Diskuze

Víme, proč máte na fotkách ošklivý šum. Jak pracuje snímací čip v digitálu

Zajímalo vás někdy, jak vzniká snímek ve vašem digitálním fotoaparátu, jak pracuje snímací čip, jaké má vlastnosti a jak se liší jednotlivé typy snímačů? Odpoví vám dnešní článek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

fotograf

23. 8. 2007 15:50
rozumný článok

Konečne rozumný a nezaujatý článok! Poklona autorovi. Dokázal prijateľne podať techincké záležitosti aj menej znalým. R^

0 0
možnosti

Greybeard

4. 8. 2007 6:01
RGB barvy a jejich skládání

Asi moje poznámka vzbudí úsměv, ale zeptám se. Kdysi, někdy v 60ých letech, kdy jsem se dost úspěšně pokoušel o barevnou fotografii mokrou cestou, jsem používal dva druhy filtrů. Aditivní RGB a subtraktivní purpur, azur a žlutá. U aditivních filtrů jsem osvit prováděl 3x, protože složením všech tří filtrů byla výsledná černá a v tomto článku, mimochodem velice dobrém se dovídám, že složením R,G,B je výsledná bílá.

0 0
možnosti

jan_libich

4. 8. 2007 9:45
Re: RGB barvy a jejich skládání

Skládání aditivních barev je skutečně tak, že když všechny tři barvy dosáhnou stejné maximální hodnoty (u 8 bitového převodníku hodnoty 255), tak se složí na bílou a pokud minimální hodnoty (u 8 bitového převodníku 0), tak výsledná barva je černá. Pokud jsou opět stejné a hodnoty mezi maximem a minimem, tak dostanete různě výraznou šedou a pokud nějaká barva převažuje a nerovnají se, tak vzniká již barevný odstín. Tímto způsobem je možné složit 16,7 miliónů různých odstínů 256x256x256 kombinací, jde vlastně o variace s opakováním. RGB prostor je jen jeden z mála barevných prostorů, užívá se jich ještě mnohem více.

0 0
možnosti

Queribus

3. 8. 2007 16:55
Po krátké době

další povedený článek z pera pana Libicha. Díky!

0 0
možnosti

jan_libich

3. 8. 2007 22:16
Re: Po krátké době

Děkuji za pochvalu, budu se snažit kvalitu dále zlepšovat. Jsem rád, že se článek většině líbí.

0 0
možnosti

v.havlín

3. 8. 2007 15:26
změna rozlišení

Článek jsem prozatím jen přeletěl, jsem naprostý laik. Hledám informaci, zda se změnou nastavení rozlišení (jeho snížením) na fotoaparátu dá snížit vliv šumu při dané citlivosti. Sledoval jsem diskuse na různých webech. Jeden názor: ano, pomůže to protože se několik pixelů spojí do jednoho a je to jako by  byl jeden velký. Druhý názor: nepomůže to, protože se jen zmenší použitá oblast čipu (okraje nepracují). Možná jsem ale nepochopil smysl těch různých stanovisek, přesto bych se rád dozvěděl, jestli snižení rozlišení a smíření se s menší výslednou fotkou může snížit vliv šumu a zvýšit tak kvalitu fotky.

0 0
možnosti

jan_libich

3. 8. 2007 22:16
Re: změna rozlišení

Šumu se dá snížit a technik na to je mnoho. Závisí na povaze šumu, druhu snímku a vůbec jeho velikosti atd. V zásadě se dá říci, že když snížíte rozlišení a když se stejně vyčítá celý čip a pak se jen ukládá jakési průměrované pixely, tak je průměrováním za jisté situace skutečně možné dosáhnout snížení šumu relativně (S/N), je to samozřejmě na úkor rozlišení. Záleží ale hodně na algoritmu a druhu snímku, jak moc to bude účinné. Ohledně toho, jak pracuje použitá oblast čipu, tak to se týká spíše jiné oblasti a to digitálního zvětšení, to vlastně dělá výřezy a zbytek pixelů interpoluje a dopočítává dle různých metod. Následek toho vzniká méně kvalitní obraz. Redukce šumu a algoritmy hodně závisí na povaze sledovaného šumu a dalších okolnostech, tedy jaký je S/N poměr a jaký je snímek. Získat informaci bez šumu téměř nelze, lze však docílit jeho značné eliminace nebo zamaskování, skutečnou informaci pixelu však není možné vždy zjistit, neb odstranění šumu je založené vždy na předpokladu.

0 0
možnosti

nikolivěk,

2. 8. 2007 23:07
odchylka není šum. Ani přibližně. Posun nábojů v CCD čipech není založeno na postupném zvyšování napětí.

Článek musel dát hodně velkou práci, proto je škoda že v pokusech o podrobnější vysvětlování elektroniky selhává nebo je silně zavádějící.

Namátkou šum není odchylka, a to ani s přimhouřením očí. Dalo by se to snad ukecávat u výslednice tepelného šumu temného snímku, ale šumy čtecí nebo digitalizační nikoli. Odchylka je zcela jiný jev, z podstaty toho slova. I jinde, nejen u snímačů (čidel).

"Shluk elektronů shromážděných pod prostřední elektrodou se díky postupnému zvyšování napětí na jednotlivých elektrodách plynule začne přesouvat do sousedních pixelů, čímž se celý čip začne vyčítat" - ? Podstata posunu nábojů v CCD snímačích je zásadně odlišná od "postupného zvyšování napětí na elektrodách". To by nepracovalo.

Pro přesun náboje je podstatné něco zcela jiného. A jde to provést aniž by se kdekoli "postupně zvyšovalo napětí" na elektrodě. Minela se pod básnickou licenci schovat nedá. Atd..

0 0
možnosti

~

2. 8. 2007 23:10
~

V CCD snímačích nejsem specialista, přesto článek od samého začátku působil matoucím dojmem. Dosud jsem měl za to že člověk který chce něco vysvětlovat to nejdřív musí pochopit. Asi by bylo pro příště vhodnější soustředit se na obecnější shrnutí výsledných vlastností z hlediska uživatele než se pokoušet o vysvětlování principů činnosti elektronických součástek.

Mrzí mne že to musím napsat.

0 0
možnosti

Jimi

2. 8. 2007 19:33
opravdu povedený článek

Tak detailní a kvalitní článek se jen tak nevidí.Je vidět, že se autor vyzná a nepíše jen aby se neřekloR^R^

0 0
možnosti

jan_libich

3. 8. 2007 8:34
Re: opravdu povedený článek

Děkuji za pochvalu, kvalitu se budu snažit zlepšovat. Každý článek má samozřejmě nějakou formu a omezení a občas se nevyhnu nepřesnostem, což technoidi nebo technicky znalejší objeví.

0 0
možnosti

pepik

2. 8. 2007 18:58
technet

ješte jednou se kontroluji jestli jsem opravdu zadal technet.idnes.cz, protože po desítkách posledních článků, které opisovali 5řádků o jednotlivých softwarech, které si umí každý najít a přečíst kdekoli, je to opravdu přesně to, co očekávám o slova ,,technet" a článkách na něm. Jen tak dál nejen o digitalech, ale i světu technikyR^

0 0
možnosti

jan_libich

3. 8. 2007 8:33
Re: technet

Jsem rád, že se článek převážně líbil a taky za připomínky a výhrady, které jistě technicky zdatní čtenáří vždycky objeví.

0 0
možnosti

Chris Kelvin

2. 8. 2007 17:51
Konečně osvěta....

...na to správné téma. Konečně také na iDnesu kvalitní články :-)

P.S. 6x6 je stejně 6x6. Leda bych si pořídil ještě větší ;-)

0 0
možnosti

jan_libich

3. 8. 2007 8:33
Re: Konečně osvěta....

Tak kvalita článku je vždycky ošemetná, článek není vysloveně pro laiky ani technoidy, kteří na něm najdou nepřesnosti apod., nikdy se nezavděčí všem.

0 0
možnosti

loisa

2. 8. 2007 16:39
sum neni odchylka

sum je nahodny dej, popr. nahodna velicina. Protoze je scela nahodna, nederministicka, nejde odstranit. Jde jen ruzne zamaskovat. Navic clanek se dosti mota kolem vztahu sumu a velikosti cipu, ale proc to tak je se tam dezvime.

0 0
možnosti

loisa

2. 8. 2007 17:12
Re: sum neni odchylka

nedozvime :)

0 0
možnosti

Mc Cali

2. 8. 2007 16:17
Gratulace

Opravdu vyčerpávající článek na dané téma. Moc hezké.

0 0
možnosti

jan_libich

2. 8. 2007 17:23
Re: Gratulace

Děkuji za poděkování, jsem rád, že se článek líbil.

0 0
možnosti