Diskuze

Malá revoluce: Sharp přidal televizoru čtvrtou barvu, zobrazí bilion odstínů

Sharp přidal ke třem základním barvám obrazu navíc žlutou. Skládáním RGBY (Red-Green-Blue-Yellow) televizor zobrazí nesrovnatelně širší škálu barevných odstínů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Host

14. 1. 2010 20:20
Je to jen trik na zákazníky !

Lidské oko přece také sestavuje obraz z RGB, stejně jako RGB displej. přidání žluté barvy obraz nijak nezlepší, protože stejnou žlutou lze získat kombinací zelené a červené. Jediný účel je tahat z lidí peníze a oklamat lidi, aby si nekupovali konkurenční výrobky. :-)

0 0
možnosti

Host

14. 1. 2010 23:45
Re: Je to jen trik na zákazníky !

Ehm, prostudujte si trochu skladani barev pouzivane na displejich a televizi. 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:CIE1931xy_CIERGB.svg

Napoveda: ze tri barev lze pokryt vnitrek trojuhelniku. Vne trojuhelniku nic. A kdyz vhodne posunu zakladni zeleny luminofor a pridam tu zlutou - dostanu tam i jine odstiny, ktere dnes nelze.

0 0
možnosti

Host

14. 1. 2010 17:34
Zdroj je ale RGB

Nějak se do detailu nezabývám přenosem digitálního videosignálu, nicméně se domnívám, že zdroj je kódován jako RGB. Tím pádem obraz není možné nějak rozumě zobrazit jako RGBY, protože to Y si tam musí ta televize dopočítat a příslušně potlačit původní RGB.

Jiné by to samozřejmě bylo, kdyby se přenášela i ta Y složka, ale tak tomu není a ani nebude, protože to by se musela změnit definice průmyslu snímačů a zpracování obrazu.

Jako není mi jasné, o co Sharpu jde?

0 0
možnosti

Host

14. 1. 2010 17:45
Re: Zdroj je ale RGB

Psst, je to největší konspirace poslední dekády.

Y ve skutečnosti neznamená Yellow, ale You. Vedle každé z RGB buněk tak bude umístěna aktivní snímací buňka a televizor bude zároveň sloužit jako kamera.

Sharp pak bude sledovat, jak reaguješ na různé podněty a vyrábět podle toho další zbytečnosti.

A aby si to lidi koupili, tak pro tupouny mektaj něco tupě o bilionu barev.

0 0
možnosti
JP

kaniobal

14. 1. 2010 14:29
super clanek

ke trem barvam pridali ctvrtou a dohromady to umi vic nez bilion barev.

dalsi odstavec : ke trem barvam pridali ctvrtou a dohromady ta televize zobrazi vic nez bilion barev

pro jistotu nadpis: Malá revoluce: Sharp přidal televizoru čtvrtou barvu, zobrazí bilion odstínů

tak nevim, jestli to krome informaci z nadpisu obsahuje nejaky dalsi...

0 0
možnosti

Host

14. 1. 2010 14:45
Re: super clanek

Já myslím, že to bude jen k miliardě, ale propaganda no:-) Navíc některé odstíny budou zaměnitelné, spíš je problém, že kabelem k tomu monitoru ten bilion odstínů nedorazí;-D Je to jako barevná televize s černobílým vstupem...

0 0
možnosti
JN

jeen

14. 1. 2010 10:11
A k čemu to?

Leda, že se nám naši politici ještě lépe vybarví!!

[>-]

zvláště pak Oranžový Jyrka;-D

0 0
možnosti
VB

velky bratr

14. 1. 2010 14:02
K marketingu

Dnes uz si malokdo kupuje zbozi proto, ze by ho potreboval - vetsina z nas uz vsechno ma. A tak nastupuje masaz snazici se vysvetlit nam, ze mame nahradit fungujici predmet novym, idealne na splatky.

0 0
možnosti
RAT

RAT

13. 1. 2010 21:56
Hosti

se hadaji s hosty no to je p*d*l! Chudaci se neumi ani podepsat, hlavne ze tu vedou filozoficke uvahy o 3D barvach! ;-D

0 0
možnosti
A

Host

13. 1. 2010 17:39
plazma

je plazma

0 0
možnosti
TH

glumik

14. 1. 2010 14:29
Re: plazma

No pane! A LCD je LCD. A CRT je CRT... :-)

0 0
možnosti
L

LUF

13. 1. 2010 14:21
Aby to mělo smysl,

muselo by se i vysílat v RGBY ne? Bez toho je jedinou výhodou jen malá úspora energie ... bych řekl

0 0
možnosti
PP

Host

13. 1. 2010 14:47
Re: Aby to mělo smysl,

Ne. Viz diskuse níže.

0 0
možnosti
P

pepa01

13. 1. 2010 13:55
celkem k ničemu

pominu-li to, že do televize se vysílá programově slabý obsah, s tím moderním digitálem je kvalita obrazu pod úrovní u nás 50 let staré normy, to ničím nevyhoní...

analogová televize měla teoreticky nekonečno barev

0 0
možnosti

Host

12. 1. 2010 23:47
RGB a 8 bit

Ono je to stejne jedno, dokud na takovem monitoru zobrazujete filmy, klasicke fotografie...serfujete, tak stejne by jste nemeli zazanamenat zadny rozdil oroti klasickemu LCD, ktere uz nejaky rok ma umet SRGB zobrazovani, tedy zobrazeni prave te 8bit grafiky na kanal. Respektive zdrojove informace pro grafiku jsou v tak nizkem gamutu ze sebe lepsi monitor je stejne musi porad zrobrazovat v nizkem gamutu. I HDR monitor zobrazi 8 bit grafiku porad stejne. Pokud by se ale preslo na 16bitovy gamut u formatu, coz by neslo nesrovnatelne vetsi naroky na vykon, prenosy dat tak proc ne. At nam naserviruji 16bitove LCD klidne i s extra zlutou pro hlubsi gamut do 16 bitu. Budu jedine rad, kdyz si konecne urcim co je bila barva, nebo jaka je expozice pohym lidskym okem aniz bych to vypalil do chudeho gamutu 8 bit prostoru. Njn, ale to je polivcicka budoucnosti. Zatim nezustava nic jineho nez mit workflow aspon 16 bit a ty vystupy porad prevadet na 8 bit. Argh

0 0
možnosti

Host

13. 1. 2010 9:09
Re: RGB a 8 bit

Pleteš jablka s hruškama.

Za prvé, o gamutu se nedá říci, že je nízký nebo vysoký. Barevný prostor, jak už sám název napovídá, je třídimenzionální útvar, takže lze hovořit o jeho velikosti nebo objemu. Pokud bychom mluvili jen o jeho výšce, mluvili bychom o rozsahu jasů. Jenže barevný prostor má i svou šířku a hloubku (jednotlivé primární barvy).

Dále pak bitová hloubka barevné informace a velikost gamutu jsou dvě úplně odlišné věci. Mohu klidně mít barevný prostor ProPhoto RGB reprezentovaný 4 bitovou hloubkou nebo naopak 16 bitový sRGB.

Jinými slovy, velikost barevného prostoru udává rozsah jednotlivých barev (odkud kam sahají, tzn. jejich intezitu), bitová hloubka pak udává, na kolik "kousíčků" (diskrétních barev) je tento prostor rozdělen.

0 0
možnosti

Host

12. 1. 2010 21:37
jako u tiskarny

myslim ze to je sice cele reklamni trhak, a prinos nebude velky, ale co se tyce diskuse jestli je to pitomost nebo ne a zda Y hodnota se bude vymyslet, tak si mylslim ze ne. je to podle mne analogie tiskaren, kde v principu staci taky na michani CMY, ale vysledek je hnusna hneda, proto je tam Black zvlast. u nekterych fototiskaren napr. zelena zvlast, protoze se spatne micha ze dvou zakladnich. pokud vyrobce zjistil ze Y se micha z nakeho, mne neznameho duvodu, jinak hur nez ostatni barvy, tak proc tam nepridat ciste zlutou. pokud bude napr. v konkretnim rozsahu vedet ze tady se micha zluta blbe, misto toho se rozsviti zluta primo. ale prakticky prinos u tv moc nevidim, mozna u nakyho super grafickyho monitoru... argument ze y se cuca z prstu je blbost, kdyz posilate data na tiskarnu tak tam jdou taky jako cmyk a tiskarna pak uz sama musi vedet ze v nakem intervalu tam bude misto mixu pridavat treba ciste zelenou nebo cervenou...

0 0
možnosti

Host

14. 1. 2010 23:33
Re: jako u tiskarny

1. Pokud vím, tak cmyK se používá proto, že většina tisku je K, a čerň je levnější než barvy. Dobré tiskárny nejspíš namíchají dobrou K i z cmy.

2. Jak jdou data na tiskárnu záleží na protokolu (resp. jestli se použije RIP v tiskárně nebo u hloupější tiskárny v počítači). U televize se Y bude maximálně dopočítávat (tj. cucat z prstu), jinak by se musel změnit způsob přenosu.

Ta čtvrtá barva určitě napadla nějakého marketingového manažera když byl na záchodě.

0 0
možnosti