Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jen sedm procent Česka nebude na konci roku pokryto pozemním digitálním signálem

Na konci září bude multiplex České televize pokrývat 75 procent území České republiky. Do konce roku se má jeho dosah rozšířit o dalších 18 procent.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

nechci digitalizaci

Jsem rád, že patřím mezi ty, kde zatím ještě digitální signál není. Kdo se trošku zajímá, tak ví, že digitalizace není žádná výhra. Dá se říct, že dnes je to degradace kvalitního obrazu.

A v místech kde dnes koukali na špatný obraz vlivem špatného signálu budou po digitalizaci koukat leda na černou obrazovku. (protože pochybuji že se podaří 100% území pokrýt dostatečným signálem)

0/0
25.7.2009 12:59

Host

Re: nechci digitalizaci

Píšeš hlouposti. Za dob analogu bylo v kopcovitém terénu mnoho obydlených míst, kde obraz byl, ale se šumem (i při použití výkonných antén) nebo s dost nepříjemnými duchy. Zdaleka ne každá takto postižená vesnice má na kopci vykrývač malého výkonu.

Na Berounsku mám 12 programů, a to vše jde na malou venkovní anténku pro UHF pásmo. Už teď tam uprostřed kopců jdou muxy 1+2 ze tří různých vysílačů - Cukrák, Krašov a Klínovec, všechny s výborným obrazem bez jediného čtverečku. A po spuštění Votic tohle místo bude pokryto dalším digitálním vysílačem, protože v analogu (jen ČT1 a ČT2) tam Votice měly ze všech nejlepší obraz.

0/0
26.7.2009 0:36

Host

Re: nechci digitalizaci

Nepíšu hlouposti.

Akurát teď nechápu, na co Vy narážíte a co se mi snažíte naznačit.

Nevím zda jste technik, ale pokud ano, tak by jste věděl svoje a se mnou souhlasil.

Konkrétně jsem narážel na to, že na místech, kde nebude pokrytí digi signálem dostatečné, tak se lidé nepodívají narozdíl od analogu na televizi VŮBEC  - popřípadě obraz se jim bude každou minutu rozpadat. On i tenhle digitální signál není zázrak a má své omezení - vždy musí být signál dostatečný aby bylo možné rozeznat jednotlivé logické úrovně. Pokud tomu tak nebude, tak nebude vůbec žádný obraz.

Druhou věcí je to, jaké se u nás v republice v tomto systému používají přenosy a kvalita komprese videa. Výsledkem je, že při současné technologii budu mít lepší obraz při výborném analogovém signálu než při digitálním. Tudíž zavedení digi signálu=degradace obrazu.

0/0
26.7.2009 8:30

Host

Re: nechci digitalizaci

Jenže těch míst, kde nebude digi signál bude daleko míň než je ted žádný nebo hodně špatný analog. Teď má digi signál větší kompresy, protože díky stávajícímu analogu nemůže využíc celou šířku pásma. Až analog vypnout, tak se zlepší kvalita digitálu.

Digi je nevyhnutelná budoucnost, dá se jen řešit způsob zavedení. Já jsem na terestriální digi zanevřel, protože patřím mezi ty se špatným analogem a čekat tolik let až nám to tu zavedou jsem neměl zapotřebí, tak jsem koupil satelit.

0/0
26.7.2009 11:17

Host

Re: nechci digitalizaci

Nesmysl :-) TV kanál měl, má a bude mít pořád šířku 8 MHz a tím je dán i datový tok celého muxu. Na tom, kolik kanálů z UHF pásma ještě (někde) zabírá analogové vysílání, nezáleží.

Zlepšit kvalitu obrazu lze snížením počtu programů na jeden mux (snížení počtu ale znamená i zdražení takového vysílání, což soukromé TV lákat nebude) nebo v budoucnu přechodem na jinou technologii. Na velkých LCD televizích je vidět, že problém je taky v nízkém rozlišení standardního TV obrazu, kde za 50 let bohužel nedošlo k žádnému posunu. Čím dřív se rozšíří programy v HD, tím líp.

0/0
27.7.2009 0:47

Host

Re: nechci digitalizaci

Píšu o místě, kde jediný dobrý analog měly ČT1 a ČT2 z Votic, protože jedině v tomto směru je nerušený výhled na horizont. V dalších směrech jsou blízké i vzdálené kopce, takže Nova s duchem a Prima jen ze vzdáleného vysílače s velkým šumem. Digitál jde i přes ty kopce ze tří různých vysílačů nádherně. Pro toto velmi problematické místo byl digitál obrovským přínosem. O degradaci určitě nejde a kdo chce obraz ještě o něco lepší, ten si může pro tyto (+ další) programy pořídit přístupovou kartu na satelit.

Obraz na německém pozemním digitálu není o nic lepší, taky jen MPEG-2 a taky jen standardní rozlišení.

0/0
27.7.2009 0:30

Host

7 % nepokryto

Nejak nechapu, jak se ty procenta pocitaji, podle map co jsem se dival, mi pripada daleko vetsi oblast ktera nebude ke konci roku pokryta. Jsem ze Sumperka, tady se digisignalu docekame az za rok (snad). A to vysilac na Pradedu pokryva hodne velkou oblast (a lidi) severni Moravy...

0/0
25.7.2009 12:16

Host

A co????no jo..

No,jo..odborníci..a počítat umíte? Co rádio-už je to jasný..?;-DA sečtěte si všechny 3 multiplexy,to není jen CT -1,2 atd..O.K??[>-][>-]

0/0
24.7.2009 21:27

Host

70 programů - tolik?!?

Docela by mě zajímalo, proč se zde počítá každý jednotlivý program tolikrát, kolikrát je... Tak jako když já naladím Plzeň-Krašov, Ústí n.L., Chomutov a Cheb zároveň (každý program Muxu 1,2 mám na set-top-boxu 3x, Mux 3 2x)

neznamená to, že se mohu dívat na 33 TV programů. Stále se mohu dívat na 12 programů.

Proč rozlišovat ČT1 z Prahy, ČT1 z Plzně, ČT1 z Chebu, Chomutova, Ústí... atd.? Pořád je to jedna a ta samá ČT1 (i když do budoucna s regionálními studii). Nehledejte senzaci, kde není. Toliká jedinečných DVB-T televizních stanic nemají ani v německu

0/0
24.7.2009 14:26

Host

Re: 70 programů - tolik?!?

Moje řeč. Autor příspěvku mohl napsat 70 signálů, ale i tak by to nebyla úplně pravda, pokud je signál shodný, pouze se distribuuje z jiného místa. Ještě, že nepočítali stránky teletextů :) nebo digitálních výpadků a kostičkování obrazu, to by bylo číslo :))) 

0/0
24.7.2009 14:53

Host

Re: 70 programů - tolik?!?

Také nevím, kde k 70 programům přišel. Když budu počítat za samostatný program i rozhlas a testovací HD vysílání v muxu 4, tak dojdu k číslu 25!

0/0
24.7.2009 20:07Najdete na iDNES.cz