Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Podívejte se: v USA zprovoznili nejvýkonnější laser na světě

V Kalifornii byl zahájen provoz největšího laseru na světě. Primárním úkolem komplexu National Ignition Facility (volně přeloženo jako Národní zapalovač) je prozkoumat možnosti laserem poháněné termonukleární fúze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

DArk

Jen jestli to není zbytečné

video.google.com;hl=cs

Ale něčím se musí jaderní fyzici bavit   :-)

0/0
28.4.2009 10:29

Paeris Kiran

Re: Jen jestli to není zbytečné

To je nesmysl.Celá ta teorie vznikla na absolutním nepochopení kvantových sil. Ovšem ten závěr je hlavně gólem do vlastní branky.

Není to nemožné ani za nízké energii ale je to extrémě nepravděpodnobné. Tzv "tunelový jev". Existuje určitá prvděpodobnost že jádro překoná odporovou bariéru sil ikdyž na to nemá dost energie.

Ta pravděpodobnost jde vyjádřit dobrým matematickým vzorce. Ale je to pořád pravděpodobnost...To tuhle "studenou fůzi" do kytek nepošle. Co ji pošle do kytek: Dělo by se to běžně pokud by to co ukázali v laboratoři fungovalo. Prakticky každý blesk do vody by to spustil.Tritium je prudce jedovaté. Zabíjí i v malém množství. Neexistenci studené fůze fakticky dokazuje to že tu lidstvo pořád je.

Přibližováním atomů jde vytvořit maximálně Bose-Einsteinův kondenzát. Laser je koherentní světlo, BE-kondenzát je hmota kmitající na stejné frekvenci. Užitečná věc co se speciálních mikročipů týká ale není to fůze.

0/0
28.4.2009 14:25

RPC

Re: Jen jestli to není zbytečné

Prvni dva odstavce jsem nepochopil. Ke tretimu:

- jde o horkou fuzi, ne studenou

- blesk do vody to samozrejme nespusti, neudela zdaleka takove teplotni a tlakove pomery, aby k fuzi doslo

- tritium je izotop vodiku. Neni jedovate. (je radioaktivni)

- B-E kondenzat je soubor bosonu v energeticky nejnizsim moznem kvantovem stavu. Pri fuzi v podstate slucujete protony, coz jsou fermiony - castice opacneho typu.

0/0
29.4.2009 12:43

Paeris Kiran

Re: Jen jestli to není zbytečné

Tritium tě zabije velmi rychle. "defince toho co je jedovaté..." Ano nuklidy těžkých prvků se chovají chemicky stejně... u Vodíku/tritia to úplně neplatí  ty velikost jádra hraje trochu roli.

Fakticky 2hý odstavec znamená že pokud by v té laboratoři probýhala za zmíněných podmínek fůze probýhala by v přírodě běžně... což je hovadina.

Fůzovat protony? LHC v Cernu to nedokáže... spíš asi jádra složená z protonů.

0/0
29.4.2009 16:31

DArk

Jen jestli to není zbytečné

video.google.com;hl=cs

Ale něčím se musí jaderní fyzicy bavi :(:-)

0/0
28.4.2009 10:27

Aaron

VIS na UV

Neměl byste někdo náhodou odkaz na podrobnosti o přeměně záření z viditelné oblasti spektra na UV? Ať už pomocí dihydrogenfosforečnanu draselného nebo jinou metodou?

0/0
28.4.2009 9:35

RPC

Re: VIS na UV

Mozna spatne chapu otazku, ale to z principu nemuze fungovat. Fotonem o nizsi energii (delsi vlnove delce) nemuzete vybudit foton o vyssi energii. Jde to obracene - tzv. fluorescence.

0/0
29.4.2009 12:31

dj Tekiler

nevim jak vy

ale u mne uz asi tri roky probiha v supliku termojaderna fuze a nevim co s tim 8-o

0/0
28.4.2009 8:37

Fw

energie

To už používali faraoni v Egyptě, když si svítili v pyramidách.A taky to prej měli v Atlantidě.

0/0
27.4.2009 17:14

Karel

super

ale když si jeden uvědomí kolik stovek nebo tisíců miliard se vyhodí úplně na nesmysly a do kapes parazitů tak ty tři miliardy na něco co by mohlo vyřešit energetický problém lidstva je úplná almužna. Ale je otázka jestli vůbec někdo chce ten problém řešit...

0/0
27.4.2009 15:54

Vit I.

Re: super

Samozřejmě, že chce. Kdo to zvládne, získá neuvěřitelný byznys na příštích 100 let ;-D

0/0
27.4.2009 20:12

ota

hodně podobné projektu SHIVA /NOVA ze sedmdesátých let

minulého století ... tehdá se říkávalo, že dosáhneme jaderné fůze do roku 2000....

0/0
27.4.2009 15:31

Mara

Evropa ma taky sve :)

Neco podobneho se chysta i v Evrope, doporucuji se podivat na

www.aldebaran.cz

jde o projekt HIPER (High Power laser Energy Research)

0/0
27.4.2009 14:14

Deus

National Ignition Facility

Volně přeloženo jako Národní zapalovač, tak to je hodně volné, kluci z technetu se asi ještě neprobrali s prodlouženého víkendu, nebo si zakouřili neco šmakovního, co? ;-D

0/0
27.4.2009 11:36

jen jeden z mnoha

Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

S tímto typem fúzní jaderné reakce si už hráli Rusové na počátku 80. let. Takže opravdu horká novinka ;-D. Jim to tenkrát fungovalo, ale byli tenkrát v kladných číslech jen o nějakých bídných několik málo procent (získaná energie : dodaná energie pro laser). Třeba to dělali jinak a tenhle způsob se podaří s lepším poměrem. Rozhodně to za to stojí vyzkoušet. Už sice existuje první Tokamak s plusovým ziskem, ale jeho odladění a masivní nasazení v reálném provozu je ještě otázka řady let. Tenhle způsob by mohl být o dost rychlejší.

0/0
27.4.2009 10:56

Vít

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Horkou novinkou je výkon laserů, což je klíčový parametr.

Jaderná fůze v Tokamaku má před sebou ještě dlouhou cestu a neví se, zda to nakonec bude správně fungovat. Takže je třeba zkoušet všechny možné cesty, včetně této laserové R^

0/0
27.4.2009 12:19

Tom

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Ano, Rusové s tím hráli.. :-):-) Amíci se teď snaží to nějak prozkoumat, aby se to dalo smysluplně využít pro energetiku.. :-P

0/0
27.4.2009 12:25

max

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

No ono par procent energie navic by vlastne stačilo.... Jak už to je jednou v plusu tak je to jen otazka času....

0/0
27.4.2009 13:26

AdamW

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Pár procent v plusu je teoreticky fajn.

V praxi je nutné z toho tepla (záření) vyrobit elektřinu. Účinnost bych si tipnul někde okolo 60%.

Lasery je třeba napájet elektřinou a jejich účinnost odhaduju na max. 80%.

Takže potřebujeme získat minimálně dvojnásobek (1/[0,6*0,8]) energie, aby se to vůbec vyplatilo.

0/0
28.4.2009 8:37

Milan

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

jj, rusi si hráli s leččím... možná to že si hrát přestali, byl následek toho, že celý jejich vědecký tým zařval při nějakém neúspěšném pokusu - přesně v duchu překračování plánů a plnění úkolů straně a vládě... ostatně, stejně jako jejich kosmický program, který začínal několikrát od nuly...

0/0
27.4.2009 13:57

vševěd elektrotechnický

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

omg, musíš tu politiku tahat všude, pravičáku modrej? Děláš jako by amíci neměli žádnej vroubek, nebo přímo prů.ser. Například jadernej, že? Nebo rovnou umělé záminky pro vyvolání válek (Tonkinský záliv, řízená demolice 11.9. ,..). Rusům ta pulsní termojaderná komora tenkrát fungovala, ale netuším co se s tím projektem stalo. Asi ho označili za neperspektivní a uložili k ledu. V Rusku také zkoušeli fůzi s předchůdcem tokamaku a rozhodně nebyly neúspěšní, ale to už nechme historii. Dalo by se o tom jistě mnoho vygooglit..

0/0
27.4.2009 16:00

Paeris Kiran

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Vše co se týká přímo fůze bylo zatím neúspěšné. buď to ani nepřekonalo vynaloženou energii nebo to po chvíli zničilo komoru zařízení.

zapálit to nestačí. nutné je aby ta 3 miliony stuňů horká plazma nepřišla do kontaktu s jakoukoli částí zařízení.

0/0
27.4.2009 19:03

zase já

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

s tím nesouhlasím, protože existuje plusový Tokamak a staví se další, který bude následovat tento trend. Co se týče pulsního režimu, pak také existoval (možná stále existuje) plusové zařízení. životnost materiálů je jistě problém, nesmí se vůbec nic dostat do přímého kontaktu s plazmou, protože by to zabránilo fůzi odebráním tepla a odpařením materiálu. S tím počítá i tento návrh, ovšem nevím jak chtějí vyřešit chlazení toho pozlaceného blázince. Obyčejný Tokamak pracující kontinuálně vytvoří prstenec plazmy "plující" v prostoru držený díky silnému magnetickému poli, protože plasma je magneticky a elektricky velmi dobře vodivá. Tam problém s uchlazením není. V plášti Tokamaku cirkuluje voda která se ohřívá -> pára -> parogenerátor a brání tomu, aby se plášť dostal nad kritickou hodnotu teploty tavení materiálu ze kterého je vytvořen. Je otázka co s ním udělá po delším provozu neustále bombardování částicemi s vysokou kinetickou energií, atd. ale nemusel by to být zásadní problém.

0/0
27.4.2009 19:44

zase já

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

jinými slovy, u Tokamaku to problém není, tam je problém s udržením plazmatu a reakce nad kritický čas (už se to umí i když ne o moc = výtěžnost je jen pár procent).

U pulsního režimu musí být zařízení schopno odolávat opakujícím se termojaderným výbuchům bez větších ztrát životnosti. To problém určitě bude. V podstatě to je jeden z hlavních problémů - životnost (zabránění odpařování), odvod získaného tepla, atd..

0/0
27.4.2009 19:49

Paeris Kiran

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Technický problém: žádné magnetické pole nezabrání protuberanci. On ten tokamak je takové malé slunce... dřív nebo později tam nekontrolovatelný výron plazmy vznikne. a prostě trefí plášť... chvíli je to snesitelné ale stejně po pár měsících se musí vnitřní pláty vyměnit a znova tam dělat vakuum. Což je práce na pár měsíců.

0/0
27.4.2009 20:49

Paeris Kiran

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

To je v případě že chceš opravdu rozumnou energii z toho dostat. S řídkou plazmou si můžeš dělat co chceš ale jak je tam těch částic moc není to kontrolovatelné.

0/0
27.4.2009 20:50

Dr.Str.

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Protuberance je zcela jiného původu. Jde o výtrysk plasmy z povrchu slunce, jež je magnetickým polem ohýbán zpět k povrchu, a pokud je dost silný, "přemůže" zdroj magnetického pole, pronikne skrz a putuje dále jako sluneční vítr.

Způsob držení plasmy v tokamaku je sice založen na stejné myšlence, ale výsledky jsou zcela jiné. Magnetické pole, v tokamaku totiž není tvořeno vnitřním magnetismem plasmy (jako je tomu u Slunce), ale vnějšími vlivy, a může být regulován zcela nezávisle na výkonu. Doslova nepronikne ani atom (konkrétně holá atomová jádra, jež mají náboj). Neutrony a další nenabité částice, to už je kapitola sama pro sebe, u neutronů je únik z magnetické smyčky žádoucí.

0/0
27.4.2009 21:38

Paeris Kiran

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Počítač schopný ovládat tak komplexní pole ještě navíc v reálném čase ve zlomcích vteřiny neexistuje.

Ovšem není žádoucí aby neutrony moc dlouho působily na materiál a že jich bude hodně. V štěpném reaktoru jich většina skončí ve vodě a málo jich poškodí vlastní komoru. Tady by ničili přímo strukturu komory.

0/0
28.4.2009 13:59

zase já

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

co se týče čerpání vaakua. 4erpání probíhá ve dvou krocích, první je hrubé odčerpání pomocí turbomolekulární vývěvy na tlak cca jednotky Pa a poté následuje čerpání vývěvami na fyzikálním principu (nenašel sem přesný údaj ale předpokládám že to bude turbomolekulární). Až je vyčerpáno, ohřeje se plášť tokamaku na nějakých 300°C pro uvolnění zbývajících molekul/atomu z povrchu, současně za stálé funkce druhé vývěvy. Dosahované vakuum je na úrovni cca 10-4 Pa. K vyčerpání prostoru na tuto úroveň tlaku je nutné několik hodiny, ne týdnů, to je naprostý nesmysl.

Ad2: protuberance je jev ke kterému dochází díky poruchám v homogenitě vyzařované energie ze Slunce za působení gravitace a magnetického pole je vtažen tento výron plasmy zpět. V Tokamaku k tomuto jevu jaksi nemá důvod dojít, protože nedochází k lokálnímu nahromadění enegrie v tak extrémních hodnotách. U Tokamaku je problém správně ovládat magnetické pole pro udržení plasmy a její stability.

0/0
28.4.2009 0:01

zase já

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

jen pro upřesnění, v Tokamaku je plasma udržena v prstenci "plujícím" v prostoru díky magnetickému poli. tloušťka tohoto prstence je, pokud si vzpomínám, velmi malá, řádově stovky mikrometrů až milimetry. Jakýkoliv výron plasmy je zcela nemožný právě kvůli silnému poli a také proto, že plasma která vy se dostala odtud by velmi rychle opět zanikla z důvodu ochlazení. Když už lze o "výronu" hovořit je, při zániku prstence, když dojde k selhání regulace/porušení homogenity plasmy/atd. a tím i k zániku reakce..

0/0
28.4.2009 0:06

Paeris Kiran

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Ta plasma není homogení. a Počítač schopný v reálném čase ovládat tak komplexní magnetické pole včas neexistuje.

0/0
28.4.2009 13:56

chachá

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

tohle si vyčetl kde? Samozřejmě že je problém s rychlou regulací pole, vždyť to je ten důvod proč se dlouhou dobu nedařilo dostat do plusových čísel výkonu. V plasmě se vyskytují proudění, nehomogenity, rozdílné rychlosti reakcí, atd. Systém pro řízení v reálném čase samozřejmě existuje, neplácej nesmysly, jen není tak přesný a regulační reakce tak rychlé jak by bylo potřeba pro trvalejší udržení plasmy. Problémů je řada, především pomalá a nepřesná zpětná vazba, komplikované řízení magnetických polí při takto obrovských rychlostech regulace (značná indukčnost brání rychlým změnám pole a vytváří extrémní nároky na výkonovou elektroniku). atd..

I když je Tokamak běh na delší vzdálenost, je to velmi perspektivní zdroj, nyní již v plusových hodnotách výkonu..

0/0
28.4.2009 16:35

Paeris Kiran

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

je v plusových hodnotách dokud nemusíš za měsíc znova udělat celé vnitřní plátování.

Pak zas pracně vytvářet vysoké vakuum ve velkém prostoru znova to zapálit a za měsíc znova... prostě nesmysl.

0/0
28.4.2009 21:21

zase já

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

upsal sem se, první vývěva je samozřejmě rotační vývěva a ta druhá pro dosažení čistého vakua je turbomolekulární, případně jiná, nebo kombinace více druhů.

0/0
28.4.2009 0:10

antinarcis

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

haha, ty si mě rozesmál - prej řízená demolice 11.9 ;-D  dobrá recese R^

0/0
27.4.2009 21:21

zase já

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

recese? a co jiného to podle tebe bylo? Nebo snad to letadlo v pentagonu které bylo ale větší než díra kterou udělalo a vně nezůstaly žádné trosky? že by řízená střela? že by nám amíci lhali aby si došli pro ropu do iráku, nebo snad pro to aby měli záminku pro svatou válku proti terorismu? bylo by to poprvé kdy udělali v USA podobné svi.nstvo? neměj klapky na očích jen proto, že ti to řekli v televizi, jak to prý bylo..

0/0
28.4.2009 0:14

USB_hub

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

;-D;-D;-D

0/0
28.4.2009 10:18

x

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Proto ze, nechapete,ze letadlu proste hned pri narazu odletela kridla a dovnitr pokracovalo samotny trup toho letadla - a trosky se tam nasli.

USA se brzy z Iraku zcela STAHNOU !!!

0/0
28.4.2009 19:18

radhul

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

ty to neznáš... právě podle toho, jak dotyčný člověk věří konspiracím o 11.9. poznáš, jak velkej je to magor....  já měl to "štěstí" to vidět na vlastní oči :(

0/0
30.4.2009 9:05

Petr

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

No Jasně Rusové... Ti měli určitě už v padesátých letech internet... Rusové co já vím měli problémy udělat výkonný laser. A co se týká výpočetní techniky, co je k tomu taky potřeba o tom ani nemluvím. Četl jsem si o historii pokusů dosáhnout jadernou fůzi celkem dost a na tohle jsem nenarazil. Rusové tak jako Evropa vždy preferovali tokamaky. Lasery a Z-pinch byli vždy doménou američanů. Až nedávno, kdy se začalo ukazovat, že zkrocení nestabilit v plazmatu v tokamaku bude možná nepřekonatelný problém a lasery se během té doby stále vyvíjeli se o tyto okrajové metody dosažení fuze začala zajímat i Evropa. Člověk, který uvažuje jako vy by měl prvenství přiznat Archimédovi. Ten se pokusil zapálit lodě paprsky odraženými od zrcadel... to k tomu mělo asi tak blízko jako ty ruský pokusy.

0/0
27.4.2009 19:50

zase já

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

ověř si nejdříve fakta než zatratíš výzkum rusů o kterém jsi zřejmě vůbec nic nevěděl..

0/0
27.4.2009 20:24

Dr.Str.

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Pravda je taková, že jsem o Ruských úspěšných pokusech s lasery sám například neslyšel, ale možná by stálo za zamyšlení to, že Ruská technologie byla vždy postavena na jiných principech než Americká.

Zatímco Američané defakto spoléhali a v moderní historii stále spoléhají na digitální technologie, vývojáři na východ od Berlínské zdi se snažili vždy používat maximálně automatizované procesy, kde nebylo třeba pokročilejších způsobů řízení, popřípadě byli v procesu nasazeni lidé.

To velice často vedlo k originálním konstrukcím s velice nízkou poruchovostí a snadnou opravitelností při špatných provozních podmínkách... koneckonců ruský šroubovák je již příslovečný.

Nádherný příklad se mi vybavuje například u brzdného systému, který byl svého času nainstalován ve vozech Volha. Sám nejspíš netušíte, že šlo o první a tuším bohužel i poslední "analogové" ABS, jež se kdy do aut montovalo. A vidíte. Oni na to použili mechanické součástky, zatímco my jsme dnes závislí na čipech z dovozu...

0/0
27.4.2009 21:49

x

Re: Amíci objevili něco nového, co tu už bylo

Spolehlisvost ruskych zarizeni byla tak "povestna", ze byli casto vice porouchany nez v provozu...

"zatímco my jsme dnes závislí na čipech z dovozu..."

Rika se tomu mezinarodni spoluprace a i my zase posilame do sveta spoustu jinych veci. Proste kazdy vyrabi to co nejlepe umi - vite, ze jsme toho dovazeli drive predevim z RVHP take plno !!

0/0
28.4.2009 19:22

ununun

šereďák

ten je ale ošklivej

0/0
27.4.2009 8:58

Medved

Trochu vedle s účelem použití

Až na to, že NIF má primárně za úkol čistě vojenský výzkum zaměřený na údržbu stárnoucích (a možná i vývoj nových) jaderných zbraní a ne civilní výzkum. Slouží jako cesa, jak obejít moratorium na jaderné testy - získat nutná data i bez plnohodnotných jaderných explozí.

V každém případě tam jde o vědecky zajímavá témata, díky primárnímu zaměření se ale se moc výsledků, ikdyž velmi užitečných pro civilní použití, mimo US DOD nedostane...

0/0
27.4.2009 7:57

Glock každopádně bez -e

Re: Trochu vedle s účelem použití

... takový malý "civilní program" ... ani LLC už dnes neudrží v chodu jen vojenský výzkum.

0/0
27.4.2009 8:10

wostrey

Re: Trochu vedle s účelem použití

a to je nejaka nova konspiracni toerie nebo mate nejaky duveryhodny zdroj?[>-]

0/0
27.4.2009 9:58

Wizard

Re: Trochu vedle s účelem použití

Ano jaderná fůze produkuje obrovské množství energie. Ovšem pro vojenské využití (krom generátorů) je to absolutně nemyslitelné. Přihlídneme-li na množství energie kterou potřebujeme na zažehnutí paliva o velikosti hrášku, kolik bychom potřebovali na velikost paliva takovou aby to mělo nějaké níčivé účinky?

0/0
27.4.2009 17:32

Dr.Str.

Re: Trochu vedle s účelem použití

Na to stačí plutoniová roznětka...

0/0
27.4.2009 21:51

gagaryn

***

Ten krystal je křišťálově čistý 8-o

0/0
27.4.2009 7:46Najdete na iDNES.cz