Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Marcel Grün: Věřím na konec světa, který si člověk sám přivodí

O každém centimetru čtverečním planetária vypráví s takovým nadšením, že mu člověk až závidí. V rozhovoru pro čtvrteční Magazín DNES hovoří ředitel pražského planetária Marcel Grün o budoucnosti vesmíru i lidí v něm.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

fyzika vs. nekonečno

2. co se lidí a zániku týká, je mi líto co se dějě s naší planetou a je těžké někoho vinit,když je nás tu již něco kolom 7miliard. Prostě je to vývoj a každé obviňování je jen omlouváním vlastního postavení se k sobě samému. Začněte u sebe, dělejte vše jak jen nejlépe dovedete, aby jste se svým životem jen zlehounka dotkli tváře naší Země, pouze a jenom tak se i Vám dostane lehkosti nekonečna. V!!

Co nás čeká, nikdo nezmění. Lidé se honí za všemožnými artefakty, které se navzájem dle svého původu diametrálně liší, třeba svatý grál, vlastně neexistuje, je jen pouhou cestou hledajících a co ti ostatní? Jdou si svou cestou.

 Víte co je poselstvím Sv. Grálu? Jeden člověk = jeden svět naší úrovně, zemře-li tento člověk, zemře jeho svět a ostatní se probudí jen v o něco málo jiné "realitě"

0/0
13.1.2011 13:19

Host

fyzika vs. nekonečno

1. fyzikální nekonečno je velice zábavný pohled do lidské představy o světě. Zkuste si představit, že i fyzikální (materiální) je tvořeno světlem, pohybem(energií) a DNA je něco jako trasnmisní programová jednotka pro utváření obrazu(fyzikálního). Jsou lidé, kteří tento proces lidské slepoty překročili, pokořili a dostali se na úrověň původní podoby existence. Nic není nemožné, vše je možné ... Lidská duše je něco jako malé hledající prapůvodní uvědomění si sebe sama. Půjdeli člověk důchovní stezkou, stezkou svého srdce, ne náboženství, ale toho co ve svém nitru cítíme jako správné a bude-li vždy v našem pozádí stát otázka -co vlastně hledám, vždy se dostanete kousek blíž ke své nekonečné podstatě.

0/0
13.1.2011 13:19

Host

Nekonečno

Fascinuje mě Nekonečno v opozici vůči lidskému póvlu. I kdybychom připustili existenci pouhého trojrozměrného fyzikálního nekonečna, lidský póvl je v každém případě odsouzen k vyhynutí. Můžeme klidně po vzoru autorů sci-fi velmi směle a naivně předpokládat, že se všivácký lidský druh jednoho dne dopracuje k takové vědeckotechnické úrovni, která mu umožní každou vteřinou vynásobit již obsazený prostor milionem. I v takovém případě však bude vzhledem k "rozloze" nekonečna lidský červ představovat méně než nepatrnou skvrnku, drobnou odpornou špínu, kterou je nutno pečlivě odstranit a vydesinfikovat. To je ovšem vrcholně "přiznivá" varianta; ve skutečnosti se lidské zrůdy vzájemně vyhubí mnohem dříve a to je jedině dobře - lidský póvl tak jako tak přesluhuje již ode dne svého vzniku.:-)

0/0
7.1.2011 13:12

Host

Re: Nekonečno

Vážený kolego,

jseš dozajista totální pesimista, ale uvědomuješ si, že patříš též k popisovanému "lidskému póvlu"? O tom, že si tu svoji zemičku postupně zničíme, nepochybuji. Ale podle pravidla pravděpodobnosti potom zničíme i tu další a další..... Ještě že je vesmír nekonečný. Z toho ale naši generaci hlava bolet nebude. Vždyť i slunce jednou přestane existovat. Takže závěrem buďme optimisty a usmívejme se a budoucnost se nám bude zdát růžovější.

Zdraví Vás přiměřený optimista.

PS. A přestaňme tu naši kuličku plundrovat.

0/0
7.1.2011 18:32

Host

Re: Nekonečno

Děkuji. Nerad bych papouškoval otřepanou frázi "nejsem pesimista, nýbrž realista", tudíž pravím, že jsem stoik. A je tomu skutečně tak. Ode dne, kdy jsem definitivně pozbyl víry ve svůj vlastní druh, jsem se stal nesmírně klidným a vyrovnaným člověkem, který si téměř nepřipouští problémy. Podobně jako jiní občané bych dříve také předpokládal, že člověk s podobnými postoji tone v depresivních stavech a pomalu směřuje k odchodu vestoje, ale pravý opak se stal pravdou. Jde zřejmě o podobnou záležitost, jako když člověk uvěří v Boha a přenechá mu neřešitelné otázky. Mám život a vše kolem sebe mnohem raději, nežli předtím. Podle TV dokumentu "Život po lidech" uplyne zhruba půl miliardy let, než po zániku lidského druhu zmizí poslední stopa na něj odkazující, tedy především kosterní pozůstatky. Půl miliardy let je v měřítcích nekonečna směšné číslo. Pak se nekonečno, nebo chcete-li vesmír, stane mnohem lepším místem a na tu trapnou epizodu s jedním parazitickým druhem bude ihned zapomenuto.

0/0
8.1.2011 10:09

Host

Svět řídí

ďábel prostřednictvím náhodných procesů.........;-D A v tomto rámci se lidstvo stačí zničit samo. Je jen třeba, aby dostatečnému počtu jedinců tohoto druhu přeskočilo a ti zblbli všechny ostatní. Pak bude na Zemi klid a mír, protože podmínky nezbytné pro nový vývoj člověka se už nebudou opakovat. A teprve za několik miliard let tahle idyla skončí až Slunce spotřebuje veškerý vodík.

0/0
6.1.2011 21:33

Host

Konec lidstva, nikoli světa !!!

Lidi si to vlastně přejí. Drtivá většina je nespokojená, ale ukažme si na skutečný problém. Kdo za to může? Vlády a pár bezohledných zbohatlíků, kteří neví kdy mají dost a kdy přestat. Je až neuvěřitelné kolik obyčejný člověk vydrží lží, útlaku a ponižování. Věřím, že až vjedeme do "temného tunelu" který nemá pro některé konce, bude všechno obráceně. Ti co mají všechno a všechny u zadku budou po tmě a ti co jsou alespoň trochu k něčemu uctiví, budou mít nad hlavou světlo aby si mohli číst ty nejmodernější noviny.  Vlády a ani žádný duchovně chudý člověk nemají potuchy co se děje a hlavně brzy bude dít. 

PS. Modlete se, bůh existuje, je jen něčím, co si většina nedokáže ani ve snu představit.  V!!

0/0
6.1.2011 15:06

Host

Re: Konec lidstva, nikoli světa !!!

Ještě by mohli napsat, k čemu nám bude "planeta podobná Zemi", když umřeme.

0/0
6.1.2011 19:30

Host

...

jen poznámka v roce 2000 pokud vím nešlo o Nostradamovo proroctvý či podobnej blábol, ale o Y2K což byl vcelku závažný problém který se ale šikovně vyřešil...takže konec světa v roce 2000 klidně být mohl a vážně by si ho lidi přivodili sami :-) 

0/0
6.1.2011 12:11

Host

Aneb co si člověk neudělá sám, to nemá.

Příroda bude moci přihlížet.

0/0
5.1.2011 23:23

Host

Já zase věřim na podvody páchané vědci!

Např. ozonová vrstva se nám po 25letech náhle zázračně uzdravila!Jaký to zázrak!Po fiasku předloni v Kodani nebyl duvod dále fixlovat při měřeni a zveřejnováni dat. Z toho to prozatím žádné granty nekápnou a celá věc nám na nějakou dobu usne, ne však na dlouho.;-)

0/0
5.1.2011 23:17

Host

Re: Já zase věřim na podvody páchané vědci!

Neuzdravila se. A už vůbec ne zázračně. Jenom přestala v dlouhodobém průměru růst. Ale předcházel tomu celosvětový zákaz freonů. To jen tak na okraj :-)

0/0
6.1.2011 0:02

Frank Drebin

Blbost,

i na tohle je člověk příliš malým pánem...

0/0
5.1.2011 21:59

Host

Re: Blbost, blbost a ještě větší blbost

umíme dost...

Armádní cesta: 1 atomovka zničí  rádius cca 120km jelikož jich má USA a RUSKO víc jak 3 000 ks dokážou zničit každičký centimetr souše.  

Průmyslová cesta: všechna fosilní paliva ukládala uhlík  z atmosféry do země asi 2 000 000 let LIdstvo za 200 let dostane všechno nahoru.

Populační cesta: Více lidí více potřeb jídla pití. Pak umyjete nádobí a nastříkáte se deodorantem. Zmačkáte včerejší noviny a vynesete odpadky.

Hvězda smrti: můžeme dělat cokoli ale kompletní život i 200m pod povrchem zničíme jen konstrukcí H.S. ---> Sláva LIDEM a jejich ÚMYSLŮM. Ať žijí...

0/0
5.1.2011 22:33

Frank Drebin

Re: Blbost, blbost a ještě větší blbost

Spíláš sám sobě. Prober se a neklesej na mysli !

0/0
5.1.2011 22:41

Hairy_ass

Re: Blbost, blbost a ještě větší blbost

2 000 000 let? Před 2 miliony let žil Homo habilis. Klidně přidejte párset milionů let navíc. Země teoreticky zvládne uživit asi 90 miliard lidí, jin by na ní nebylo už místo pro jakýkoliv jiný druh. Dnes se vyrábí daleko víc potravy než současná populace potřebuje.

0/0
5.1.2011 22:47

Host

Re: Blbost, blbost a ještě větší blbost

tak 2 000 000 000 let... safra dneska me ty řády lítaj... a na jídlo se zeptej v číně Indii nebo v africe... byla studie která tvrdila, že planeta by 1 rok uživila asi 90mld lidí ... ale jen na rok... podívej se na AFTERMATH population overloaded .. nebo tak nejak

0/0
5.1.2011 22:54

Hairy_ass

Re: Blbost, blbost a ještě větší blbost

samozřejmě, že všude produkce potravin nedosahuje stejné úrovně. O produkci v USA jsem slyšel, že by dokázala už dnes uživit většinu obyvatel planety, ale proti tomu je to co vypěstujou v Africe nebo Indii prd.

0/0
5.1.2011 23:00

Host

Re: Blbost, blbost a ještě větší blbost

stačí nábourat logistiku a vychcipem hlady, světové zásoby potravim by se v tomhle případě vyčerpaly do sedmi dnu:-)

0/0
6.1.2011 15:46

Hairy_ass

Re: Blbost, blbost a ještě větší blbost

Ano to je samé kdyby....

0/0
6.1.2011 22:01

Host

hm

Pokud by lidstvo našlo jinou planetu podobnou Zemi a pokud by ji osídlilo, tak by ji opět zlikvidovalo. Protože člověk je tvor, který se neměl vůbec vyvinout. Jsme jenom škůdci a paraziti.

0/0
5.1.2011 21:25

Host

Re: hm

SouhlasR^

0/0
5.1.2011 21:59

Frank Drebin

Re: hm

A já si zase myslím, že novodobou metlou je sebemrskačství a pocit viny...

0/0
5.1.2011 22:00

Host

Re: hm

člověk bude přínosem, jako jediný tvor může kolonizovat jiné planety a rozšiřovat život jako takový.

Vymírající nosorožec tohle nesvede. Je jedno že jsme to způsobili, otázkou zůstává, zda to stihneme dřív než vyčerpáme zdroje viz Velikonoční ostrov.

Protože potom by jakákoli ztráta živočišého druhu byla ospravedlnitelná.

A pro zastánce nosorožců: 75% biodiverzity jsou BAKTERIE 20%  je HMYZ a 5% zbývá na velbloudy, nosorožce... a nás. STOP antiBIOtikům, STOP sterilnímu prostředí atd.. ;-D   

0/0
5.1.2011 22:18

Hairy_ass

Re: hm

Gratuluji, že si o sobě myslíte, že jste parazit, já to říkat nechtěl. R^

0/0
5.1.2011 22:39

Host

Kyslík = život

Pokud někde existuje planeta se stejnými parametry jako Země, to znamená i s dýchatelnou kyslíkovou atmosférou, tak už bude "obsazená", tj. musí na ní být nějaký život. Nemusí být nutně inteligentní, ale je otázka, jak budou k lidem "přátelské" třeba místní mikroorganismy.

0/0
5.1.2011 20:11

Host

Re: Kyslík = život

Pokud budou stejneho DNA zakladu - teorie panspermie na sireni zivota vesmirem - pak mozna nebudou nijak zvlast nepratelske - asi jako my zde prezivame s jinymi bakteriemi.

0/0
5.1.2011 20:54

Host

Re: Kyslík = život

Prý, pokud by se dnešní člověk ocitl ve středověku, tak by jeho imunitní systém neměl šanci se ubránit všem nemocem, kterými by se okamžitě nakazil.. Sice se těm nemocím říká stejně jako teď, ale rozdíl v jejich vývoji je tak značný, že by to prostě ta imunita nezvládla.

0/0
5.1.2011 21:04

Host

Re: Kyslík = život

tím jsem chtěl říct, že nemoci na cizí planetě by skoro určitě byly pro člověka, který by tam jen tak přišel, smrtelné.

0/0
5.1.2011 21:07

Host

Re: Kyslík = život

Neni to vubec pravdepodobne - vubec by totiz nemeli ododolnost proti vsem dnesnim antibiotikum - nez se zjistilo - ze dokazi vytvorit preskocenim genu v DNA rezistenci se predevsim penicilin pouzival bez omezni prakticky.

Tedy pomerne snadno by jste vetsinu nemoci rychle prekonal. 

0/0
6.1.2011 2:09

Host

Re: Kyslík = život

Ono stačí navštívit některou zemi více na jihovýchod a relevantní ukázka je na světě :-)

0/0
6.1.2011 0:04

Host

Věřím na KONEC světa

za 4,5 mil let - až slunce povyroste

za 1 x10na45 - až se rozpadne hmota

za 1 x10naXX- až nastane velkej krach

--

jj máme to jistý.;-D

0/0
5.1.2011 20:01

TClovek

Re: Věřím na KONEC světa

u toho Slunce ses o par radu sekl

0/0
5.1.2011 20:07

Host

Re: Věřím na KONEC světa

no jó

mld.. nebo lépe:

a) 4 500 000 000 roku

b) 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 roku

c) tod otazka...

0/0
5.1.2011 20:21

Hairy_ass

Re: Věřím na KONEC světa

poslední dvě položky závisí na poměru temné energie a gravitace.

0/0
5.1.2011 22:38

mlady volic kscm

verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

0/0
5.1.2011 17:41

Host

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

blbost...

0/0
5.1.2011 17:55

mlady volic kscm

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

mate pravo na takovy nazor, je dobre miti takove pravo pane.

0/0
5.1.2011 17:57

tomasz.

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

Pro mate neustale nutkani sirit svoji viru zrovna na technetu? Ze by jehovista? :-/

0/0
5.1.2011 21:12

Lobo - obchodník s mozky

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

Tak to gratuluju.

0/0
5.1.2011 18:10

mlady volic kscm

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

dekuji vam pane

0/0
5.1.2011 18:12

sergio

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

;-D;-D;-D

0/0
5.1.2011 21:22

Hairy_ass

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

Já věřím, že vesmír bude zničen přesně tak, jako se to stalo ve 4. díle 17. řady Simpsonových - kdy to ufoni trochu přehnali s urychlovacím paprskem, kterým chtěli urychlit nudný baseballový zápas, ale zapříčinili vcucnutí celého vesmíru do černé díry. R^

0/0
5.1.2011 22:34

Host

Re: verim v konec sveta, jak je popsan v bibli

Věřím v konec bible .

0/0
5.1.2011 23:06Najdete na iDNES.cz