Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pozor na zamilované škodlivé Valentýnské e-maily

Valentýn je mezi počítačovými zlosyny velmi oblíben. Rozesílají elektronické valentýnky, které nakazí váš počítač. Přáníčko přitom může vypadat zcela nevinně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

farous

Nejhorší valentýnskej meil je...

od milenky, když ho přečte manželka! :-)

0/0
15.2.2009 15:23

Podrazza

Nesmysly neslavím, pohlednice mažu :)

Řek bych, že Valentýn je uměle vytvořený komerční svátek made in usa, aby obchodníci mohli zaplácnout mezery v tržbách mezi Vánoci a Velikonoci, což bývá většinou celosvětově slabší období takže není ani co slavit :) Elektronické pohlednice mažu, a moji kamarádi to ví, a většinou jsou to inteligentní lidé, takže mi nic takového neposílají.

0/0
13.2.2009 9:26

Reakturek

Re: Nesmysly neslavím, pohlednice mažu :)

R^

0/0
14.2.2009 18:19

H.u.e

To je svátek obchodníků,

kteří rychle poznali, že se můžou na lidské pitomosti napakovat.Každý člověk má narozeniny a svátek,tak proč sem tahat nějaký další.

0/0
13.2.2009 2:18

Reakturek

Re: To je svátek obchodníků,

R^R^

0/0
14.2.2009 18:20

:-D

:-D

;-D;-D;-D;-D

0/0
12.2.2009 13:47

TJeziorsky

.exe

valentine.exe ;-D;-D

0/0
12.2.2009 11:02

tomáš klobás

jojo

to máte z toho, že tu přejímáte jakési pochybné svátky z Anglie přetažené přes Amíky a díky touze některých spoluobčanů být pokrk zalezlý v nějakém zadku (poslední dobou v americkém) ho přejímáme už i u nás. Fuj!

PS: kdyby jste měli pořádný operační systém, nemusí vás podobné věci jako viry, spyware, adaware, zajímat..

0/0
12.2.2009 0:15

Pavel

Re: jojo

tím pořádným operačním systémem je LINUX? ;-D;-D;-D

0/0
12.2.2009 9:24

neřeknu

Re: jojo

nejen Linux, ale třeba i BSD. Baví mě tyhle usmívací smajlíky od počítačových negramotů, kteří neznají nic jiného než své "vyladěné" widle a dělají betatestery majkrošrotu a ještě jim za to platí..

0/0
12.2.2009 10:39

sniper

Re: jojo

Proc vzdycky jen Linux, BSD nebo MAC?

Proc vzdycky ti odbornici na Linuxu pisi jako vy (viz. "majkrosrot") apod. Proboha, vzdyt vy ani nevite jak funguje vyvoj komercniho SW. Kdyby jste to totiz vedel, nenapsal by jste takovy blabol.

0/0
12.2.2009 14:02

vlabr

Re: jojo

Samozřejmě.

Pokus o spuštění valentine.exe: valentine.exe is not Linux Executable File :-)

0/0
12.2.2009 10:53

neřeknu

Re: jojo

zkus ho spustit přes Wine, to by mělo jít. Možná že pak vir vyhodí error: windows registers not foud!

0/0
12.2.2009 12:03

Roman

Re: jojo

kdyby všichni měli onen "pořádný operační systém" (aka LINUX, jak soudím dle vašeho vyjádření), tak byste ani vy nemohl být v klidu.

Proč je linux "bezpečnější" než Windows? Protože Windows používá naprostá většina uživatelů... hacker přece nebude dělat vir pro dvě procenta uživatelů... to stejné platí o prohlížečích :)

A mimochodem, jsem uživatelem Windows a viry, spyware ani adaware mě zajímat nemusí také, protože při práci s počítačem používám mozek... ten je lepší než jakýkoliv antivir...

0/0
12.2.2009 10:19

neřeknu

Re: jojo

to je základní neznalost windowsáků, že si myslíte že pro Linux je stejně jednoduché napsat vir jak pro widle, ale nikdo to nedělá protože jej používá menšina.

To ale vůbec není pravda. Pokud se uživatel v Linuxu nechová jako pako (surfování pod rootovskými právy) v podstatě nelze linux poškodit nebo napadnout virem. A to díky jeho řešení práv a přístupů do systému, díky tomu že unixové systémy obecně jsou nesrovnatelně bezpečnější. A důvod? Jsou modulární, s vyřešenými právy a ne tak stupidně napadnutelné jako widle což je jeden děravý balast kódu vnitřně pracující s admin právy, takže pro viry není nic jednoduššího než je napadnout.

PS: Kdyby bylo tak jednoduché napadnout Linux/Unix/BSD/atd. tak vám nefunguje internet. Možná si to neuvědomujete, ale tyto systémy dominují v servrech, routrech, AP a dalších prvcích zprostředkujících funkčnost internetu

0/0
12.2.2009 10:36

ppeta

Re: jojo

+1R^

0/0
12.2.2009 11:02

Roman

Re: jojo

Toho jsem si vědom... Ale musíte přiznat, že kdyby byl linux v pozici Windows s množstvím využití, asi by už neplatilo pravidlo, že kdo má linux je v bezpečí...

A mimochodem, nechovat se jako pako je stejně tak účinné i u Windows. Neříkám, že je to bezpečný systém, ale člověk, který se chová normálně a nekliká na kdejaký odkaz klidně i na windows nepozná za celý svůj život co je to dostat vir...

0/0
12.2.2009 12:49

neřeknu

Re: jojo

no na jednu stranu musím souhlasit. Pokud by byl i linux masově rozšířen mezi BFU na desktopech, bylo by veškeré jeho zabezpečení oslabeno lidským faktorem (slabá hesla, narušené, chybné konfigurace, atd). Šlo mi o to, poukázat na rozdíl architektury a na fakt, že Linux je z principu nesrovnatelně bezpečnější. To by se nezměnilo ani kdyby byl poměr windows : linux, 50:50. Ve světě jsou oblasti kde je velmi oblíbený MAC a slyšeli jste někdy o úspěšném viru pro MAC OS (BSD obecně)? A proč?

0/0
12.2.2009 14:23

Fido

Re: jojo

Mate pravdu. Jeste bych k tomu doplnil, ze jsou spousty distribuci a neni mezi nimi zajistena binarni kompatibilita. Tudiz i tohle znesnadnuje virum moznost napadnout system.

0/0
12.2.2009 15:06

neřeknu

Re: jojo

s prohlížeči se opět mýlíte, i když možná jen částečně. IE je nejčastější branou škodlivému sw do počítače, ale proč? Protože je součástí celého balastu operačního systému a je jednodušší cestou pro napadnutí systému. Kdežto alternativní prohlížeče používající své vlastní jádro (takže ne ty hloupá vylepšení IE) jako Mozilla, nebo Opera jsou v tomto o třídu bezpečnější. Jednak díky tomu že je nepíší břídilové a jednak díky oddělenému jádru.

0/0
12.2.2009 10:44

Roman

Re: jojo

Nemýlím, jen jsem uvedl jeden z důvodů proč je IE tak nebezpečné používat... Ano, je to špatný prohlížeč, ano má spoustu chyb, ano stojí za starou belu, ano je součástí systému.. Ale používá ho nejvíce uživatelů (protože neví jaké nebezpečí jim hrozí) a proto je pro tvůrce škodlivých programů nejjednoduší zaútočit právě na tuto většinu.

Samozřejmě vím, že máte pravdu, ale na druhou stranu nemůžete popřít, že bych ji já neměl :)

0/0
12.2.2009 12:52

Roman

Re: jojo

popřít, že mám pravdu i já, jsem se pustil do nebezpečných hrátek s dvojitými zápory :)

0/0
12.2.2009 12:53

jonapot

Re: jojo

keby bol Linux tak oblubeny ako windows bolo by nan ovela viac virov nez je pre windows ;-D

0/0
12.2.2009 13:52

neřeknu

Re: jojo

co o tom bratia na východě můžou vědět, omg, alespoň si najdi principielní rozdíl mezi architekturami obou systémů..

0/0
12.2.2009 14:18

t-fuse

Re: jojo

"kdyby jste měli pořádný operační systém, nemusí vás podobné věci jako viry, spyware, adaware, zajímat" ...to je pravda, protože by pak všechny trápily zcela jiné viry, spyware a adware ;-)

0/0
12.2.2009 14:17

neřeknu

Re: jojo

tavná pojistka: nechtěl sem rozpoutat flame, jen poukázat na zoufalou situaci majoritního OS na desktopech. Můžeš si být jistý tím, že by tohle nenastalo. OS vycházející z Unixové architektury byly od začátku vyvíjeny pro provoz v sítích s důrazem na bezpečnost. Kdežto MS začínal na ukradeném DOSu, na který nalepil GUI a dědí dál a dál původní chyby. Přes záplaty všech záplat už nikdo nedokáže celý systém zabezpečit, protože to jednoduše ani nelze. Problém je v tom, že MS zneužívá majoritního podílu na trhu a zákazníkům nabízí jen další a další systémy, které mají své kořeny v 80. a 90. letech 20.století. Podívejte se na evoluci u MS. W7 jsou v podstatě přeskinované XP + nějaké nové future, WJehovista jsou opět jen XP s přeházenými nabídkami a několika novými vlastnostmi (třeba s ne zcela uspěšně vykradeným Berylem), XP jsou trochu vylepšené W2000 a W2000 jsou jen evolucí wNT. a tak bych mohl pokračovat až k prvnímu DOSu, který byl odkoupen od jistého programátora v začátcích MS

0/0
12.2.2009 14:34

Paffka

Re: jojo

Ale tohle má jeden zcela jasný důvod: STÁLÝ koncový uživatel.

Vysvětlení? Místo toho dám příklad: Kdysi dávno jsem četl něco v tom smyslu, že rozložení klávesnice qwerty(z) je na dnešních počítačích poměrně nešťastné, ale v počátcích psaní "na klávesnici" mělo jasný důvod, a to co nejvíce zpomalit rychlost psaní, aby se mechanické části v psacím stroji nemohli potkat. Dnes nemáme mechanické části, ale rozložení klávesnice, které nejvíce zpomaluje rychlost psaní zůstalo zachováno. Čím to je? Prostě by se nevyplatilo všechny přeučovat na nové rozložení, ačkoliv by to přineslo jisté zrychlení.

Jinými slovy, MS pouze postupně mění operační systém, a nemůže si dovolit radikálnější změnu, protože by přišel o hlavní podíl na trhu, tudíž o peníze a o ty tady jde hlavně.

0/0
12.2.2009 15:10

neřeknu

Re: jojo

ale MS by mohl udělat radikální modernizaci, jenže se jim do toho nechce / nebo na to nemají lidi. Je jasné že si musí udržet nějakou zpětnou kompatibilitu, ale to přece není tak velký problém. Konec konců, omezováním zpětné kompatibility je MS pověstný a zákazníky si vždy udržel.

Například: co nové widle, tím toho méně sw spustíte kompilovaného pro starší generaci. (DOSové aplikace, aplikace před zavedením jádra z winNT). Stejně tak i neexistující kompatibilita v programech MS Oppice, kde se napsaný textový soubor, nebo tabulka podaří otevřít na stejné, nebo novější verzi, navíc většinou s rozhozením formátováním. O takzvaném novém formátu na základě XML nemluvě. Pobavila mě i nekompatibilita mezi českou a anglickou verzí stejných Officů (2003), kde v české verzi nefungují korektně vzorce, protože nějakého experta napadlo, že je nejlepší sqrt() počeštit na odmocnina() a mnoho dalších nesmyslů..

0/0
12.2.2009 16:18

neřeknu

Re: jojo

..ono se jim do toho nechce hlavně z jednoho důvodu.. ..peníze. Museli by dát spoustu peněz do vývoje a modernizace. Proč by to dělali, když mají stádo zákazníků, kteří si zvykli na jejich GUI a programy a proto nepůjdou k evidentně pokročilejší a lepší konkurenci, která je navíc zadarmo. Jednoho dne to i u MS zjistí a možná že udělají něco podobného co udělaly jablečný počítače. Koupí si licnci na výkonné a spolehlivé jádro, třeba BSD (protože to je systém bez omezení licencí GNU/GPL, která by jim zabránila v úpravách a následném zveřejnění) a na něm postavý svůj GUI, případně zakomponují nějaký emulátor pro své DOS/WIN aplikace. Tomuto dávám asi největší šanci kam to v budoucnu dospěje.

0/0
12.2.2009 16:27

Podrazza

Re: jojo

Vy se musíte hodně nudit :-) Já se vždy snažím využít většinu volného času účelně. Vzhledem k množství překlepů ve Vašich příspěvcích mohu doporučit skvělý kurz psaní na klávesnici všemi deseti. Stačí mi dát vědět na Hotmail/Live Messenger ;-)

0/0
13.2.2009 9:39

neřeknu

Re: jojo

hehe, no to určitě 8-o(Y)

Překlepy dělám, vím o tom. A důvod? Jednak tady v diskuzi po sobě nečtu co zrovna píšu a notebooková klávesnice vs. moje velké ruce, to není ideální kombinace.

0/0
15.2.2009 22:54Najdete na iDNES.cz