Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za klimatické změny mohou elektronická zařízení stejně jako letadla

Elektronika podle studie zvyšuje množství emisí oxidu uhličitého o dvě procenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Phanosh

Čeho je moc, toho je příliš...

Zeleným lžím a nesmyslům se většinou jen shovívavě směju. Ale jakmile si tyto nesmysly kladou za cíl omezit moji svobodu, začítám křičet. Tento článek se pohybuje na tenké hranici mezi opožděným aprílovým žertem a šířením poplašné zprávy.

"Zřejmě nejefektivnějším prostředkem jak ušetřit životní prostředí je

úplné vypínání jednotlivých spotřebičů, přestože je jejich energetická

náročnost v pohotovostním režimu nižší než v minulosti." Kdyby se tato věta objevila v tištěném periodiku, mohlo by se podle mého názoru jednat i o přestupek. Jedině 1. duben je výjimkou. Dnes už ale není 1. dubna.

Je dobré si ujasnit, že globální oteplování je běžný přírodní jev. Aztékové při každém zimním slunovratu obětovali desetitisíce lidí, aby náhodou slunce nepřestalo svítit úplně. Dnes už víme, že slunovrat ovlivnit neumíme. Ještě zbývá pochopit dlouhodobější přírodní jevy a zase budeme o krok dál od jeskyní! http://www.deepend.cz/brany/?article_id=10011

0/0
11.4.2008 23:02

vynalezce

Co chteji vymejslet?

Musi se vymyslet snadnejsi vypinani celeho pristroje??? Boha, to jsou kecy... co takhle klasicky vypinac, ktery pristroj normalne odpoji od site... predvolby udrzi zabudovany kondenzator nebo baterie. Co na tom chteji sakra vymejslet.. Standby je lobby vyrobcu elektriny :-)

0/0
11.4.2008 14:41

x

Re: Co chteji vymejslet?

Jenze on ten vypinac site neco stoji a taky se casto poroucha a baterie pokud nevydrzi 2 roky, tak je to zarucni oprava + ztrata duvery ve znacku.

0/0
11.4.2008 14:54

N@cek

Re: Re: Co chteji vymejslet?

dobra baterie se porouchá a kondenzátor kapacitně nedostačuje...použijeme polovodičovou paměť...ano, tu co máme v kapse jako milou flashku...proč ne? pak už by akorát stačilo udělat eco, aby se nám synchronizoval čas od doby vypnutí přístroje a je to...a celkové vypnutí není problém...na dálk.ovládání lze připojít relé/tranzistor/tyristor, pro celkové odpojení od sítě, avšak zapnutí přístroje je už jiná kapitola, pokud nebudou lidé líní a zvednou své kýty z gauče a dojdou zmáčknout čudlík...problém vyřešen..

0/0
12.4.2008 11:03

N@cek

elektrozařízení produkující CO2???

"Elektronika podle studie zvyšuje množství emisí oxidu uhličitého o dvě

procenta."  Jak může elektronika vůbec MÍT nějaké emise CO2...už ste

někdy viděli nějaké elektrozařízení, které by při svém chodu

produkovalo CO2?? Myslím, že ne...chtěl bych vidět jak by ste vydrželi

dlouho v místnosti s takovým zařízením ;-D a jestli si myslíte, že se snížením spotřeby "nějak"sníží množství spáleného uhlí v uhelných elektrárnách tak jste na velikém omylu...copak při větší spotřebě se naše milé dynamko v elektrárně začne zázračně zpomalovat tak naši hodní dodavatelé zatopí pod kotlem aby toto zpomalení vyrovnali??? Tak to je ta největší kravina co jsem v životě slyšel a pokud jde o jaderné a větrné a vodní elektrárny, pochybuju, že by tohle mělo jakýsi vliv na CO2 v ovzduší...

0/0
10.4.2008 19:37

N@cek

Re: elektrozařízení produkující CO2???

Ano, připouštím RADIKÁLNÍ snížení spotřeby by vedlo k částečnému snížení provozu elektráren, avšak to, cobychom ušetřili na vypínání spotřebičů ze zásuvek, nepoužívání Stand-By režimů atd. atd. bychom hravě promrhali třeba tím, že bychom si za ušetřené peníze za elektřinu nakoupili nové spotřebiče, nebo se třeba déle dívali na televizi...tak a naše snížené spotřeby je fuč!

0/0
10.4.2008 19:40

Aus

Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

čéčé, tu jseš ale blb. To víš, že když se začne dynamko v elektrárně vrtět pomaleji, že mu topiči dodají víc energie tím, že pod kotlem přiloží víc. A je zcela lhostejno, jestli je to myšleno jen obrazně a nebo jestli je to zcela přesně popsané. Podstata problému spočívá v tom, že například jen ČR spotřebuje na provoz spotřebičů výkon jedné elektrárny na tuhá paliva. Jinými slovy, kdyby lidi poctivě ypínali spotřebyče, mohla by se jedna elektrárna ypnout. Víš, když o problému výroby a distribuce elektřiny nic nevíš, tak do toho raději nepindej. A k tvému druhému příspěvku - jistě, pokud budou lidi nad tímto problémem dumat stejným způsobem jako ty, tak skutečně ušetřenou energii vyplácají jinde. Ale o tom to právě je - šetřit a nepromrhat jinde.

0/0
11.4.2008 0:05

Aus

Re: Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

sorry za překlepy a za hrubky... spotřebiče, vypnout, a td.

0/0
11.4.2008 0:07

N@cek

Re: Re: Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

Samozřejmě, že by se mohla jedna elektrárna vypnout, taky by se MOHLY přistavit nějaké větrné nebo jaderné elektrárny, které nemají ŽÁDNÉ emise, ale zkuste to navrhnout společnosti e-on ;-D

0/0
11.4.2008 8:37

Petr

Re: Re: Re: Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

Větrné elektrárny nemají žádné emise? A co ty, které se vyprodukují při jejich výrobě?

větrné elektrárny u nás jsou nesmysl. Hyzdí krajinu, jsou závislé na větru, na který u nás není spolehnutí, takže stejně musí mít zálohu v tepelných a jaderných elektrárnách. Navíc je to jen pračka na dotace. Samotná výroba elektřiny je jen zástěrka.

Nejsem proti větrným elektrárnám na pobřeží u moře se stabilními větry, kde se opravdu vyplatí.

0/0
11.4.2008 9:11

deadly death

Re: Re: Re: Re: Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

větrné elektrárny u nás nemohou hyzdit krajinu. co už je hnusné není možno více zhyzdit. pokud to nevíte naše země je jednou z nejvíce zdevastovaných oblastí ve vyspělém světě. zvláště sever našeho státu je v podstatě jedna velká průmyslová skládka. viz. ostramo....

0/0
25.4.2008 20:58

klick

Re: Re: Re: Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

podle OBSE:

vetrna elektrarna zhruba 30-35g CO2 / 1kWh

jaderna zhruba 10-15g CO2 / 1kWh

0/0
11.4.2008 10:01

N@cek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

Avšak tyto údaje jsou propočítané podle spotřeby CO2 na výrobu a celkovou výrobou el.energie za celou dobu životnosti elektrárny, BTW, popište mi prosím která část větrné, vodní, nebo jaderné elektrárny vytváří zdánlivé emise CO2(mimo stavby)

0/0
12.4.2008 10:54

x

Re: elektrozařízení produkující CO2???

Samozrejme ze se musi zvysit vykon elektraren kdyz je vetsi odber ci naject zalozni precerpavaci , spickova vodni (vodni pracujci jen behem energetickych spivcek) ci i elektrarna na zemni plyn - vyroba vzdy musi odpovidat celkove spotrebe !!!!

0/0
11.4.2008 13:46

N@cek

Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

Pokud bych byl společností dodávající elektřinu, postavil bych si jednu nebo víc elektráren jako rezervu v případě nutnosti zvýšení dodávky proudu do el.sítě, a myslím, že touto rezervou lze považovat např. temelín....nemyslíte, že dokáže v případě potřeby lehce zvíšit výkon a ulehčit uhelným, nebo el.na zemní plyn, tak aby nebylo nutno "přikládát pod kotlem" ???

0/0
12.4.2008 10:58

N@cek

Re: Re: Re: elektrozařízení produkující CO2???

samozřejmě že musí výroba odpovídac celkové spotřebě, ale zatížitelnost alternátorů v elektrárnách není ani zdaleka tak vysoká, aby bylo možno je zatížit na 100%...docela by mě zajímalo jak by vypadaly cívky takovéhoto zařízení třeba po 1hodině provozu na max.možný protékající proud... -> z toho vyplývá že zde musí být nějaké rezervy

0/0
12.4.2008 11:06

SergeS

Nabozenstvi

Nejprve se verilo v bohy Slunce , Vody atd ... pak se verilo v Krista ... a dneska se veri v Globalni oteplovani ... a kdo nesouhlasi je blbec ( pri tom obhajit globalni oteplovani zpusobene clovekem se ne a ne podarit ... chybi dukazy misto predpokladu )

0/0
10.4.2008 17:42

Aus

Re: Nabozenstvi

Možná by stačilo jen trochu, ale opravdu trochu přemýšlet. Byla tady nějaká planeta, kterou ohřívalo jen slunce a případně nějaké požáry či erupce sopek. Pak se na ní objevil člověk, začal kutat uhlí a začal ho pálit. Když přišel na to, že uhlí je špinavé a že pohodlnější bude štěpit jádro, tak se do toho s vervou pustil. Neopoměl při tom čerpat zemní plyn a ropu a i tyto produkty vesele začal spalovat, čímž způsobil hned několik velkých změn současně. Jednak ohříval planetu svým vlastním zdrojem tepla, který vynalezl, dále pak udělal nad zemí takovou malinkatou pokličku, která nepropustí přebytek tepla do luftu (rozuměj vesmíru) a nakonec jestě provtral jinou pokličku, která naopak chránila zemi před nebezpečným spalujícím zářením. Když to podtrhneš a sečteš, tak přijdeš na to, že milióny krav a jiného zvířectva, které produkuje další živočišné teplo v množství podstatně větším, než "původní" fauna země, je proti výše zmíněnému naprostý prd. Ber to jen jako jednu z možností oteplování

0/0
11.4.2008 0:17

klick

Re: Re: Nabozenstvi

To je prave presne ta tva vira, o ktere on mluvil:)

Jelikoz ten vliv nedokaze nikdo objektivne zmerit (a to ani skoro priblizne), protoze proste nejsou data, tak tomu holt musis verit. To ze spaleni uhli uvolni CO2, je jasny. Jenze je to CO2, ktery tu uz predtim byl a ulozil se do rostlin -> uhli. Jaky to ma vliv na klima ovsem nikdo netusi (ovsem krome tech, kteri v tom vidi novej zdroj svych prijmu). Mozna bude teplejc. No a co? Par druhu vyhyne, par vznikne, zbytek se prizpusobi, tak jako poslednich par set milionu let.

0/0
11.4.2008 9:56

klick

Re: Re: Re: Nabozenstvi

Staci si zjistit kolik energie vyprodukuje lidstvo a kolik k nam prileti z vesmiru. A je jasny, ze nezbyva nez se prizpusobit. Coz samozrejme neznamena, ze se k prirode nemame chovat ohleduplne. Ale je blbost udrzovat status quo z roku, kterej si urcim (nehlede na to, ze takovou moc lidstvo nema prave v konfrontaci s kosmickymi deji).

Mimochodem to hnusny GO vytlacilo uz z CR nadherne bile ledovce a zaneslo k nam cizacke invazivni smisene lesy:)

0/0
11.4.2008 10:10

x

Re: Re: Nabozenstvi

Slunce dodava na zem nekolikanasobne vic - co vim radove vic tepelne energie nez je schopno vyprodukovat lidstvo.

Pouze to, ze CO2 ma zabranovat jeji zpetny odraz do vesmiru to je ten problem !!!

0/0
11.4.2008 13:51

x

Re: Re: Nabozenstvi

" milióny krav "

Uz jen zde je videt jaka je toto pitomost - ty se psou tam , kde pred clovek se pasli stada jinych divokych zvirat - zvirat spis na svete ubylo nez pribylo. 

0/0
11.4.2008 13:55

Falb

:) zase blábol

Podružný fakt je, že letadlo během jednoho letu vytvoří tolik emisí, kolik jich (nepřímo) jedno stand-by zařízení vyvolá za několik desítek let. Celý ten článek je aktivistický blábol.

Primární problém ale je, že ještě nikdo věrohodně neprokázal tvrzení, že za změny klimatu může zejména PRÁVĚ lidská aktivita.

Kromě toho, samotné měření složení atmosféry, které provozují "globální oteplovači"  za naše peníze z daní, ukazuje, že podíl CO2 se zvýšil cca o 30%, zatímco podíl metanu (CH4) se zvýšil na pětinásobek (pro negramoty: o +400%).

Tak já nevim... která elektrárna, který motor produkuje tak obrovská kvanta metanu???

0/0
10.4.2008 11:39

Falb

Re: :) zase blábol

Mimochodem - i metan dokáže v malém množství oxidovat při "běžných" teplotách, tedy aniž by přímo hořel. Děje se tak například v důsledku působení UV záření nebo při reakci s ozónem (O3).

Jestli vono to CO2 (+30%) náhodou nevzniká převážně při oxidaci metanu (+400%) - kam potom, safra, mizí všechny ty emise z elektráren, aut a letadel?

:D

Bursík sucks!

0/0
10.4.2008 11:51

deadly death

Re: Re: :) zase blábol

tady nejde jen o CO2. tady jde o celkové ekologické myšlení civilizace. každá průmyslová výroba by měla být energeticky co nejméně náročná. jde i o odpady. nebo by se vám líbilo žít na mostecku ve vytěžené oblasti. nejde jen o emise. jde o to že by člověk mohl učinit planetu neobyvatelnou. na zemi jsou oblasti jako černobyl. to je hezká ukázka lidské stupidity. to je místo které pan Klaus z okna své sterilní klece nevidí. některé druhy vyhynou.no aco... slova ekoskeptika?

0/0
25.4.2008 21:14

togu

Re: :) zase blábol

Obrať se na vrchního klimatologa Pružinského-Já1 neomylný.Možná že ti dá za pravdu,ale spíše ti bude oponovat,tak aby měl on Já1 neomylný vždy pravdu.8-o:-©

0/0
10.4.2008 12:45

usemind

Re: Re: :) zase blábol

prosim, prosim, zkus jeste nejakyho smajlika. Ale radsi na materidouska.cz, kdyz nemas co rict tady.

0/0
10.4.2008 12:57

Fido

Re: :) zase blábol

Ja bych si tipnul, ze za tim budou uniky zemniho plynu (coz je metan) at uz v miste tezby, prepravy nebo na miste spotreby. Unik plynu totiz nikdo nepovazuje za ekologickou havarii a naprosto bezne se necha plyn unikat do ovzdusi treba pri opravach potrubi, jeho odvzdusnovani atd.

0/0
10.4.2008 13:33

jar

Re: Re: :) zase blábol

Nejvíce metanu vzniká v žaludcích skotu a produkcí rýže.

0/0
10.4.2008 15:44

ludra lina

leda kakáč

Teplota se mění pořád a furt a každý meteorolog, klimatolog, geolog či pedolog vám to potvrdí. Největší vliv má sluneční aktivita, jenže tu nemohou použít ekologisté jako klacek na masy a s hubou plnou ochrany přírody začít kdekomu kecat do života. Klaus je ekonom a politik a právě na sociálně-politický aspekt ekologistických hnutí upozorňuje.

0/0
10.4.2008 10:33

kl

emise a GO

"Elektronika podle studie zvyšuje množství emisí oxidu uhličitého o dvě procenta." Toto je objektivni pravda.

"Informační a komunikační technologie, jako počítače či mobilní telefony, přispívají ke klimatickým změnám stejně jako například letecká doprava."

Tato formulace je sice ciste logicky spravna, ale malokoho po takove vete napadne, ze netusime jaky ten prispevek ke klimatickym zmenam je a jestli je vubec meritelny nebo vyznamny, avsak vime jjiste, ze je stejny:)

0/0
10.4.2008 10:01

jarda.h

no já nevim

U nás v práci nechává spousta lidí zapnuté PC přes víkend, přestože nepracují, ani se na stroje nepřipojujou, ani z nich nejsou potřeba žádná data. Moje máti dělá v jedné větší bance a tam dostali nařízením vypínat PC přes víkend. Tím bych začal ve všech firmách - StandBy režimy jsou proti tomu jak nic...

0/0
10.4.2008 9:51

NEMO

Re: no já nevim

Ono je to těžký, takové servery jedou taky 24/7. Nikdo na nich o víkendu nepracuje. Jenže když je vypnete, tak se vám se skoro 100% pravděpodobností zhroutí disková pole, co jsou v nich. A vypínat a zapínat neustále točící mechanismy je horší jak je nechat běžet. Je to bezpečnější a spolehlivější nechat být. Nic moc se neušetří.

Postavte další Temelínské bloky a ne nesmyslné větrníky a spalovny biopaliv. R^

0/0
10.4.2008 10:18

kolemjdoucí

Re: Re: no já nevim

Ale nikdo tady nemluvil o servrech. Byla tu řeč o normálních kancelářských počítačích, který běží přes víkend, aniž by musely. Běžný je, že se vypne pouze obrazovka, ale disky, procesor a všechno ostatní běží.. Úplně zbytečně. A je to jak neekologický, tak neekonomický.. Vemte si, kolik porudu se sežere, když je ve firmě třeba kolem stovky PC, každej bere kolem 150-200W. Za víkend je to kolem 600kWh, pokud bych bral, od pátku odpoledne do pondělí ráno 60 hodin, spotřebu na počítač 150W a stovku běžících počítačů. Rok má 52 týdnů tzn.31,2MWh zbytečně :-© A přitom stačí, aby se alespoň přes víkend ty počítače vyply! A vemte si, kolik takhle běží zbytečně počítačů po celém světě....

0/0
10.4.2008 10:58

kl

Re: Re: Re: no já nevim

A co muj uptime?:)

No s inteligentnima procesorama, diskama, OS a vypnutym monitorem to neni tak hrozny. Spis se to vyda touhle cestou, nez cestou vypinani.

0/0
10.4.2008 11:10

kl

Re: Re: Re: Re: no já nevim

tim se dostaneme asi tak na desetinu tech 150-200W, coz se da pro zacatek brat jako uspech.

0/0
10.4.2008 11:29

NEMO

Re: Re: Re: no já nevim

Kolik jich skutečně je, to netuším, ale co jsem tak pozoroval v okolí, tak tohle se normálně neděje, skoro všechno se vypíná, a někde i síťové tiskárny. Nevím odkud berete ta čísla, ale tak tragicky to nevidím.

Spotřebu nám dělají jiné věci, drobnosti v domácnostech. Takové stand-by je věc. Zkuste si doma změřit a budete valit oči. :(

0/0
10.4.2008 11:37

NEMO

Re: Re: Re: Re: no já nevim

Ještě bych doplnil, má někdo spočítané kolik se zbytečně prosvítí ve městech? Takové osvětlení dálnice, k čemu? Nebo zbytečně husté pouliční osvětlení, kdo si chce číst noviny na ulici? Nikdo... :(

Osvětlení budov, zbytečnost. Svítí se moc, spát se kvůli tomu pomalu nedá.

Nejsou vidět hvězdy apod. Mladí už ve městech neví co je to černá obloha s hvězdami. Tam jsou obrovské rezervy. !

0/0
10.4.2008 11:41

x

Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

"Takové osvětlení dálnice, k čemu?"

Tam kde je , je to kvuli bezpecnosti - jednalo se jiste o nebezpecny usek.

"Nebo zbytečně husté pouliční osvětlení, kdo si chce číst noviny na ulici? "

Prispiva to k vetsi bezpecnosti - zvlate na anonymnich sidlistich - az te nekdo z niceho nic na spatne osvetlenem miste prasti nejakej fetak do hlavy - aby ti mohl ukrast mobil a penezenku a ty radu mesicu stravis nasledne v nemocnivi tak to pochopis. 

0/0
10.4.2008 13:42

NEMO

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

Myslím si, že když mě někdo bude chtít praštit, tak mu v tom světlo nezabrání. Tohle není o svícení, ale o přesvícení některých částí.

Nebezpečný úsek dálnice... A který úsek je bezpečný? U nás? Žádný, dokud budou jezdit lidi jako debilové, tak ani halogen na každém patníku nepomůže... Argument o ničem.

0/0
10.4.2008 14:46

x

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

" Žádný, dokud budou jezdit lidi jako debilové"

Proste podle statistik to neni problem urcit a pak se zjistuje jak situaci zlepsit - treba i to ,ze se tam pripojuje velmi frekventovany privadec.

0/0
10.4.2008 14:50

NEMO

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

Problém světelného znečištění, doporučuji seriál a příklady uvedené: http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=2815

0/0
10.4.2008 15:02

Falb

Re: Re: Re: Re: no já nevim

Jojo, my toho máme v domácnosti taky plno! Lednička, pračka, TV, přehrávač. Jenom ta TV s přehrávačem "sežerou" za rok asi 1/2 kWh (zaplatíme za to ročně celých 86 haléřů!!! navíc!!!)

Kam se na nás hrabe nějaká bančička - sto, dvěstě, třista zapnutých počítačů nemá za víkend takovou spotřebu jako celá naše domácnost (za 350 let)!!!

NEMO má pravdu, věřte mu, je to koumák a umí si to spočítat!

0/0
10.4.2008 11:42

NEMO

Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

Nejsi normální... :)

0/0
10.4.2008 11:45

mgns

Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

Myslím, že to není správný odhad. Moderní LCD TV mají ve stand-by režimu uváděnou spotřebu kolem 1W. To je za rok 8,46kWh. Krát cena za kWh, která určitě není 1,7Kč. A takových zařízení je více. Lidé doma mají DVD, videa, mikrovlnky, routery, telefony s adapterem, nabíječky mob. telefonů. To už nejsou halíře.

0/0
10.4.2008 13:11

Falb

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

1) Jasně, kolik toho asi žere nabíječka mobilu, když nenabíjí? :D :D :D

2) Navrhuji snížit spotřebu mikrovlnné trouby o 90%. Jídlo sice bude studený, ale....

3) 8,46 kWh x 1,28 Kč = 10,83... Závratná suma ;-D;-D;-D (za rok)

Jak tu kdosi správně poznamenal - tohle nás asi opravdu nevytrhne. Jsou tu i větší spotřebiče (lokomotivy, tramvaje, Kovohutě Příbram, a tak podobně...)

0/0
10.4.2008 13:33

x

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

Nejvetsim odberatelem - co se tyce rocni spotreby je v Praze METRO !!!

A tam pokrok neni maly - veskere moderni vagony jak M1 tak i rekontrukce jsou vybavene uspornou elktronickou regulaci naproti  zastarale odporove u puvodnich Ruskych souprav.

Rovnez vsecnhy nove tramvaje maji jak uspornou regulaci tak i rekuperaci - pri brzdeni vraci proud zpet do troleje.  

0/0
10.4.2008 13:56

jar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

U metra za to především může to, že nejezdí na sřídavý, ale stejnosměrný proud. Takže ty ztráty jsou tam opravdu velké. A možná za to nemohou ani tolik souparvy, jako eskaloátory, osvětlení atp. Třeba nám to rozlouskne nějakej metrolog.

0/0
10.4.2008 15:50

x

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

Stejnosmerny proud za nic nemuze !! Ani nevim jak by mohl.

0/0
10.4.2008 17:36

mgns

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no já nevim

Nabíječka jistě nějaký proud naprázdno má, pokud zůstane v zásuvce a hodně lidí jí tam nechává. Mikrovlnky myslím ty, které mají display a timer a nestále mají nějakou minimální spotřebu. Mnoho malých radií s CD přehrávačem i po vypnutí mají zdroj pod proudem - je slyšet, jak to trafo uvnitř vlní. Prostě mnoho lidí si ani neuvědomí, co jim spotřebovává proud. Mimochodem, i dnešní počítače, pokud je vypnete a nemáte ještě vypínání zásuvky, spotřebovává proud, protože zdroje počítačů zůstávají pod napětím. Je to kvůli vlastnostem jako probuzení počítače na dálku apod. Většina lidí to nepotřebuje a možná o tom ani nevědí. Každá z těch věcí má malou spotřebu, ale pokud jejich větší množství, mohou snadno změnit účet za elektřinu.

0/0
10.4.2008 14:14Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.