Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ptali jste se Vladimíra Kořena, který ví, jak se zdraví šimpanzi bonobo

Proč lednímu medvědovi není zima? Jak dlouho vydrží člověk pod vodou? Jakou tíhu unesou tři slepičí vajíčka? Například na tyto otázky hledá od února odpovědi zábavná vědomostní soutěž Zázraky přírody na České televizi. Na dotazy nejen k soutěži odpovídal v on-line rozhovoru jeden z moderátorů, Vladimír Kořen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Aleš

Po Živém srdci Evropy

nemá Vladimír Kořen co říct. Největším neštěstím ekologicky zaměřené publicistiky je směsice lží, polopravd, frází, omletých klišé a velikých slov bez obsahu a důkazů a nedoložených zjevených pravd. Tahle kategorie publicistiky celou zajímavou a jinak seriózní problematiku posouvá na úroveň věštění, esoteriky, geopatogenních zón a proutkařů. Možná není náhodou, že vyznavači téhleté "ekologie", ořezané o racionální rozměr a esoterických patavěd do značné míry splývají.

0/0
17.3.2009 17:27

Anonym

Re: Po Živém srdci Evropy

Také názor...

0/0
17.3.2009 19:02

4sAd

Re: Po Živém srdci Evropy

A můžete mi vysvětlit, co přesně je na pořadu "živé srdce Evropy" tak přehnaně ekologického?

0/0
17.3.2009 20:01

aaa802

Re: Po Živém srdci Evropy

Živé srdce Evropy dávat do kupy s ideologickými "žvásty", to mi nepřijde vhodné. Vždyť tam vystupují především vědci. Vůbec to není agresivní, naopak je tam spousta informací, které člověk o naší přírodě netušil.  Ale vy jste možná Váš příspěvek myslel jinak. Jestli vy nejste takový SBKAA - splašený bojovník Klausovy antienviromentální armády! Neměl byste to tak přehánět, víte. Pan prezident má přeci přírodu taky rád, chodí na procházky, kochá se pohledem do údolí. I na stráň občas ulehne. To není špatné, když se může z ČT dozvědět, že vedle něj rozketla nějaká vzácná orchidej.;-D

0/0
17.3.2009 20:45

Aleš

Re: Po Živém srdci Evropy

Ideologicko - ekologickým žvástem je například tvrzení o vymírání druhů na konci každého pořadu. Tahle teze je spolehlivě vyvrácena, viz např. http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/4763, ale přetrvává, protože je dostatečně negativní, burcující, jednoduchá a tím i pro pro prosté diváky poutavá. Co na tom, že to je lež, že?:-) Není špatné se dozvědět o orchideji. Ale je špatné si nechat vymývat mozek pseudoinformací o tom, že orchidej je autochtonní v místě, kde je podmínkou jejího růstu horská pastvina - která tam ovšem prokazatelně není ani zlomek času, po který tam roste ta orchidej. Tomu se říká skrytý lobbing, aby se investovaly veřejné peníze do udržování stavu, který by jinak pominul - a to pouze na základě úsudku nějaké skupiny více nebo méně kvalifikovaných novinářů. S vědou to nemá nic společného - každé tvrzení vědců se dá prostříhat, přiohnout a přizpůsobit - a omluvit to formátem pořadu.

0/0
17.3.2009 22:56

Aleš

Re: Po Živém srdci Evropy

S V. Kořenem jsem nějaký ten mail vyměnil,ale to je neprůstřelné. Nelze čekat, že si bude ničit formát, který je díky trendy tématu úspěšný. Na objektivitě v TV záleží velmi málo.

Mimochodem, je zajímavé, že jakmile zaujmu kriticky věcný postoj k čemukoli, najde se nějaký jednoduchoučký rozum, který mě šmahem přiřadí k opačnému táboru - ktyerý je stejně dogmatický, zjednodušující a agresivní. Ale ono je to tak lákavé, jednoduché, čitelné - co není bílé, je černé a naopak, viďte?:-)

Abych nekončil negativně: doporučuji přečíst Skeptického ekologa Björna Lomborga. Má to sice cca 700 stran, ale netřeba se lekat, polovina knihy jsou odkazy na prameny. Nejste-li vědcem (zjevně ne), není nutno je kontrolovat.

0/0
17.3.2009 23:02

divák

Re: Po Živém srdci Evropy

Přečetl jsem si článek ve Vesmíru a musím teda říct, že 99,9 procent novinářů by asi využilo údaj, který píše konkurence. Tedy, že denně vyhyne 100 druhů. To, že někdo napíše, že denně vyhyne 1 druh, je hodně s odstupem a rozhodně to postráda to, co se snažíte popsat, tedy nekritický ideologický alarmismus. Mnohem sympatičtější je vysvětlit, že nějaký druhy ubývají kvůli změně hospodaření, než dělat nesmyslný mediální pseudoaféry.  Myslím, že jste opravdu šlápl vedle. :-/

0/0
18.3.2009 8:35

Aleš

Re: Po Živém srdci Evropy

Myslíte? Pokud jste pozorně četl, tak jste možná zjistil, že výzva k záchraně druhů je výzvou typu: Slunce za 4mld let vyčerpá zásobu vodíku a stane se bílým trpaslíkem. Pojďme s tím už přeci něco dělat, než bude pozdě!!! Ke změně hospodaření je jistě mnoho dobrých důvodů - ekonomických, sociologických, politických, ano, i ekologických, ale jako komplementární zadání. Ohánět se pouze jedním jediným vyděleným parametrem problematiky je absurdní.

0/0
18.3.2009 8:59

divák

Re: Po Živém srdci Evropy

Diskuse s Vámi mě začíná bavit!  Používáte docela zajímavé polemické triky. Momentálně na úrovni - ad absurdum. Asi nebudu tak šikovný jako vy, ale dovolte několik připomínek. Kdybych měl oči zapálené jen pro přírodní krásy a trpěl lítostí nad každým zmařeným životem nádherných motýlů, napsal bych teď asi následující : I na Titaniku se našli lidé, kteří nevěřili, že se tak důmyslná loď může potopit.  Leč já takový nejsem, věřím v rozum a soudnost člověka a s kritickým odstupem napíšu : Vaše srovnání s průběhem vývoje hvězd je liché a prozrazuje až diletantský úsudek. Současné snižování biodiverzity zapřičiněné člověkem je realitou, která je vědecky podložená. Odehrává se teď a tady. To mimochodem z článku ve Vesmíru naprosto jednoznačně vyplývá. Dovolte mi otázku. Proč berete svobodu milionům lidí vnímat devastaci přírodních fenoménů jako důležitý problém současnosti? Ideologické zázemí enviroskeptiků je pro demokracii velmi nebezpečné. Obsahuje i momenty kolektivního obviňování.

0/0
18.3.2009 10:14

Aleš

Re: Po Živém srdci Evropy

Jsem rád, že se bavíte:-) Trochu více zeširoka: lidé jako živočišný druh vykazují ze všech organismů největší schopnost zpětné vazby, dokonce několikanásobné. Jedním z důkazů je současně vládnoucí post-moderní přístup k věcem, který nevěří na zákonitosti a objektivní charakter vývoje v žádném směru a oboru, jen na šance, příležitosti a jejich využití nebo zmarnění. Kvalita života lidstva jako takového se ve všech! měřitelných ohledech zlepšuje a to v měřítku jednotlivých let, o delších časových škálách nemluvě. Do této doby každé, byť i jen potenciální ohrožení tohoto trendu bylo, zpravidla s předstihem, řešeno. Právě proto, že lidská inteligence a kreativita je mimořádně úspěšná v rozpoznání a využití šancí ve svůj prospěch. A protože žádné jiné měřítko než kvalitu života lidstva pro posouzení úspěchu nemáme, je velmi pravděpodobné, že ztráta biodiverzity buď není nebezpečná, nebo, bude-li někdy, bude úspěšně a včas řešena.

0/0
18.3.2009 10:54

Aleš

Re: Po Živém srdci Evropy

K tomu úspěchu si mimo jiné lidstvo vytvořilo nástroje a aparát - například přírodovědu za účelem rozpoznávání procesů a jevů v přírodě. Enviromentalismus k tomu přispívá možná také, ale spíše jako intelektuální cvičení, než cokoli jiného.

0/0
18.3.2009 10:59

Miki123456

Je to pravda?

Sledoval jsem několik dílů pořadu Planeta věda, který se mi celkam líbil. Iluze o pořadu jsem však ztratil v okamžiku, kdy tam byly uvedeny reportáže z oblasti techniky, kterou se zabívám. Bylo tam uvedeno spousta polopravd a lohádek, vystoupení technických garantů bylo dosti tendenčně sestříháno (jednalo se o lidi, které znám a u kterých jsem přesvědčen,že tohle by neřekli)

0/0
17.3.2009 14:37

jeen

Re: Je to pravda?

A nechcete se zabívat i češtinou?

[>-]

0/0
17.3.2009 15:52

Taky technik

Re: Je to pravda?

Vážený pane, je pravda, že technicky založení lidé jsou na tom po stránce jazykové trošku jinak než lidé humanitně zaměření. Důležitý je pro ně obsah nikoli forma (tito lidé přemýšlí o obsahu, domýšlí důsledky toho co řeknou, to jak to řeknou jim bohužel trošku uniká, ale domluví se). Pro ně jsou důležité přírodní zákony, které objevují, poznávají a využívají. Tyhle zákony se narozdíl od práva či mluvnice nemění.

Jejich publikace jsou však několikrát přečteny než se dají do tisku.

Mohu říci, že tito lidé mají články po slohové stránce daleko propracovanější než kde který humanista. Gramatiku zkontroluje Word, ale obsah, ten se musí vymyslet.

0/0
17.3.2009 19:30

Anonym

Re: Je to pravda?

Podívejte, mým oborem je informatika a matematika. To znamená, že opravdu nejsem humanitně založený člověk, ale na hrubky se snažím si dávat pozor. Stejně tak znám poustu lidí, kteří jsou čistě tecnicky založení a takovéto chyby nepíší. Naopak znám i lidi, kteří jsou zaujati do společenských věd, ale jejich psaný projev je hodný orangutana. V tomto případě pravdu nemáte. Tím nenarážím na pisatele původního příspěvku, ale na Váš názor.

0/0
17.3.2009 22:55

se

Re: Je to pravda?

No myslim, že standard pořadu Planeta Věda byl neobyčejně vysokej. Hlavně bylo cejtit, že je ten pořad dávanej dohromady právě s vědeckou komunitou. Škoda, že už ho nevysílaj.

0/0
17.3.2009 20:30

Baf

Pořad OK

Pěknej pořad, ale při tom lezení s přísavkama to jištění lanem nebylo jištění, ale solidní přenos 50% váhy. To se to pak lezlo.

0/0
17.3.2009 8:31

kartan

Kořen je dobrej,ale přeslazený a rádobyvtipný Maroš, je hnus

Soutěž je dobrá,ale moderátor by měl být někdo jiný.Maroš to Vladimírovi prostě kazí!(Y)

0/0
17.3.2009 7:59

Buss

Re: Kořen je dobrej,ale přeslazený a rádobyvtipný Maroš, je

Teď jsem sem chtěl napsat něco podobného. Vladimír Kořen odvádí skvělou práci, ale ta slovenská parodie na metrosexuála ať se vrátí trdlovat na Primu do seriálů, kde nevadí, že herec neumí ani pořádně česky. (Y)Rv

0/0
17.3.2009 8:57

lerak

Re: Kořen je dobrej,ale přeslazený a rádobyvtipný Maroš, je

Je to tak.Já se na seriály nedívám,tak by mě byl buřt.Ale jeho rádoby srdečné chování,mě tedy otravuje!

0/0
17.3.2009 18:04Najdete na iDNES.cz