Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vesmírnou agenturu přistihli při fotomontáži. Jinak to nešlo, hájí se

Fotka Saturnova měsíce je upravená, o tom není sporu. Může se o tom přesvědčit každý. Zatímco zastánci konspiračních teorií hovoří o skrývání důkazů o mimozemšťanech, astronomové vysvětlují, že bez fotomontáže by zkrátka nevznikl ostrý obraz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kecálek_český

MIMOZEMŠŤAN!

Queeg!

0/0
19.10.2010 16:25

Stoura

Re: MIMOZEMŠŤAN!

jojo. Qejgaři. Rimmer to pořád říkal. ;-D

0/0
5.11.2010 18:35

Host

Konspirace

Původcem konspiračních teorií o tom, že USA nikdy na Měsíc nedoletěly, je sama americká administrativa. Jde o to, že před veřejností je třeba zamlčet ohromné výdaje, které vesmírný výzkum stojí. Proto se americká administratřiva rozhodla vypustit, živit a rozšiřovat konspirační teorii o tom, že na Měsíc se neletělo. Tudíž je americká veřejnost v klidu, protože se domnívá, že výsledky výzkumu jsou vlastně jen levné laboratorní podvrhy a penězi daňových poplatníků se neplýtvá. Ve skutečnosti vesmírný výzkum probíhá, ale jeho výsledky jsou podávány tak, aby je bylo možné kdykoliv znevěrohodnit a udržet tak spokojenost americké veřejnosti v určených mezích.

0/0
19.10.2010 16:07

Host

Re: Konspirace

To není pravda. Oni šíří, že tam nebyli proto, aby si zblbli lidi a ty si řekli, že tam byli. Podvrh to byl, nejspíš celý program Apollo. Kdyby tam Amíci byli, proč už tam desetiletí není základna?

Americká vláda prostě jenom kecá a ještě šíří schválně různé dezinformace. Je třeba si uvědomit, že Měsíc byl ideologický projekt soupeření s SSSR. To mi vykládejte, jak nejdřív  ohrozí život Glenna při pitomém letu nad atmosférou a o pár let později už hrajou golf na Měsíci ;-D.

Kozoroh-1 tak se to jmenovalo, nojo. Ješ mi jasné, proč to režisér natočil. Musel tím režim pořádně naštvat.

0/0
19.10.2010 16:20

Stoura

Re: Konspirace

Proč tam není základna? Podívejte se kolik stojí ISS. Dopravit něco na Měsíc je zhruba 5-10x dražší.

0/0
19.10.2010 16:27

Host

Re: Konspirace

JE to pravda. Oni tam byli, ale tváří se, že tam jako nebyli, aby zblbli lidi a ti se neptali na náklady. Naštěstí se vždycky najde dost hňupů, kteří jim na ty jejich konspirace skočí a šíří je dál sami, už bez nákladů pro stát. I s tím Glennem to bylo vypočítané jen naoko, on ve skutečnosti vůbec ohrožen nebyl, ve všech nebezpečných scénách jej zastupoval cvičený a školený kaskadér.

Od počátku sedmdesátých let se létá na Měsíc neustále, jedna výprava za druhou (v podstatě každý měsíc), ale jsou všechny tajné a rakety jsou stealth-technologie, takže je žádné radary nevidí a protože jsou moduly maskované (zespoda natřené černě, seshora stříbrně), nejsou vidět ani když přelétávají měsíční povrch nebo "zalétávají" za obzor. Všechny základny jsou na odvrácené straně Měsíce, takže ze Země nepozorovatelné.

0/0
19.10.2010 16:31

Host

Re: Konspirace

Tak o tom pochybuju. Podle fotek a filmu v 70. letech s největší pravděpodobností na Měsíci nebyli. Prokazatelné je, že tam poslali sondy. Ty Stealth technologie by se myslím provalily. Možná můžete mít pravdu, ale to nesouvisí s Apollem v 70. letech, co se tu řeší.

Divné je, že by to neprásknul SSSR/Rusko, Čína, EU, Japonsko, KLDR...

0/0
19.10.2010 16:50

Host

Re: Konspirace

Sondy vyslané na Měsíc v průběhu 70.a 80. let byly jen maskováním skutečného výzkumu, sloužily jen jako kouřová clona. Stealth technologie se nemohly provalit, protože jsou neviditelné, to dá rozum, ne? Právě díky jim na to nikdy nepřišel SSSR/Rusko, Čína a KLDR. EU a Japonsko to ví, tajně se výzkumu účastní, ale je to tak utajené, že o tom nevědí žádní volení politici, ti by to okamžitě prozradili.

Jasně, že mám pravdu, tomu věřte. Jenom neříkám všechno, protože všechno říct nesmím. Píšu jen o tom, co smí nyní řízeným způsobem uniknout.

0/0
19.10.2010 17:06

Host

Re: Konspirace

Můžete, on vám to nikdo neuvěří ;-). Ale fyzikálně by to možné asi bylo. Pokud nám zatajují technický vývoj za posledních zhruba 30 let

0/0
19.10.2010 17:29

Host

Re: Konspirace

"Jenom neříkám všechno, protože všechno říct nesmím."

hahahahahahah, Franta Vomáčka se vrátí ze směny od pásu, otevře si pivo a jde na technet dělat ředitele NASA :-D :-D :-D

0/0
20.10.2010 14:28

Host

Re: Konspirace

On nestval rezim ale zarabal na tupych ;-D

0/0
19.10.2010 18:57

Host

Re: Konspirace

Obávám se, že film Kozoroh jedna zůstal nepochopen. Tam vůbec nejde o akční sci-fi, ani o konspiraci. Kozoroh jedna je ve skutečnosti existencionální drama o odpovědnosti vědy vůči společnsoti a naopak. Ty akční honičky v práškovacích letadlech, konzumace hada apod. je jen zástěrka. To, že jde o podvodnou misi na Mars je nepodstatné a vedlejší.

;-)

0/0
19.10.2010 19:08

Host

Re: Konspirace

To neviem. Na kozoroh 1, prednasky trutherov a vesmirnych lidi som zatial neminul ani korunu. Ak chce niekto verit na sprisahania, nech len veri. Ma na to pravo.

0/0
19.10.2010 19:22

Host

Re: Konspirace

A este dodam, ze rovnako tak sikovnejsi maju zase pravo na nom zarabat.

0/0
19.10.2010 19:25

Stoura

Re: Konspirace

Kozoroh 1 je celkem ucházející dobrodružný film. Kdysi jsem na něm byl dokonce v kině. Nezatracoval bych ho kvůli tomu, že někteří blázni jej berou jako dokument (jak zjevně nebyl myšlen)

0/0
5.11.2010 18:38

Host

fotomontáž

Už tu někdo psal, že na Měsíci nebyli? To je skoro jistota. Vítr - vlajka, vyretušované hvězdy, pohyb zpomalený film. Vědci prokázali, že ty foťáky Hasseblad by měli ve vakuu problém i stisknout.

Důkaz? Sovětský Svaz měl mnohem lepší technologii. Už za Stalina měli lepší počítače i lepší raketovou techniku. A na Měsíc poslali Luny první. USA byly roky pozadu. A teď mi vysvětlete jakto, že tam 40 let údajně nikdo nebyl a nikdo na to technologicky nemá :-).

USA = Enron Rv.

Jednou dávali americký film o falšovaném letu na Mars. Ta sonda co tam letí shoří po návratu z "úspěšné mise" lidské posádky na Marsu  v atmosféře a zabijáci jdou kosmonauty zavraždit, aby je umlčeli. Ti se rozdělí. Postupně je všechny dostanou až na jednoho, který podá zprávu národu. Už nevím, jak se to jmenovalo.

0/0
19.10.2010 10:25

Host

Re: fotomontáž

Pak by tam mohli být Rusáci. Jakto, že na Měsíci nebyli, když měli tu skvělou pokrokovou technologii?

Víte, vlajka nevlála větrem, ale setrvačností zavěšená na rámu (podobně jako se kýve kyvadlo). Foťáky ve vakuu stisknou stejně dobře jako ve vzduchu (není tam žádná tlaková záležitost, jsou to všechno jen motorky, čipy a skla; navíc v tom vakuu nemá motor žádný odpor vzduchu), tady vám vědci kecali. Pohyb odpovídal gravitaci; jestli to byl zpomalený film, nebo ne, těžko posoudit - ty skafandry jsou navíc dost neohrabaný. Hvězdy - vy ve dne vidíte hvězdy? A proč ne? Protože je zde obrovské světelné znečištění od Slunce; hádejte, kdo Vám do toho na Měsíci svítí, když na povrchu není černočerná tma. Další, prosím.

Film Kozoroh 1 jsem viděl. Pěkný film.

0/0
19.10.2010 11:41

Host

Re: fotomontáž

R^

0/0
19.10.2010 13:36

Host

Re: fotomontáž

SSSR tam byly sondou a to úplně stačilo. Teď mi vysvětlete, proč není na úplně tmavém pozadí vidět ani jedna hvězda? A proč vlajka nekmitá jako kyvadlo, ale zjevně drobně vlaje :-).... Měsíc  v Nevadě ;-). A ten pokus s focením ve vakuu dělali vědci. Vakuum nedosáhnuli a stejně nebyl schopen stisknout tlačítko fotoaparátu.

Důkazy už dneska neseženeš, protože to vědci nakamuflovali tak, že je to neprůkazná věc. Ale USA vždycky lhali, takže se jim nedá věřit.

0/0
19.10.2010 15:40

Host

Re: fotomontáž

"proč není na úplně tmavém pozadí vidět ani jedna hvězda" - clona? závěrka? kontrast? fotil jste někdy?

"Vakuum nedosáhnuli a stejně nebyl schopen stisknout tlačítko fotoaparátu." - KDO nebyl schopen stisknout tlačítko?

Vědci dokázali ... vědci nakamuflovali... sakra, kteří jsou tedy ti hodní a kteří ti zlí? Co když to bylo naopak a lháři byli ti co si vymysleli pokus ve vakuu?

0/0
19.10.2010 16:15

Stoura

Re: fotomontáž

Ad tmavé pozadí bez hvězd: Zkuste si v noci vyfotit Měsíc tak, aby nebyl přesvětlený. Kolik na té fotce bude hvězd? (já si to po takovéhle diskusi prostě zkusil a je mi jasno :-P)

Ad tlačítko: Za jakých podmínek byl ten pokus proveden? Speciálně je zajímavé, jaké použili rukavice a jaký měli uvnitř přetlak proti vnějšku. Foťák sám není vzduchotěsný, takže je úplně jedno, jestli se ta pistolová spoušť mačká ve vakuu nebo ve vzduchu.

0/0
19.10.2010 16:26

Host

Re: fotomontáž

A proč je tam úplně tmavý prostor a zároveň není nic vidět? Slunce by ve dne mělo způsobit silné ozáření světlem i těžké ozáření prostoru radiací. V tom je mi to divné.

Na zemi vidím ve dne světlou oblohu, v noci tmavou ;-). Když melou o kontrastu, tak je s podivem, že na úplně černém pozadí není vidět jediné světlo. Vyretušováno?

Navíc se řešili i stíny, které neodpovídají těm vrženým ze Slunce. Ale na všechno je výlmuva ;-).

A oni tam fotili jenom ve dne? Podle postavení hvězd by se totiž nepochybně prokázala poloha fotoaparátu. Tenkrát na to nebyl soft to napodvádět. Takže to dělá oprávněné obavy, že v té době neměli Amíci na Měsíci ani sondu, co by fotila :-)

0/0
19.10.2010 16:39

Host

Re: fotomontáž

Nikoli vyretušováno, ale podexponováno. To černé pozadí je podexponováno. pokud by se expozice nastavila tak, aby se na černém pozadí objevily hvězdy, byl by zase přeexponován měsíční povrch, byl by z něj jeden velký světlý flek.

Zkuste přemluvit nějakou slečnu, aby vám při focení stála modlkou. Foťte v tmavé místnosti a osvětlení zařiďte jen svíčkou. Zkuste měnit časy expozice a umístění svíčky jako světelného zdroje. Uvidíte, kde všude bude mít slečna na fotce černo, přestože vy jste tam něco viděl. Někteří lidé si na tom dokonce založili živnost a této hře světla a stínu říkají umění...

Kdybych byl já podvodník z NASA, tak bych tam ty chybějící hvězdy nalepil, co může být jednoduššího? Vzájemná poloha hvězd na obloze je ze Země i z Měsíce stejná, takže stačilo vzít odpovídající fotku oblohy ze Země... Ale já jsem evidentně chytřejší než špičky z NASA.

0/0
19.10.2010 16:47

Host

Re: fotomontáž

Odborník říkal, že manipulovat s hvězdnou oblohou by bylo v 70. letech složité

Teďka koukám na fotku kosmonauta a je to moc zajímavý. Přesto, že je "podexponováno" vidím jasný stín, vidím odraz drobných světýlek v jeho hledí. A velmi zajímavé mi příjde, že Slunce jasně ozaří kosmonauta a kruh pár metrů kolem něho ;-D. Toto se fotilo v noci, ne? A svítí na něj halogen.... http://www.parstimes.com/spaceimages/man_on_moon.html

0/0
19.10.2010 17:16

Host

Re: fotomontáž

To v hledí nejsou drobná světýlka, ale věci na zemi - modul, kosmonauti, vlajka apod. Vzhledem k tomu, že se nachází za fotografem (je to tak vidět v tom hledí) a stín jde ze strany k fotografovi (je to ten kosmonaut v hledí uprostřed), znamená to, že se světlo opírá do fotografa a do věcí za ním - proto jsou tak jasné v tom hledí a vypadají jako světýlka.

Světlo okolo vyfoceného kosmonauta je zcela v pořádku - do skafandru se mu ze strany opírá slunce a terén je zrovna v tom místě zvlněný, takže se do něj také opírá slunce.

0/0
19.10.2010 17:28

Stoura

Re: fotomontáž

Kosmonaut podexponovaný není. Fotilo se to zhruba 1/200s a clonou 5,6. To je při jasném slunci tak akorát. Proto je rkafandr světlý, povrch šedý a hvězdy nejsou vidět (jedině tuy jsou podexponované). navíc jste si vybral fotku, která je mírně retušována už v roce 1969 - kvůli kompozici je od vršku krosny nahoru přidaný černý pruh a zvýšen kontrast.

To, že je zdánlivě ozářen okruh pár metrů, má několik příčin.  Dělá to vinětující objektiv, pak to, že kolem hlavy vlastního stínu je na fotce zdánlivě světlejší jakýkoliv porézní povrch a nakonec působení bílého potahu vedle stojícího modulu, jako velké odrazné desky.

0/0
19.10.2010 17:37

Stoura

Re: fotomontáž

Ten odborník na manipulaci s oblohou asi v životě neslyšel o planetáriu. Což je s podivem, když takové stroje existují už hodně dlouho. Asi to nebyl odborník.

0/0
19.10.2010 17:38

Host

Re: fotomontáž

K obtížnosti manipulace hvězdné oblohy se zde žádný odborník nevyjadřoval.

Váš příspěvek je trefný, až na jednu drobnost. Místo slova "Přesto", použijte "Právě proto" a potom bude i správně. Právě proto, že je přeexponovaný (kvůli skafandru a místu těsně za Aldrinem), vidíte jasný stín. Jasný stín je co - černá skvrna. Proč je černá? Protože místo ve stínu odráželo méně světla než místa přímo ozářená. Toho světla bylo natolik málo, že díky podexpozici se místo ve stínu jeví jako velmi tmavé, až černé. To samé platí pro oblohu, světelné body z oblohy (tj. hvezdy) baoly tak slabé, že na filmovém materiálu nezanechaly za dobu expozice stopu. Odrazy na filtru přilby jsou docela čitelné - je tam Aldrinův stín, je tam Armstrong, Eagle a pár světlých bodů - pokud se nepletu, jde o přístroje, které byly umístěny na tyče zaražené do země. Nekteré z nich vrhají dostatečné odlesky, aby byly zřetelné v odrazu hledí.

0/0
19.10.2010 17:40

Host

Re: fotomontáž

Podexpozice platí pouze pro oblasti tmavé (stín, obloha). Pro astronauta je expozice správná.

0/0
19.10.2010 17:44

Stoura

Re: fotomontáž

Na Zemi máte atmosféru, která rozptyluje sluneční světlo. Ta na Měsíci není.  Proto obloha nezáří. Co se týče kontrastu: Vyfoťte si Měsíc. Pokud bude Měsíc na fotce hezky šedý, nebudou na té fotce žádné hvězdy. Pokud chcete fzároveň otit hvězdy, bude na fotce Měsíc jen velkou bílou koulí. Oboje bez retuše.

Stíny se řešily. Obvykle konspirátoři neznali zákony optiky. 

A oni tam fotili jen ve dne. Zkuste si zjistit místa a časy přistání a porovnejte s astronomickými tabulkami.

Soft, který by polohy spočítal tenkrát existoval. Postavit takový počítač by patrně zvládli staří Řekové. Mechanický astronomický počítač, starý přes 2000 let, byl před časem nalezen.

0/0
19.10.2010 16:54

Host

Re: fotomontáž

Jen pro doplnění, měsíční den nemá 24 hodin, ale 29 a půl pozemského dne. Představte si, že:

1) Přistanete do noci... tak silný reflektor, aby pod sebe vidět při přistávání a nenaboural, nebyl ve výbavě a nevím, jestli by to vůbec šlo... je přeci jen potřeba přirozené nasvícení z boku, aby pilot mohl najít plošinu.

2) Dobře, přistanete ve dne a počkáte, až přes vás přejde terminátor... no, druhý terminátor je za 14 a čtvrt pozemského dne; máte dostatek zásob? A vyfotíte něco zajímavého? Celý povrch bude černý!

Zbývá přistát ve dne a to taky udělali.

0/0
19.10.2010 17:13

Stoura

Re: fotomontáž

Připomněl bych, že přistávali vždy v měsíční ráno. Vyřešili tak i část problémů s chlazením.

0/0
19.10.2010 17:47

Host

Re: fotomontáž

Na Měsíci není atmosféra, takže obloha je vždy tmavá. Ale Slunce je tak silný zdroj, že proti němu ani spolu se silně nasvíceným povrchem vyfotíš buď hvězdy a silně (!) přepálený terén (což nevím, jak by dopadlo na filmu, dnešním digitálům ty přepaly příliš nevadí, ale u filmu by mohla prostě celá fotka zbělat), nebo rozumně vypadající terén, ale žádné hvězdy. Jdeš fotit z Měsíce hvězdy, nebo jdeš dělat reportáž? Já být na Měsíci, dělám reportáž.

A vůbec, proč by retušovali hvězdy? Kdyby to byl podvod, tak by je tam ani nedávali, nemyslíte? Jinak poloha hvězd se od toho, co vidíme u nás, nebude lišit tolik, aby ten rozdíl foťáky zachytily - když teda nepočítáme blízké objekty typu okolní planety, ale u těch už vědci uměli polohu spočítat bez potíží a superpočítače už byly, jinak by ani nemohli počítat dráhy raket a sond.

Stíny sedí. Problém je v nudně šedé krajiné Měsíce, ve které prostě nejde odhadovat vzdálenosti ani tvar terénu. Stíny respektují tvar terénu, který ale nejde poznat.

0/0
19.10.2010 16:57

Host

Re: fotomontáž

Nejsem fotograf. Ale kdybyste nečetl, že je to na Měsíci, tak budete přesvědčen, že fotí chlápka ve skafandru v noci na Zemi a svítí na něj reflekorem ze vzdálenosti nějakých pár metrů. Nebo ne? Poznal byste rozdíl?

Podobně žvaní i vláda :-), na všechno najdou protiargument. Já mám politický argument. Prostě tam být museli "politicky".

Byl na to dokument na ČT2, tam bylo vidět i to, jak divně kmitá zapíchnutná vlajka. Spíš to vypadalo, že jemně vlaje. Asi větřík :-P

0/0
19.10.2010 18:53

Host

Re: fotomontáž

A jako co? Co z toho plyne? Že každá fotka skafandru na bílém povrchu s černou oblohou je nutně focená v noci na Zemi?

Z toho, že si dva záběry mohou být podobné vyvozujete něco o žvanění někoho? A odkazy na vládu a zmiňování protiargumentů - to je velmi hloupé tvrzení.

A ano, mise na Měsíc byla politická. To přeci nikdo nezpochybňuje. Fakt, že šlo o politiku ale neznamená, že cíle nebylo dosaženo.

Pokud jde o tisíckrát vysvětlovanou vlajku - kdyby to točili ve studiu, tam by žádný vítr nefoukal.

0/0
19.10.2010 19:15

Host

Re: fotomontáž

Vědci dělají kdejaké kraviny a já s těmito zmiňovanými vědci nesouhlasím - foťáky nejsou vzduchotěsné a fotí i ve vakuu, za tím si stojím. Pokud by náhodou kvůli těm palčákům nešel zmačknou nějaký prťavý čudlík, tak NASA příslušný čudlík zvětší, aby to v těch rukavicích šlo.

Jak už mí předřečníci zmínili, hvězdy na fotkách nejsou, protože vůči ostře nasvícenému povrchu a věcem na povrchu jsou velice slabé (a ten povrch je nasvícen daleko ostřeji než tady na Zemi - tady nám to světlo zeslabuje atmosféra). Uviděl byste je pouze v měsíční noci a ještě ke všemu nesmíte mít v záběru něco výrazně jasného (např. Zemi).

K vlajce - textilie rozevlátá bez odporu vzduchu kmitá a vlaje. Kmitá, protože každý bod se chová jako kyvadlo, ale protože každý bod kmitá jinak (jiná pozice v textilii, nedošlo k jednotnému rozkmitání, vzájemný vliv atd.), pozorujeme, že textilie vlaje. A když tam je vakuum, tak tam není vzduch, který by to brzdil, takže vlajka vlaje prakticky bez přestání, jako by vál vítr.

0/0
19.10.2010 16:47

Host

Re: fotomontáž

Fotky z Lunochodu boli udajne tiez plne hviezd ale Rusi ich vyretusovali na prvom fotosope samozrejme ako vsetko na svete vznikol v Rusku ;-D

0/0
19.10.2010 18:53

Host

Re: fotomontáž

.........na prvom fotosope ktory samozrejme ako vsetko na svete vznikol v Rusku

0/0
19.10.2010 18:54

Host

Re: fotomontáž

"Už za Stalina měli lepší počítače" ;-D;-D;-D

0/0
19.10.2010 13:05

Host

Re: fotomontáž

BESM-1, si to najdi. ;-) Výkon to mělo 10 KFlopů a spotřebovalo to jenom něco přes 30 kW energie. To je pořádný výkon na 50. léta, skoro by to mohlo soupeřit i se systémy 360 od IBM. Ty byly až za 15 let.

0/0
19.10.2010 15:15

Host

Re: fotomontáž

Ale zase primat najvykonnejsieho nedosiahol BESM ani v dobe vzniku. A mesacne preteky vrcholili o 15 rokov neskor.

0/0
19.10.2010 18:40

Host

Re: fotomontáž

BESM bol len jeden vyrobeny exemplar zufalej pomalej kalkulacky. Mesacne preteky sa odohravali v inej dobe.

0/0
19.10.2010 18:50

Host

Re: fotomontáž

Zúfale pomalej... Nejrychlejší počítač v Evropě, výkonově skoro srovnatelný se System/360, který ano, byl lepší a byl i úspěšnější koncept. A navíc celkem málo žral :-)

 SSSR měl výkonné počítače už v 50. letech a technickou vyspělost vůči USA si udržel až do 60tých let. Počítal na to raktety a navrhoval atomové eletrárny (také technologie SSSR). Pak začal především kopírovat IBM, ale dělal to po svém. Jojo, to se na idnes nehodí. Kdyby makali a nedělali katastrojku, tak by USA neměly šanci.

0/0
19.10.2010 19:06

Host

Re: fotomontáž

Boli bez sance a kalkulacka im bola naprd. Makalo ich len zopar, zvysok bol akurat coraz viac demotivovany. Inak to nemohlo skoncit ;-D

0/0
19.10.2010 19:22

Host

Re: fotomontáž

Jistě, v SSSR měli i největší trpaslíky na světě...

Problém SSSR v technologii byl a Ruska dodnes je v tom, že oni dokážou vymyslet a vyrobit naprosto špičkové a úžasné věci. Ovšem, v počtu jednoho až dvou kusů. Sériová výroba je problém. Souvisí to spodle mne s tím, že Rusové nemají problém s intelektuální kapacitou, ale s organizací společnosti. Potom se jeden Stalin nebo jeden Chruščov rozhodne, že v tomhle nebo tamtom udělají díru do světa, sestaví tým, dají mu dostatečné zdroje, vyvinou politický tlak a tým dodá. Jeden prototyp (což je v pořádku). Konkurenční aktivity se moc nepřipouštěly (snad jen s výjimkou raketových motorů). Potom to skončí tím, že jeden typ superpočítače vyrábějí dvacet let a vyrobí jich dvě stovky. Ano, přejdou přitom z elektronek až k integrovaným obvodům, ale koncepčně se asi nikam moc neposunuli a svět byl najednou jinde. Uznávám, že jejich klasická raketová technika je dovedena do dokonalosti - levná a spolehlivá. Naštěstí pro ně Buran skončil brzo.

0/0
19.10.2010 19:31

Host

Re: fotomontáž

Opravdu je vidět že o kosmonautice nevíte zhola nic. Už jen použít že za Stalina měli lepší počítače. V bývalém CCCP vše probíhalo sice v naprostém utajení ale dnes když se otevřely archivy tak je patrné, že rusové měli takové problémy s technikou že každý start probíhal nejdříve v utajení (nanečisto) a teprve po jeho úspěchu byl zveřejněn v médiích. Jejich měsíční program byl maskován jako lety ZOND ale ve skutečnosti se jednal o pokusné kabiny pro přistání na měsíci. Dokonce i kosmonaut A.Leonov začal s téninkem přistání. Bohužel jejich technika jim nedovolila vyslat člověka a zabezpečit jeho návrat. Což se USA podařilo a to dokonce několikrát. Měl jsem tu čest hovořit s Eugenem Cernanem (jeden z posledních mužů na měsíci, jehož kořeny sahjí na slovensko) a jako lhář rozhodně nevypadá. A poslední k té technologii. nejsou peníze toť vše. Prosím víc čtěte než začnete zase něco spisovat!!

0/0
19.10.2010 15:07

Host

Re: fotomontáž

Amerika nelže? Odkdy? No a co že se lítalo v utajení. SSSR byl prostě lepší, vždyť si přeci pamatujeme kecy o Rudém Měsíci nad New Yorkem ;-D. Tak se to prostě udělalo, ale nebyl rudý podvodem....

Americká technika nedokázala zaručit ani návrat Johna Glenna, chlapec ale musel z ideologických důvodů do vesmíru.

 SSSR byl lepší ve všem. Traktory ze Stalingradu začínaje, přes mainframy a jadernou energetiku a rakety konče :-). Problémy měli, ale řešili je a vyřešili.

Však uvidíme. Schválně bych nechal Číňany přistát na místě, jestli tam najdou stopy od bot v prachu :-P.

0/0
19.10.2010 15:30

Stoura

Re: fotomontáž

Ruský mainframe Edinstvennoj Systemy pamatuji. Drobnou vadou ovsem bylo, ze operacni system se obcas predstavoval jako IBM. :-P

0/0
19.10.2010 15:35

Host

Re: fotomontáž

BESM-1 je založeno na IBM?

0/0
19.10.2010 15:43

Stoura

Re: fotomontáž

Ne. Z IBM 360 byly odvozeny až  počítače řady EC (Jedinstvěnnoj systěmy).

0/0
19.10.2010 16:10Najdete na iDNES.cz