Diskuze

Z české stavebnice pro kutily postavíte i GPS navigaci. Může dobýt svět

Představte si stavebnici, ze které můžete sestavit robota, vysoce přesné vědecké přístroje nebo GPS navigaci. Připravené tištěné spoje a procesory umožňují nadšencům i profesionálům soustředit se na výsledek, nikoli na postup.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Host

25. 5. 2011 15:16
mno ty elektronky...

Mno zrovna ty elektonky jsou spíše pro vojenské počítače :P .. asi těžko vojaci použiji třeba v místech s vysokou radiací (vybuchlé bomby ..atd..) olovem nestíněné počítače z tranzistoru ci mikroprocesoru :D

Ona elektronka vydrží hodne moc :) a nejen tu radiaci , ale i castečně EMP a to bez olova :).

A udělat miniaturni elektronku s funkcí běžného CPU není nic složitého - jen chtít...

0 0
možnosti

Dochy

25. 5. 2011 15:45
Re: mno ty elektronky...

Elektronky sice vydrzi dost velke zareni. Ale vyrok "udělat miniaturni elektronku s funkcí běžného CPU není nic složitého - jen chtít" Co vite o elektronkach a pocitacich? Elektronka jako takova je vakuova soucastka. Potrebujete minimalne 2, obvykle 3 a vice elektrod. Jedna z nich (katoda) musi byt schopna emitovat elektrony do vakua (zajišťováno vhodným materiálem a žhavením). Pro kazdy prvek na urovni tranzistoru tedy potřebujete:

1. pomerne vysoke napeti; 2. vakuum; 3. dobrou izolaci od okoli (bezne sklo) a ostatnich prvku; 4. vykon pro zhaveni; 5. vysokou teplotu na katode; 6. nizkou teplotu vsude jinde (i sklo byva za vysokych teplot spatny izolant)

A ted to zkuste dat dohromady s tim, ze techto prvku potrebujete mit stovky milionu, v nekterych pripadech (vetsine) potrebujete mobilitu, pokud ne rovnou prenositelnost, rozumnou spotrebu (zvlast u prenosnych zarizeni)... pritom obvykle rozmery elektronek jsou v radu centimetru, nejmensi jakou jsem videl byla kolem toho 1cm.

0 0
možnosti

Host

23. 5. 2011 23:43
Fandím i když to není pro Okamuru

Je to úžasné, že nezmizeli hračičkové a nejsou tu jen spotřebitelé. Ale artikl pro rozšíření to nebude, existují i jiné takové stavebnice... také nemyslím, že to bylo vymyšleno na velký kšeft. Tomio Okamura by do toho milion nedal, i když dětem by to koupil. Trochu bych čekal místo slova Vynálezci slovo konstruktéři. Nedá se vynalézt něco, co už tu bylo a je. Pro ty, kdo si rádi hrají s moduly na základní úrovni, ještě než je koupí, může být dobrou hračkou počítačová simulace pomocí volně dostupného demo SW například Logo! Soft Comfort (i čeština). Dají se najít i další, ale jestli se instalují jednodušeji..? ...Jo, mimochodem, stránky Tomia ukazují, jak internet může nabízet, možná úspěšně, naprosto obvyklé věci - někdo to prostě umí lépe, sebejistě.

0 0
možnosti

Host

9. 5. 2011 17:06
pisálkové přesťante už šířit blábol o "tištěných" spojích.

50 let jste psali oi elektronkových počítačích i když jedinou elektronkou byla dávno jen obrazovka. Ty tištěné spoje už drží snad také 50 let...;-D;-D;-D

0 0
možnosti

Host

5. 5. 2011 14:40
fandim

Chtel bych vyjadrit autorum podporu. Ten projekt ma obrovsky potencial. S bratrem porad uvazujeme o necem podobnem, ale bohuzel jsme oba v IT bez silneho elektro zakladu (ono k programovani app ktera nekomunikuje s hardware to neni potreba). Ve volnem case se drtime elektro zaklady a mame spoustu vice nebo mene realnych napadu k "badani". Radi se ke komunite pripojime, pokud se tam znalostne / uzitne vejdeme.

Vyvoj komunity vidim jako klicovou podminku k vetsimu rozjeti projektu (viz napr.: http://www.lupa.cz/clanky/komunitni-server-a-komunitu-mate-kde/ ) . Verim, ze takovy projekt/komunita bude pro spoustu lidi znamenat lepsi vyuzitelnost volneho casu a prinos z vyvoje pro celou spolecnost (trochu idealisticky by mohli delat vedu i amateri :-) )

0 0
možnosti

HuLarus

19. 5. 2011 9:04
Re: fandim

A proč si nepořídíte Arduino?

0 0
možnosti

Host

5. 5. 2011 13:08
stejné ze 70 let

Mám stejné moduly vyrobené v 70-tých letech minulého století. Samozřejmě obsahují součástky, které byly tehdy k dosažení - nejčastěji transzistory. Byly to boxíky z polystyrenu (plexiskla), které mají standardizované nožičky. Do boxíků je vsazená destička s plošným spojem s jednodušším nebo složitějším obvodem. Takto se daly vytvořit libovolné obvody, a pak je zapíchat  na desky s kontakty, doplnit o další nebo samostatné součástky apod. Nebyl to Merkur ani jiná stavebnice. Myslím, že to tehdy vzniklo na podporu výzkumu nebo pro studenty a elektro zájmové kroužky. Škoda, že se sem nedá umístit fotografie. Mohl bych to vyfotit.

0 0
možnosti

Host

5. 5. 2011 13:12
Re: stejné ze 70 let

...omlouvám se, přehlédl jsem, že už jsem k tomuto článku napsal podobný příspěvek před několika dny. ;-(

0 0
možnosti

Fungy

2. 5. 2011 14:31
jsem čekal, že to bude Merkur, lego

a on to plošňák s smd:-(

0 0
možnosti

Host

29. 4. 2011 10:44
laďené nebo laděné?

Ach, ta čeština.  Prosím autora článku aby opravil: laďené

0 0
možnosti

Yarda.

5. 4. 2011 6:42
Zajímavé stránky o elektrotechnických stavebnicích

jsou třeba tady:

http://www.elektrotechnickestavebnice.xf.cz/500v1.htm

ale nevím, jestli je autor ještě udržuje.

0 0
možnosti

pteryx

1. 4. 2011 12:30
Je to pěkný projekt

Přirovnání k merkuru je trochu moc optimistické, je to tak na úrovni studenta VŠ, případně nějaké elitní SŠ. Člověk znalý základů programování a digitální techniky by byl nepochybně schopen s tím po určitém zaškolení pracovat. Kdo tomu rozumí dobře, tak by mu mohly stačit zakoupené moduly + návody na webu.

Je jasné, že když od toho někdo čeká cosi jiného než to je, tak bude zklamaný. Začít s tím pracovat vyžaduje mnohem více úsilí a větší schopnosti, než začít s Merkurem. Ale ti hoši si v každém případě opravdu zaslouží uznání.

0 0
možnosti

Stoura

1. 4. 2011 12:54
Re: Je to pěkný projekt

Asi tak. Naučit se programovat Atmel chvíli přece jen trvá.

0 0
možnosti

mpixel

1. 4. 2011 0:22
Stránky jsou hodně zmatené nebo dělané amatérem.

Člověk který to dělal to určitě zná a je do toho fanda a umí i ty obvody programovat.

Ale je tam použitá hodně terminologie pouze pro lidi kteří se v té oblasti dlouho pohybují.

Takže zkratky PCB HCH a další....to je pro mě španělská vesnice i když jsem do číslicové techniky dělal.

A před patnácti lety jsem jednočipový procesor musel programovat.

Nyní bych vůbec nevěděl kde začít. Na stránkách nikde není žádný stručný popis, který procesor na co se hodí. Kde se to dá koupit najdete až v sekci FAQ. Vůbec se neorientují na nové zákazníky.Rv

0 0
možnosti

mpixel

1. 4. 2011 0:32
Re: Stránky jsou hodně zmatené nebo dělané amatérem.

.....k řízení strojů používám SIMATIC od Siemens který znám. Možná bych chtěl přejít ke konkurenci, ale nevím o procesorech ATMEL nic, je trochu něco o PIC microchip. Takže by mi to museli autoři stavebnice jako novému uživateli trošku usnadnit.

0 0
možnosti