Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bitva u Santa Cruz připravila letadlovou loď Enterprise o sestřičku

Dva měsíce po křtu ohněm ve vodách u ostrova Guadalcanal se Enterprise opět vrátila do služby a zapojila se do dalších bojů s japonským loďstvem. Ve střetu u ostrova Santa Cruz přišla o svou sesterskou loď Hornet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rub

Hubáček???

Proč dáváte odkazy na "beletrii" Miroslava Hubáčka? Autor, který pro své dílo čerpal informace v době hlubokého komunismu jen ze zastaralých informací navíc "objektivně" jen jedné strany konfliktu by neměl být tím, na koho byste se měli výhradně odvolávat. Ucelené informace z obou stran konfliktu, navíc s nezaujatým komentářem, podává kniha Námořní válka vrcholí. od nedávno zesnulého Jaroslava Hrbka a jeho otce Ivana Hrbka, jakožto 3. díl pětidílné řady, zabývající se námořní válkou v letech 1939-45. A určitě je stejně čtivá jako ta Hubáčkova!

Pokud jde o ztráty japonských pilotů ... Japonci ztratili 148 letců, nikoliv pilotů (ztratili 99 letadel), v Korálovém moři ztratili 90 letců, u Midwaye 110, u východních Šalamounů 61, takže dohromady to byla již více než polovina veteránů od Pearl Harbour!

Šesti pumami amerických střemhlavých bombardérů těžce poškozená Shokaku se opravovala až do března 43!

0/0
13.5.2009 12:54

Destroyman

Re: Hubáček???

Já bych na Hubáčka až tak moc přísnej nebyl. Občas je sice nepřesnej, ale co se týče popisu bojů, tak pro jistotu v podstatě opisuje z patnáctisvazkovýho díla "History Of Naval Operations In WW2" od oficiálního historika USNavy kontradmirála S.E. Morisona. Pravda, to je rovněž dílo poněkud postarší, ale na druhou stranu je dodnes nepřekonané. Morison měl totiž přístup ke všem americkým i japonským archívům a hlášením, mohl zpovídat i spousty tehdy ještě žijících veteránů atp.

A jaký přístup k archivním informacím měli - při vší úctě - pánové Hrbkové? Kolik vyzpovídali veteránů? Kdepak,  oni mohli čerpat jen z toho Morisona, eventuálně z Van der Vatta, kterej Morisona tak trochu zrevidoval.

0/0
13.5.2009 13:31

Vodník+

INFORMACE JSOU NEÚPLNÉ

Jak ve tomto televnízním díle tak v článku postrádám informace o výsledku amerických náletů na japonskou flotilu.Píše se pouze o 2 zásazích Zuiho a tím to končí. Pokud si dobře pamatuji co píše Hubáček ve svém Vítězství v Pacifiku tak Japonci utrpěli pár zásahů. Tu knihu již bohužel nemám, ale nejsem si jisttý jestli v této bitvě neztratili buď Zuikako nebo Šokaku, popř. některá z nich nebyla vážně poškozena.

Další nepřesnost se týká Vejtasova výkonu. Hubáček uvádí, že se svoji dvojkou sestřeli 7x Kate při letu k E. Měli štěstí, zahlédli je v díře v mracích, opustili sestavu stíhaček a vydali se za nimi.Tím E. zřejmě zachránili, protože Kate bylo původně 11 a pokud by k cíli doletěli v kompletní sestavě tak by se jim s velkou pravděpodobností podařilo pár zásahů a to by pak bylo moc špatné.

V pořadu rovněž nebylo uvedeno, že letadla z Hornetu mohla na E. jen natankovat, nabrat bomby a odletět na Guadalcanal. Tam zůstali dost dlouho a chudáci piloti si v pralesních podmínkách užili své.

0/0
13.5.2009 10:51

Misan

Bitva u Santa Cruz

Poslední bitv Hornetu, u ostrovů Santa cruz, je velmi dobře popsána v knize Hornet od Lesliho E. Nilsona. Je tam vlastně popsán celý " život" Hornetu, od spuštění, přes pearl harbor, Midway, nálet na Tokio až po zmíněné ostrovy.

V dokumentu mi trochu chyběla zmínka o ztrátě Waspu v předvečer této bitvy. Ale je pravda, že Enterprise se připojila k Hornetu až potom, tak to asi bude tím.

0/0
12.5.2009 21:52

Kajmik01

článek

Zas tak kritický bych nebyl. Sice jsou v článku drobné zmatky s popisem bitvy, ale jinak normální úroveň s informací o výzbroji i bitvě u Santa Cruz.

Jinak oprava odkazu na Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Hub%C3%A1%C4%8Dek Doporučuju přečíst první tři knihy Pacifik v plamenech, Vítězství v Pacifika a Ofenzíva v Pacifiku. Další knihy byly trochu zdlouhavější, ale taky zajímavé.

No a pro Roumena asi tolik: Japonci měli velmi kvalitně vytrénované piloty námořnictva, ale špatně nastavený program cvičení nových. Takže ztráty zkušených pilotů byly naprosto klíčové pro úspěšné operace letadlových lodí.  Jinak i přes ztrátu Hornetu to bylo považováno za vítězství proto, protože se Japoncům i přes dvojnásobnou přesilu nepodařilo potopit obě letadlové lodi USA a získat nadvládu nad vzdušným prostorem v oblasti Šalamounových ostrovů.

0/0
12.5.2009 20:30

Bret

Úroveň článku

Tak nevim, ale je tohle článek o bitvě nebo o technických parametrech lodí, zbraní atd?

0/0
12.5.2009 18:55

Kamil

Klepání tlustých mariňáků z lodi Oklahoma :o)

Milí japonci to se opravdu nedělá útočit na tlusté americké mariňáky v přístavu pearl harbor tak brzo ráno - navíc měla půlka osádek ještě kocovinu a druhá půlka byla teprve na snídani. ;-D

0/0
12.5.2009 18:23

Karel-Martel

tak hlavně

že amoidi zase vyhráli;-D;-D;-DR^

0/0
12.5.2009 17:47

Jana

Re: tak hlavně

Stalin zvedl telefón a namachrovaní američani se zastavili v Plzni ;-D

0/0
12.5.2009 18:29

dívenka prostá

ti nakopírované odstavce

sou pro voli?

0/0
12.5.2009 16:26

Honza Honzarius

Pacifik v plamenech

take doporucuji od Hubáčka : Pacifik v plamenech

dobre se to cte, napsal toho vic

p Hubacek je autor na urovni.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Miloš_Hubáček

[>-]R^

0/0
12.5.2009 14:38

-

Homor na pokračování.

Hned na začátku "Rychlost střelby nových zbraní dosahovala 160 ran za minutu."

Jedná se teoretickou trychlost, která nikdy nemohla být dosažena. Vzhledem k času na výměnu zásobníků, zahřívání zbraně, zejména hlavně atd.

Ještě více nesmyslné je srovnání zbraní z toho vyplývajících, když měly různé zásobníky atd.

Opět to vypovídá o "odbornosti" pořadu a autoru tohoto článku. Dál jsem nedočetl.

0/0
12.5.2009 14:23

stan999

Re: Homor na pokračování.

V TTD zbraně(automatické)  ze vždy uvádí kadence neboli teoretická rychlost střelby,Takže to mají správně.

0/0
12.5.2009 19:40

-

Re: Homor na pokračování.

V TTD to možná mají správně. Ale v článku píší o něčem jiném.

Přečti si to znova, či spíše poprvé. A potom rozumuj.

0/0
12.5.2009 23:22

stan999

Re: Homor na pokračování.

Píší o rychlosti střelby konkrétní verze kanónů Bofors použité na Enterprise.Verzí bylo moooc.Používaly se dokonce na obou stranách.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bofors_gun

A co je rychlost střelby to vědělo i každé blbé bigo kterým jsme to vtloukli do hlavy ;-D.

0/0
14.5.2009 15:10

stan999

Re: Homor na pokračování.

A vůbec proč se zabývat takovýma prkotinama které na uroveň článku nemají vliv.A omezovat prostor a chuť těm co mají po odborné stránce co říct.

0/0
14.5.2009 16:12

Marek Staněk

Děs běs

O kanónech se píše třikrát kolem dokola, ale proč při poměru ztrát byla bitva pro Japonce celkem zdrcující porážkou, jen krátká větička z níž skutečný dopad dokáže odhadnout jen ten, kdo četl kompletního Hubáčka.

0/0
12.5.2009 14:21

Roumen

Japonci těžko mohli považovat tuto bitvu za své vítězství

Americani prisli o 400 muzu a lod a druha lod zbabele utekla, zatimco Japonci prisli o 130 pilotu. Valka je slozita vec...

0/0
12.5.2009 14:16

Tschello

Re: Japonci těžko mohli považovat tuto bitvu za své vítězství

Pyrrhovo vítězství

0/0
12.5.2009 14:27

stan999

Re: Japonci těžko mohli považovat tuto bitvu za své vítězství

Zahynul totiž výkvět jejich námořního letectva - více než 130 zkušených pilotů. Tyto ztráty už Japonci nebyli schopni nikdy nahradit.

400 námořníků nahradíte snadno.Pošlete 400 povoláváků.

0/0
12.5.2009 19:51

Petr

Re: Japonci těžko mohli považovat tuto bitvu za své vítězství

Ale no tak ..... rekneme ze 400 nepouzitelnejch namorniku nahradite 400 cerstve povolanejma. Ono i ta blba paluba se musi umet drhnout, ze :). Faktem je, ze japonci nebyli schopni dostatecne efektivne nahrazovat ztraty - nabor nebyl az takovej problem - padnout za cisare byl vetsi zazitek nez orgasmus - problem meli s nezvladnutym vycvikem novacku. Americani v tomhle smeru na tom byli o dost lip. No a dalsi vec - na zacatku valky s amikama jeste cloumala koncici hospodarska krize 30tych let. Statni zakazky byli jak ziva voda na jejich hospodarstvi. Takze i z hlediska valecne vyroby to meli japonci prohrany jeste driv nez zacali valku. Tohle Isoroku Jamamoto vedel a taky to tak muselo dopadnout.

0/0
13.5.2009 10:22

Vodník+

Re: Japonci těžko mohli považovat tuto bitvu za své vítězství

Dovolím si pár poznámek k výcviku pilotů na obou stranách a proč pro Japonce byla jejich ztráta v popisovaných bitvách tak těžká. Američtí piloti bojovali určitou přesně stanovenou dobu, cca 6-12 měsíců. Pokud to přežili tak pro ně válka skončila, vrátili se domů a zbytek války působili jako instruktoři v leteckých školách. Docela veget. Tím však mohli své zkušenosti dále předávat a také výcvik amerických pilotů byl delší a intenzivnější než v Japonsku.

Japonci místo toho byli tak nenahraditelní, že bojovali v 1. linii do dokud nepadli. Zpočátku to nějak šlo, ale brzy je nebylo kým nahrazovat. Výcvik nových pilotů vedli vesměs akademici, kteří nikdy boj nezažili a novici byli po krátkém rychlokurzu posílání přímo do boje(čti na jatka), viz. Velké střílení krocanů na Mariánách.

Japonsku stačilo pár bitev jako Midway, Santa Cruz a další nato, aby ztratili své nejlepší borce a na jejich místo nastoupila obecní liga. Také to pak podle toho vypadalo.

0/0
13.5.2009 11:04

-

Re: Japonci těžko mohli považovat tuto bitvu za své vítězství

Obávám se, že zopakování jednoho velmi rozšířeného napůl omylu, napůl přílišného zjednodušení, nepřispěje k objasnění ničeho.

V podstatě toto tvrzení dělá z Japonců nemyslící opice. A z druhé strany hladce fungující promyšlený stroj. Ani jedno není pravda.

0/0
13.5.2009 16:25

Homer1

Re: Japonci těžko mohli považovat tuto bitvu za své vítězstv

Nějak jsem nepostřehl že by z toho příspěvku vyplývalo tvrzení o japonských opicích...

Holým faktem zůstává, že americká schopnost nahradit lidské a tachnické ztráty byla nepoměrně větší než japonská. Japonci nedokázali účinně nahrazovat ani v ojáky ani techniku. USA - a to kromě aktivit v Evropě - dokázala nejen tyto ztráty krýt ale i produkovat mnoho jednotek a techniky navíc. Miska vah materiální převahy se velmi rychle nachýlila ve prospěch USA s tím, že Japonsko nemělo ani teoretickou šanci s tím něco udělat...

0/0
14.5.2009 18:01

Mamut

Zmatek

Dobrý, jen je to napsaný tak zmatečně, že jsem dost dlouho nechápal, na kterou loď a kdy Japonci útočili.

0/0
12.5.2009 12:55

ja

Re: Zmatek

jj, taky jsem chvilema tapal, koho ze to vlastne bombardujou...

0/0
12.5.2009 13:02

Ferin007

Re: Zmatek

Jj, přestože mě hnidopiši v diskuzích pod tímto seriálem lezou pěkně krkem, v tomto díle byly útoky popsány hodně zmateně. Potápějící se Hornet se zbaběle stahuje z boje, do netknuté Enterprise se valí proudy vody, ...

0/0
12.5.2009 16:54Najdete na iDNES.cz