Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vědci zfalšovali lidskou krev. Zločinci tak mohou zamést stopy

Tým vědců z Tel Avivu přišel s metodou, jak zfalšovat stopy DNA. To podle nich ukazuje na rizika oblíbené kriminalistické metody - genetické daktyloskopie. Zločinec by mohl na místě nechat falešné stopy krve nebo slin obsahující DNA nevinného člověka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Cervene krvinky nemaji zadnou DNA.

Alespon u dospeleho cloveka.

0/0
23.8.2009 8:54

Host

Falešné obvinění DNA

Ano to je známé od dob vzniku testu DNA ale nebere se vubec ohled na to zda jiné důkazy směřují stejným směrem.Prostě je to složité a pracné proč to dělat je lepší říci vaše DNA tam byla a šmitec jde se na sibenici dneska na doživoti. KOnectečka zda to je pravda či ne už dneska nikoho nezajima. Bohužel je to opet o nefunkcnosti soudu jenz se nezabyvaji dostatkem jinych dukazu a povazuji DNA za jedinou a vyjmecnou. Mel jsem kamarad co byl odsouzen za neco co neudelal na 15 let. Nikdo ho odtamtud uz nevytahl. Nikoho nezajimalo ze tam ani byt nemohl jak se tam vyskytla jeho DNA nevi dodnes ani on. Proste smula ale soudu to je fuk ten ma svy prachy to je bordel v tomto state

0/0
22.8.2009 6:54

Host

má to logiku

když zapřemýšlím, a budu chtít udělat zlořin, jakvidím žádný problém, labka taky není problém, nebo si ji najnmout

0/0
20.8.2009 22:28

Host

Pokud by extrahovali DNA z krve

tak by nasli houno, protoze by meli mix DNA nastrcene a originalni DNA. A pokud by tam byli jen krvinky, tak by me opravdu zajimalo, jak by okometovali, ze z nich dostali DNA.

0/0
20.8.2009 18:50

l e o

tak v Tel Avivu, jo?

hmmmm :-P

0/0
20.8.2009 12:22

Host

to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

.....nebylo by jednodušší někde před nádražím nebo před hospodou seškrábnout čerstvej chrchel?  Nebo zaplatit šlapku, aby někoho přefikla přes gumu a koupit od ní tu "naplněnou gumu"  ?......myslím, že novináři mají moc bujnou fantazii při úvahách, jak budou zločinci zařizovat laboratoř na falšování DNA:-/Rv

0/0
20.8.2009 12:01

sasinka1

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

No taky si myslím, že nějaký laco nebo dežo si těžko pořídí genetickou laboratoř a lehce zvládne zfalšovat dna;-D

0/0
20.8.2009 12:03

Host

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

Cílem popisovaného pokusu nebylo podstrčit jakoukoliv cizí DNA (to může udělat kdokoliv i dnes), ale vyrobit důvěryhodný "umělý" vzorek jednoho konkrétního člověka. Například "vyrobit" krev s DNA manžela za nehty zavražděné ženy. Pro policii to může být tak věrohodná stopa, že manžela (nebude-li mít neprůstřelné alibi) automaticky zabásne a nebude pátrat dál (pohádkám typu "Kriminálka Miami" o důkladném vědeckém vyšetřování moc nevěřte). V okamžiku, kdy se vaše krev (nikoliv chrchel neznámého bezdomovce) objeví za nehty vaší zavražděné manželky, budete automaticky považován za pachatele, pokud se vám nepodaří prokázat opak. A máte dost velký problém.

0/0
20.8.2009 12:22

cassul

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

Hmm. Tak abych získal krev manžela a dostal jej za nehty zavražděné, zapojím do toho xx lidí, najmu si laboratoř... Hahahaha. Když by skutečný zločinec chtěl něco takového provést, udělá to jinak, krev sežene snadno třeba z holícího strojku, nebo manželovi neznámý chlap v temném průjezdu rozbije hubu a krve bude habaděj a pravé a manžel bude v úplně stejném maléru, jako s tou laboratorní cestou. Zkrátka je to zajímavá technologie, ale ty aplikace jsou hodně přiitažené za vlasy.

0/0
20.8.2009 12:34

Host

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

Však také píšou, že postup výroby vzorku je tak nákladný, že se normálním zločincům nevyplatí. Ale s trochou fantazie si umím představit "využití" například ve vysokém byznysu nebo vysoké politice, třeba k odrovnání konkurenta. Je jistě snazší od něj získat malý vzorek DNA ze slin (například z ubrousku na recepci) než se vloupávat do jeho hlídaného domu a oškrabovat jeho holicí strojek nebo ho (chráněného bodyguardy) přepadávat někde v temném průjezdu uprostřed Beverly Hills.

0/0
20.8.2009 13:14

cassul

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

To není trocha fantazie, ale hodně fantazie, ale budiž. Ano, dá se to zneužít, ale v denní praxi se dá zneužít mnoho jiných věcí, levněji, bezpečněji a jednodušeji...

0/0
20.8.2009 13:53

Host

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

A pokdu by jsi se docetl vic, tak by jsi zjistil, ze ovsem problem pro falsovani je ten, ze lze stejne jednoduse overit, ze se jedna o zfalsovany vzorek :).....

0/0
20.8.2009 13:59

Host

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

Jak z pár stop DNA poznáte, že jde o zfalšovaný vzorek? Myslíte, že se kromě analýzy DNA běžně dělá také rozbor antigenního komplexu buněčných membrán, kompatibilita mitochondriální DNA či jiné podobné metody, které by (možná) dokázaly odhalit, že DNA sice patří určitému člověku, ale ostatní části biologického vzorku nikoliv? Navíc - když už si s tím dám tu práci - připravím biologický vzorek takový, aby kromě oné DNA neobsahoval žádné jiné identifikační znaky (antigeny, imunoglobuliny, mitochondrie...), takže laboratoř nemá šanci podle žádného markantu zjistit, že vzorek je zfalšovaný. Nepřeceňujte laboratorní diagnostiku. Je MNOHEM méně dokonalá, než se nám snaží autoři televizních seriálů namluvit.

0/0
20.8.2009 17:45

Host

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

Nejsem sice odborník, ale jednu otázku bych měl. Pokud se do laborky dostane cituji: biologický vzorek takový, aby kromě oné DNA neobsahoval žádné jiné

identifikační znaky (antigeny, imunoglobuliny, mitochondrie...)  , nepřijde někomu takovýhle "sterilně čistý" vzorek divný? Stejně tak jako když podle článku odstranili bílé krvinky.

0/0
21.8.2009 10:59

Host

Re: to je nějak složitý pro ty zločince,ne?

Při DNA analýze se nezkoumá, co všechno vzorek obsahuje. Pouze se v něm najde nějaká (jakákoliv) DNA, namnoží se a "přečtou" se její charakteristické znaky (délky určitých řetězců ap.) a posuzuje se míra shodnosti se vzorkem referenčním (nebo s údaji z databáze).

Vzorek je zpravidla suchý, veškeré buňky v něm jsou zničeny, takže pod mikroskopem není šance zjistit, zda v něm jsou nějaké bílé krvinky. Z takového zaschlého "bordelu" se nedá zjistit ani to, že DNA byla původně vpravena do červených krvinek, i když u člověka červené krvinky žádná jádra s DNA neobsahují.

0/0
21.8.2009 12:33

skrbling

Neshromažďovat biometrické informace

To je jeden z mnoha důvodů, proč jsem zcela zásadně proti tomu, aby stát nebo kdokoliv jiný měl právo shromažďovat naše DNA a jiné biometrické informace. Potenciální škody, které lze tímhle způsobem napáchat, mnohonásobně převyšují riziko, že sem tam třeba nebude potrestán nějaký vrah. A že to jistí naše soudy? Hahaha!

0/0
20.8.2009 11:37

Host

Re: Neshromažďovat biometrické informace

Stát o nás zatím shromažďuje biometrické informace, z nichž se nedají vyrobit žádné biologické vzorky (výška, podoba obličeje, nanejvýš otisky prstů). Vzorky DNA se odebírají pouze zločincům.

0/0
20.8.2009 12:35

Destroyer7

Re: Neshromažďovat biometrické informace

Nebo potenciálním zločincům a podobně jako v případě Pekla, tak i u policie platí, že co schvátí, to už nenavrátí. A že nejde o bezvýznamný počet lidí snad není zapotřebí zdůrazňovat. Co na tom, že takto získané informace mají být zničeny, pokud se neprokáže, že jich není zapotřebí v důkazním řízení? Platí první věta.

0/0
20.8.2009 21:15

cassul

Re: Neshromažďovat biometrické informace

Hele, když tě někdo chce dostat do maléru, tak tě dostane, nedělej si ilize, že by na tom nějaký archiv něco změnil. Navíc - když někdo bude  opravdu hodně chtít, sežene vzorek DNA kohokoliv do 24hodin, to je jen věc nákladů. DNA každý z nás trousí kolem sebe pořád, stačí jen sebrat.

0/0
20.8.2009 12:42

Host

Re: Neshromažďovat biometrické informace

Jsem stát a mám tvoje biometrické údaje. Ale když tě budu chtít zavřít nebo zmizet - tak tě prostě zavřu nebo zmizím - daleko levněji, jednodušeji a celkově efektivněji - vůbec se nemusím namáhat nějakým vytvářením falešných stop atd. odsuzují tě moje orgány ... pamatuješ ?

.

Jinak 99,9999999% lidí stát zajímá jen jako statistika a plátce daně. Takže paranoia není moc na místě.

0/0
20.8.2009 13:03

cassul

Re: Neshromažďovat biometrické informace

Přesně tak, tyhle teorie o spiknutí mocných, co chtějí něco ovládat pomocí nějakých databází a kdovíčeho, to je přece absolutní nesmysl. Standardní člověk, co neprovádí nějaké skopičiny a normálně žije, je každému u zadale a nikoho nezajímá.

0/0
20.8.2009 13:56

Host

Re: Neshromažďovat biometrické informace

aha, takze nemam mit strach, ze timto zpusobem stat zdiskretuje/eliminuje politicke oponenty nebo novinari.

tohle prece nema s pocty nic spolecneho, pro efektivni vladnuti staci kontrolovat jen relativne malou skupinu lidi.

btw. 99,9999999 % z deseti milionu je kolik ? deset milionu minus jedna setina cloveka ?

0/0
21.8.2009 11:23

Host

Re: Neshromažďovat biometrické informace

Je úplně jedno jestli terčem budete vy nebo nějaký ten váš novinář (haha) nebo politik ... pořád je to totéž co sem psal výš - existují daleko jednodušší a efektivnější metody. (Ku.vy, chlast, chlebíčky a peníze)

0/0
21.8.2009 18:11

cassul

O nic nejde

Ale to nic nedokazuje - že jde v laboratoři manipulovat se vzorky, je přece zřejmé a platí to odjakživa a v jakémkoliv oboru. Nic se ale nemění na principu, že ze vzorku DNA lze jednoznačně určit jeho původ, pokud se dodrží správné postupy a metody. Jestli to je podstrčený vzorek, to je jiná věc, to už musí vyřešit policisté - vždycky tu tohle riziko je a bylo. Stejně tak - pokud bude mít někdo zájem, může výsledky v laboratoři zfalšovat, a nemusí proto zrovna odstraňovat DNA v odstředivce, stačí prohodit zkumavky nebo mít binec v dokumentaci - ale to přece platí o všem, to už je úplně jiná věc.

0/0
20.8.2009 10:56

Pavel Kasík - Technet.cz

Re: O nic nejde

Zřejmě jste přehlédl, že nešlo o podstrčený vzorek - vědci jen podle záznamu v databázi (ne z biologického vzorku) tento vzorek dokázali napodobit.

0/0
20.8.2009 11:28

cassul

Re: O nic nejde

Jak to, že to nebyl podstrčený vzorek? - zkrátka nebyl původní, někdo ho naaranžoval, podstrčil. Je vcelku jedno, jestli ho vyráběl v laboratoři z databáze, nebo jednoduše přenesl odjinud. Případy s manipulací s otisky prstů (třeba přenesení předmětu s otiskem osoby, co má nezpochybnitelné alibi na místo činu) jsou docela staré a přece nikdo daktyloskopii nezpochybňuje - tady nevidím rozdíl jen ve formě, nikoliv v principu.

0/0
20.8.2009 11:37

Pavel Kasík - Technet.cz

Re: O nic nejde

Rozdíl není velký, pravda, ale v principu tu je rozdíl mezi tím, že vezmu krev konkrétního člověka a pak ji na místě rozleju, a mezi tím, když dokáži napodobit krev tohoto člověka, aniž bych měl kdy k jeho krvi přístup. Je to asi taková odlišnost, jako mezi fotografií použitou mimo kontext a fotomontáží.

0/0
20.8.2009 11:53

cassul

Re: O nic nejde

Já jsem člověk z praxe, z hlediska technologie je to jistě zajímavé, ale nevidím v tom velký dopad pro praxi. Zkrátka se bude muset všechno důkladně prozkoumat, nejen vzorek samotný, ale i jeho souvislosti atd. To se ale dělá velmi pečlivě už dnes. Proto se mi nelíbí ten titulek - ano, zločinci mohou zamést stopy - odjakživa, nikoliv až nyní.

0/0
20.8.2009 12:29

username

ad transplantace

no já být nějaký bohatý americký vrah co někde zanechá dna, tak podstoupím transplantaci kostní dřeně.

Být bohatý vrah v česku, tak dám čssd pár kapříků a kandiduji do psp ;)

0/0
20.8.2009 9:09

Host

Re: ad transplantace

Článek není o tom, jak zamést vlastní stopy (budete-li bohatý vrah, asi nebudete tak hloupý, abyste na místě nechával biologické vzorky), ale jak pomocí podstrčené stopy odrovnat někoho jiného. Například svého konkurenta tím, že z něj uděláte vraha jeho tchyně.

0/0
20.8.2009 12:28

cassul

Re: ad transplantace

Až budu chtít hodit vraždu na svého konkurenta, vysype ti každý normální člověk dvacet bezpečnějších způsobů, jak to udělat. Varianta s výrobou falešné krve je velmi nepravděpodobná, z hlediska utajení, ceny, dostupnosti...

0/0
20.8.2009 12:37

Host

Re: ad transplantace

Existuje-li 20 bezpečnějších způsobů, pak výroba falešné krve je ten jedenadvacátý. Užitečný v případě, že těch předcházejících 20 nelze použít.

0/0
20.8.2009 13:19

Host

všichni mohou

téma by mělo vážení přisluhovači státu znít jinak:  VŠICHNI - A HLAVNĚ POLICIE  - nejen ZLOČINCI MOHOU FALŠOVAT DNA DŮKAZY. Tady se tak bezhlavě věří státní moci, až je to zarážející. Přitom státní moc je v podstatě státem chráněný gangsterismus, terorismus.

0/0
20.8.2009 8:44

Host

Dietní párky

taktéž vypadají jakoby byly z masa, přičemž tam není maso ani za mák...

0/0
20.8.2009 7:17

Pavel Kasík - Technet.cz

Re: Dietní párky

Jsem tu správně v diskuzi o článku?:-)

0/0
20.8.2009 7:45

Host

Re: Dietní párky

..blby neberem...;-D

0/0
20.8.2009 12:15

l e o

Boze!

8-o8-o

;-D;-D

0/0
20.8.2009 12:23

Host

Re: Dietní párky

tj, muzou je jist i vegetariani :o)

0/0
20.8.2009 11:55

petr_leicester

jj

...a to jeste urcite novinari nevystourali vsechno....proste, pokud stat bude chtit.....tak vas UDELA.....a ne jen u nas v Kocourkove......

0/0
20.8.2009 0:16

petr_leicester

jj

...a to jeste urcite novinari nevystourali vsechno....pre

0/0
20.8.2009 0:15Najdete na iDNES.cz