Diskuze

Naučte se psát všemi deseti na klávesnici

Přestaňte s datlováním, naučte se psát všemi deseti. Můžete se to naučit buď v kurzu, anebo v klidu svého domova se speciálním výukovým programem. Možná pak i vy budete mile překvapeni, jaké výhody psaní všemi deseti přináší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

yahy

31. 8. 2008 12:27
Vista

Clanek celkem k nicemu, kdyz se u kazdeho s programu nepise na kterem operacnim systemu lze pouzivat. Spoustu lidi jiz dnes bohuzel pouziva Windows Vista.;-(

0 0
možnosti

einstein

13. 7. 2008 21:49
pekne debilna diskusia

vidim,ze sa tu na toto tema rozvinula pekne debilna diskusia.ja som predstavitelom oboch skupin,do 35ky som datloval,potom som sa do toho oprel a naucil sa pisat vsetkymi desiatimi.bol to najlepsie investovany cas aky som kedy investoval.uz som usetril pri pisani nepomerne viac casu nez som do ucenia sa investoval.aj ked musim pripustit,ze je pravda aj tvrdenie znameho,ze datlovanie ma jednu nespornu vyhodu.ked ti urezu osem palcov,budes stale dobre pisat ako predtym.to pri pisani vsetkymi desiatimi nehrozi:-)

0 0
možnosti

Brumla

11. 7. 2008 18:18
Hmatová metoda

Vážený pane Neugebauere, můžete prosím uvést nějaké reference na články o hmatové metodě (například oficiálního autora této metody). Bohužel jediné články rozlišující hmatovou metodu od klasického psaní všemi deseti prsty, které mi google našel, jste psal buď  Vy nebo autor programu ZAV. Z jakých podkladů jste ve svých článcích vycházel? Existuje anglický termín hmatovou metodu?

0 0
možnosti

Tomáš Neugebauer

11. 7. 2008 23:49
Re: Hmatová metoda - 1.

Z vyhledání v google jste jistě zjistil, že termín hmatová metoda se běžně používá. Odpovědět vyčerpávajícím způsobem na vaše dotazy je nad rámec možností této diskuse. Budu se však snažit poskytnout alespoň základní informace.

Oficiální autor metody, pokud vím, není znám. Metoda pravděpodobně vznikla krátce po vzniku rozložení QWERTY nebo po jejím přijetí za standard (1888) u slečny Longleyové, která měla školu pro psaní na stroji. V následujícím odkazu nenaleznete přímo tento údaj, ale informaci o sl. Longleyové.

Název metody je Hmatová metoda psaní deseti prsty. Lidově se jí však říká psaní deseti prsty. Tato metoda byla určena pro psaní na psacích strojích, později i na dálnopisech a organizačních automatech. Výuka byla prováděna prostřednictvím učebnic.

0 0
možnosti

F

9. 7. 2008 19:04
zajímavé

Je rozhodně zajímavé sledovat tuto diskusi.

My, kteří hmatovou metodu ovládáme, se tu snažíme vysvětlit její výhody...a ti, kdož ji neovládají, se snaží různými pseudoteoriemi si sami sobě zdůvodnit, proč je lepší to neumět :))

Nechme je pane Neugebauere v tom jejich sladkém nevědomí :)

0 0
možnosti

James Chadwick

10. 7. 2008 9:50
Re: zajímavé

konečně někdo pochopil, že o hmatovou metodu někdo nemusí vůbec stát. Komunisti (nebo kapitalisti, vyberte si jak je libo) taky chtěli pro nás to nejlepší.

0 0
možnosti

mys

9. 7. 2008 16:15
ha?

potrebuji vedet, co pisu, kdyz pisu .... pri rozhovoru s rekordmankou jsem zaslechla, ze dotycna vubec nevi o cem psala... to radsi budu datlovat dvema, tremi prstiky, ale s tim, ze vim presne, co pisu ... ;-)

0 0
možnosti

Tomáš Neugebauer

9. 7. 2008 18:49
Re: ha?

Musíte od sebe oddělit opisování textu a tvůrční vkládání textu do počítače.

Při "otrockém" opisu, který je předmětem sportovních soutěží je opravdu možné, že píšící neví co píše, neboť text "neprochází" přes vědomí. Vjem z oka dá příkaz prstům pro napsání příslušného slova. Mozek si neuvědomí, co píše. Z tohoto důvodu píšící může například s někým hovořit na zcela jiné téma nebo poslouchat hudbu atd.

Při tvůrčím psaní je naopak vědomá činnost mozku plně využita k tvorbě myšlenky. Rozhovor nebo poslech hudby je zde zcela nahrazen přemýšlením nad nejvhodnější formulací myšlenky. Toto vědomé formulovaní myšlenky není přerušováno přemýšlením nad tím, jak již zformulovanou část zapsat do počítače (z kterých písmen se skládá slovo, které klávesy je třeba stisknout atd.), jako je tomu v případě nepoužití hmatové metody, neboť tato činnost je prováděna v podvědomí. Jednotlivé slovo v podvědomí generuje pořadí a směry pohybů jednotlivých prstů.

Tedy víte co píšete, ale nevíte jak to píšete.

0 0
možnosti

samboush

8. 7. 2008 21:43
k cemu psat vsema 10

kdyz neni co psat :)

0 0
možnosti

petr stursa

8. 7. 2008 15:25
ATF mozna, ale

nejlepsi je hra typing of the dead

0 0
možnosti

wiliz

8. 7. 2008 15:50
Re: ATF mozna, ale

:-)R^

0 0
možnosti

technet1

8. 7. 2008 13:11
Naučte se psát všemi 'devíti' na klávesnici

Přesněji řečeno by se to mělo nazývat 'psát všemi devíti', nebot' většina lidí píše  jen s jedním palcem, druhý nepoužívá  - jako já třeba.

0 0
možnosti

Tomáš Neugebauer

8. 7. 2008 14:19
Re: Naučte se psát všemi 'devíti' na klávesnici

Bohožel od výuky psaní deseti prsty se během posledních dvaceti let přešlo k pouhému psaní devíti prsty. Je to důsledkem toho, že současná výuka je primárně zaměřena na dosahování sportovních výkonů, nikoliv na užití v praxi. Pro profesionální ovládání klávesnice počítače s devíti prsty nemůžete vystačit - tisknutí kláves Alt a Alt Gr, využití kláves numerické dílčí klávesnice atd. Takže správně by měla být prováděna výuka ovládání klávesnice deseti prsty, nikoliv psaní devíti prsty.

0 0
možnosti

Jops

8. 7. 2008 12:36
vsema deseti

Jooo, ve skole, kdyz jsme meli psani vsema deseti, to byla sranda, kdyz nas posadili pred stroje :-);-D

a muzu rict, ze diky bohu za to, ze nas za ne posadili. Psat vsema deseti umim, ale nesmej tam bejt hacky a carky, k tem jsem se uz nejak nedostal :)

0 0
možnosti

Bob

8. 7. 2008 11:13
Klavaro

Můžete taky zkusit Klavaro (http://klavaro.sourceforge.net/cs/)

0 0
možnosti