Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Naučte se psát všemi deseti na klávesnici

Přestaňte s datlováním, naučte se psát všemi deseti. Můžete se to naučit buď v kurzu, anebo v klidu svého domova se speciálním výukovým programem. Možná pak i vy budete mile překvapeni, jaké výhody psaní všemi deseti přináší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

yahy

Vista

Clanek celkem k nicemu, kdyz se u kazdeho s programu nepise na kterem operacnim systemu lze pouzivat. Spoustu lidi jiz dnes bohuzel pouziva Windows Vista.;-(

0/0
31.8.2008 12:27

einstein

pekne debilna diskusia

vidim,ze sa tu na toto tema rozvinula pekne debilna diskusia.ja som predstavitelom oboch skupin,do 35ky som datloval,potom som sa do toho oprel a naucil sa pisat vsetkymi desiatimi.bol to najlepsie investovany cas aky som kedy investoval.uz som usetril pri pisani nepomerne viac casu nez som do ucenia sa investoval.aj ked musim pripustit,ze je pravda aj tvrdenie znameho,ze datlovanie ma jednu nespornu vyhodu.ked ti urezu osem palcov,budes stale dobre pisat ako predtym.to pri pisani vsetkymi desiatimi nehrozi:-)

0/0
13.7.2008 21:49

Brumla

Hmatová metoda

Vážený pane Neugebauere, můžete prosím uvést nějaké reference na články o hmatové metodě (například oficiálního autora této metody). Bohužel jediné články rozlišující hmatovou metodu od klasického psaní všemi deseti prsty, které mi google našel, jste psal buď  Vy nebo autor programu ZAV. Z jakých podkladů jste ve svých článcích vycházel? Existuje anglický termín hmatovou metodu?

0/0
11.7.2008 18:18

Tomáš Neugebauer

Re: Hmatová metoda - 1.

Z vyhledání v google jste jistě zjistil, že termín hmatová metoda se běžně používá. Odpovědět vyčerpávajícím způsobem na vaše dotazy je nad rámec možností této diskuse. Budu se však snažit poskytnout alespoň základní informace.

Oficiální autor metody, pokud vím, není znám. Metoda pravděpodobně vznikla krátce po vzniku rozložení QWERTY nebo po jejím přijetí za standard (1888) u slečny Longleyové, která měla školu pro psaní na stroji. V následujícím odkazu nenaleznete přímo tento údaj, ale informaci o sl. Longleyové.

Název metody je Hmatová metoda psaní deseti prsty. Lidově se jí však říká psaní deseti prsty. Tato metoda byla určena pro psaní na psacích strojích, později i na dálnopisech a organizačních automatech. Výuka byla prováděna prostřednictvím učebnic.

0/0
11.7.2008 23:49

Tomáš Neugebauer

Re: Hmatová metoda - 2.

S příchodem počítačů došlo k vzniku programů na výuku. Kvalitních, které dodržovaly všechny požadavky kladené na výuku metody, ale i amatérských vytvořených především programátory, kteří v metodě viděli jen rozložení ovládání kláves na deset prstů. Na stejném základě vznikly i různé návody - např. Yuhů - http://dusan.pc-slany.cz/klavesnice/default.htm

Odborníci tyto programy a návody ignorují. Obdobně např. p. Zaviačič nevidí problém v prohození znaků Z/Y. Já jsem jiného názoru, neboť tyto programy a návody existují a lidé se podle nich učí. Proto jsem vytvořil členění ovládání klávesnice deseti prsty do dvou kategorií.

Pokud chcete podrobnější informace o hmatové metodě, včetně popisu vytváření dynamických stereopytů a neurofyziologických základů psacích pohybů doporučuji publikaci "Metodická příručka k technice administrativy a obchodní korespondenci od pí Kuldové a Fleischmannové. Pokud vím, tak je k dostání.

0/0
12.7.2008 0:03

Tomáš Neugebauer

Re: Hmatová metoda - 3.

Omlouvám se, zapomněl jsem uvést ten odkaz, tedy

http://www.fi.muni.cz/~imladris/cervena/evoluce.html

0/0
12.7.2008 10:34

Tomáš Neugebauer

Re: Hmatová metoda - 4.

Další odkazy:

http://www.zav.cz/Bulletin/psaniUSA.htm

http://www.zav.cz/Bulletin/11.html

0/0
12.7.2008 13:18

Tomáš Neugebauer

Re: Hmatová metoda

Další odkazy:

http://1888.navajo.cz/- podívejte se na 25. červenec

http://www.csvz.cz/kalendar/vyroci17.htm - podívejte se na 23. červen 1868

0/0
12.7.2008 18:31

Brumla

Re: Re: Hmatová metoda

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Samozřejmě souhlasím, že efektivní ovládání klávesnice deseti prsty je dnes nutnost a hmatová metoda je bezesporu nejlepší cestou. Rovněž se zařazením výuky na ZŠ musím jen souhlasit. Z Vašich článků mám však dojem, že hmatová metoda není (podle Vás) totéž co psaní všemi deseti. Na ostatních místech se tyto dva pojmy často zaměňují a i já v těchto dvou metodách rovněž moc rozdíl nevidím. Připadá mi, že dynamický stereotyp se dostaví časem u každého, kdo klávesnici ovládá efektivně deseti prsty.

0/0
14.7.2008 11:08

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Hmatová metoda - 1.

Máte pravdu v tom, že dynamický stereotyp, tedy vazba vjem-prst, se po určitém čase vytvoří i při pouhém psaní deseti prsty (například způsobem podle Yuhů), avšak pouze pro jednotlivý znak. Například při psaní slova den, samostatně pro d - e - n. V případě hmatové metody se dynamický stereotyp vytváří pro celý řetězec - den (případně i několik slov). To umožňuje, že na generování znaků nemusíte vůbec přemýšlet a můžete se věnovat jiné činnosti, nebo, a to je to podstatné, "tvorbě" myšlenky, kterou do počítače generujete. Metoda je tedy především výhodná pro tvůrčí práci pomocí klávesnice.

Při využítí hmatové metody se dá jít ještě dále. Vjem = slova třetí den, příkaz k prstům = pouze stisknout klávesy t mezerník d, generované znaky pomocí speciálního softwaru = třetí den, a to vše bez přemýšlení nad tím, pouze na základě přečtení slov třetí den. Tímto způsobem (ZAVPIS) je dosahováno extrémních rychlostí při psaní. Pochopitelně zkratky jsou tvořeny trochu jinak než je v příkladu uvedeno

0/0
14.7.2008 12:50

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Hmatová metoda - 2.

Hmatová metoda psaní deseti prsty je název, který se používá v odborných kruzích. Psaní deseti prsty je běžný laický název pro tuto metodu. V 90. letech minulého století se však objevily výukové programy a návody (například Yuhů, pí Marešové) založené pouze na prstokladu (mnohdy prezentované jako rychlá a zábavná forma výuky), jež nezohledňují další specifika hmatové metody (podvědomý způsob psaní, rytmičnost psaní, držení rukou atd.). Pro ně jsem začal používat termín pouhé psaní deseti prsty. Asi se nejedná o nejvhodnější označení.

Jen pro příklad - karel@seznam.cz. Při psaní hmatovou metodou je možné toto napsat jako jeden vědomý celek, aníž si uvědomíte, že pro napsání @ jste přepnul do amerického standardu a pak se vrátil do českého. Při psaní pouze deseti prsty je nezbytné provést vědomé přepnutí do amerického rozložení kláves a stejně též návrat (v příkladu pomíjím možnost klávesové zkratky).

0/0
14.7.2008 13:23

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Hmatová metoda

Ještě jeden zajímavý odkaz:

http://wikipedia.infostar.cz/p/pr/proprioception.html

0/0
27.7.2008 13:36

ms

Je to jedině správná

metoda zmlácení klávesnice všemi deseti a vzhledem k tomu, že dotyční zainteresovaní ji protlačili do volebního programu Čuňkovy strany jako povinnou výuku pro všechny ZŠ a SŠ, tak buďte rád, že nebudete za tuto herezi rovnou upálen, tedy až odvoláte... Viz:

http://www.ceskaskola.cz/Ceskaskola/AR.asp?PG=1&ARI=104207&CAI=2129

http://www.ceskaskola.cz/ICTveskole/Ar.asp?ARI=103752&CAI=2129   a odkazy následující.

http://mobil.idnes.cz/telefony.asp?r=telefony&c=A050520_164852_telefony_dno

Copak jen anglický termín, ale důkaz tvrzení, že jedině tato metoda zvyšuje tvůrčí schopnosti o "nevím o kolik" (viz tato diskuse) a pochopitelně taktéž snižuje o "nevím o kolik" při použití jiné metody psaní všemi deseti, nebo, ó jaká hrůza, v případě tak nedokonalých bytostí nepíšících vůbec všemi deseti...

0/0
13.7.2008 13:33

Tomáš Neugebauer

Re: Je to jedině správná

Proti vaším zcela přesvědčivým důkazům nemám šanci a přiznávám, že nedosahuji vaší velikosti a ve svých závěrech se zcela mýlím, jakož se mýlí i dva oponenti mé diplomové práce, všichni lektoři mých čtyřech odborných publikací vydaných na toto téma, ti, jež zařadili mou učebnici mezi studijní literaturu na vysoké škole a též i ti jež mě pozvali na Mezinárodní kongres světové organizace pro zpracování textů, když kladně hodnotí mou práci. Nikdo z nás nedosahuje znalostí člověka, jenž není schopen se pod své názory ani podepsat.

Jako všechna vaše tvrzení, je vylhané i  to o potřebě získat konkurenční výhodu. Protože neprodávám žádný program, ani učebnici hmatové metody, tak je to nesmysl. Občas na zakázku napíši článek na toto téma, nebo zpracuji odborné vyjádření k programu, případně napíši publikaci. Ty prodává někdo jiný, jenž mi zaplatí za práci, takže je mi jedno zda se prodá či nikoliv.

P. Zaviačič mě též požádal o můj názor k jeho programu. To by asi neudělal kdybych mu konkuroval

0/0
13.7.2008 18:25

ms

Je vidět, že jste

opravdu jen administrativní pracovník...

Žádné "důkazy" jsem nepředkládal, ač to vůbec nechápete - sic! Ono jde jen o něco jiného a je jen a pouze na případných čitatelích, jak si příslušné informace přeberou a jaké učiní závěry. Většinou jsou diplomové práce dostupné, ale ona by stačila i škola - nejspíše nějaká ekonomka. Nějaké Intersteno a závodění  v bezhlavém mlácení do klávesnic mne taktéž nezajímá.

Mimo psychogaučových reklamštinovských blábolů jste nepředložil jediný relevantní, opakuji - relevantní, vědecký důkaz, že jedině tzv. "hmatová metoda" dokáže zvýšit tvůrčí schopnosti "nevím o kolik" vůči jiným metodám. Kvantifikace je totiž ve vašem pojetí a v čase notně proměnná a nejasná. O vaší zainteresovanosti, či nikoliv, nechť si každý udělá taktéž vlastní úsudek. Tomu nemůžete již zabránit.

To, že si za nick zvolíte: "Tomáš Neugebauer" neznamená vůbec nic!! Račte se laskavě doučit základy, než se  budete věnovat svým oblíbeným osobním útokům vůči nesouhlasícím oponentům!

0/0
15.7.2008 21:46

F

zajímavé

Je rozhodně zajímavé sledovat tuto diskusi.

My, kteří hmatovou metodu ovládáme, se tu snažíme vysvětlit její výhody...a ti, kdož ji neovládají, se snaží různými pseudoteoriemi si sami sobě zdůvodnit, proč je lepší to neumět :))

Nechme je pane Neugebauere v tom jejich sladkém nevědomí :)

0/0
9.7.2008 19:04

James Chadwick

Re: zajímavé

konečně někdo pochopil, že o hmatovou metodu někdo nemusí vůbec stát. Komunisti (nebo kapitalisti, vyberte si jak je libo) taky chtěli pro nás to nejlepší.

0/0
10.7.2008 9:50

Tomáš Neugebauer

Re: Re: zajímavé

Nikdo vám ji nevnucuje. Jsou zde pouze prezentovány její výhody a odpovídáno na dotazy. Nic víc, nic míň. Pokud už jste zkažen konzumním prostředím natolik, že každá informace pro vás znamená vnucování něčeho, tak to už je to s vámi špatné, neboť nejste schopen přijímat informace za účelem sebevzdělání.

Doporučuji naučit se filtrovat informace.

0/0
10.7.2008 10:22

mys

ha?

potrebuji vedet, co pisu, kdyz pisu .... pri rozhovoru s rekordmankou jsem zaslechla, ze dotycna vubec nevi o cem psala... to radsi budu datlovat dvema, tremi prstiky, ale s tim, ze vim presne, co pisu ... ;-)

0/0
9.7.2008 16:15

Tomáš Neugebauer

Re: ha?

Musíte od sebe oddělit opisování textu a tvůrční vkládání textu do počítače.

Při "otrockém" opisu, který je předmětem sportovních soutěží je opravdu možné, že píšící neví co píše, neboť text "neprochází" přes vědomí. Vjem z oka dá příkaz prstům pro napsání příslušného slova. Mozek si neuvědomí, co píše. Z tohoto důvodu píšící může například s někým hovořit na zcela jiné téma nebo poslouchat hudbu atd.

Při tvůrčím psaní je naopak vědomá činnost mozku plně využita k tvorbě myšlenky. Rozhovor nebo poslech hudby je zde zcela nahrazen přemýšlením nad nejvhodnější formulací myšlenky. Toto vědomé formulovaní myšlenky není přerušováno přemýšlením nad tím, jak již zformulovanou část zapsat do počítače (z kterých písmen se skládá slovo, které klávesy je třeba stisknout atd.), jako je tomu v případě nepoužití hmatové metody, neboť tato činnost je prováděna v podvědomí. Jednotlivé slovo v podvědomí generuje pořadí a směry pohybů jednotlivých prstů.

Tedy víte co píšete, ale nevíte jak to píšete.

0/0
9.7.2008 18:49

samboush

k cemu psat vsema 10

kdyz neni co psat :)

0/0
8.7.2008 21:43

petr stursa

ATF mozna, ale

nejlepsi je hra typing of the dead

0/0
8.7.2008 15:25

wiliz

Re: ATF mozna, ale

:-)R^

0/0
8.7.2008 15:50

flint

Re: ATF mozna, ale

Jo, máš NAPROSTOU PRAVDU! Už dřív jsem si říkal - tohle zavést na škole při hodinách psaní na stoji (pc), tak mají všichni jedničkyR^!

0/0
8.7.2008 16:01

Tuxtype

Re: ATF mozna, ale

Potomka baví http://tuxtype.sourceforge.net/

0/0
8.7.2008 19:26

technet1

Naučte se psát všemi 'devíti' na klávesnici

Přesněji řečeno by se to mělo nazývat 'psát všemi devíti', nebot' většina lidí píše  jen s jedním palcem, druhý nepoužívá  - jako já třeba.

0/0
8.7.2008 13:11

Tomáš Neugebauer

Re: Naučte se psát všemi 'devíti' na klávesnici

Bohožel od výuky psaní deseti prsty se během posledních dvaceti let přešlo k pouhému psaní devíti prsty. Je to důsledkem toho, že současná výuka je primárně zaměřena na dosahování sportovních výkonů, nikoliv na užití v praxi. Pro profesionální ovládání klávesnice počítače s devíti prsty nemůžete vystačit - tisknutí kláves Alt a Alt Gr, využití kláves numerické dílčí klávesnice atd. Takže správně by měla být prováděna výuka ovládání klávesnice deseti prsty, nikoliv psaní devíti prsty.

0/0
8.7.2008 14:19

martin

Re: Re: Naučte se psát všemi 'devíti' na klávesnici

Co je to za blbost ze za poslednich dvacet let preslo psani z desiti na devet prsti a pak prokazovat dulezitost psani deseti prsty na rozmisteni klavesnice. Doufam si tvrdit ze pred dvaceti lety psani deseti moc spolecnyho s klavenici pocitace nemelo. To se cely psani vsemi deseti odehravalo na psacich strojich.

0/0
10.7.2008 15:40

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Naučte se psát všemi 'devíti' na klávesnici

Máte zcela pravdu, že před 20 lety se většinou psaní odbývalo na psacích strojích. Jen v omezené míře (především státní správa, zemědělské podniky a armáda) bylo prováděno na mikropočítačích (TEXT 01, TNS nebo ROBOTRON) nebo organizačních automatech. V této době se prováděla výuka psaní 10 prsty - palce se v psaní mezery střídaly v závislosti na předcházejícím znaku. V 90. letech se začala prosazovat výuka zaměřená na dosahování špičkových sportovních výkonů. Pro ně je výhodnější psát pouze 9 prsty, a proto výuka přešla na 9prstou. Bohužel tak dochází k odtržení využití metody od praxe, neboť ovládání klávesnice počítače potřebuje všech 10 prstů.

Řečeno jinými slovy. Na psacím stroji se pouze psal text. K tomu postačilo využít 9 prstů. Klávesnice počítače slouží i k jiným činnostem, což potřebuje 10 prstů, avšak paradoxně se výuka zaměřila jen na psaní, pro které postačí 9 prstů.

O tom, že to využití hmatové metody v praxi škodí svědčí i tato diskuse - metoda vhodná pouze pro písařky.

0/0
10.7.2008 16:45

Jops

vsema deseti

Jooo, ve skole, kdyz jsme meli psani vsema deseti, to byla sranda, kdyz nas posadili pred stroje :-);-D

a muzu rict, ze diky bohu za to, ze nas za ne posadili. Psat vsema deseti umim, ale nesmej tam bejt hacky a carky, k tem jsem se uz nejak nedostal :)

0/0
8.7.2008 12:36

Bob

Klavaro

Můžete taky zkusit Klavaro (http://klavaro.sourceforge.net/cs/)

0/0
8.7.2008 11:13

Pjerun

sumárum

Vážená redakce, pro nikdy u přehledu free softwaru na konci článku nenapíšete sumárum a nesdělíte čtenářům, který program je podle vašich názorů nejlepší? Čtenáři by to ocenili. R^

0/0
8.7.2008 10:26

A.A.

Re: sumárum

Protože ty programy ani nezkouší a ví houby, co z nich je nejlepší. Vsadím se, že si informace prostě jen najdou na internetu a to je vše. ;-(

0/0
8.7.2008 17:25

Skramy

Nej?

tak jakej je teda nejlepší ? Nebo aspoň jakej byste mi doporučili?:-)

0/0
8.7.2008 9:00

Aleš

Re: Nej?

Nejlepší je podle mě ZAV. Bohužel je ale placený, ale investice se brzy vrátí :-)

0/0
8.7.2008 10:01

sappho21

Re: Re: Nej?

Souhlas. Zav je program od tvůrce české klávesnice a je to opravdu špička.R^

0/0
8.7.2008 11:50

sid

Re: Re: Re: Nej?

Od tvurce ceske klavesnice? To myslis to hovado, co vymyslelo prohozeni Z a Y? ;-D

0/0
8.7.2008 13:10

Sadie Mae Glutz

Re: Re: Re: Re: Nej?

souhlas jak svina:)

btw neni jednodussi ten pocitac proste pouzivat? nerikam ze mam nejak 100% spravnou techniku, ale psani vsemi 10 se postupem casu dostavilo tak nejak samo.

0/0
8.7.2008 13:35

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Re: Re: Nej?

Dostavlilo se pouze to, že klávesy mačkáte deseti prsty, avšak o tom to není.

0/0
8.7.2008 14:15

Sadie Mae Glutz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nej?

pokud vim, tak jste me psat nikdy nevidel, takze by me docela zajimalo, jak to vite. proste se pri psani nemusim divat na ruce, ale rovnou na monitor. nebo je v tom jeste neco vic?

0/0
8.7.2008 14:21

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nej?

Ano, je v tom ještě něco víc - efektivní využití dynamického stereotypu. Více se můžete dovědět v odkazem, které jsem uvedl v dřívějších odpovědích. Stručně též na tomto odkazu: http://www.psani-vsemi-deseti.cz/2045/psani-klavesnici-3.html

0/0
8.7.2008 14:33

ms

Re: Re: Re: Re: Nej?

Mám dojem, že to přehození pochází z německého rozložení klávesnice psacího stroje. Dotyčný je pouze mistr světa v rychlodatlování z bůhví kolikátého roku.

Poněkud mi uniká potřeba, pokud se netýká byrokracie. Jinak mi těch pár prstů tak nějak nevadí...

0/0
8.7.2008 21:07

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Nej?

Pan Zaviačič není tvůrce české klávesnice. I když je již starší pán, český standard je o něco starší než on.

0/0
8.7.2008 14:23

Tomáš Neugebauer

Ještě jeden odkaz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hmatov%C3%A1_metoda_ovl%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD_kl%C3%A1vesnice_deseti_prsty

0/0
8.7.2008 7:53

Tomáš Neugebauer

Není uvedena nejpodstatnější výhoda

V článku není uvedena nejpodstatnější výhoda psaní deseti prsty hmatovou metodou. Rychlost psaní je určitě výhodná, ještě výhodnější je, diky metodě dosahovaná přesnost psaní. Avšak největší výhodou této metody je možnost se lépe soustředit na tvůrčí myšlenku nebo psaný text, neboť díky použití této metody není nutné při psaní přerušovat tok myšlenek tím, že musí být zapsány. vládání klávesnice hmatovou metodou není vhodné jen pro psaní textů, ale pro každou práci s počítačem vykonávanou prostřednictví klávesnice - například programování.

Na závěr několik odkazů pro podrobnější informace

http://www.psani-vsemi-deseti.cz/2045/index.html

http://www.psani-vsemi-deseti.cz/2045/psani-klavesnici.html

http://www.psani-vsemi-deseti.cz/2045/psani_na_pocitaci_profes_01.html

0/0
8.7.2008 7:50

Panula

Re: Není uvedena nejpodstatnější výhoda

Ovšem potom člověk datluje a ani neví co... Což podporu myšlenek, dle mě tedy nepodporuje. Mě stačí si takto psát ve Wordu a jinde. Kde to tok myšlenek podporuje, tak max. tehdy, když si píšu na icq:-)

0/0
8.7.2008 11:57

F

Re: Re: Není uvedena nejpodstatnější výhoda

To se hluboce pletete. Hmatová metoda vám psaní textu zcela zautomatizuje. Myšlenky můžete věnovat čemu chcete, třeba i přemýšlením o textu.

Pokud se naučíte psát hmatovou metodou, můžete klidně někoho poslouchat jak (pomalu) mluví, jeho řeč v reálném čase zapisovat a při tom si ještě číst knihu.

0/0
8.7.2008 13:52

Tomáš Neugebauer

Re: Re: Re: Není uvedena nejpodstatnější výhoda

Přesbě tak. Panulův názor je zcela chybný. Hmatová metoda umožňuje věnovat se nosné myšlence, nikoliv jak tuto myšlenku zaznamenat. Proto je vhodná i například pro programování. Je možné trvale přemýšlet na vytvářením programu, tzn., že není nutné tok těchto myšlenek "přetrhávat" myšlením nad tím jak vše naťukat na klávesnici.

Při psaní hmatovou metodou není nutné si uvědomit z jakých znaků se slovo skládá.

0/0
8.7.2008 14:10

ms

Vzhledem k

tomu, že toto propagujete na ZŠ a SŠ typu OA, tak se těm vašim vývodům ani nedivím.

Ovšem v jiných směrech, obzvláště technických a přírodovědných, se vyžadují jiné dovednosti, než je zmlácení klávesnice všemi deseti hmatovou metodou - sic!

Pokud by platil ten váš postulát o tom, že zmlácení klávesnice všemi deseti hmatovou metodou nějakým zázračným způsobem zvyšuje tvůrčí myšlení, pak  byrokracie  jakéhokoliv státu je intelektuální špičkou! Jestli je tomu tak...

Je otázkou, zda je inteligentnější byrokrat,  mlátící klávesnici hmatovou metodou  kadencí, která překračuje kadenci průměrných universálních kulometů,   než operátor NC stroje, datlující na průmyslové klávesnici obráběcí proces...

Ale možná vypěstujete tvora, který kadencí porazí Minigun...

0/0
8.7.2008 21:30

Tomáš Neugebauer

Re: Vzhledem k

Nevím z čeho usuzujete, že své názory propaguji na ZŠ a SŠ typu OA. Nikde jsem nic takového neuvedl a ani to není pravda.

Že hmatová metoda má významný vliv na činnost mozku není můj výmysl, ale dokázaná a obecně uznávaná pravda. Netvrdil jsem však, že zvyšuje inteligenci. To jste si vymyslel vy. Ona zvětšuje tvůrčí potencionál a to až o třetinu. O tu třetinu, o kterou se tvůrčí potencionál snižuje všem, kteří musí přemýšlet nad generováním znaků. Jak jsem uvedl největší výhodou této metody je možnost se lépe soustředit na tvůrčí myšlenku nebo psaný text, neboť využívá podvědomí, tedy tu část, jež člověk generující znaky vědomím způsobem není schopen využít.

Tato metoda je vhodné ve všech oblastech, tedy technických i přírodovědných, kde se s počítačem komunikuje prostřednictvím klávesnice.

0/0
8.7.2008 21:59Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.