Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ani mikrovlnkou, ani kladivem. Data zničíte elektronickou skartovačkou

Program pro zničení dat na pevném disku, USB flash disku či paměťových kartách se postará o to, aby je již nebylo možné obnovit. Pak můžeme datové médium bez strachu prodat nebo vyhodit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Může mi někdo z autorů tohoto článku říci

proč nezveřejnit opensource software?

nebo musí být kód vždycky kód bezpečnostnho software pro nás skrytý?

0/0
13.7.2011 22:48

Host

Re: Může mi někdo z autorů tohoto článku říci

tak jsem se přehlédl. Je tam.

0/0
13.7.2011 22:52

kajak v zakoně

Re: Může mi někdo z autorů tohoto článku říci

R^ ale předtim sis musel vzít prášek..:-/

0/0
14.7.2011 23:08

Host

Skartovačka

Nejlepší je zformátovat disk. Potom ať si hledaj co chtěj.

0/0
13.7.2011 17:14

Host

Re: Skartovačka

Odkdy formátování maže data? Ještě vás baví dětské vtipy?

0/0
13.7.2011 17:47

Host

Re: Skartovačka

Není formát jako rychlý formát. Já například svůj 500GB externí disk formátuji, před prvním použitím, i několik hodin.

0/0
13.7.2011 18:27

Host

Re: Skartovačka

To je úplně jedno, pomalý format jen kontroluje každý sektor na čitelnost, to nemá nic společného s mazáním dat!

0/0
13.7.2011 18:43

Host

Re: Skartovačka

Souhlas.. btw.. stačí si pouze přečíst článek.. ;-( RTF!

0/0
13.7.2011 18:48

Host

Re: Skartovačka

Jaký? Rozhodně ne ten, pod kterým reagujete. Nic o faktu, že formátování data nemaže tam není.

0/0
13.7.2011 18:52

Host

Re: Skartovačka

Vemte si editor disku, já používám vestavěný v SW od Acronisu a prohlédněte si pár sektorů na disku. Poté spusťtě klasický Windowsovský úplný formát, nejlépe na stému ze kterého v současnosti komunikujete (ať je pokoj ;-) a následně je zkuste znovu přečíst diskovým editorem. Neříkám že ty data neobnovím, ale neříkejte že nedošlo k žádnému jejich přepsání. Běžné obnovovací nástroje úplně odrovná i kombinace defragmentace + rychlý formát + úplný formát.

0/0
13.7.2011 20:23

Host

Re: Skartovačka

Defragmentace samozřejmě, protože přepisuje oblast, označenou jako volnou.

Formátování data nemaže, to je fakt, se kterým se musíte smířit. Příkaz format prostě nic nepřepisuje (kromě FAT, MFT), nemá žádný důvod to dělat, je to zbytečná redundantní operace, a ty se v IT nedělají, protože zdržují a zbytečně zatěžují HW. Příkaz format nemá žádný nástroj pro generování náhodných dat, které by eventuelně jen tak s plezíru zapisoval.

Výjimku tvoří situace, při které se mění struktura souborového systému a uložení dat, ale i v tomto případě se to týká jen konkrétních oblastí.

0/0
13.7.2011 21:26

Host

Re: Skartovačka

Vy jste pořád jak beran, to co popisujete je rychlý formát, ten trvá jen pár vteřin. Mimochodem u formátu můžete také zadat parametr P (bavím se nástroji format.exe) a kolikrát bude každý sektor vynulován.

.

Příkaz Cipher má zase přepína W (jako wipe) který maže volný prostor. Nevím jak je to u Windows Vista/7, ale u XP prý nefungoval moc spolehlivě. Nemazal soubry menší než 1kB. Tento problém měl být odstraněn v Longhornu tedy Vistě, ale zda se tak stalo jsem nezjistil a testovat to nehodlám protože tento nástroj nepoužívám. Ale pokud víte, podělte se, nechte odkaz...

0/0
13.7.2011 21:52

Host

Re: Skartovačka

/P:passes - Vynuluje každý sektor v časech předání svazků. Takže pouze kde?

Navíc tato funkce není zapnutá při pomalém formátování, které testuje disk na přítomnost vadných sektorů, pouze ji nelze použít u rychlého formátování.

Ale je pravda, že existuje parametr /U, který přepíše obsah disku hodnotou F8h a naformátuje ho, to jsem nevěděl a zároveň se o tomto parametru moc nemluví.

0/0
13.7.2011 23:01

Host

Závěr

Ti, kdož mají na disku fotky z dovolené, čestné prohlášení FÚ že  neměli příjmy podle § 8, rozvrh hodin svých dětí, cracknutou střílečku a v C:\system32 takticky schované P mohou disk před případným prodejem na aukru prachobyčejně naformátovat.

Ti, kdož tam mají citlivá data (lékaři, právníci, pojišťovny, úřady a pod), by to měli prachobyčejně naformátovat a vždy když už těch disků mají 20 tun, tak je nasypat do vagónu a poslat do Třince na přetavení.

Ti, kdož jsou agenti, agenty sledováni a nebo si to o sobě aspoň myslí, by měli psát šifrovaně tužkou na papír a po přečtení to spálit, nasypat do záchoda, hodit na to bobek a spláchnout. V případě extrémního ohrožení, kdy je zřejmě napíchlá i kanalizační přípojka, nezbývá než pořídit si vlastní chemické WC a jeho obsah pravidelně recyklovat.

K čemu je mazání dat z disků, když běžný uživatel všechno nasypal na FB, korporátní uživatel má data na outsourcovaném cloudu bůhví kde a německá tajná služba nemůže najít tajné plány vlastního sídla

0/0
13.7.2011 15:04

pteryx

Re: Závěr

Disk lze smazat, poté jej zaplnit nějakým souborem s neškodným obsahem a pak naformátovat. Je to poměrně jednoduché, přitom obnovit z takového disku data by bylo velmi netriviální, bez ohledu na to jestli je to klasický disk nebo SSD.

35x disk přemazat speciálním programem je blbost, ten kdo takovou věc provede je automaticky podezřelý že provádí něco nekalého, vůbec bych se nedivil kdyby skutečným autorem takového freewaru byla CIA nebo nějaká podobná organizace. Jak můžete vědět že jsou ta data skutečně smazaná, že nejsou jenom překódovaná?

0/0
13.7.2011 16:14

Host

Re: Závěr

Proč to formátování v první větě? Formátování data nemaže!

0/0
13.7.2011 17:12

Host

Re: Kompromitovaná kanalizace

V případě napíchnutí kanalizační přípojky se doporučuje papírek sežrat a mezitím vyhledat nenapíchnutou kanalizační přípojku.

0/0
13.7.2011 20:52

Host

Re: Kompromitovaná kanalizace

Nepovede-li se agentovi nalézti bezpečnou kanalizaci je jeho povinností vzít za vděk prastarými, ale stále učinnými metodami "běžet jako zajíc a nerovnoměrně trousit, nejlépe v náhodném pořadí".

0/0
13.7.2011 20:55

Host

Re: Kompromitovaná kanalizace

Náhodného pořadí se nejlépe dosahuje stylem "něco vrchem, něco spodem".

.

P.S.

A už končím začíná to být... bak!

0/0
13.7.2011 20:57

petr____22

SSD disky

Tenhle problem elegantne mizi pouzitim SSD disku. Kdyz se na SSD disku data smazou (skutecne smazou ze vsech sektoru), tak uz to neobnovi ani FBI a CIA.

0/0
13.7.2011 9:20

Host

Re: SSD disky

Na SSD disky pozor. U některých se data ztrácí sama automaticky (většinou u těch novějších, ale nemusí to být pravidlem) a u některých je zase naopak nejde odstranit.

.

Jen v rychlosti. Solid State Disky pracují s daty odlišně, než klasický Hard Disk. Data nepřepisují, mažou celé bloky. Tato činost může být různě optimalizována, například v okamžiku nečinnosti disku.

Celekm dost článků i s příklady konkrétních modelů můžete najít na Root.cz (to že jde o server kolem Linuxu by nemělo vadit, také používám Windows). Doporučuji tento článek (http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/) - nepřehlédněte odkazy: Proč u SSD disků používáním klesá výkon, SSD disky ničí důkazní materiály a špatně mažou soubory.

0/0
13.7.2011 10:09

Host

Re: Windows & TRIM

Ve Windows 7 by mělo jít tímto příkazem ověřit zda je automatický TRIM aktivní

fsutil behavior query disabledeletenotify

výsledek by měl být 0

.

Nic to ale nevypovídá o tom zda samotný SSD nebo jeho ovladač TRIM podporují. Na to by měl být údajně dobrý nástroj AS SSD Benchmark.

0/0
13.7.2011 18:01

Host

Re: SSD disky

Ano, data se skutečně smažou ze všech sektorů, ovšem jen při přepisu těchto sektorů. Jinak se nic nemaže. Systém k tomu nemá žádný důvod a hlavně čas.

0/0
13.7.2011 17:21

MirekK1

Máme opravdu všichni tak velká tajemství?

Myslím, že většina z nás nemá TAK velká tajemství, aby se musela děsit jejich zneužití tajnými službami. Stažené porno z netu, milostná korespondence... Na likvidaci takových souborů bych se použití freeware neobával ;-)

0/0
13.7.2011 8:26

Host

Re: Máme opravdu všichni tak velká tajemství?

V ČR asi ne, ale třeba v GB bych ty desítky GB torrentnutých (i když šifrovaně) dat byl rád schopen rychle a bespečně smazat.

0/0
13.7.2011 14:49

__anart__

citlivé soubory likvidovat pomocí freeware? to snad ne!!!

1. Data, která někdo potřebuje spolehlivě zlikvidovat, jsou asi zajímavá a využitelná jinde.

2. Do freeware nevidíš. Nenapadlo by nějakého autora, že takto mazaná data mohou být zajímavá a využitelná?

3. Z bodů 1 a 2 vyplývá, že existuje potenciální pokušení vložit do freeware programu kód, který se pokusí odeslat likvidovaná data někam na net (dnes se říká do cloudu).

4. Z bodu 3 vyplývá, že používat freeware na likvidaci citlivých dat je problematické. Snad open source program...

5. Pokud nezbývá než k důslednému spolehlivému mazání dat použit freeware, pak rozhodně ne na PC připojenému k netu (a to i kdykoli v budoucnu!). Pokud hodláte psát něco o paranoikovi, pak nebuďte sami paranoici a místo Freeraser či jiných freeware digi drtiček souborů používejte delete. Tam snad nehrozí, že by mazané soubory automaticky letěly někam na net.

0/0
12.7.2011 23:33

Host

Re: citlivé soubory likvidovat pomocí freeware? to snad ne!!!

Nesmysly, freeware je to z důvodu, že k vytvoření takového programu není třeba znát nic složitého a napíše ho kdejaký programátor.

Už vidím, jak si nikdo nevšimne uploadu, zvláště, když tak dbá na bezpečnost.

A nakonec - vy vidíte do placených produktů? Protože podle zkušenosti jsou právě tyto hodně bonzácké.

0/0
13.7.2011 17:26

Host

Re: citlivé soubory likvidovat pomocí freeware? to snad ne!!!

Ano, ale bohužel ve vaší teorii je skulina: Každý antivir kontroluje kód programu právě pro takovéto 'backdoorsácké' části.. části, které by odesílaly něco, někomu

0/0
13.7.2011 18:51

Host

Re: citlivé soubory likvidovat pomocí freeware? to snad ne!!!

To bych se hodně divil. Dělá to jen kvalitní firewall a to jen při takovéto aktivitě.

0/0
13.7.2011 19:03

Host

dd rulez

Proste nez jdu z prace domu, tak pres noc pustim:

while true; do dd if=/dev/random of=/dev/sda; done;

A rano mam vystarano ;-)R^

0/0
12.7.2011 23:13

Host

scz

xzv

0/0
12.7.2011 23:10

Host

Re: scz

($^@_)%&^@))!&?

0/0
13.7.2011 14:49

Host

ŠIFROVANÝ HDD!

Tak ono stačí jen ten HDD odpojit :-) Já mám veškerý obsah na HDD šifrovaný trojnásobnou šifrou pomocí šifer  AES+Twofish+Serpent. Dešifrovat se to nedá po celou dobu mého života ani superpočítačem, protože útočník neví která z šifer je v jakém pořadí, co na disku původně bylo a ani co jsou šifrovaná data a co je šifrovaný balast vygenerovaný k zaplnění prázdného místa - nakonec, když jej prodáte, tak nový majitel ani neví jestli ty "šifrovaná" data jsou skutečně šifrovaná nebo jen vygenerovaná náhodná data a několikanásobně přepsaná.

Disk vypadá jako prázdný s nějakými nesmyslnými zbytkovými daty a nenaformátovaný - laik bez speciálního SW ani nepozná, že by tam něco mohlo být zašifrované.

Nakonec před dvěma lety šifroval Brazilský bankéř svůj PC jenom šifrou AES-256 a měl v něm pravděpodobně důkazy o majetkové trestné činnosti. Za rok to nedokázala dešifrovat ani Brazilská policie, ani FBI v USA. Takže předpokládám, že na prodání HDD do bazaru to bude stačit :-))

0/0
12.7.2011 22:46

Host

Re: ŠIFROVANÝ HDD!

Naopak se divím, že v ČR tak málo lidí šifruje své disky! Protože SW je dostupný i zdarma - např. TrueCrypt a ČR je jednou z mála zemí, kde není šifrování nijak omezeno zákonem a ani nemáte povinost sdělovat šifrovací klíč jako třeba v Anglii nebo zakázáno používat silné šifrování jako ve Francii, Rusku, USA.

Dokonce Nečas chtěl zakázat používat silné šifrování i v ČR, právě proto, že pokud má někdo šifrovaný HDD, tak to NENI MOZNE NIJAK PROLOMIT. Naštěstí ten zákon neprošel... A přesto tak málo lidí šifruje :-(

0/0
12.7.2011 22:53

petr____22

Re: ŠIFROVANÝ HDD!

On ten sifrovany hdd na domacim pocitaci vetsinou znamena, ze je na nem ulozeno za co by majitel toho pocitac sel bud sedet, nebo vyfasoval tucnou pokutu ;-D

0/0
13.7.2011 9:18

Host

Re: Šifrování a zločinci

Nemusí to tak být. Někdo si třeba tahá domů pracovní počítač a potřebuje jednak ochránit firemní dat před zneužitím a jednak svoje data před firemním správcem výpočetní techniky.

Je celkem jedno zda si někdo vystačí s vestavěnou ochranou Windows, šifrovaným systémem souborů (EFS) popřípadě šifrování celého disku počítače vybaveného čipem TPM, nebo externí aplikací která šifrování umožní.

0/0
13.7.2011 10:22

Host

Re: Šifrování a zločinci

Firemní správce IT vám kromě vestavěného šifrování nic dalšího nepovolí. A klidně vám zakáže i to vestavěné šifrování ;-)

0/0
13.7.2011 17:53

Host

Re: Šifrování a zločinci

Já jako firemní správce bych vám EFS povolil, pochopitelně bych ustanovil agenta obnovení. Klíč agenta by ale nebyl běžně dostupný, nešel by z vybraných počítačů exportovat, ale na CD v zalepené obálce by čekal zda nebude někdy potřeba. Na noteboocích bych zprovoznil i TPM a čtečku otisků.

.

V určitých firmách by vám správce i povolil TrueCrypt a použít certifikát pro soukromé e-maily. Všude je to jinak.

0/0
13.7.2011 18:14

Host

Re: Šifrování a zločinci

Tak samozřejmě, jsou firmy, u kterých je šifrování povinnost.

0/0
13.7.2011 18:48

Host

Neurall Glade

Zkouseli jste pouzit ty programy na servery tenchetu? Zajimalo by me, co by se stalo.

0/0
12.7.2011 21:24

Host

Re: Neurall Glade

Poslyš ty "nervová mýtino" (Neural Glade, s jedním L), i když možná jsi se chtěl spíše označit jako "nervové klouzání" (nesmysl, ale právě tak by šlo volně přeložit Neural Glide).

Nechceš začít psát klasické nadpisy svých příspěvků a zaregistrovat se, když tak moc toužíš po tom, aby všichni věděli že onu blbost píšeš zrovna ty?!

0/0
13.7.2011 10:29

jan.banos

i tak

Předpokládám, že obnovit data přímo z plotny umí jen specializované laboratoře!

Docela jednoduchá mechanická metoda, by mohla být nasypání jemného písku na plotny. Těch pár tisíc otáček udělá své.

0/0
12.7.2011 19:14

petr____22

Re: i tak

Potom ten HDD uz ale neprodas ;-D

0/0
13.7.2011 9:19

Host

Pokud vím

tak Ccleaner má funkci vymazání volného místa už dlouho... čili vyhodit do koše, vyprázdnit a nechat přepsat prázdný prostor. :-)

0/0
12.7.2011 18:44

1888

Re: Pokud vím

To je sice pravda ale tady se resi situace do jakych se v pracovnim procesu dostava James Bond

0/0
12.7.2011 18:49

1888

Ja mam bezpecne win XP a

ty mi dokonce obcas odmitnou vydat data ktery jsem nesmazal. Kdybych byl ale agent 007 jako tady nekteri uz bych si tak jistej nebyl.

0/0
12.7.2011 18:28

Host

Likvidace HDD v NBU

Vyřazené disky z NBÚ se likvidují ve spalovnách. Disky ze umístí do speciálních kontejnerů, ty se zapečetí. Kontejnery se pak předají firmě zabývající se likvidací důvěrných dat. Kontejnery se pak odvezou do spalovny. Na veškerou manipulaci s disky pak dohlíží pracovníci z NBÚ (evidence->uložení do kontejneru->transport->likvidace).

0/0
12.7.2011 17:56

Host

Re: Likvidace HDD v NBU

Sem vždy myslel že FBI je napřed provrtává...

0/0
13.7.2011 10:52

Host

Diskutujte na iDNES.cz

Copak HDD nebo flash není problém, ale jak zlikviduji data v cloudu?

0/0
12.7.2011 16:14

pteryx

Re: Diskutujte na iDNES.cz

Těžko. ;-)

0/0
12.7.2011 16:58Najdete na iDNES.cz