Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Podívejte se do bunkru proti Hitlerovi. Vybaven je lépe než před válkou

Kromě kompletních zbraní v něm najdete splachovací toaletu i palandy vojáků, dieselagregát i petrolejku a také přetlakovou vzduchotechniku s filtroventilací. Jeden z nejlépe vybavených bunkrů československého opevnění z roku 1938 v Darkovičkách na Hlučínsku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pete-mele

hezke

Moc hezke a s tim chtel nekdo jako vzdorovat proti padu nemecke rise? ;-D;-D to je f-tip ze. No ja to vidim takhle nejprve letectvo by je preletlo a odrizlo od dodavek pak bych te je tam nechal vyhladovet a vystrilet munici na nejake nafukovaci panaky a bylo by po zabave:-P Rv

0/0
1.10.2008 6:19

x

Re: hezke

Presne tak  - ty vojaci potrebovali eletrinu - znicit privod z vnejsku nebyl pro letectvo problem - pak by byli odkazeny jen na sve zasoby paliva pro generatory...

 A dovezt jakoukoliv munici (pokud by uz nebyla kazda vetsi zborojvka a elektrarna - uhlena - stejne jak dulezite zeleznicni a silnicni mosty) by zcela uspesne branilo jak letectvo tak delostrelectvo....

A jakmile by jim dosli zasoby tak by proste zahynuly za pomoci vybusnin - a to prakticky vsichni pokud by se vcas nevzdali (zdali by jim to vubec umoznili je otazka...).

A mohli si vybrat jakykoliv usek mezi Nemckou hranici a nami - takto vyhladovat by stacilo jiste nanejvejsi nekolik desitek km pevnosti a meli by k nam otevrenou v podstate dalnici.

Totez udelali spojenci pri vylodeni na pobrezi - nasli si nejmene chranenou cast a za opevneni vysadili radu vysadkaru ktere zabranili prichod posil a zniceni mostu vedoucih z plazi.....  

0/0
1.10.2008 14:06

x

Re: hezke

My jako mali stat se dlouhodobe ubranime pouze s pomoci spojenecu a to palti i dnes !!!

0/0
1.10.2008 14:07

kido

Mapa

Podle te mapky iDnes to nehledejte, Alej (MO-S 19) stoji asi o kilometr severovychodneji ...

0/0
30.9.2008 17:11

a8nn

Re: Mapa

Je na té mapce i zaznačen, ne šipkou, ale tím ozubeným kolečkem

0/0
1.10.2008 17:19

Nod

Masakr

Fakt super bunkry. myt jich tenkrat vic a nekapitulovat :-) ......:-)

0/0
30.9.2008 15:54

TAPKIN

Pevnosti

Navštívil jsem  pevnosti Boudu a Haničku.Tesná zima ...9°C.Tak na prohlídku se pořádně oblečte.Na boudě...6km chodbama.Zima jak na nádraží v Charkově.Jinak supr.Asi bychom to prohráli ale chtělo to alespoň vyjádřit jsvůj odpor a né to posrat na papíře.

0/0
30.9.2008 15:12

AKSAMIT

Vy v cesku,

uvedomujete si vubec,ze spousta z vas by tady ted nepsala,kdyby jsme se tehdy branili.Joo,nezvratny osud je svina.......;-)

0/0
29.9.2008 16:08

hogofogo

Re: Vy v cesku,

Fatalisto.

Co to jsou ta blbe reci? Zato Lidice by mozna staly. A 40 leto komunismu by taky mozna nebylo.

0/0
29.9.2008 20:27

farous

Re: Re: Vy v cesku,

Jsi naivní troubelín! :-(

0/0
29.9.2008 23:27

honza

Re: Vy v cesku,

aksamit má nezvratitelnou pravdu.

0/0
1.10.2008 8:16

Korektor

Před střílnami jsou příkopy, aby před ně nešlo proniknout,

Před střílnami jsou příkopy, NIKOLIV aby před ně nešlo proniknout, ale aby měla kam padat případná hlína z explozí při bombardování/ostřelování bunkru - ze zasypané střílny se nedá střílet.

0/0
29.9.2008 15:56

TectosagosOld

jen formulační nepřesnost

pod střílnami jsou příkopy aby se K NIM nedalo proniknout, to byl základní účel spolu s polykáním nahozené zeminy.

Podobně krakorec - převis nad střílnami - chránil před postřelováním i přístupem ženistů z temene srubu.

Někam před střílny - formulační nepřesnost - se naběhnout dalo, ale byl by to krátký arenalin.

Kdo se dostal do příkopu měl to spočítané - ústily sem odpady vystřílených nábojnic aby se jedovaté zplodiny nedržely vevnitř srubu... a pod nohy přijel granát potrubní poštou.

0/0
29.9.2008 16:14

Q

Re: jen formulační nepřesnost

presne tak. ale rekl bych ze v praxi by se malokdo dostal az do diamantoveho prikopu zivy a v jednom kuse, vzhledem k tomu ze by se pohyboval v podstate primo smerem k usti hlavnich zbrani srubu.

0/0
29.9.2008 19:09

Hekynen

Re: Re: jen formulační nepřesnost

Být v jednom kuse je celkem předpoklad k tomu býti i živý;-) Tehdejšími zbraněmi byly pevnosti nedobytné... Někde jsem zahlédl (četl), že němečtí plánovačí útoku na čs pevnosti počítali se stoprocentními ztrátami u několika "prvních" vln útoku. Jedna z taktik (a asi i jediná možná) byla postavení jakéhosi ochranného koridoru ze zasažené techniky, která by poskytla alespoň částečnou ochranu útočící pěchotě (ženisté). Rozhodně by to byl ale masakr (pro útočníka)...

0/0
29.9.2008 21:13

TectosagosOld

praxi by se malokdo dostal az do diamantoveho prikopu zivy

jeden ze způsobů je následující - těžké dělostřelectvo prostřílí mezeru v překážkách, na to potřebuje obrovské množství munice a čas, přeorá okolí srubu, v noci ženisté prolezou krátery až k ochrannému křídlu, budou-li tentokrát mít víc štěstí než ve dne kdy je zahlédl pozorovatel ze zvonů, a pak se rozběhnou ke střílnám přilepení k betonu aby na ně nedosáhlo pohyblivější dvojče TK.

Ženisté stojí u okraje diamantového příkopu a mají dvě vteřiny, jeden pokus, pak je vyřídí probraní střelci, i v hluchých prostůrcích u stěny palbou ze sousedních objektů - v důsledném vzájemném krytí spočívá genialita našeho opevnění kterou stále nepochopili dojmologové s parašutisty z Eben Emaelu. 

Co ženisté mohou udělat když se nedostanou ke střílně a mají na tyči svazek dynamitu, s ocelovým střelištěm kanónu nic, jen se střílnou dvojčete - tam dojde ke ztrátě jednoho muže a zbraně které se nahradí, proti tomu ztráta německého ženijního oddílu, obrovského množství munice a času...

0/0
30.9.2008 1:09

TectosagosOld

kulometné střílny by byly postupně poničeny

i s původní lafetací a zbraní, potom by se do nich osadila jakákoli dosažitelná zbraň s jakoukoli podpěrou, třeba nejobyčejnější pěchotní, tak to chodí, voják si poradí.

0/0
30.9.2008 1:18

CZ

Šlaba a klam, národ a zbabělost. aneb stále jako ovce

Když se člověk postupně dozvídá, jakých Hitler před Mnichovem použil lumpáren, aby Anglány a Frantíky oblbnul, jak např. jejich generálům předváděl "obrovskou" sílu svého letectva tak, že je odvezl dejme tomu na letiště  napěchovaného vojenským letectvem v Berlíně, večer  pro ně spořádal "generálskou" pijatiku a druhý den se jelo např. do Hamburku a zatím stačila ta samá letadla přeletět a opět se předvádět, a tak to s nimi dělal celý týden, takže vystrašení lampasáci doporučovali svým vládám Mnichovskou kapitulaci, vyděšení "obrovskou" sílou Luftwafe, je z toho jednomu na nic.Určitě jsme se měli bránit, protože Mnichovský syndrom " jako ovce " s sebou teď táhneme před celým světem dál (48,68,89). 

0/0
29.9.2008 15:55

TectosagosOld

dobrý článek,

jen drobné upřesnění - vchodové dveře nebyly pancéřové ale plechové silnostěnné, pancíř je něco jiného, polemika byla od začátku - základním úkolem dveří tlumení tlakových vln a zabránění průniku otravných látek.

Poraženi by jsme byli, ale bránit jsme se měli - do prvních vyšších ztrát po proražení linií v operačním měřítku. Těžce by za agresi zaplatili, zejména tam kde stálo opevnění.

mohli by jsme pokračovat venku i doma jako regulérně bojující stát, neplatnost Mnichovské dohody by byla jasná a v okamžiku německého útoku na Polsko hotová věc, i s pozdější obnovou republiky v původních hranicích.

Že by letectvo v souboji s pevnostmi vyhrálo je omyl - něm. letectvo by patřilo k nejméně účinným zbraním. Sruby by jenom poškrábalo na povrchu, a řopík by nedokázalo trefit, pokud by ho vůbec našlo. :-)

Bombardování továren se dalo očekávat, ale plošné bombardování Prahy těžko když tam žila bohatá německá menšina vlastnící domy...

0/0
29.9.2008 15:38

AKSAMIT

Re: dobrý článek,

Tomu o tom bommardovani prahy urcite neveris,vtipalku.Nemci v sudetech a praze byli pro hitlera jen meneceny odpad,ktery pouzil akorat k rozpoutani valky a pak je poslal standopedem na frontu.......

0/0
29.9.2008 16:11

ZW

Re: dobrý článek,

Kdybychom se bránili, byli bychom podle Mnichovské dohody (a podle mnoha dalších vyjádření našich "spojenců") prohlášeni za viníky války. Vůbec si nejsem jist, zda by se nám v takovém případě po válce podařilo obnovit naše původní hranice.

0/0
29.9.2008 16:27

TectosagosOld

hranice určuje vítěz války

náš odpor by byl krátký, max. 2 týdny a pak složení zbraní.

Válka později světová vypukla přepadením Polska, nutně mezi Německem na jedné straně a Ang+Fr+USA na druhé, a o tom kdo bude prohlášen viníkem války rozhoduje vítěz - ten nepřebírá propagandu poraženého Německa.

Předem daným vítězem jsou ze strategických příčin USA, a spojenci nebojují proti Německu aby ho zvětšili...

.

Kdyby později světová válka nevypukla tak bylo jedno jestli by bývalá republika byla označena za to či ono - nebyli by jsme obnoveni vůbec takže tuto možnost netřeba rozebírat. Náš odpor by pomohl západu uvědomit si dřív co je Hitlerova banda zač a že střet je nevyhnutelný. Věci jsou samozřejmě nejisté, světové dění je výslednicí mnoha vlivů.

0/0
29.9.2008 16:49

hogofogo

Re: Re: dobrý článek,

Hlkoupost. Jak dlouho by Mnichov platil? Voni by sve prohlaseni po prepadeni Polska rychle zas zmenili.

Jsi sralbnotka z hospody Rv

0/0
29.9.2008 20:30

PET

PEVNOST

Podobna pevnost se nachazi na severu nad Žacléřem. nevim jak se to správně píše, myslím Stachelberg. Je to v podstate podzemni mesto vcetne venkovnich zákopů a vystrojenýho malýho bunkru vz. 37.

0/0
29.9.2008 15:27

kondicioner

vsem

doporucuji nastivit bunkr v italii u mestecka lago patriaR^R^R^

0/0
29.9.2008 14:53

levna devka

Nevíte

někdo,jestli armáda vlastní ještě bunkr Adam v Mladkově(okr.Ústí nad Orlicí)?Byl jsem tam na vojně...

0/0
29.9.2008 14:38

Nouza

Re: Nevíte

Adam je pevnost, stále ho má armáda a jen tak ho nepustí :-)

0/0
29.9.2008 14:44

levna devka

Re: Re: Nevíte

Díkes...

0/0
29.9.2008 14:46

stratak

Re: Nevíte

nedávno se ale zpřístupnila Hůrka u Králíků, kterou taky měla armáda

0/0
29.9.2008 20:25

Lukáš

.

R^

0/0
29.9.2008 13:57

archibald

dementni stat?

To je unikum, aby nekdo 60 let po valce opravoval stare bunkry. Kazdy normalni narod je rad, ze ta hruza je davno pryc. Jenom hnup muze uctivat bunkry. Zato vojenske hroby a pomniky, na ne se v cesku obecne kali.

0/0
29.9.2008 13:32

?

Re: dementni stat?

takže podle tebe např. neopravovat hrady. Taky byly budovány jako opevnění ?

0/0
29.9.2008 13:37

cassul

Re: dementni stat?

Je to součást naší historie, stavěli a platili to naši dědové, chtěli si tím zajistit bezpečí. Že to nakonec dopadlo jinak, je jiná věc. Je to kus našich dějin, stejně jako města a hrady a kroniky a já nevím co ještě. A ti nadšenci to opravují za svoje, pořádají sbírky, vybírají vstupné a podobně, z tvých peněz na to jde naprosté minimum, pokud vůbec něco. Takže ti to může být jedno.

0/0
29.9.2008 13:58

Bob

Re: dementni stat?

Hrozné unikum.;-D Se podívej kupříkladu do Francie, Polska, Norska.

0/0
29.9.2008 14:48

due

Re: dementni stat?

bohuzel ani ty nejsi unikum

0/0
29.9.2008 15:12

AKSAMIT

Re: Re: dementni stat?

bohuzel......:-/

0/0
29.9.2008 16:12

nick

Re: dementni stat?

Ukazujete ze jste zadny bunkr nevidel ani z letadla jinak by jste nemohl takto mluvit.Ta technicka dumyslnost a kvalita zpracovani to je to co je hodno obdivu.Podivejte se dnes s jakou technikou a nejsme schopni pracovat tak rychle efektivne a kvalitne.Kdyz vidim jak nasi dedove a pradedove poctive pracovali, stydim se sam pred sebou.Stat je prospikovan korupci a lide jako by nemeli kousku cti v tele a neni to jen 40 let komunistu.Na to se vsichi vymlouvame protoze je to pohodlne.POstivy clovek je ostatnim pro smich misto pro obdiv je to smutny obraz dnesni doby

0/0
1.10.2008 8:00

LudaL

Březinka

Jak už to tady psali předemnou, naprosto stejně obnovený srub je i  Březinka u Náchoda. No, možná tam nemaj ten vařič. Tady jsou moje fotky z roku 2003.

http://ludal.webovastranka.cz/image/359_B%C5%99ezinka_2003

Jinak si ale myslím, že ty současné zvony jsou patrně žb. atrapy - vždyť výroba a doprava skutečných ocelových zvonů by byla nad síly jakéhokoli "amatérského" (bez urážky) sdružení.

0/0
29.9.2008 12:47

eldark

Re: Březinka

Nedávno jsem na Březince byl a ten vařič tam mají také:-)

0/0
29.9.2008 13:08

Re: Re: Březinka

To je pravda. Dokonce je to snad originál z nějakého bunkru. Ten zde na snímku je v 50-tých letech vyroben v n.p. Meva.

0/0
29.9.2008 13:50

alex

Re: Březinka

V Darkovičkách žádné makety zvonů nemají....tu sílu na převoz skutečných si opravdu našli!!

0/0
29.9.2008 13:51

Mirco1

Re: Re: Březinka

Pak je ale otázka, kde je vzali? Kolik se skutečných původních zvonů zachovalo? Část byla vytrhána a roztavena již za válku a zbytek v 50. letech.

Nebo mají repliky?

0/0
29.9.2008 14:16

Bob

Re: Re: Re: Březinka

Kopule byla vytržena z objektu v Orlických horách. Dva zvony byly převezeny z opevnění u Milostovovic.

0/0
29.9.2008 14:49

Todd Berrtuzzi

Re: Re: Re: Re: Březinka

Čili zničili jiné bunkry (Y)

0/0
29.9.2008 15:01

Václav Dobiáš

Re: Re: Re: Re: Re: Březinka

v podstate ano, jedina kopule pro dvojce tk. vz37 ktera prezila valku i np Kovosrot z objektu R-S 75 vytrzenim a instalovanim na MO-S 19 naprosto pozbyla svou historickou hodnotu... a zvony pro lk. vz 26 jsou z objektu II. stupne odolnosti, "alej" je budovana ve III. stupni, takze zvony se v objektu jaksi "ztraceji"... muzeum dobre ale ta kopule se odpustit proste neda...

0/0
29.9.2008 15:10

Bob

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Březinka

No nezapomeňte i na vytržené střílny v Milostovicích, narozdíl od R-S-75 z naprosto nepoškozených objektů. Dnes je tam taky muzeum a museli se dělat makety.

0/0
29.9.2008 15:51

LudaL

Re: Re: Re: Re: Březinka

Tak bez urážky, tomu neuvěřím dokud neuvidím fotodokumentaci.

0/0
29.9.2008 15:03

L1

Re: Re: Re: Re: Re: Březinka

Fotky z průbehu trhání kopule v r. 1986 je možné vidět na www.opevneni.cz. Najít v db těžký objekt R-S 75 a vybrat fotky z let 1946-1989. Je tam i fotka z r. 1979 a kopule je ještě na svém místě.

0/0
29.9.2008 16:43

LudaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Březinka

Takže jsem si to našel a máte pravdu. Ale že bych byl z takového postupu nadšen, to se teda říci nedá. Doufám, že dnešní nadšence by takové barbaství snad už nenapadlo.

0/0
29.9.2008 23:43

alex

Re: Re: Re: Březinka

Nepamatuju si to přesně...ale vím, že třeba kopuli pro dvojče TK vzali z R-S-75 a zbylé zvony z okolních bunkrů na Opavsku. Svým způsobem pracovali jako N.P. Kovošrot jen s tím rozdílem že vytržené zvony neskončily v peci ale na jiném objektu. Faktem je, že zvonů a kopulí se moc nedochovalo díky němcům a kovošrotu...ale do Darkoviček se dostaly originály..i když ne zrovna ty co tam měli být původně. Ale je to už dlouho, co se k tomu odhodlali...možná to bylo ještě v minulém režimu. Dnes už se to tak nedělá..když někdo chce, udělá si maketu. Ale jak jsem řekl, nepamatuji si přesně období a místo původu těch zbylích dvou zvonů..jen že to jsou skutečné provorepublikové odlitky. Nejvíc původních zvonů a kopulí se zachovalo v Orlických horách, okolo a na Haničce, Opavsku a nejméně jeden na Kralicku...takže tedy moc ne ale k vidění stále jsou. Třeba na OP-S-26 a 27, R-S-74 a Haniččce jsou pěkně k vidění kde se bunkry z venku dochovali bez většího poškození, nebo na R-S 86 roztržený.

0/0
29.9.2008 15:00Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.