Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Muži mohli mít ostny na penisech, jako šimpanzi. Ale přišli o ně

Geneticky jsme méně vybavení než šimpanzi, dokumentuje nová studie. Ukazuje, jak jsme kvůli výpadku genetické informace přišli oproti šimpanzům o vousy na tváři, zvětšil se nám mozek a sex se pro nás stal mnohem příjemnější bez háčku na penisu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

p.erk

Jinak, spojovat monogamii(která trvá jen asi 1000 let, a to

v naší části planety) se ztrátou nejakého výrůstku na čudlíku je vysoce hloupé , pavědecké a tendenční.. je to prostě blbost, stejně jako to , že žijeme v monogamii.... Schválně, kolik lidí tady na diskusi je naprosto věrných... uvádí se , že maximálně 10 až 20 %...

0/0
3.4.2011 0:31

p.erk

Počkejte, a on tady nikdo nemá ten osten na penisu jako já??

:-)?

0/0
3.4.2011 0:26

stonozka

Božínku

Bože, jak může někdo napsat, že "ženy vousy šimrají ve tváři"!!! Jedině chlap... Já mám vždycky tvář poškrábanou až hrůza...

0/0
14.3.2011 15:30

Host

technet

me by zajimalo, proc se o tom pise tady na technetu ????????????

0/0
13.3.2011 13:35

old fashioned Vince VIII.

co by za to dal Rosenberg

;-D;-D

0/0
12.3.2011 22:41

Rotoped64

Re: co by za to dal Rosenberg

To jo - anál s ostny, na to by měl zájemkyň mraky. ;-D

0/0
14.3.2011 14:23

Host

práca

No nech vedci skúsia radšej nájsť ten gén ktorí môže za to,

že keď tá opica zliezla zo stromu tak začala pracovať, makať.

Teda ak za to môže nejaký gén.

0/0
12.3.2011 22:21

gemars

Re: práca

A měl by ho aplikovat našim spoluobčanům.

0/0
14.3.2011 23:47

Slepá Křišťálová Lupa

Proč zmizel zmíněný osten?

Protože to překáželo v kouření.

0/0
12.3.2011 20:09

Host

Osel

Už konečně přestatňte krádst čĺánky z www.osel.cz

0/0
12.3.2011 15:16

Host

Re: Osel

Jo taky to již dlouhou dobu sleduju, články z osel.cz se to objevujou často

0/0
6.4.2011 19:46

Host

tautologie

Tautologie je důkaz v kruhu - takže např. nemůžete současně tvrdit, že opuštění pralesa je podmínkou pro vývoj člověka a přitom tvrdit, že důkazem tohoto vývoje je to, že existuje člověk. Jinak to, že sedíte u počítače a ačkoliv Vás k tomu nenutí Váš sexuální, sebezáchovný či žrací pud, komunikujete prostřednictvím velmi sofistokovaného souboru znaků, což není výsledkem náhodných či zákonitých chemických procesů ve Vašem mozku, ale Vaší svobodné vůle (do značné míry nezávislé na Vašem těle) - žádný jiný tvor v kterém je chřípí života to neumí (což je ale čistá náhoda jako všechno kolem Vás).

0/0
12.3.2011 15:09

next_ghost

Re: tautologie

Pořád nevidím ten kruh. Vidím implikaci pouze jedním směrem: před několika miliony let tlupa lidoopů opustila prales => vyvinul se člověk. Kde tam vidíš kruh? Nebo jsem snad někde tvrdil, že lidé vymysleli stroj času, aby mohli svoje předky vyhnat z pralesa a tím určit směr evoluce? Schopnost komunikovat je naučené chování, s evolucí to nemá nic společného (tedy kromě toho, že to může zvyšovat šanci na přežití). Dokáží to i šimpanzi, gorily, velryby a delfíni, podle výzkumů mají tyhle druhy jednoduchý slovník několika desítek zvuků s různým významem. A prokazatelně je ten slovník naučený, protože různé skupiny jedinců stejného druhu mají odlišné slovníky. Člověk je v tomhle ohledu výjimečný pouze tím, že vymyslel způsob záznamu myšlenek, čímž si v možnostech učení a komunikace výrazně rozšířil možnosti. Podle mě je jen otázkou času, než na to přijdou i šimpanzi. A mimochodem, byl bych opravdu strašně rád, kdyby moje svobodná vůle nebyla omezená zákonitými chemickými procesy v mém mozku

0/0
12.3.2011 15:59

Host

Re: tautologie

Problém šimpanzů opouštím, nic nového bych k tomu nepřidal. co se týká komunikace, tak to je bezesporu u všech možných tvorů a nakonec i u rostlin. Ale pouze člověk, jako jediná duchovní bytost mezi všemi tvory, není při své komunikaci zcela řízena svými pudy. Neříkám, že jimi není ovlivněna, to bezesporu - koneckonců člověk bez Ducha svatého je ovládán svým padlým duchem a tedy svou tělesností/duševností (proto se také podle své zkušenosti domnívá, že je to normální).

0/0
12.3.2011 16:08

Host

Re: tautologie

Duchovní padlost člověka se projevuje sexuální a mravní neurčitostí.

0/0
12.3.2011 16:10

Host

Re: tautologie

Kalousek je poslednich 20 let ovladan kym? Duchem svatym?

0/0
13.3.2011 7:31

Host

Re: tautologie

člověk má velice komplexní a složitý mozek, který je vysoce výkoným superpočítačem schopným zpracovávat získané vstupy na jiné, vyšší úrovni než jiné formy života, které nemají takovou možnost. S tím je spojená i zvýšená schopnost učit se chápat své okolí v mnohem širším měřítku, a to i na té abstraktní úrovni. Ve spojení s konstrukcí lidského těla, která člověku umožňuje pracovat s a přetvářet své okolí, to vysvětluje, proč je člověk tam kde je. Šimpanze lze brát z tohoto pohledu jako naše příbuzné, kterým se mozek nevyvinul natolik, aby mohlo dojít k širšímu pochopení souvislostí spojených s jejich okolím a proto se jim geneticky až zas tolik nepřizpůsobila tělesná konstrukce a proto jsou na té vývojové větvi, kde jsou... Samozřejmě lze oponovat, že jiní, většinou mořští savci mají dle výzkumů jiný, v mnoha ohledech lepší, v mnoha ohledech horší mozek, ale vzhledem k tomu, že nedokázali opustit moře, nemají ruce ani nohy,

jsou přizpůsobeni svému prostředí a tedy jsou tam kde jsou...

0/0
16.3.2011 11:27

Host

chronologie?

Vývojové řady jsou naprosto umělé a rozhodně ne chronologické resp. že by tuto domnělou chronologii podporoval nějaký důkaz (např. fosilie) - to se ale v časopisu "Evoluční rozhled" asi nedočtete.

0/0
12.3.2011 14:40

Host

vývoj šimpanzů

Dole se objevil argument proč šimpanzi a člověk měli rozdílný vývoj od svého předka - šimpanzi prý bydlí v pralese, zatímco člověk na savaně. Dobře ale i člověk dnes bydlí trvale v pralese - třeba afričtí Křováci či brazilští indiáni. Co se týká minulosti tak víme pendrek kdy kde člověk přesně žil (rozhodně jsou spíše důkazy že žil vždycky v lese). (Nehledě na to, proč by člověk na savaně měl mít nutně rychlejší vývoj než šimpanz v lese.) Na to evolucionista řekne, že důkazem toho, že člověk kdysi musel opustit prales zatímco šimpanz tam jaksi zůstal je to, že šimpanz a člověk se vyvíjeli odlišně. Tedy důkaz v kruhu (tautologie) - největší a jediný důkazní prostředek evolucionistů. Evoluce je tedy chápána jako životodárná síla, která podobně jako Bůh, existuje sama ze sebe, je od počátku, vše prostupuje a je tak v zásadě plně nepochopitelná - prostě ji musíte věřit.

0/0
12.3.2011 13:21

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Co to plácáš o rychlejším vývoji? Člověk i šimpanz se vyvíjejí stejně rychle, jen různými směry. Důkazem toho, že člověk kdysi musel opustit prales, je to, že teď sedíš u počítače někde v Evropě a ne na větvi v pralese v rovníkové Africe. Důkazem toho, že to opuštění pralesa bylo v době oddělení našich předků od předků šimpanze, jsou archeologické nálezy. Co se týče Křováků a brazilských indiánů, Křováci nežijí v pralese, ale v poušti Kalahari a okolních savanách. Brazilští indiáni sice žijí v pralese, ale žijí na zemi v chatrčích. Dokud se sami nerozhodnou žít celý život v korunách stromů, tak není žádný důvod, proč by se jim měly vrátit znaky lidoopů, o které jejich předkové cestou z Afriky do Jižní Ameriky přišli. Evoluce není žádná životadárná síla, ale jen proces, který je prostým důsledkem fyzikálních zákonů.

0/0
12.3.2011 14:01

Host

Re: vývoj šimpanzů

Ano spletl jsem si Křováky (nežijou náhodou v Kalahari Hotentoti?) a jak se jen jmenují ti malí parchanti co žijí v pralesích střední Afriky - Pygmejové? Existují kmeny brazislkých indiánů co žijí přímo ve větvích velkých stromů resp. si zde staví přístřešky (je to často nutné kvůli zaplavování tohoto území) - už se jim na penisu začínají dělat ostny? Že by byla evoluce určována fyzikálními zákony, tak to je asi překlep - zřejmě se myslelo "biologickými zákony". Jinak ta argumentace je přesnou ukázkou tautologie, jak jsem na ní níže přímo poukázal (neopisovat!). Jinak ty "vývojové větve" vůbec neodpovídají fosiliím (starší tvorové podle fosilií jsou často ty "vyšší" resp. co mají být později).

0/0
12.3.2011 14:14

Host

Re: vývoj šimpanzů

at to bylo jakkoliv. Lepe se cloveku veri tomu, ze clovek (a obecne vsechna zvirata) se vyvinul do teto podoby milionem let vyvoje - metodou "pokus/omyl" a zakonem silnejsiho nez tim, ze nekde (kde?) nekdo rekl "Budiz clovek" a pak ten nekdo (kdo?) videl, ze to bylo dobre. Amen!

0/0
12.3.2011 14:23

Host

Re: vývoj šimpanzů

Mluvte prosím za sebe. Mně se líp věří tomu, že to byl Bůh. Nevěřím v nějaké zázračné vlastnosti hmoty vedoucí k nekonečnému řetezci náhod (fyzických zázraků). Když na opuštěné planetě najdu počítač, budu mít spíše tendenci věřit tomtu, že ten hardware a software někdo udělal, než křečovitě věřit tomu, že se to udělalo (tak nějak) samo.

0/0
12.3.2011 14:29

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Žádné zázračné vlastnosti hmoty ani nekonečný řetězec náhod není potřeba. A v případě evoluce neexistuje ani žádné "tak nějak samo".

0/0
12.3.2011 15:34

Host

Re: vývoj šimpanzů

Přečtte si Vašeho kněze Dawkinse, ten to na tom má celé postavené - nijak jinak se to totiž vysvětlit nedá. Jen těmi nepřetržitými a vzájemně koordinovanými "výhrami v loterii". Jen tak může vzniknout hardware a software počítače sám od sebe.

0/0
12.3.2011 15:44

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Představ si, že máš za úkol pomocí dvaceti očíslovaných 20stěnných kostek naházet celou posloupnost 1-20. Jak dlouho budeš házet, když po každém neúspěšném pokusu budeš znovu házet všemi kostkami bez ohledu na to, co na nich padlo? A jak dlouho budeš házet, když necháš ležet všechny kostky, na kterých v předchozích pokusech už padlo správné číslo? V prvním případě je průměrný počet pokusů astronomicky velké číslo. V tom druhém jsou to řádově stovky pokusů. A evoluce funguje tím druhým způsobem.

0/0
12.3.2011 16:09

Host

Re: vývoj šimpanzů

Aby vznikl hardware a software počítače sám od sebe je k tomu nutný souběh milionů náhod - tedy kdyby jste házel milionami kostek a vždy by vám muselo padnout takové přesné pořadí, aby jste mohl postoupit o level dál (protože počítač ani žádný živý tvor ani žádný orgán nevznikne jedním hodem). Spíše by bylo přesnější popsat to souborem rovnic v nichž by byl tolik neznámých, že by se z toho každý posral.

0/0
12.3.2011 16:14

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Inženýři běžně používají evoluční metody k řešení návrhových problémů, které sami nedokážou řešit. Jeden například zkoušel navrhnout obvod na rozlišení signálů 1kHz a 10kHz: http://www.damninteresting.com/on-the-origin-of-circuits Experiment trval 4 000 generací a výsledkem byl dost překvapivý, ale funkční návrh. Ten čip samozřejmě nevznikl jedním hodem, ale stovkami tisíc hodů, které měnily jen zlomek celého návrhu. Pozitivní změny se propagovaly do dalších generací, negativní změny se zahodily.

0/0
12.3.2011 16:41

Host

Re: vývoj šimpanzů

Tohle je o vytvoření programu (inteligencí) a vpodstatě můžete vytvořit jakýkoliv program, který bude jakoby potvrzovat vaší teorii - vše závisí na algoritmech (předpokladech) které jste zvolil. Můžete tedy klidně udělat počítačový program, který bude "dokazovat", že jsme přiletěli na pterodaktilech z Měsíce.

0/0
12.3.2011 16:50

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Jediný rozdíl oproti biologické evoluci byl v tom pokusu ten, že měřítko úspěšnosti jedince bylo nastavené uměle, a "rozmnožování" nebylo zcela automatické. Ani jedno ale na podstatu evoluce nemá vliv.

0/0
12.3.2011 17:11

Host

Re: vývoj šimpanzů

Já ten program neznám nemůžu hodnotit - ale kreacionisté podobné programy mají taky. Jak ale můžete programově simulovat něco o čem nic nevíte? Je tam příliš mnoho neznámých.

0/0
12.3.2011 17:36

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

O evoluci toho vím víc než dost.

0/0
12.3.2011 18:22

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Oprava, předchozí příspěvek měl znít "O evoluci toho víme víc než dost."

0/0
12.3.2011 18:26

Host

Re: vývoj šimpanzů

Jedinej zasadni problem je - ze ne vzdy slozitejsi organismus je automaticky lepsi z hlediska prirozeneho vyberu - neni totiz az tak nesnadne prokazat - ze evolucne jednoduchy organismus - vybaveny extremne vykonym zpusobem rozmnozovani vytvari tak velke mnozstvi jedincu - ktere nikdo z jinych druhu nemuze ohrozit - proste jejich prislis moc na to, aby je nekdo dokazal spapat drive nez sporadaji veskerou dostupnou potravu a nasledne odleti nekam jinam.

Proste je tam i navic jakysi prirozeny tlak na stale dokonalejsi organismi.

0/0
12.3.2011 22:44

Host

Re: vývoj šimpanzů

podle me spis zalezi na tom, jak se dokaze organismus adaptovat na podminky okoli, tedy ten slozitejsi organizmus ma prece jen vice sanci nez jednoducha bunka, ktere se zmeni v jeden okamzik zivotni podminky ... problem vericich v bozske stvoreni je, ze jejich adaptaci, hlavne te nazorove nebo argumentacne obhajitelne, je braneno skrze viru ...

0/0
13.3.2011 7:47

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Nikdo neříká, že složitější organizmus je automaticky lépe vybavený pro přežití než jednodušší (tedy kromě kreacionistů). V evoluční historii je spousta příkladů složitých organizmů, které vyhynuly kvůli přílišné specializaci, a naopak velmi jednoduchých organizmů, které jsou jako druh prakticky nezničitelné.

0/0
13.3.2011 13:22

nejdůvěryhodnější diskutér

Re: vývoj šimpanzů

souborem rovnic v nichž by byl tolik neznámých, že by se z toho každý posral ;-D;-D;-D

0/0
15.3.2011 15:24

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Pygmejové opět staví chatrče a chodí po zemi. A i kdyby v Brazílii byl nějaký kmen indiánů, který žije na stromech, tak stejně zatím neměl dost času, aby se u něj nějak výrazně změnila stavba těla. První lidé dorazili do Ameriky někdy před 40 000 lety přes Aljašku. To není dost času ani na to, aby se jim znovu vyvinuly chápavé prsty na nohou. Ne, to o fyzikálních zákonech není překlep. A kde v mé argumentaci vidíš tautologie?

0/0
12.3.2011 14:49

Host

Re: vývoj šimpanzů

Opravdu věříte tomu, že by se jim začali tvořit chápavé prsty? Neodporuje to zdravému rozumu i našim zkušenostem? K takové změně by byla nutná změna jejich softwaru, který to v současné podobě neumožňuje - program je dost pružný tedy se značnou adaptabilitou, ale vše v rámci daného systému. Přeskočení do jiného systému resp. připrogramování je proces neznámý (pozitivní mutace) - pozitivní mutace známe jen u mikroorganismů, což je ovšem jejich typickou vlastností, u jiných organismů to známé není. U zmíněných octomilek došlo v laboratoři cíleným zásahem k dotvoření zakrnělého páru křidélek, což je vydáváno za jedinou známou pozitivní mutaci - z octomilek se tak staly mrzáčci nechopní létat (negativní mutaci). Veškerá naše zkušenost ukazuje jen na negativní mutace (poškození softwaru) - když šimpanze vyšoupnete z jeho prostředí pro které byl stvořen  tedy z pralesa, tak se z něj nikdy nevyvine člověk, ale jistě chcípne resp. jako druh vyhyne.

0/0
12.3.2011 15:09

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Když pro ně bude schopnost výborně lézt po stromech otázkou života a smrti, pak ano, za několik stovek tisíc generací se jim opět vyvinou chápavé prsty na nohou. Pokud může pozitivní mutaci získat jednobuněčný organismus, co v tom brání mnohobuněčnému?

0/0
12.3.2011 15:25

Host

Re: vývoj šimpanzů

Jeho naprogramování. Když to u mikroorganismů můžeme pozorovat v krátkém čase, proč ne u ostatních? Celý problém evoluce se nazývá "nepřiměřená extrapolace" - prostě něco pozoruji a odvodím z toho nepřiměřeně úplně něco řádově jiného. Když vidim, že se Japonec přesunuvší se do USA zvětší během jedné generace o hlavu, tak z toho odvodím že za 100 let budou japonci 10m vysoký a velryby taky. Jinak program resp. informace se nikdy nikde nevytváří sám od sebe (jak si asi myslí někteří biologové) - zjistěte si něco o teorii informací.

0/0
12.3.2011 15:38

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Jaké naprogramování? U mikroorganizmů můžeme sledovat evoluční změny v krátkém čase, protože se u nich střídají generace v řádu hodin, ne desítek let jako u člověka. Když budeš rok sledovat evoluci bakterií, tak to odpovídá 30 000 let vývoje člověka. A teorie informace s tím nemá nic společného. Genetické mutace vznikají chybami při přepisu DNA. Člověk jich za svůj život nastřádá v průměru 70 000. A základní typy mutací jsou vypadnutí úseku DNA (zkrácení o několik základních párů), zdvojení úseku DNA (tedy prodložení o několik základních párů) a záměna jednoho základního páru za jiný. Spousta mutací vytvoří nečitelnou sekvenci, ale na to je buněčný aparát připravený a nečitelnou chybu buď opraví, nebo buňka spáchá sebevraždu. Stejně tak buněčný aparát počítá se zdvojenými úseky a ty obvykle funkci DNA nemění. A pak je tu ještě nedávný objev, že DNA se nečtě celá od začátku do konce, ale některé její úseky jsou vypnuté. V těch se mutace můžou střádat delší dobu a projeví se třeba až za

0/0
12.3.2011 16:29

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

V těch se mutace můžou střádat delší dobu a projeví se třeba až za několik generací, když se ten úsek náhodou zapne.

0/0
12.3.2011 16:31

Host

Re: vývoj šimpanzů

Tohle celé je přeci o poznávání programu, který jsme nevytvořili a ani mu nerozumíme - jen občas něco tušíme o jeho fungování. Že jde o program je mimo pochybnost, jinak by žádná rostlina či živočich prostě nefungovali. Extrapolace od mikroorganismů k člověku je opět nepřiměřená - proč by měla fungovat? Každopádně za posledních 30tis. let k žádným změnám člověka nedošlo, nepočítámli obrovské množství všelijakých adaptací v rámci daného programu (brazilským indiánům ale rozhodně nenarostly chápavé nohy).

0/0
12.3.2011 16:37

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Proč by ta extrapolace fungovat neměla? Základní principy změn genetického kódu jsou stejné u jednobuněčných i mnohobunečných organizmů. Proč by pozitivní mutace měla být u jednoho možná a u druhého ne? Za posledních 30 tisíc let rozhodně došlo ke spoustě změn i v evoluci člověka. Spousta z nich je i viditelná a měřitelná, například v obličeji. Nebo třeba schopnost trávit mléko i v dospělosti, která je jinak u savců výjimečná. Ta se objevila až s domestikací dobytka. Všechny tyhle drobné adaptace jsou součástí evoluce. A mimochodem, tys těm brazilským indiánům kontroloval nohy, jak mají vyvinuté prsty?

0/0
12.3.2011 16:59

Host

Re: vývoj šimpanzů

Změny tělesných proporcí a třeba fungování trávení nemá nic společného s vytvořením jiného druhu či jiného orgánu - jde o normální adaptaci. Např. lidé ve Velkomoravské říši byli okolo 180 cm vysocí, za několik málo let došlo k poklesu průměrné výšky o 20cm, nyní zase vylétla na 180 cm - podobně s hlavou. Tělo se stále adaptuje, ale vše v rámci daného naprogramování. Jsou přitom obrovské rozdíly mezi jednotlivými lidmi - místo aby všichni reagovali na změny podmínek stejně. Pěnkavám na Galapágech se o několik milimetrů zvětšil zobák a pak se zase zmenšil. Neandrtálcům se zvětšil díky mrazům mozek, pak se zase zmenšil atd. Takže ano všechny tyhle drobné adaptace jsou normální, dokazatelné, ale co mají společného s evolucí? Není žádný důkaz a nikdy ani nebude )odporuje to teroii informací a dalším zákonům), že tyto adaptace vedou k novým orgánům a novým druhům.

0/0
12.3.2011 17:29

next_ghost

Re: vývoj šimpanzů

Co mají tyhle drobné adaptace společného s evolucí? Především to, že je to evoluce v akci. Příkladů průběžně dokumentovaného vzniku nových druhů je víc než dost: http://en.wikipedia.org/wiki/Speciation#Natural_speciation Nové orgány typicky vznikají postupnou změnou funkce nějaké jiné tkáně. A která část evoluce podle tebe odporuje teorii informace? Možná bys měl začít svojí definicí informace v DNA.

0/0
12.3.2011 18:10

Host

Re: vývoj šimpanzů

S tebou bych chtěl mít dvojdomek.

0/0
12.3.2011 23:52

stonozka

Re: vývoj šimpanzů

Obdivuji vaši trpěateistélivost. Nechci pána či dámu urazit, ale s vymytými mozky se těžko argumentuje... Všimněte si, že ateisté jsou vždycky otevřenější jiným názorům. Škoda, že evoluce nevymýtila i náboženské fanatiky. Kdesi jsem četla, že lidský mozek inklinuje k víře, že "někde musí existovat cosi"... takže ateisté či gnostici jsou vlastně takovou evoluční úchylkou.

0/0
14.3.2011 15:41

Host

Re: vývoj šimpanzů

Já mám zkušenost přesně opačnou a Vaše shrnutí vůbec neodpovídá níže uvedené diskusi. Evolucionisté se chovají jako příslušníci sekty, kde se něco jiného říká veřejnosti a něco jiného "zasvěceným". Pokud je člověk v zajetí své padlosti, pak otevřený a tolerantní ani být nemůže.

0/0
14.3.2011 20:06Najdete na iDNES.cz