto úpravou výsledek spíše nezkazím. Pokud je nějaký rozumný předpoklad o vztahu šumu a jeho závislosti a snímek je statitický a osvětlení atd., tak to možné je a vede ke zlepšení bez většího narušení informace nebo snímku jako takového. Ne vždy to tak dopadne dobře. Odstranění šumu je vůbec velký oříšek a přístupů je mnoho a každý je vhodný pro jinou situaci a když se nasadí špatně, spíše více ublíží než pomůže.

0/0
3.8.2007 22:09

tom

Re: sum neni odchylka

šum není odchylka, ale při vyčítání čipu se projeví jako odchylka - a to odchylka od signálu který by byl zaznamenán, kdyby k žádnému šumu nedošlo

0/0
4.8.2007 13:51

jan_libich

Re: Re: sum neni odchylka

Tak máte pravdu. Šum je také na jisté úrovni, jakýsi šumový signál, který zkresluje užitečný signál a vzhledem k němu to beru jako odchylku.

0/0
11.8.2007 20:14

Mc Cali

Gratulace

Opravdu vyčerpávající článek na dané téma. Moc hezké.

0/0
2.8.2007 16:17

jan_libich

Re: Gratulace

Děkuji za poděkování, jsem rád, že se článek líbil.

0/0
2.8.2007 17:23

Fido

Velikost chipu

Ja bych k velikosti snimaciho chipu podotknul jeste jednu vec. Skutecne cim vetsi snimaci chip, tim mensi sum. Ale jeste je tu jedna dulezita vec. Cim vetsi snimaci chip, tim mensi chromaticka vada (aberace). Ta vznika pri lomu svetla a cim mensi chip, tim vetsi lom svetla v objektivu a tim take vetsi chromaticka vada.

0/0
2.8.2007 16:13

jan_libich

Re: Velikost chipu

Děkuji za doplnění či připomínku. Máte pravdu, chromatická vada je větší u menších čipů, také se mohou projevit nežádoucí jevy na mikročočkách čipu. Na výsledný obraz tak je více vlivů, než je v článku uvedeno.

0/0
2.8.2007 17:22

Fido

Re: Re: Velikost chipu

Spis doplneni. Clanek je velmi dobre napsany ale zadny clovek si proste nevzpomene uplne na vsechno. ;-)

0/0
3.8.2007 13:07

jan_libich

Re: Re: Re: Velikost chipu

Přesto děkuji. Jsem rád, že čtenáři doplňují či opravují. Je vidět, že to čtou a podílí se tak na zlepšení kvality Technetu a to nám jde. Zvyšovat úroveň článků. Technet píší taky jen lidé a dělají chyby nebo nepřesnosti. Odladit vše a udělat perfektní článek bez připomínek, doplnění či oprav je skoro nemožné. Vždy se nějaká moucha najde. Navíc není v silách kontrolovat správnost všech údajů a věcí, i když pokud to jde, tak si to ověřuji nezávisle apod. Jenže čas je omezený a pokud chci relativně komplexní články, tak nezbývá než tam vložit občas i něco ne úplně ověřeného a doladěného.

0/0
3.8.2007 13:24

Martin

Re: Velikost chipu

Nechci se dohadovat, ze to tak neni, ale predevsim, kde se ti nejvic lame svetlo, v objektivu a tedy vetsi vliv na toto tema ma objektiv :)).....a krome toho clanek byl spise psany o problematice sumu nez chrom.aberaci...

0/0
7.8.2007 15:47

jan_libich

Re: Re: Velikost chipu

Ano, chromatická aberace je daná odlišným chováním světla o různých vlnových délkách, což se projevuje posunem obrazů a také jejich mírně odlišným zvětšením v různých barvách a největší vliv na to má skutečně objektiv.

0/0
11.8.2007 20:16

Fotobob

Kvalitní článek

Opravdu musím ohodnoti kvalitu tohoto článku. Napsaný populární formou a přitom stále s dostatkem podrobných informací. Takových je na českém interetu skutečně málo. Většinou jde jen o přepisy PR "informací" výrobců a nebo hodně zjednodušená dvouodstavcová shrnutí, tak aby to pochopil i trouba, tedy bohužel bez nějaké principiální podstaty. Vynikající práce. R^

0/0
2.8.2007 15:02

jan_libich

Re: Kvalitní článek

Děkuji za chválu. Snad nebudete v budoucnu zklamán. Chystám napsat další podobné články, aby lidé čtoucí Technet měli lepší povědomí o digitálních fotoaparátech a technologiích.

0/0
2.8.2007 17:19

MH

Panové Libich a Ing. Grün

Odjakživa byl na Technetu podpis pana Grüna pod článkem známkou kvalitního čtení. Koukám, že má následovníka.

Jen tak dál pane Libich a hlavně neusněte na vavřínech R^

0/0
2.8.2007 14:07

jan_libich

Re: Panové Libich a Ing. Grün

Děkuji za pochvalu, budu se snažit vydržet a zlepšovat se, pokud to bude v mých silách časových i jiných. No a pan Grün je opravdu špička, které se jen těžko někdo vyrovná. Jeho přednášky o kosmonautice v jeho podání jsou moc příjemné, doporučuji navštívit Planetárium Praha.

0/0
2.8.2007 17:17

Carloos

1*

Perfektní článek. škoda, že jsem o tom neveděl, když jsem kupoval ďig. foťák. :-) Radši nebudu pátrat, co má ve "střevech" abych pak náhodou nebyl zklamanej :-P

0/0
2.8.2007 11:59

jan_libich

Re: 1*

Děkuji za pochvalu. Tak snad už příště budete obezřetnější při výběru.

0/0
2.8.2007 12:31

losan

Digitály jsou nekvalitní!

Fotím digitálem i klasikou. Digitál je rychlý, pohotový, napráskáš tisíc fotek a pak je zas smažš... Ale pořád je podání fotografie na klasice lepší, digi fotka i na dvanáctimegáči má chyby na první pohled.

Četl jsem tady a musím s tím souhlasit - musí se zamakat na čipech jinak to bude furt špatný.

http://www.bloc.cz/hlavni/technologie/art_14/posledni-digitalni-fotak-ve-vasem-zivote.aspx

0/0
2.8.2007 11:43

jan_libich

Re: Digitály jsou nekvalitní!

Porovnání digitálu a klasické fotky je na dlouhé povídání, třeba se k němu někdy dostaneme i zde. Běžné digitály kvality kinofilmových zrcadlovek zatím nedosahují, limituje je rozlišení a trochu i šum. Na druhou stranu jsou tu digitální stěny, které poskytují opravdu dobrý obraz, jen snese srovnání i středoformátem klasického materiálu. Hlavní rozdíl je v tom, že digitály mají buňky pravidelně uspořádané a klasické materiály mají zrno rozptýleno více nepravidelně a náhodně, to má pak za následek odlišný dojem fotografie z negativu či diapozitivu a digitálního snímku.

0/0
2.8.2007 11:55

polish

Re: Digitály jsou nekvalitní!

Odkazovany clanek jsem si precetl a s japonskym turistou nesouhlasim, fyziku proste neoblafnes.

Fotim klasikou na cb a ma to pro me kouzlo, digitalem fotim barevne, tam jsou vysledky srovnatelne ( tedy pokud nefotis dia ).

0/0
2.8.2007 12:55

jan_libich

Re: Re: Digitály jsou nekvalitní!

Černobílá fotka negativního kinofilmu má dvě výhody: velký dynamický rozsah a pak hezké nepravidelné zrno, tohle digitální fotka jen těžko nahradí, nejlepší je asi kouzlo, co se podaří vyvolat atd., ale pryč od nostalgie.

0/0
2.8.2007 17:14

zenon

moc pěkný článek

Že by se tímto článkem, včerejší pěknou recenzí Sony DSC-H9 a články Ing. Marcela Grüna blýskalo na lepší časy Technetu? Jen houšť R^

0/0
2.8.2007 11:39Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.