Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sáčky na zvracení pomohly spojencům v informační válce. Příprava na Normandii

Spojenecké invazi v Normandii v červnu 1944 předcházely pečlivé přípravy. Na obou stranách. Němci zdokonalovali svou pobřežní obranu, zatímco spojenci vysílali klamné signály, aby nepřítele zmátli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Michal

Mělo to význam?

Když porovnám počty německých divizí a vojáků bojujících na východní a západní frontě, musí mě napadnout, že západní fronta měla na průběh války nepodstatný vliv. Nechci tím nijak snížit hrdinství a oběti vojáků, ale celá západní fronta měla za cíl zabránit rusům v dobití celé západní evropy. Když dokázaly sovětská vojska dobýt několik tisíc kilometrů z východu, těch pár stovek by je už nevytrhlo. Možná by bez ní trvala válka o pár týdnů déle, ale už by to bylo spíš německé kóma než frontová válka

0/0
7.4.2009 15:41

Abrams

Re: Mělo to význam?

Měl by jste si zopakovat skutečný dějepis a nebrát v úvahu školství před rokem 1989. Země je kulatá a točí se kolem slunce.

0/0
7.4.2009 15:46

Miroslav

Re: Mělo to význam?

Prosím?

Jaký je dle Vás ten opravdu skutečný dějepis? Já vím jedno, jakmile západní spojenci otevřeli západní frontu, tak situace ve válce už byla dávno jasná. Když jste tak dobrý na dějepis, tak určitě víte kudy procházela v půlde roku 44 východní fronta.  Takže otevření západní fronty pouze uspíšilo konec války- konec který by stejně přišel.

Pokud by nebylo sovětů, tak spojenci ze západu by raděj neměli vůbec do války vstupovat protože by to pro ně byla katastrofa. Kdo se zajímá tak ví, co to vždy za katastrofu pro západní frontu znamelo když tam němci poslali veterány z východní fronty...

0/0
7.4.2009 16:25

pivak

Re: Mělo to význam?

Ona by ovsem byla valka katastrofou i pro SSSR, bez pomoci zapadnich spojencu. Koukni se nekdy jaka auta tahala sovetska dela, v cem se prepravovala pechota a zkus si zjistit cim byli vsichni vojaci ziveni.

0/0
7.4.2009 17:44

Mirco1

Re: Mělo to význam?

Tihle rozumbradové se znalostmi ze sedmé třídy vždy pobaví.

Zaprvé bych si rýpnul do vaší nesmyslně formulované věty o vstupování do války - západní spojenci, konkrétně Francie a Velká Británie byly ve válce dva roky v době, kdy měl SSSR s Německem pohodlnou smlouvu o neútočení a úzké spolupráci.

Zadruhé ty nesmysly o tom, že v tu dobu  "už válka byla jasná". Pohled bIbečka o 50 let později - kupodivu žádnému z tehdejších vojevůdců to tak jasné v tu dobu nebylo. Jen aby bylo jasno, existovaly i další fronty a předcházející invaze. Invaze do severní Afriky jako předmostí, která proběhla týden před sovětským protiútokem u Stalingradu. Invaze na Sicílii a posléze do Itálie (a vyřazení německého spojence z války) ve stejnou dobu, kdy Němci byli krůček od znovupřevzetí strategické iniciativy u Kurska. Milion vojáků rozmístěných jako korálky po celé severní Francii mohl 22. června 1944 zachránit armádu Střed před operací Bagration. 

0/0
7.4.2009 18:31

x

Re: Mělo to význam?

Treba uz jen tim ze svymi pripravami na invazi blokovali znacne mnozstvi vojaku v Evrope misto toho, aby  bojaovali na Vychodni fronte se svote, kde se Nemcum vojaku a to jaeste kvalitnich zoufale nedostavala.

A trvale spojencke nalety na startecgicke zavody v Nemcku ochromovali nedostatkem samozrejem i vychodni frontu.

0/0
7.4.2009 18:55

Michal

Re: Mělo to význam?

I když se opravdu hodně snažím a domýšlím co by to mohlo znamenat, nemohu rozklíčovat slovo "svote" aby dávalo souvětí smysl. Ostatní překlepy, dá li se tak tomu ještě říkat, jsem rozluštil.

0/0
7.4.2009 21:46

Shumway

Re: Mělo to význam?

se sověty měl pán na mysli :))))

0/0
7.4.2009 22:44

pivak

Re: Mělo to význam?

Ano jiste vice nez 100 divizi dislokovanych v Zapadni a Jizni Evrope by urcite nemelo vliv na vedeni bojovych akci na vychodni fronte. Stejne jako pacifikace Luftwaffe, nebo ponorkoveho lodstva, dodavky potravin a vybaveni Rude armade, zaminovani Dunaje, nalety na rafinerie, vyznamne snizeni nemeckych vyrobnich kapacit, niceni zeleznicni site a tim omezeni zdroju potrebnych pro vedeni valky. Tyhle nazory opravdu miluju :-©

0/0
7.4.2009 15:51

Michal

Re: Mělo to význam?

Nevím proč sem pletete zásluhy a vojenské úspěchy spojenců za druhé světové války, když je nikdo nezpochybňuje. Bavíme se o otevření západní fronty v červnu 1944. Kdyby došlo k vylodění v roce 1942 nemohl by nikdo o smysluplnosti pochybovat.

0/0
7.4.2009 21:39

pivak

Re: Mělo to význam?

Jenze stejne jako v roce 1942 nebyla Ruda armada schopna podniknout ofenzivu rozsahem podobnou letni ofenzive z roku 1944, tak ani zapadni spojenci nebyli schopni se vylodit v Zapadni Evrope. Nemeli taktiku, lidi ani prostredky. Skoncilo by to masakrem. Koukni se jak dopadl najezd na Dieppe a pokud by spojenci provadeli invazi v roce 42, tak by ji provedli velmi podobnym zpusobem a se stejnym vysledkem. Az prave najezdem na Dieppe, vylodenimi v Africe, na Sicilii, u Salerna a u Anzia, ziskali potrebne zkusenosti, vyvinuli techniku potrebnou k vylodeni a hlavne dokazali shromazdit dostatek lidi a vylodovacich a bojovych prostredku. Mimochodem jeste treba mesic pred vylodenim meli kritickej nedostatek vylodovacich clunu a nestihali by vysadit vsechny potrebne jednotky v planovanem case.

0/0
7.4.2009 23:27

The_Real_Koudelka

Re: Mělo to význam?

Zřejmě do června 1944 spojenci jen seděli a kopali se do zadku. Námořníci podnikali výletní plavby po Atlantiku, letci létali omrknout, co je u Němců nového a pěšáci se slunili  v Egyptě a v Itálii. V Asii a Pacifiku si pak hráli na babu s Japonci. Nezlobte se na mne, ale uvažovat o vylodění v roce 1942 mne nutí pochybovat o smysluplnosti vašeho příspěvku. Už jen proto, že v tomto roce Američani sotva nastartovali válečnou průmyslovou mašinu a v Pacifiku to měli dost nahnutý.

0/0
8.4.2009 0:01

Michal

Re: Mělo to význam?

Nemyslím si, že do června 1944 spojenci seděli a kopali se do zadku atd. Stejně tak si nemyslím že byli schopni provést vylodění v roce 1942, protože němci byli v té době na vrcholu a velmi rychle by je smetli do moře. Jenom říkám, že vylodění v roce 1942 by bylo jedním z rozhodujících faktorů války. Taky říkám, že vylodění v roce 1944, kdy bylo německé hospodářství na pokraji krachu a dění na východní frontě bylo takové jaké bylo, nemělo na konečné porážce německa význam. Když se tedy zeptám proč bylo. Tak mě napadá jediný důvod a to aby se zabránilo vítěznému pochodu sovětských vojsk dobytou Paříží a jejich následné mnohaleté "bratrské" pomoci celé evropě a nikoli pouze východní.

0/0
8.4.2009 10:38

The_Real_Koudelka

Re: Mělo to význam?

V případě tohoto směru uvažování je potom na místě otázka, tedy spekulace, co by se stalo, kdyby spojenci nebombardovali Německo, neposkytovali materiální a zvlášť potravinovou pomoc Rusku a neprovedli vylodění. Nicméně i tak si najděte něco o německém válečném hospodářství - v roce 1944 kulminovalo a rozhodně se nedá říci, že během času vylodění bylo na lopatkách.

0/0
8.4.2009 12:16

x

Re: Mělo to význam?

Proste blokovali velke mnozstvi vojaku v Evrope a neustale nicili tovarny Nemcu - bez bombardovani v Erope by vyroba predevsim v te zapadni jela na plne obratky .

Vice stihacek by mohlo na vychodni fronte nicit vic letadel a vice paliva a tanku by rozhodne Nemcum tam pomohlo.

"Když se tedy zeptám proč bylo."

Protoze to Stalin potreboval a chtel mimo jine !!! A pokud by nebylo vylodeni skutence aktulani vojaci (vetsina) by, proste, ze Zapadu přesla na vychod a bojavala tam s Rusy a dela misto na stavbu Atlantickeho valu by sly na vychodni frontu.

A vojaci ze Zapadu samozrejme usterily vojaky z vychodu - ti by totiz bojovali misto nich a celkove tak i  omezili bojeschoppnost Nmecke armady.

0/0
8.4.2009 16:49

x

Re: Mělo to význam?

Bez mozne odplaty pouzitim rovenz chemickych zprani spojenci a nicenim tovaren pro jejich vyrobu by Nemci s nejvetsi pravdepodobnosti nasadili na vychodni fronte chemicke bojove latky - oni byli schopni sve vojaky ochranit - Rusove jen minimalne. Meli je jiz a ne zrovna v malem mnozstvi a vyrobu by nebyl problem bez bomardovani rychle zvetsit...

A Rusti vojaci by hynuli jako mravenci..

Proste pocetni prevahu Rusu by proste zlikvidovali masivnim nasazenim chemickych bojovych latek - na civilisty by proste prestali brat ohled...

0/0
8.4.2009 17:00

dietni.suchar

Re: Mělo to význam?

chlapec by asi rád aby i frantíci šprtali ruštinu :-P

0/0
7.4.2009 16:29

The_Real_Koudelka

Re: Mělo to význam?

Konečně někdo, kdo řekl pravdu! Ještě bych podotkl, jak moudrý soudruh Stalin vypálil imperialistům rybník, když uzavřel s Němci pakt Molotov-Ribbentrop. Ať si to západ vyžere sám! Teprve se vstupem SSSR do války to začala být ta správná válka, válka všeho poctivého pracujícího lidu proti imperialisticko-fašistické zmiji. Podruhé jim nesmrtelný soudruh Stalin vypálil rybník, když se moudře nenechal zatáhnout do války na dvou frontách jako hloupí Američani a teprve po vítězném květnu 1945 díky Rudé armádě, která napadla kvangtungskou armádu ukolébanou paktem o neútočení (další mazaný soudruhův Stalinův politický tah) padlo Japonsko!

0/0
7.4.2009 17:41

Daw

Re: Mělo to význam?

tak tebe bych jako tátu opravdu nechtěl mít 8-o

0/0
8.4.2009 15:06

The_Real_Koudelka

To zase bude ...

... jednostranný amícký pohled na invazi, o účasti rudoarmějců určitě ani slovo!

0/0
7.4.2009 13:26

Abrams

Re: To zase bude ...

Souhlasím s Vámi, ale po té bezduché primitivní masáži na ZŠ a SŠ ve prospěch Rudé Armády (v dobách socialismu) mi to vůbec nevadí. jen houšť a větší kapky.

0/0
7.4.2009 15:45

ujo Fester

Re: To zase bude ...

Rudoarmejci? V Normandii? Mozna v nejakym paralelnim vesmiru, ale v tomhle opravdu ne.

0/0
7.4.2009 16:25

The_Real_Koudelka

Re: To zase bude ...

Válka se stejně rozhodla na východní frontě! Všechno ostatní byly jen srážky lokálního významu, aby si kapitalisti podrželi kolonie, které bezostyšně vykořisťovali! Američtí imperialisté a jejich přisluhovači stejně otáleli s invazí schválně tak dlouho, aby sovětský lid v čele se železným soudruhem Stalinem krváceli co nejdéle a pak když viděli, že Rudá armáda nacisty žene svinským krokem, začali se bát o své krvavé zisky! Tak nás to učili a tak to musí být pravda!

0/0
7.4.2009 17:25

dívenka prostá

Re: To zase bude ...

v bijologiji si nechiběl;-DR^ Kdiž se bral mozek[>-]

0/0
7.4.2009 18:59

cur53se

Re: To zase bude ...

Koukam, ze ty jsi ale chybel na cestinu ;-D

0/0
7.4.2009 21:19

Soulburner against communism

Re: To zase bude ...

ty jsi debilRv

0/0
7.4.2009 23:29

The_Real_Koudelka

Re: To zase bude ...

Myslel jsem, že vyvrátíte moji pravdu argumenty a vy zatím používáte osočovací metody jak z příručky CIA! V čí prospěch, ptám se?

0/0
7.4.2009 23:49

Detlef

ještě jste zapoměli

na jednu operaci: operace spodnička ;-D

0/0
7.4.2009 9:35

Majklova_proxy

Re: ještě jste zapoměli

Stane se. Tys zapoMNEl cestinu ze ctvrte obecne. Co je horsi...?

0/0
7.4.2009 10:22

ehm...

Re: ještě jste zapoměli

nepochopení narážky na komediální seriál a operaci spodnička, která s reálným vyloděním nemá nic společného je pochopitelné, ale aby se tu oháněl gramatikou někdo, kdo ani nepoužívá diakritiku je opravdu vtipné.

 

Nejdříve si musíš zamést před vlastním prahem a pak teprve můžeš dělat korektury ostatním chlapče.....

0/0
7.4.2009 11:57

pivak

Re: ještě jste zapoměli

Na druhou stranu, muze byt v zemi, kde ceska klavesnice neni k dispozici. Vkladat v takove chvili do textu diakritiku, muze byt hodne problematicke.

0/0
7.4.2009 13:07

ehm...

Re: ještě jste zapoměli

to ale nic nemění na tom, že sám píše gramaticky chybně a tak by nemusel opravovat ostatní..

 

btw: vložení diakritiky i tam kde není  dispozici česká klávesnice může být pro leckoho jednodušší, nežli dodržování gramatiky od někoho kdo na to "nemá buňky" :)

0/0
7.4.2009 13:46

Pavel Kasík - Technet.cz

Re: ještě jste zapoměli

Dneska se tu s pravopisnými chybami v diskuzi (a jejich opravami) roztrhl pytel. Prosímvás, nepřehánějte to. Diskuze snese mírnější měřítka.

0/0
7.4.2009 14:33

The_Real_Koudelka

Re: ještě jste zapoměli

Pane Kasíku, co to "Prosímvás", ale fuj ...;-D

0/0
7.4.2009 15:06

Pavel Kasík - Technet.cz

Re: ještě jste zapoměli

Vygooglujte si moje "jak lépe psát", to vás teprve trefí šlak ;-D

0/0
7.4.2009 17:26

The_Real_Koudelka

Re: ještě jste zapoměli

Našel, přečetl, ještě teď mně vibruje pumpa ;-D R^

0/0
8.4.2009 0:09

Ludek_II

Re: ještě jste zapoměli

Nejhorší je, když  zapomeneš na háčky a čárky ;-D

0/0
7.4.2009 18:00

dívenka prostá

podle mne

to bil masakr* Jestli se to nedalo líp provest, tak už potom nic*

0/0
7.4.2009 9:09

lukas

Re: podle mne

no jestli ten masakr je BIL tak to urcite  BYL masakr...:)

0/0
7.4.2009 9:20

mrwn

Re: podle mne

No, masakr to byl jen Omaha beach. A proti očekávání dopadlo vylodění relativně hladce. Spojenci očekávali ztráty v prvních útočných vlnách a u výsadkářů až 50%.

Líp se to fakt asi provést nedalo. Oni ti němci na druhé straně neházeli po spojencích žvejkačky. Navíc zrovna v den invaze, bylo hlášeno špatné počasí a Romell odjel do německa, takže němci neměli klíčového velitele v oblasti ještě v den D +48 hodin atd atd atd.

0/0
7.4.2009 11:50

Jirka

Re: podle mne

Vždy se se dá něco vylepšit... Např. mě překvapuje, že při vylodění nebyly využity vozidla typu LVT. Určitě by nekrytým pěšákům na plažích pomohly. Vždyt při vylodění v severní Africe (1942) nebo Itálii (1943) použity s úspěchem byly. O jejich nasazení v Pacifiku se nemá smysl ani zmiňovat.......

0/0
7.4.2009 13:09

pivak

Re: podle mne

Protoze se predpokladalo pouziti DD tanku, bohuzel velka cast z nich se potopila na rozbourenem mori, predevsim v americkem sektoru. Tam kde tanky dorazili na breh v poradku, nemeli jednotky prvniho sledu v podstate zadne problemy prekonat pobrezni prekazky a proniknout do vnitrozemi.

0/0
7.4.2009 13:15

Jirka

Re: podle mne

Vim, ale LVT jsou urceny plneni jinych ukolu nez tanky. Tomu take odpovida jejich konstrukce, vyzbroj atd.

0/0
7.4.2009 14:20

pivak

Re: podle mne

Dalo, stacil agresivnejsi postup Britu na levem kridle a mohli Caen obsadit mnohem driv. Nebo pozdeji by opet agresivnejsi postup Britu, pripadne ponechani volne ruky k postupu Pattonovi ze strany veleni pozemnich sil v Normandii, vedlo k uzavreni Falaiske kapsy drive nez velka cast jednotek vcetne veleni armad, stihla proklouznout z obkliceni.

0/0
7.4.2009 13:13

Shumway

Re: podle mne

možná ano, možná ne. v oblasti Caen narazili Britové na podstatně tužší odpor než Američané.

0/0
7.4.2009 14:03

RO

Re: podle mne

Taktak.. jako to schytali Američani na Omaze, tak narazili Britové v Caen

0/0
7.4.2009 16:56

The_Real_Koudelka

Re: podle mne

Ano, nyní jest nám všechno jasné. Také jste o tom hovořil před válkou s okresním hejtmanem?:-)

0/0
7.4.2009 14:16

pivak

Re: podle mne

Ano hovoril jsem o tom s nim, bohuzel okresni hejtman byl v zajeti pacifistickych predstav a proto moje nazory neakceptoval. To pak v dusledku melo velky vliv na zbtecne ztraty spojencu pri vedeni bojovych akci v Evrope.

0/0
7.4.2009 15:46

The_Real_Koudelka

Re: podle mne

Možná byste o tom měl napsat pár knih, ale nejdřív začněte nějakými údernými názvy, např. "Důstojník vypravuje", "Nepřátelské aeroplány a naše pěchota" apod. Tak a na závěr si zanotujeme "Na dřevě visí osiky z Francouzské republiky" ;-D

0/0
7.4.2009 17:15

RO

Re: podle mne

No, hlavně kdyby později dostal volnou ruku Montgomery a šanci vrátit Němcům blitzkrieg napříč beneluxem a místo osvobozování Paříže dojel až do porúří, tak to taky vypadalo jinak.  Na kdyby se ve válce nehraje. Na úroveň lokální operace osekaná Market Garden selhala a Paříž posloužila Bradleymu dobře, minimálně pokud jde o bordely:-)

0/0
7.4.2009 17:01Najdete na iDNES.cz