Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Otisky prstů na vás teď vyzradí i to, zda berete drogy a co jíte

Britští vědci tvrdí, že se jim podařilo zásadním způsobem vylepšit metodu rozboru otisků prstů. Kriminalisté by z nich měli zjistit nově například i to, zda jejich majitel bere drogy nebo co jí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wwwand

metoda důkaz ničí - co pak?

Pokud danou metodou dojde ke zničení důkazu samotného, pak není prostor pro obhajobu, aby uplatnila možnost nového, nezávyslého testu. To v praxi znehodnocuje zjištěné skutečnosti.Např. u DNA je brána jako podpůrný důkaz pouze pokud je zachována možnost obhajoby provést vlastní test. |A ve věku úplatných policistů, vyšetřovatelů i dalšího státního personálu je tento požadavek rozumný.

0/0
8.8.2011 12:32

Labaro

Re: metoda důkaz ničí - co pak?

Jste trochu mimo. Otisk prstu sám o sobě nic nedokazuje. Jeho zkoumáním se pouze zjišťuje, komu otisk patří. Pokud je otisk ztotožněn s konkrétní osobou, je potom na vyšetřovateli aby dokázal, že daná osoba je pachatelem a obhajoba hledá v tomto dokazování nedostatky. Jinak je naprosto běžné, že zajištěné stopy (a otisky prstů mezi ně patří) se v průběhu zajišťování zničí. Nebo si myslíte, že původní otisk po posypání argentorátem zůstává na místě až do pravomocného odsouzení pachatele? Podobně to platí pro trasologické stopy. To co máte na mysli, jsou spíše odebrané vzorky. Ty umožňují, za předpokladu jejich dostatečného množství i opakované zkoumání (jak na žádost obhajoby, tak i obžaloby). To však není popsaný příklad. Domnívám se, že vzniklých solí bude dost na jejich rozdělení do více vzorků k nezávislému zkoumání. V každém případě se ale vždy bude jednat o podpůrný důkaz, nedovedu si představit situaci, že by bylo možné pouze na tomto základě dokázat spáchání trestného činu.

0/0
8.8.2011 15:35

Majek

spektrometrie?

:-) Přijde mi, že Vám v článku chybí zmínka o tom, o jakou spektrometrii se jedná. Je to taková nepodstatná věc. Spektrometrií jsou desítky druhů a fungují na rozdílných principech. Vy jste měl na mysli asi hmotnostní spektrometrii (MS)

0/0
8.8.2011 11:11

Matouš Lázňovský

Re: spektrometrie?

Dobrý den,

díky, to máte tedy pravdu. už jsem to doplnil

Zdravím

M.Lázňovský

0/0
8.8.2011 15:29

Karel Endler

Sexuálně motivované zličiny

se páchají s kondomem? A sakra, něco mi uniklo.  ;-D

0/0
8.8.2011 8:29

hnedka_zdrapana

Re: Sexuálně motivované zličiny

No. pokud chce dotyčný dodržovat pravidla bezpečného sexu nebo ztížit odhalení... :)

0/0
8.8.2011 9:12

1888

Americky bernak

dokonce vyviji technologie ktere umoznuji podle otisku prstu zjistit kolik kdo bere penez. ;-D;-D;-D;-D

+1/0
8.8.2011 0:29Najdete na iDNES.cz