Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Statistici našli způsob, jak lépe odhadnout vývoj cen akcií

Vědci z Porúrské univerzity v Bochumi vyvinuli novou metodu analýzy statistických dat. Umožní mnohem lépe než dosud matematicky popsat komplexní procesy, jakými jsou například výkyvy cen akcií nebo klimatické změny. Nová metoda umožňuje nejen lepší testování, ale i přesnější odhady budoucích dějů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

RomanL

Znám pár lidí,

kteří tvrdí, že na to přišli taky, už před pár lety. Zatím se to v praxi nijak nepotvrdilo... ;-D

0/0
6.12.2011 8:15

tmf

dobrý

ale takový soft má Karel Janeček už pár let

0/0
5.12.2011 21:19

Shiney

No...

Problém je "trochu" v tom, že vzdálenost mezi stacionárními a nestacionárními ději závisí na mnoha vnějších faktorech. Proto jsou dopředu neodhadnutelné... Abych to ukázal na jednoduché analogii: je to podobné, jako měřit intervaly mezi jednotlivými atmosférickými bouřkami a podle toho stanovovat, kdy přijde další... Netrefíte to, to vám garantuji :-) A to do toho ještě nevstupuje lidský faktor, jako v ekonomice, který všechno ještě násobně komplikuje... Takže zkrátka nesmyslně nafouknutá bublina. Sice to zní fantasticky, ale žádné podstatné zpřesnění odhadů to nepřinese... Jo a napadlo to snad každého, kdo se touto problematikou zabývá, jen to asi ještě nikoho nenapadlo publikovat ;-D

+3/0
5.12.2011 12:56

re_visor

Re: No...

totální souhlas. Ale představte si tu legraci, kdyby někdo našel způsob jak opravdu odhadnout vývoj cen akcií, a úspěšně by ho využil, zbohatnul a zveřejnil ho. Načež by ho začali používat všichni spekulanti, a zakrátko by se počali hrozně divit, že jsou tam kde předtím: tedy 50% obchodů by bylo více či méně ztrátových, 48% více či méně ziskových, zatímco zprostředkovatelé a zástupci burz by byli stále stejně vysmátí se svými 2% provize ;-D

0/0
5.12.2011 13:15

Vytržená mandle

Re: No...

další totální souhlas. Nějaké super duper výhody lze uplatnit po krátký čas. Potom vše upadne do tohot super duper normálu a je z toho zase jen obyčejný normál :) (řečeno polopaticky v ruce s lopatou na lopaty). :-)

0/0
5.12.2011 14:06

CCblue

Re: No...

Přesně to jsem chtěl napsat. Pokud se zveřejní něco, co zpřesňuje odhad vývoje akcií, tak to okamžitě přestane fungovat, protože to systém do sebe absorbuje.

0/0
7.12.2011 12:43

osk

Re: No...

To je to kouzlo modelování finannčních trhů jakmile máte funkční model můžete ho zahodit a pracovat na novém.

0/0
17.12.2011 23:32

_xprim01_

Problémy

Pokud předpokládá existenci nestacionární řady, tak k čemu je to dobré? Nemůže

efektivně nic předpovědět, protože se chování dat bude blížit náhodné

procházce. Mimo to i modely pracující se stacionárními řadami umí počítat s různou mírou volatility (rozkolísanosti), což velmi dobře odpovídá poslednímu vývoji. Zajímalo by mne, které modely v poslední době zklamaly. Článek mi bez reference na konkrétní článek nic neříká. Je to jen kupa prázdných slov bez možnosti ověření.

0/0
5.12.2011 12:14

polto

Re: Problémy

Reference: Clanek je zrejme prekladem clanku ze ScienceDaily: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/10/111028103217.htm. Puvodni vedecka publikace: http://www.ruhr-uni-bochum.de/imperia/md/content/mathematik3/publications/paperlokstat28072010website.pdf.

Njn, George Box to rekl presne: "essentially, all models are wrong, but some are useful".

0/0
5.12.2011 14:32

Světlonoš_v02

neuvazuji o dynamickem vyvoji

nahodou uz autokorelovane ci autoregresni rady? Budouci hodnoty jsou predpovidany na zaklade dosavadniho vyvoje rady

0/0
5.12.2011 11:49

_xprim01_

Re: neuvazuji o dynamickem vyvoji

Ano, tyto modely předpokládají stacionaritu (alespoň lokální slabou), článek prý dokáže pracovat i s nestacionárními daty resp. umí propočítat vzdálenost od stacionarity.

0/0
5.12.2011 12:10

petacx

vsechny modely musely selhat protoze do ekonomiky brutalne z

vsechny modely musely selhat protoze do ekonomiky brutalne zasahuji volici prostrednictvim politiku

volime socialismus a regulace a pak se HROZNE divime 8-o

uzasne ekonomiku popisuje knizka:

Ekonomické bajky pro studované i lajky R^ R^ R^ ktera cca pred mesicem vysla v dotisku

+1/0
5.12.2011 11:47

petacx

Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

ještě dodatek: 2010 vyšla kniha Ekonomické bajky pro studované i laiky od vydavatelství Dokořán, (před měsícem vyšel dotisk)

která je překladem originálu How an Economy Grows and Why It Crashes by Peter D. Schiff a Andrew J. Schiff

-

pokud by tuto knihu přečetl KAŽDÝ volič domnívám se že do 20 let doženeme ekonomicky Švýcarsko R^

+1/0
5.12.2011 11:53

Danny_Kay

Re: Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

Jasne, vsichni si nastudujeme obchodni strategie a vsichni budeme vydelavat...Cely svet bude bohatnout! ;-D

0/0
5.12.2011 12:07

lunak

Re: Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

Trefná poznámka - ten člověk před vámi a stejně tak různí prognostici ekonomického rozvoje jaksi nepočítají, že z v podstatě daného balíku prostředků může někdo zbohatnout pouze tím, že okrade jiného... Což je i podstata hry na burze... Místo nesmyslných blábolů statistiků by si měli lidé raději nastudovat alespoň základy Teorie chaosu. Pak by jim muselo být jasné, že žádnou předpověď v ekonomice (ani v počasí) nelze brát za bernou minci - jde totiž vždy jen o "věštění z křiťálové koule"!:-P

0/0
5.12.2011 12:16

djmiki

Re: Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

Člověk může zbohatnout jen tak, že okrade druhého??? Člověk zbohatne tak, že nabídně nějaké služby nebo zboží někomu jinému. Tomu se říká obchod, který je pro obě strany výhodný (win-win situace). A tam vždy platí, že 2+2=5

0/0
5.12.2011 12:44

re_visor

Re: Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

podle mě je pravda někde v průniku extrémních tezí, z nichž jednu jste napsal vy a druhou kolega nahoře. Tedy není pravda že zbohatnout se dá pouze a jen tím, že někoho okradu (pokud tedy za těch pár desítek let co jsem na světě, mi neunikl žádný z významů slova "krádež"), na druhé straně si nemyslím že zbohatnout se dá pouze poskytováním zboží či služeb někomu jinému.

0/0
5.12.2011 13:08

lunak

Re: Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

Ta připomínka se týkala tzv. spekulativních burzovních obchodů - ty totiž nepřinášejí na trh nic nového, tím méně nejakou přidanou hodnotu. A opravdu fungují popsaným způsobem... Někteří ekonomové je považují za důležitý indikátor tržního zdraví, jiní naopak za brzdu ekonomického rozvoje... V každém případě jde pouze o hazardní hru.... Třeba bankám bych ji úplně zatrhl (riskují tak peníze vkladatelů), což se projevilo především na současné ekonomické krizi...

+1/0
5.12.2011 13:13

polto

Re: Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

Burzy jsou najefektivnejsim nastrojem alokace akumulovaneho kapitalu. V teto roli jsou nezastupitelne, i kdyz vlady se je mnohokrat pokouseli neuspesne zastoupit v ramci vice ci mene centralne regulovanych ekonomik. Spekulace jsou rovnez dulezite pro "price discovery", tedy odhaleni ceny aktiv a jejich prilisna regulace ma devastujici dopad nejenom na burzy, ale neprimo i na investory a verejne obchodovane spolecnosti; namisto postupne a plynule zmeny ceny v dusledku zmen vykonu spolecnosti dochadzi k nahlym velkym vykyvum, ktere zvysuji riziko pro investory.

Dlouhodobe maji investice do akcii nejvyssi vynos (ve srovnani s dluhopisy, komoditami, nemovitostmi atd.). Pokud znemoznite bankam a penziovym fondum investovat do akcii nejenom ze tim snizite jejich vynos, ale navic zuzite jejich pole pusobnosti, coz povede k vyssimu riziku prave pro vkladatele.

Vase predstava, ze "jde pouze o hazardni hru" je naivni a svedci o vasi neznalosti...

0/0
5.12.2011 14:22

re_visor

Re: Ekonomické bajky pro studované i laiky - How an Economy Grow

na jednu stranu chápu Vaší ironii, také mě rozesmívají ty knihy jejichž název je variací na "Jak všichni zbohatneme na derivátové burze" (kde opravdu zisk jedné strany je tvořen ztrátou druhé strany obchodu). Ale taky mě se zdá že reagujete na něco co vůbec nebylo napsáno. Tu knihu o ekonomických mýtech jsem sice nečetl, ale její název nenapovídá že by její jádro bylo o spekulacích na trzích CP a derivátů.

0/0
5.12.2011 13:03

polto

Re: vsechny modely musely selhat protoze do ekonomiky brutalne z

Schiffa si osobne velmi vazim a v zasade s nim souhlasim. Nicmene urcita mira regularity i navzdory vsem omezenim existuje a s trochou snahy se da i kvantitativne studovat. Rozhodne je ale nutne zustat pri zemi a pamatovat na slova George Boxa: "essentially, all models are wrong, but some are useful"...

0/0
5.12.2011 14:34

JeFFik

Budoucnost ekonomiky

bude vždy nezávislá na jakýchkoliv byť sebedůmyslnějších matematických modelech

+1/0
5.12.2011 11:37

polto

Zdroje...

Clanek je zrejme prekladem clanku ze ScienceDaily: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/10/111028103217.htm. Puvodni vedecka publikace: http://www.ruhr-uni-bochum.de/imperia/md/content/mathematik3/publications/paperlokstat28072010website.pdf.

Medialne je to dost nafoukle, Prof. Dette je matematik a tedy si je zjevne vedom praktickych omezeni teto metody. Cilem taky neni "vydelat" na burze, nybrz zlepsit chapani komplexnich procesu probihajicich na dnesnich burzach a tim umoznit ucastnikum lepe kontrolovat jejich riziko.

iDnes bych doporucil pred publikovanim takoveho clanku pozadat o vyjadreni nekoho z Katedry pravdepodobnosti a matematicke statistiky z Matematicko-fyzikalni fakulty UK, bude se to pak lepe cist...

0/0
5.12.2011 10:00

Glock Mark XX

Re: Zdroje...

Aha. Dík za link. R^

0/0
5.12.2011 10:05

_xprim01_

Re: Zdroje...

Četl jsem a je to jen nástroj na určení "vzdálenosti" dat od předpokládané lokální stacionarity. Je to tedy jen určení míry nejistoty odhadu. Pokud je to skutečně onen vyzdvihovaný článek, tak k lepšímu předvídání to rozhodně nepomůže.

0/0
5.12.2011 12:27

polto

Re: Zdroje...

Jj, zatim jsem to cetl jen zbezne a zda se, ze jde o efektivnejsi metodu odhadu miry lokalni stacionarity vzhledem k "nejblizsi" stacionarni casove rade. Neni nutne urcovat spektrum a regularizovat casovou radu, diky cemu jsou zrejme schopni zkonstruovat silnejsi testy stacionarity (a tedy i intervalove odhady) s sirsim vyuzitim, coz ma nesporne celou radu aplikaci ve financni matematice. Nevim jestli je to tak prelomove jak iDnes naznacuje, ale rozhodne je to zajimave...

0/0
5.12.2011 14:29

net.Xtreme se nevzdává

Problém téhle statistiky u akcií

je už dobře popsaný v Matrixu ("a z toho hrnku si nic nedělej", nebo jak to bylo)...tento odhad totiž do značné míry cenu akcií může ovlivnit....

+1/0
5.12.2011 9:54

SecondWisdom

Aneb

Hazardovat na burze - riziko, myslet si že to mu rozumím - šílenství.

+1/0
5.12.2011 9:29

Bubulus Extremus

Nemůže fungovat

Toto nemůže fungovat už z principu, a nakonec stejně vydělá ten, co si program nepořídí nebo se jím nebude řídit. Zde Danny _Kay správně uvádí, že analýza je nespolehlivá, je totiž spíše přáním. Je třeba nezapomínat na jednu podstatnou věc - trhy se chovají iracionálně. Takovému Hedgeovému fondu je jedno, když přijde o miliardu, když na jiném derivátu tu miliardu vydělá.

A konečně - čím víc lidí bude využívat výstupy tohoto programu, tím budou zase všichni na stejně slepé uličce.

+1/0
5.12.2011 9:12

Danny_Kay

Spravny nadpis mel znit...

..."statistici si mysli,ze nasli zpusob, jak lepe odhadnout vyvoj cen akcii"...Kazda technicka analyza je nespolehliva a nikdy tomu nebude jinak...

0/0
5.12.2011 8:56

libertarian22

a tou nadeji je co?

ze spekulovani s akciemi bude jeste silenejsi a svoji silenosti jeste vice destabilizuje ekonomiku a bude vic krizi a horsich?

0/0
5.12.2011 8:23

Danny_Kay

Re: a tou nadeji je co?

ani ne, protoze jim to stejne dlouhodobe nebude fungovat...

0/0
5.12.2011 8:57

Krycyptoris

Re: a tou nadeji je co?

ááá.. promluvil další socialistický pomatenec. 8-o Tak zaprvé: do akcií se investuje, nikoli s nimi spekuluje. Na spekulace jsou jiné, vhodnější instrumenty. Zadruhé.. ekonomickou krizi způsobily socialistické zásahy do ekonomiky prolhanými politiky, kteří ničí hospodářství a nadále v tom pokračují. A mimo jiné tuhle destrukci podporují hloupí, nevzdělají soc-komunističtí bezmozci, kterých ty jsi příkladem..Rv

0/0
5.12.2011 14:02

anywherehome

už min 3 roky

tohle je známé spoustu let.....technet zase perlí "aktualitami", aniž by se podívalo jako čerstvý studentík do učebnic...

0/0
5.12.2011 8:16

adam72

Re: už min 3 roky

Bohužel jsem v článku nenašel dostatek informací abych posoudil jak moc je model "nový".

0/0
5.12.2011 8:48Najdete na iDNES.cz