Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Co vyhubilo třetinu Evropy? Ebola ani antrax, černá smrt byla epidemií moru

Epidemie, které ve 14. století vyhladily zhruba třetinu evropské populace, způsobily bakterie moru, potvrzuje nový výzkum. Nový postup by měl také pomoci vysvětlit, proč byla "černá smrt" tak ničivá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

2mmmm_2

K diskusím níže:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lev_XII.

"Kdokoliv se očkování podrobí, přestává být dítětem Božím. Neštovice jsou trestem Božího soudu, očkování je rouháním jeho nebes." Takového citáty byly možná ještě na počátku 19. století...takže na jedné straně špitály a jiná církevní zařízení, která (vesmes ve středověku jako jediná) pečovala o zdraví obyvatelstva, alespoň omezené míře. Na druhé straně neskrývané tmářství nejhrubšího zrna - viz speciálně Lev XII. Takže s příspěvky církve ad zdravotnictví je to prostě složité...

K moru 1347 - 1351: obrovské množství lidí zahubil, ale podstatně zlepšil život přeživším, zejména těm, kteří uměli nějaké řemeslo. V Anglii nic nepomáhaly královské výnosy, že ceny řemeslnických prací musí zůstat po moru stejné jako před morem - zde prostě trh pomohl řemeslníkům k nebývalé prosperitě. Pomohli si i přeživší rolníci - mnozí z několikanásobili výměru svých polí, opuštěná už neměl kdo obdělávat a tak se jich ujali.

0/0
7.9.2011 18:30

Johny_S

Re: K diskusím níže:

Předpokládám, že papež nebyl jediný, kdo tehdy očkování jakožto nové metodě léčby neštovic nevěřil. On tehdy ještě neexistoval PubMed ani jiné veřejné internetové databáze vědeckých článků, a nové poznatky se tedy prosazovaly daleko pomaleji. Dneska si přečtu článek o nějakém novém objevu, a pokud tomu nevěřím, hned si můžu najít podobné články a porovnat metodiku pokusů a výsledky. Tehdy to bylo neskonale těžší.

0/0
7.9.2011 19:27

2mmmm_2

Re: K diskusím níže:

To že nevěřil, nebylo neobvyklé. Ale že vyhrožoval, to už tehdy neobvyklé nebylo.

0/0
8.9.2011 17:32

macarát

Re: K diskusím níže:

Ten oddílek na české Wikipedii je zpočátku dost nesrozumitelný, vypadá to jak strojový překlad. Pak je to lepší, ale informace o zákazu má u sebe jen dost pochybný zdroj.

Anglická Wikipedie otázku toho zákazu rozebírá a pokud dobře chápu, tak se výzkumníkům nepodařilo v žádných dokumentech vydaných Lvem XII. takový zákaz nalézt.

Zdá se mi, že jste naletěl.

0/0
17.10.2011 2:18

rentka

DNA černé smrti můžete najít na Šluknovsku

;-D

+1/0
7.9.2011 0:54

Nigfire

Re: DNA černé smrti můžete najít na Šluknovsku

řekl bych, že po České a Slovenské republice takových míst najdeme nesčetně. :-(

0/0
12.9.2011 18:59

pteryx

obrovská škoda ...

Vědci budou šťourat tak dlouho, až něco vyšťourají. Oni po tom moru totiž strašně touží ...

+1/0
6.9.2011 20:50

Doubas1

no treba to jeste nekde maji

problemy zmizi mavnutim kouzelneho proutku...Levnejsi nez naboje.

0/0
6.9.2011 19:21

janduben

Re: no treba to jeste nekde maji

mor se pri vcasnem podani antibiotik da zcela vylecit

0/0
6.9.2011 19:25

rentka

Re: no treba to jeste nekde maji

Už chci vidět cygány, jak se dívají na hodinky, kdy podat antibliotika. To se budou chodit ptát na autobusovou zastávku. Ale já jim nikdy neřeknu, kolik je hodin.;-D

0/0
7.9.2011 0:56

tomasz.

Re: no treba to jeste nekde maji

V roce 1992 mělo Rusko desítky (možná i stovky) tun moru (a anthraxu - odolný vůči antibiotikám, tularémie + zkoušeli "zkřížit"  neštovice s ebolou a jinými viry).

0/0
7.9.2011 18:29

Johny_S

Re: no treba to jeste nekde maji

Hezká pohádka. Ale jak si to "křížení" naprosto nepříbuzných virů vlastně představuješ? Ebola má genetickou informaci uloženou v RNA, neštovice v DNA a v roce 1992 toho molekulární biologie věděla mnohem méně než dnes.

0/0
7.9.2011 19:14

tomasz.

Re: no treba to jeste nekde maji

Křížení bylo v uvozovkách, zkoušeli to pomocí kombinace genomu (nejsem mikrobiolog). Viz. Ken Alibek - Biohazard.

0/0
7.9.2011 19:19

Johny_S

Re: no treba to jeste nekde maji

No, kombinovat to mohli zkoušet, ale nemohlo jim to fungovat - jak píšu, tehdy se toho zase tak nevědělo. A vzhledem k tomu, že jde o naprosto nepříbuzné viry s odlišnými geny i životním cyklem, patrně to dopadlo tak, jako kdyby ses pokusil skřížit prase s kopretinou tak, že zkombinuješ jejich genomy a počkáš, co to udělá.

0/0
7.9.2011 19:23

BigPep

Křesťanským blábolilům

Je to zčásti mimo téma, ale: technologický pokrok byl dán kulturně-civilizačními, nikoliv křesťanskými faktory. Základem byly staré Řecko a Řím, a tyto civilizace byly ryze pohanské. Starý Řím od přijetí křesťanství navíc už pouze civilizačně i mocensky upadal. Za technologický i kulturní pokrok vděčíme dvěma faktorům: antickým základům a našim "národním" a "rasovým" charakteristikám, spolu s příznivým klimatem. Pokud jde o středověk i novověk, platí, že 99% pokroku bylo dosaženo v okamžiku, kdy se lidé vzepřeli křesťanské společnosti - středověký křesťanský mainstream totiž pouze udržoval lid v temné nevědomosti a totálním podřízení feudálním vládcům. Za všechny naše svobody a životní úroveň vděčíme revolucím a pohybům konaným PROTI křesťanství, ať už šlo o renesanci, humanismus či třeba buržoazní revoluce. Ty desítky miliónů mrtvých, kterým církev ordinovala na mor modlení a sebebičování, přičemž jim zakazovala účinnou léčbu, aby neztratila moc, o tom věděly své.

+4/0
6.9.2011 15:35

Hairy_ass

Re: Křesťanským blábolilům

Jsem si nevšiml, že by se renesance nějak vzbouzela proti křesťanství. :-)

0/0
6.9.2011 17:21

BigPep

Re: Křesťanským blábolilům

Reńesance se obracela k odkazu starého Řecka a Říma, tedy pohanských států, jež se staly základem euroamerické kultury.

+1/0
6.9.2011 18:24

Hairy_ass

Re: Křesťanským blábolilům

To, že se zámožní měšťané v italských městských státech rozhodli kopírovat tehdejší módní vlnu u aristokracie, a že díky svému bohatství mohli dosáhnout univerzitního vzdělání, aniž by se museli upisovat na církevní dráhu, tudíž získali vědomosti, které pro církevní kruhy nebyly žádnou novinkou...pohanství bych do toho rozhodně netahal. Ano, vzhlédli se ve starém Římě, ale k tomu vzhlížel i celý středověk - proč myslíte, že vznikla Svatá říše římská?

0/0
6.9.2011 18:57

BigPep

Re: Křesťanským blábolilům

Svatá říše římská vznikla proto, že sílící západoevropské státy chtěly obnovit lesk starého Říma, resp. přenést ho do západní Evropy. Němečtí vládcové (zejména) snili o tom, že jimi řízená říše bude považována za přímého nástupce Říma.

Udělali přitom ovšem jednu zásadní chybu. Odkaz Říma přijali i s úpadkovým křesťanským náboženstvím, které bylo jednou z hlavních příčin zániku impéria. Výsledkem bylo, že římskou civilizaci neobnovili, obnovili pouze křesťanskou extremistickou totalitu z dob konce Říma. Na dohnání civilizační úrovně Říma si tak Evropa musela počkat minimálně do 15. století, ale to už byla doba, kdy se začala zároveň uvolňovat z ortodoxního římskokatolického chomoutu (reformace, husitství). Celkově je tedy možné konstatovat, že římský katolicismus nikdy nefungoval.

0/0
6.9.2011 19:04

Johny_S

Re: Křesťanským blábolilům

Kde prosím pěkně čerpáš své podivuhodné historické znalosti? Např. to překvapivé tvrzení, že křesťanství bylo příčinou pádu Římského impéria. Ukážu ti, jak blábolíš: Západořímská říše byla křesťanská, a byla nakonec dobyta "barbary". Východořímská říše byla křesťanská a udržela se. Ergo: křesťanství asi za pád Západořímské říše nemůže, nebo jo? :-P

+2/0
6.9.2011 19:14

Kei: místní od roku 2001

Re: Křesťanským blábolilům

Má to pomatené, Řím skutečně pohřbili barbaři (Germáni) a následující zpřetrhané kontinuum je důsledkem. Změna nastala až když barbaři přestávali díky rozšiřování křesťanství jen zuřivě vraždit a dali se na duchovno a vzdělání.

Krom toho, antibiotika na mor teda rozhodně nebyla.

0/0
6.9.2011 23:54

Johny_S

Re: Křesťanským blábolilům

On se Řím pohřbil sám. Měl dost podobné problémy, které jsme si nyní způsobili my. Také byl zaslepený, měl pocit, že se přece nic neděje, protože jeho říše ve Středomoří existuje už po mnoho staletí. Nakonec se rozložil po sérii vleklých občanských válek, kdy se říše spojovala a zase rozdělovala (až se definitivně rozpadla na dvě půlky), armáda stále více slábla, bohatí Římané stále méně chtěli pracovat, proto si měli stále více otroků a nakonec si najímali celé národy, aby střežily jejich hranice. Skončilo to tak, že si prostě germánští přistěhovalci na území říše nakonec dělali, co chtěli.

0/0
7.9.2011 19:21

Cynyc_

Re: Křesťanským blábolilům

Škoda, že blábolíte ještě více než oni. Na to, proč došlo k vědecké a následně průmyslové revoluci právě v Evropě, existuje spousta hypotéz, některé populárnější, některé méně. To, co prezentujete Vy, ovšem nezastává nikdo, koho má smysl poslouchat. Vaše interpretace role křesťanství svědčí mimo jiné o tom, že o něm nevíte skoro nic.

+2/0
6.9.2011 17:51

celim

Re: Křesťanským blábolilům

To jste na omylu! Ví toho hodně! Přečetl si všechny brožury zabývající se vědeckým ateismem, které byly vydány jako podklady pro studenty VUMLu(=Večerní Universita Marxismu - Leninismu) a to mu dodalo tolik relevantních informací, že může na diskuzích všechny poučovat o té jediné správné pravdě!;-D

+2/0
6.9.2011 18:01

BigPep

Re: Křesťanským blábolilům

Nepřečetl jsem ani jednu z brožur, které uvádíte. Váš příspěvek beru jako nechtěný projev naprosté argumentační nouze.

+1/0
6.9.2011 18:23

celim

Re: Křesťanským blábolilům

Tak to mi tedy řekněte, kde jste na ta moudra přišel?! Vaše argumentace je těm brožurám tak podobná, a proto naprosto neprůstřelná! Jistě jste na sebe hrdý!

0/0
6.9.2011 22:41

bloodyvalentine

Re: Křesťanským blábolilům

tak už alespoň víme kdo ty brožury se zájmem četl když o nich tolik ví :)

0/0
7.9.2011 12:29

BigPep

Re: Křesťanským blábolilům

A kde tedy najdu ty správné informace? Poraďte mi!

U filozofů, politologů, spisovatelů, publicistů a dalších jistě jinak vzdělaných a fundovaných lidí, ovšem s křesťanským světonázorem?

V Bibli?

Nebo snad v Tóře? Víte, co je problém? Že až do doby nedávné se v zemích euroatlantického kulturního okruhu nemohlo napsat/publikovat naprosto nic, co by analyzovalo křesťanství a přitom vůči němu bylo skutečně kritické. No a to má "myslitele" Vašeho typu  tomu, abyste bez zaváhání označil jakýkoliv takový zdroj za nevěrohodný. Tak si to přiznejte a přestaňte si hrát na to, že máte patent na rozum.

+1/0
6.9.2011 18:29

Johny_S

Re: Křesťanským blábolilům

A odkud tedy čerpáš, když jsi zavrhl tradiční literaturu jako podjatou? ;-D

0/0
6.9.2011 19:16

jfb

Re: Křesťanským blábolilům

Cože, že se nesměo publikovat? V době,kdy existují a normálně vydávají kniuhy satanisté, okultisté a milióny dalších?

0/0
9.9.2011 12:28

ddtx

Re: Křesťanským blábolilům

no a ktere z nich analyzuji to krestanstvi?

0/0
24.9.2011 13:16

Johny_S

Re: Křesťanským blábolilům

1) Antický Řím upadal ještě před přijetím křesťanství.

2) Můžeš prosím jmenovat účinnou léčbu moru ve středověku? Aby bylo jasné, co přesně ta katolická církev podle tebe zakazovala.

3) Zbytek je blábol, který nemá cenu více komentovat.

0/0
6.9.2011 19:13

ScoutX

Re: Křesťanským blábolilům

Zřejmě myslí kuši. Ta dokázala skutečně rychle vyřešit problém s čímkoliv a církev měla tendenci ji zakázat.

+1/0
7.9.2011 10:36

janduben

Re: Křesťanským blábolilům

evropa byla zaostala ackoli o rimu a antice vedela a mohla z nej cerpat uz pred krestanstvim, prinos krestanstvi samozrejme neni v blabolech o jezisovi, spaseni a podobnych nesmyslech, ale v existenci pevneho radu, stmelujici ideologii, fasisticke a autoritarske organizaci zvane katolicka cirkev, ktera dokazala udrzovat v urcite poslusnosti tisice poddanych a dokonce i pany

0/0
6.9.2011 19:21

Johny_S

Re: Křesťanským blábolilům

??? Evropa před křesťanstvím byla antika ve Středomoří a germánské kmenové svazy ve střední a severní Evropě... Ta už tehdy byla zaostalá, a mohla přitom čerpat z antiky?

0/0
6.9.2011 19:23

janduben

Re: Křesťanským blábolilům

mluvim prave o germanech a dalsich kmenech na uzemi stredni evropy, britanie, to byli proste barbari

0/0
6.9.2011 19:26

Johny_S

Re: Křesťanským blábolilům

Většina těch kmenů přijala křesťanství už během posledních desetiletí Západořímské říše. Některé z nich ale ariánskou formu křesťanství, která byla později prohlášena za herezi. V takovém Irsku např. Svatý Patrik šířil katolické křesťanství už v 5. století.

0/0
6.9.2011 19:29

ScoutX

Re: Křesťanským blábolilům

;-D Řecko a Řím, že byli čistě pohanské? A první školy vznikly kde? Jistě, v těch "tmářských" klášterech. Stejně tak vědci té doby byli hluboce věřící lidé, ale na rozdíl od vás si uvědomovali, že věda neříká nic o původu jakéhokoliv jevu ale jen popisuje jak ten jev funguje. Nebýt církve v Evropě, tak se vývoj zastavil na přesvědčení rodičů, že vzdělání je zbytečná ztráta času a že je třeba dělat pořádnou práci, jako obdělávat pole a nic jiného. Nepřehlížejte ty miliony, mrtvých za které můžou "nevěřící". Ostatně v té době ani oni nevěděli co s morem dělat, dalo se prakticky jen čekat.

0/0
7.9.2011 10:23

hell365

Re: Křesťanským blábolilům

hehe, to jsou směšné bláboly;-D

0/0
7.9.2011 13:55

Monokulturalista

Re: Křesťanským blábolilům

Blbost na entou. Kulturně-civilizační pokrok byl umožněn jen a pouze křesťanstvím! Přečíst! R^R^http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/benjamin-kuras.php?itemid=12890 R^R^ Současný úpadek naší západní civilizace nastává proto, protože lidi křesťanství opustili. Všechno je o morálce. Morálka lidí v naší civilizaci je velmi velmi špatná, protože lidi opustili křesťanství a jeho ideje.

0/0
10.9.2011 18:53

vita.nek

Re: Křesťanským blábolilům

No nevšiml jsem si, že třeba Japonsko by vyznávalo křesťanství, přitom morálka je tam na velmi vysoké úrovni.

0/0
23.9.2011 7:53

kosatica

Pro Johny_S

mor prepukol v prahe za Rudolfa , okolo casu vydania Majestatu..vyhladaj..Jesenius u si vsimol potkanov ake su sialene, zgrupuju sa ,vycieraju cierne tesaky a bud sa skupinovo hadzu do Labe alebo si vyzieraju a rozparaju brucha.Odchytil jedneho a preparoval  a podla Fracastrovho diela o nakazach uvidel priznaky moru. Za zopar dni medzi prvymi zomrel na mor aj rektor Karlovej univerzity Bydzovsky. Nastala doma temna! mor a jezuiti... Prave v tej dobe pri skone rektora doliezli do Prahy Dragon, Hodel, Pestel..

Ako spravne niekto podotkol dole, paradoxne mor znamenal pre ludstvo pokrok, ta cierna era znamenala zaciatok vied a anatomie--posunula ludstvo dopredu ako vsetky vojny a ako vsetky katastrofy. Uz Machiavelli pocas ciernej nakazy vo Florencii napisal strasnu vetu: Videl som lekarov ako tancovali na hroboch, drzali sa za ruky a kricali: Slava moru!

PS: cierny potkan sa do europy dostall asi s dzindgischanom..

0/0
6.9.2011 13:24

Johny_S

Re: Pro Johny_S

Konečně normální příspěvek. Ne bláboly o českých lupičích, které zavraždili manželku Slováka Jesenia. Ten byl asi tak Slovák jako Koperník Čech.

0/0
6.9.2011 13:26

kosatica

Re: Pro Johny_S

johny, ti lupici tam boli..ci sa ti to paci ci nie a ceski..hehe.. a vies kto ukradol jesenius jeho pecatny doktorsky prsten? cechacek a lazebnik ku vsetkemu, pak delal lekara pre matyasa...aJesenius  bol slovak a keby si mal sudnost tak neprskas nezmyselne reci...to su fakta a dejiny nasej vlasti..bratu

0/0
6.9.2011 13:37

Johny_S

Re: Pro Johny_S

A jací by tam asi měli být, když Praha byla převážně česká? Kdyby žil v Polsku, tak ho třeba okradou polští lupiči. Kdyby žil na Slovensku, tak slovenští lupiči. A ani tak neprskám - Koperníkův otec taky pocházel z Čech, i když se Koperník narodil v Polsku. Takže byl Koperník Polák, nebo Čech? A když se Jesenius narodil ve Vratislavi, byl spíš Polák, Čech, Slovák nebo Maďar? Vtipné na tom je, že v té době ještě národní povědomí Slováků neexistovalo. Tamní elita mluvila maďarsky a česky.

0/0
6.9.2011 13:40

Wild..Dog

Re: Pro Johny_S

Ve středověku se na národnost obecně moc nehrálo.

0/0
6.9.2011 13:47

Johny_S

Re: Pro Johny_S

On to asi bere rasově - jednou měl slovenského otce, tak je to prostě Slovák a basta.

0/0
6.9.2011 13:48

kosatica

Re: Pro Johny_S

tazko vysvetlit a naucit hoc historicke fakty a dokumenty cloveku co sa vola Johny..ono keby to bol slovensky alebo cesky Jan , to by chapal.. ale Johny je tazky kaliber, kolt ma proklete nizko ..takto ..tazko..;-D:-P

0/0
6.9.2011 13:55

Johny_S

Re: Pro Johny_S

Ale já to chápu. A chápu taky, že jsi nácek. :-P

0/0
6.9.2011 13:56

Johny_S

Re: Pro Johny_S

Mimochodem, když už jsme u té rasové teorie - jak poznáš takového Slováka? Je to člověk, který má slovenské rodiče, nebo Slovákem může být i člověk s maďarskými rodiči, který mluví slovensky a k maďarskému původu se nehlásí? Anebo ten ještě ne, ale jeho děti už Slováci jsou? Nebo platí, že jednou Maďar, vždycky Maďar?

+1/0
6.9.2011 14:00Najdete na iDNES.cz