Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Odpověď na největší otázku lidstva: slepice prý byla dřív než vejce

"Bylo dřív vejce, nebo slepice?" Prý slepice. K takovému výsledku došli britští vědci, kteří zkoumali protein zodpovědný za stavbu vejce na superpočítači HECToR. Český biochemik Václav Pačes však celou otázku považuje za slovní žonglování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

koutlosh

Nejdřív

byla ještěrka, ta snesla vajíčko a z něho pak vylezlo kuřátko. Nic na tom není :-P

0/0
11.8.2010 15:09

chobotnicka_

Re: Nejdřív

presne, tak. nevim naco potrebovali britsti vedci (nedavno jsem cetl zajimavy blog na tema britskych vedcu http://hrebicek.blog.idnes.cz/c/147734/Britsti-vedci-a-konecne-reseni-otazky-ponozek-do-sandalu.html ) strkat nejake udaje do pocitace (to je jako ve Stoparove pruvodci po galaxii. A odpovedi je cislo 42). je nutne najit "meziclankoveho" prapredka slepice, , ktery zrejme taky kladl vejce , a pak dalsi predky, coz byli dinosauri, ale ti take kladli vejce, takze pokud pujdeme Darwinovou evoluci dal dojdeme k eukariotum. Muzeme rict, tak ci onak to byla slepice. cili pred embryem je vzdy organismus....mimochodem britsti vedci cca za 22 mil kc prisli na to, ze se sluchatka drive ci pozdeji zamotaji,vazne to neni vtip.

0/0
12.8.2010 3:56

chobotnicka_

Re: Nejdřív

eukaryotum

0/0
12.8.2010 3:59

Host

Odpoved je uplne jednoducha.

Odpoved je uplne jednoducha. Slepice i vejce tu byly odjakziva.

Zacatek a konec? Pekny koncept co se nam zrovna hodi do kramu.

0/0
9.8.2010 22:51

Host

Demence idnes...

Dnes ráno jsem shlédl pořad Milénium na čt24, kde představovali "nový" průlom ve studii Marsu, konkrétně nezvratné důkazy o existenci vodního oceánu před cca 4 miliardami let, tedy ve stejné době, kdy začal vznikat život na zemi. Fascinován touto skvělou zprávou se jdu dozvědět více k netu. A co se dozvím na Idnes? Největší otázka lidstva zodpovězena, první byla SLEPICE! Lidi, proberte se, přestaňte řešit P.....Y a začněte se zajímat o ty zkutečně podstatné věci. Třeba vznik života? Jestli vznikl na Marsu ve stejnou dobu a nezávisle jako na Zemi, není to skvělý důkaz, že život se uchytí VŠUDE? Že vesmír není pustý, jak nám vědci a média úspěšně už 80 let předhazují, ale že je naopak plný života, který se vyvíjí od těch nejzákladnějších forem v extrémních podmínkách, aby nakonec ve většině případů opět zanikl při nějaké kataklysmatické události. Ale jestli jsme my, lidé ze Země, došli až do dnešního stádia vývoje, jaká je šance, že se to podařilo v okolních soustavách jiné civilizaci?

0/0
6.8.2010 12:36

koutlosh

Re: Demence idnes...

Osobně si taky myslím, že život je automatický důsledek příhodných podmínek, ne nějaká vysoce nepravděpodná událost, která se shodou okolností udála na nějaké Zemi.

0/0
11.8.2010 15:10

Chytracisko

Jistě že slepice

protože slepice snáší vejce

0/0
6.8.2010 11:56

Host

Re: Jistě že slepice

jistěže vejce, ptze slepice se líhne z vejce?;-D

0/0
6.8.2010 12:23

http2

42

0/0
28.7.2010 12:51

Host

Re: 42

R^R^R^

0/0
6.8.2010 12:23

AlesRo

A co když

Žádná evoluce nebyla. Pokud se tím začnete opravdu seriózně zabývat a nespokojíte se stvrzeními jedné, hodně rozšířené, skupiny, tak dojdete k tomu, že evoluce je nesmysl. Jak z hlediska termodynamiky, tak z hlediska biochemie, i sám Darvin řekl, že pokud se najde jen jedna jediná věc, která by bourala jeho teorii, tak je ta teorie mylná a ono je těch věcí, které tu teorii bourají tisíce, tak nechápu, proč se jí všichni tolik drží.

0/0
28.7.2010 11:20

vlmach

Re: A co když

R^;-D;-D;-D;-D!!

0/0
30.7.2010 10:23

Chytracisko

Re: A co když

protože evoluci je možno pozorovat i v současné době, a to co člověk vidí se blbě popírá

0/0
6.8.2010 11:57

Host

Re: A co když

Hojně rozšířený omyl (mezi lidmi kteří se snaží vyvrátit evoluci), že evoluce odporuje 2. termodynamickému zákonu ("Entropie uzavřeného systému nikdy neklesá" a další ekvivalentní vyjádření), pramení z nepochopení tohoto zákona. Je v něm totiž velmi důležitý ten výraz *uzavřený* systém - tedy systém, který nedostává zvenku žádnou energii (ať už ve formě tepelné, či jiné, např. ve formě informace).

Evoluce ovšem s tímto zákonem není v rozporu (a pokud by byla, dokonce by tento zákon vyvracela, protože jednoznačně funguje, což je i experimentálně ověřeno). A to proto, že evoluční "systém" není uzavřený, ale je mu dodávána energie zvnějšku - např. tepelná (ve formě slunečního záření), a i ve zmíněné formě informace (to, jestli se jedinec s určitou genovou výbavou prosadí - tedy rozmnoží, anebo zemře - vyhyne), což je dáno vnějšími podmínkami v přírodě (tedy, systém je ovlivňován zvnějšku, takže zde termodynamický zákon není relevantní).

0/0
10.9.2010 14:27

koupím tvého Jidáše za 14,90,-

číst to nebudu, je mi to jedno

ale nechápu, proč "největší

otázku lidstva" V tom je jako nějaký symbolismus nebo co?8-o

0/0
26.7.2010 18:31

Host

vejce vs. slepice

A kde je receno, ze se melo jednat o slepici vejce??? Bavili jsme se o tom s kolegou a ten me dal jeduchou opoved. Jesteri kladli vejce a ptaci se vyvinuli az pozdeji. Takze opoved nasnade...Vejce pred slepici slepici?

...

btw, rohliky se stejne nezlevni...

0/0
26.7.2010 10:35

Pimpil

to je prece jasne

jisteze slepice

jen slepice (resp. jeji prapredek) muze zmutovat tak, aby zacala snaset vajicka; vejce nemuze zmutovat tak, aby se z ni narodila slepice

0/0
23.7.2010 23:22

Chytracisko

Re: to je prece jasne

pokud to vemeš tak, že prapředek tě nezajímá, že tě zajímá až slepice, tak bylo první vejce, protože z něj se prapředkovi narodila první opravdová slepice.

0/0
6.8.2010 11:59

Host

Re: to je prece jasne

Je to opravdu tak jasné?

Měl bych 2 jakés takés argumenty: 1. Slepice se rodí z vajec, 2. Nejen slepice snáší vejce

Proto, není náhodou možné, že se první slepice vylíhly z vajec úplně jiných tvorů? Anebo naopak, že slepice zmutovaly, a až poté začaly klást vejce?

Pro mě existuje jedna pravda. A to, že slepice není slepicí, pokud se nevylíhne z vajec. Ale první vejce také musel někdo snést... Takže první byl tvor, jehož potomci začli klást vejce, a z tohoto vejce se vylíhla slepice, jelikož ta se líhne pouze z vajec.

Neargumentuji proti Vám, říkám jen, že podle mého jsou přípustné obé varianty.

0/0
6.8.2010 12:03

Host

slepice

otazka je, jak se rozmnozoval prapraprapraprapredek slepice a mozna to nebylo vajickem, ale necim velmi vzdalene podobneho vajicku, ale taky neco velmi vzdalene podobne slepici. nebo buh stvoril slepici, ktera pak mela prvni vajicko. buh vi...

0/0
21.7.2010 8:07

Host

pohled

Na počátku byla přece slepice s kohoutem, před tím Hospodin, jenž tento první pár vymyslel. Přece nevěříte tomu, že z ničeho může něco vzniknout? Energie na počátku? kdepak se tady vzala? Už někdo vědecky vyvrátil příběh izraelského národa a přítomnost Boha popsaný ve Starém zákoně?

0/0
20.7.2010 13:48

Host

Re: pohled

no práve proto se říká, že bůh je věčný, energie tady byla vždycky, důkaz je ten, že si teď spolu vykládáme, to se nedá popřít.

0/0
21.7.2010 8:08

Host

Re: pohled

Dobře, pokud říkáte, že něco musí vzniknout z něčeho, kde se tady vzal Hospodin, aby nás stvořil? Myslím, že by jste si tímto protiřečil, kdyby jste tvrdil, že Hospodin tu byl od počátku věků. A nebo že by jste snad tvrdil, že pokud z ničeho nevzejde nic, tak Bůh neexistuje?

0/0
6.8.2010 12:16

Host

Velký třesk

Opravdu otázka pro hlupáky...

- Jistěže byla prvně slepice.

- Slepice(živočich) se v historii nemusela rozmnožovat vejci.

- Z vejce se však vždy vylíhne tvor, který se rozmnožuje vejci.

- Vejce tedy muselo být vynalezeno, nemohlo být apriory.

0/0
20.7.2010 12:15

Host

Re: Velký třesk

Před "slepicí" tu byla Země a evoluce. Před Zemí sluneční soustava a dlouho před sluneční soustavou byl Velký třesk.

- Otázka je co bylo před Velkým třeskem...

a) Pokud při Velkém třesku vznikl i čas(časoprostor), je otázka "co bylo před Velkým třeskem" nesmyslná.

- Rozumějte nemůžeme ani říci, že nebylo "Nic", protože neexistuje "před Velkým třeskem".

b) Pokud Velký třesk probíhal v již existujícím čase, před Velkým třeskem bylo zcela jistě "něco". Protože z ničeho se něco jaksi stát nemůže.

0/0
20.7.2010 12:16

Host

Re: Velký třesk

Celkem dobra uvaha. Ja si myslim ze mnoho lidi i kdyz vi ze evoluce je nesmysl a neuskutecnitelna se brani existenci Boha z duvodu ze se boji ze jednou budou splacet ucty za to co delaji. Je to usmevne ucty bude splacet kazdy at uz veri nebo ne.

Bible rika ze budou souzeni lide jak spravedlivy tak nespravedlivy cili vsichni.

0/0
22.7.2010 14:38

Host

Re: Velký třesk

Kéž by to tak bylo...

Chápu, že nechcete opačný názor přijmout. Zmizela by Vaše jistota toho, že je vše spravedlivě zařízeno a každý dojde odplaty. Vyvstalo by naopak zoufalství nad neskutečnou nespravedlností a zbytečnou krutostí světa.

Dobrý (=stejný jako můj) názor má http://adam.humanisti.sk/?p=66

P.S. Vejce bylo DŘÍVE než slepice, protože tvorové, kteří byli miliony let před slepicí (a ptactvem obecně) snášeli vejce. [QED]

0/0
22.7.2010 17:45

Host

Re: Velký třesk

Bible rika pokud neni Buh jezme pijme, protoze zitra zemreme. (pro vysvetlneni zijme sobecky mysleme jen na sebe a dnesni den) Pokud bych neveril v Boha tak kradu, podvadim a ziju jak hovado protoze jediny smysl meho kratkeho zivota by byl urvat co nejvic a uzit si. Nastesti vim ze spravedlivy budou vlastnit zemi a budou na ni prebyvat navzdy. A smrt jiz nebude ani nemoci ani hlad ani bolest drivejsi veci pominuly a Buh sam jim setre kazdou slzu z oci. Jinak neni to slepa vira hodne jsem studoval zakonitosti a mechanismy prirody at uz nezive nebo zive a neni ani teoreticky mozne aby se to samo objevilo. Bible to krasne shrnuje. Kazdy dum je nekym postaven ale ten kdo postavil vsechno je Buh. Vite napriklad ze Buh v bibli zaznamenal uz pred nasim letopoctem ze zeme je kulata? Jen chci podotknout ze treba katolicka cirkev a biblicke uceni je jako cerna a bila a tato a dalsi cirkve Boha diskredituji.

0/0
22.7.2010 19:37

DinGODzilla

Re: Velký třesk

Zaplať pánbůh za to, že zrovna vy jste věřící, protože jak to vypadá, tak (zřejmě) jedině STRACH vás motivuje ke slušnému chování. Znám bibli velice dobře, protože do 20ti let jsem byl sám věřící a víru jsem "ztratil", ztratil se Smysl života a musel jsem si najít jiný. Každopádně nehodlám vás přesvědčovat, jen sem hodím Copy&Paste z linku příspěvku před vaším:

---

0/0
23.7.2010 16:51

DinGODzilla

Re: Velký třesk

Vyzerá to teda tak, že Židia – aspoň podstatnú dobu svojej histórie – neverili v posmrtný život. Táto viera, zdá sa, bola živá ešte aj v Kristovej dobe: „Povedali Mu Židia: Teraz sme poznali, že si posadnutý. Abrahám umrel, i proroci, a Ty hovoríš: Kto zachováva moje slová, neokúsi smrť naveky.“ (Jn 8:52). Vzniká potom otázka, o čo sa u nich opierala morálka, zmysel života. Ich príklad ukazuje, že aj bez predstavy posmrtného života sa dá celkom dobre žiť, že aj bez nej môže byť život zmysluplný. Nie je teda pravdou, čo nám sugerujú kresťania, že bez života po smrti nemá „pozemský“ život zmysel, že bez tejto predstavy niet o čo opierať morálku.

---

---

V jednej jedinej kapitole románu Na západnom fronte kľud (E. M. Remarque) – možno dokonca na jeho jedinej strane – je viac úcty k ľudskému životu, viac humánnosti a ľudského súcitu, viac tej slávnej „lásky k blížnemu“, než vo všetkých evanjeliách spolu.

0/0
23.7.2010 16:54

DinGODzilla

Re: Velký třesk

V jednej jedinej vedeckej práci A. Einsteina je viac múdrosti než v Jóbovi, Kazateľovi, Žalmoch, či knihe Sirachovej – viac než v celej Biblii. Jeden jediný motív Marcia funebre Beethovenovej symfónie Es-dur evokuje v poslucháčovi viac blaženého božského pokoja než všetky nemastné-neslané Kristove sľuby o večnom živote po smrti, než jeho nemotorná výzva „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení; ja vám dám odpočinutie!“ (Mt 11, 28).

---

Ale napriek týmto nelichotivým prirovnaniam, ktoré by mal každý kresťan uznať, si žiaden z nich nemôže dovoliť obdivovať najväčších géniov ľudstva viac než nevýrazného galilejského proroka, autora pár neforemných a slaboduchých podobenstiev, pár chabých morálnych zásad. To, čo povedal On Najmocnejší, považujete za to najgeniálnejšie, čo sa tu na svete objavilo a ponižujete do prachu zeme všetko, čo vytvoril síce geniálny, ale predsa len slabý a krehký človek, vojimi obmedzenými schopnosťami. A ja vám teraz vysvetlím prečo:

---

0/0
23.7.2010 16:55

DinGODzilla

Re: Velký třesk

Ste duchovní potomci otrokov a nevoľníkov, ktorí sa hŕbili pred panstvom, ktorí „s bázňou a trasením poslúchali svojich telesných pánov“, podľa svätej výzvy apoštola (Ef 6, 5-7). Uznávate a ceníte si iba moc, iba jej rozumiete, lebo sa jej bojíte. Áno, moji drahí, *strach* je tá najsilnejšia emócia, ktorá riadi vaše kroky celým vašim úbohým životom. Trasiete sa pred fiktívnym bohom rovnako, ako sa vaši predkovia triasli pred feudálnymi pánmi, lebo od nich záviseli; rovnako ako ste sa vy sami triasli pred všemocnými okresnými a krajskými tajomníkmi KSS. „Rozumiete“ iba hrubej sile, iba tá vám imponuje. Veľmi dobre a priehľadne vás charakterizoval už sám váš apoštol: „Ale my nie sme zbabelci, aby sme zahynuli; my sme veriaci, aby sme si zachránili život.“ (Hebr 10, 39) Áno, povedal to veľmi výstižne: vy ste tí „hrdinovia“, čo sa boja smrti a ten strach je jediný dôvod, pre ktorý veríte ilúzii večného života.

0/0
23.7.2010 16:56

DinGODzilla

Re: Velký třesk

To, čo vo vašich kostoloch dennodenne vzývate, to nie je boh. Nie boha, nie jeho syna chválite a velebíte, nie im dvom sa nechutne vtierate do priazne. Vy neobdivujete božiu lásku k človeku, božskú inteligenciu, či múdrosť, ani blažený pokoj, ktorého nositeľom by mal byť váš boh. Vy sa hádžete na kolená do prachu pred mocou, nech má akékoľvek meno, vy moci voláte na slávu, zlatému teľaťu moci sa klaniate! A preto neviete pochopiť, že jestvujú aj ľudia, ktorí sa neboja ani večnej smrti – tých označujete, s vaším úzkoprsým apoštolom, za „zbabelcov“, ktorí si netúžia zachrániť (večný) život.

0/0
23.7.2010 16:56

Host

Re: Velký třesk

Neni to strach ale to ze ma zivot smysl a neni jen nejaka nahoda. Ani Buh nechce aby jsme z nej meli strach ale jen zdravy respekt jako z autority. Buh totiz tak miloval svet ze dal sveho jedine splozeneho syna aby kazdy kdo v nej uveri mel zivot vecny. Neni to neuveritelny skutek? Vsemocny Buh obetuje sveho syna jen proto abych ja mel nadeji ze nemusim umrit a pokud umru tak ze budu vzkrisen? Z takoveho Boha urcete zadny panicky strach nikdo mit nemusi protoze si nepreje aby nekdo zahynul ale preje si aby lide cinily pokani a meli vecny zivot. To ze se lide podle bible neridi a Boha si berou nadarmo do huby a zneuzivaji jej pro svesobecke cile je jina vec. Bibli moc dobre neznate ( z me zkusenosti ani vysoce postaveni knezi ji neznaji dobre tvrdili mi dogmata a kdyz jsem jim ukazal v bibli vers ktery je vyvracel tak nevedeli co na to rict)a nebo nejste dobry clovek. Videl jsem moc pripadu kdy lide ve vire polevili ale pouze spatni lide viru opravdu ztratili pokud ji vubec meli.

0/0
23.7.2010 23:37

Host

Re: Velký třesk

Člověk, na kterého reagujete, zřejmě myslel strach z božího trestu, ne z Boha jako takového. A stejně jako já nejspíš chtěl také říct, že on dokáže být spravedlivý a poctivý aniž by ho k tomu nutil strach z trestu.

A co takhle, kdybyste se i Vy začal chovat spravedlivě, a přestal vynášet soudy nad lidmi, které vůbec neznáte? Vaše výroky zde rozhodně nesvědčí o pokoře, kterou byste měl zachovávat.

Já jsem víru ztratil, ale ne proto, že bych byl špatný člověk. Bylo to proto, že jsem zažil a viděl příliš mnoho utrpení nevinných na to, abych mohl věřit ve spravedlivého Boha, který lidi skutečně miluje. Ztráta mé víry tak byla rozhodnutím nevěřit v Boha, kterého bych nemohl považovat za spravedlivého. A rozhodně to ani nevypovídá nic o mé povaze, ani mě to nenutí začít porušovat křesťanské zásady jako nepokradeš apod.

Takže přijměte, prosím, mou dobře míněnou radu, přestaňte tady fanaticky kárat ostatní a zameťte si nejdřív před vlastním prahem.

0/0
4.8.2010 13:39

Host

toje lehka hadanka pro retardi

samozřejmě bila prvni slepice,pak teprv vejce, otazka pro nas filozofi je, co bilo před slepici*

0/0
19.7.2010 9:43

Host

vejce byla samozřejmě dávno před slepicemi

Inu, je to blbost. Vejce byla samozřejmě dávno před slepicemi, u plazů a obojživelníků... Ostatně i v tomto článku je o tom zmínka. Věnujme se užitečnějším úvahám :-)

0/0
19.7.2010 2:35

soldat

Re: vejce byla samozřejmě dávno před slepicemi

to jako že se tyranosarosovi vylíhnul z vajca zmetek v podobě slepice? to bych rad věděl s kym se to potym křížil?:-)

0/0
19.7.2010 14:43

Host

Re: vejce byla samozřejmě dávno před slepicemi

Ne. Tyranosaurovi se vylíhnul z VEJCE tyranosaurus. VEJCE tedy bylo před slepicí.

---

Otázka by se musela upravit na "Co bylo dřív, slepice nebo SLEPIČÍ vejce?", co na tom nechápete?

0/0
22.7.2010 18:13

Červená_Karkulačka

no já nevím

Myslím, že byl nejdřív nápad, jak to má vůbec fungovat, ne? Pak se vzala sada buňek a naprogramovala, no a pak už to tak nějak začalo fungovat...z buněk byla kuřata a dospěla a začala se množit, všechno podle programu, no a další už známe....

0/0
18.7.2010 0:16

Host

Re: no já nevím

R^ Ano podle mě to tak bylo...

A je jedno zda první buňka přiletěla z vesmíru... 8-o :-/ ;-)

0/0
18.7.2010 9:01

Host

,,,,, = slepice

Co bylo před slepici? Mastodont? ;-D

0/0
17.7.2010 21:35

Červená_Karkulačka

Re: ,,,,, = slepice

Rozbité okno...takový ten třesk, či co..

0/0
18.7.2010 0:17

Host

Dříve bylo vejce

Tedy, já bych to dokázal alespoň z laického pohledu určit bez nějakého výzkumu. Prostě předchůdce slepice kladl vejce a s každou generací se měnil, až jednou z toho vejce vylezlo dnešní kuře, které "v dospělosti" samo nakladlo vajíčka....čili dříve bylo vejce, ovšem ne vejce slepičí.

0/0
17.7.2010 20:57

Karl von Trautenberg

podojit statni rozpocet

Souhlasim  s tim, co nekdo napsal nize. Takovyhle vyzkum je dobry jedine pro podojeni statniho rozpoctu Rv

0/0
17.7.2010 12:26

Host

Re: podojit statni rozpocet

Proc to delaji napriklad ???

Význam to může mít například v materiálovém výzkumu. Stále je co se učit z přírody. Zkoumá se využití proteinů, ze kterých pavouci soukají své sítě, bakterie produkují polyhydrozyalkanoáty, což je hmota podobná té, z níž se vyrábějí PET lahve, tak proč nevyužít OC-17?

A navic jsou to Britsti vedci -  tazke z vasich dani to neslo.

0/0
17.7.2010 16:43

Host

Re: podojit statni rozpocet

Nesmíš tolik věřit všemu co se píše ;-)

0/0
18.7.2010 20:02

Host

vyresim to prvni byla slepice protoze...

na zemi byly bakterie ktere vznikli z nejakeho procesu...ty bakterie se zacali mnozit dokud nevznikli dinosauri ti se pak dlouhym procesem menili na zvirata jaka zname dnes tudiz slepice, zirafy a tak dale... ale netvrdte mi ze bylo driv vejce... prece ty mikroorganismy se zacali mnozit dokud nevytvareli slozitejsi a slozitejsi strukturu dokud z nich nebyli dinosauri atd...

0/0
17.7.2010 4:20

Host

Re: vyresim to prvni byla slepice protoze...

ne kecam prvni bylo vejce!!! protoze uz dinosauri se rodili z vajec

0/0
17.7.2010 4:21

Eremite

Nejvetsi podvod evolucionistu- of vyvoji druhu z primitivnej

sich forem - z bakterii se nikdy nevyvinuly zadne jine druhy zivota, vsechny druhy (species) rostlin / zivocichu se objevily nahle behem t.zv. exploze v cambriu, kdy se paralelne objevily vedle rostlin a i protozoi, bakterii, obratlovcu atd. vsechny druhy, geologicke vykopavky za poslednich 150 let absolutne nenasli zadne meziclanky.... jestli se nasly nejake zahadne kostecky, tak byly evolucionisty lzive interpretovany...;-(

0/0
17.7.2010 13:47Najdete na iDNES.cz