Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

I mozek potřebuje dovolenou, aby pak lépe pracoval

Přetížené neurony se nedokážou učit, proto je dobré předkládat jim nové informace v menších dávkách. Vědci dokonce vymýšlejí přístroj, který by poradil, jak učení fázovat, aby je paměť lépe vzala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Teletabis

Co je správně?

I mozek nebo iMozek?

0/0
8.1.2012 7:09

StG08

Američtí vědci zjistili,

že mozek musí odpočívat. Hmm, to je výsledek hodný opravdových kapacit.

0/0
7.1.2012 19:23

Vins

Re: Američtí vědci zjistili,

Tioto nejsou vědci, já je symbolicky nazývám akademikové. Protože mají vzdělání, které se od nich v mládí očekávalo a to je vlastně všechno co mají.

0/0
7.1.2012 22:41

tayger

Aha

takže místo běžného přírodního výběru, kdy je člověk člověkem na základě svého prožitého života, je potřeba ze všech udělat rovnocenné roboty, kteří budou poslouchati na slovo.

Víte, často se setkávám s tvrzením, že není důležitý cíl, nýbrž cesta, která nás k cíli dovede. Jestli budeme všichni hledat podobné zkratky, přijdeme o kousek nás, o kousek toho, co z nás dělá omylné lidi.

Jednu věc vám totiž povím. Každý jsme jiný a to co dokáže vědec, nedokáže řemeslník, byť oba svou práci dělají s láskou, ale naopak to také nefunguje. Vědec nikdy nebude vidět svět očima řemeslníka, který je prostě jiný a možná i zajímavější. Já opravdu nechci být robotem, i kdyby mě to mělo posunout v evolučním žebříčku výše, budu vždy raději svůj.

+1/0
7.1.2012 14:36

Krak

Re: Aha

Nějak nechápu souvislost s článkem...

0/0
7.1.2012 23:04

ČtenářXYZ

ja uz sem ten svuj vypnul davno..

pac jinak by se covek z toho vseho musel jen zblaznit. Mysleni k nicemu nevede, rikal jiz i Svejk.

0/0
7.1.2012 12:52

old-fashioned Kokodák

jako bývalý vekslák a později zelinář mozek

moc nepotřebuji a přesto mám dostatečně nakradeno a mám se fajn:-)

+3/0
7.1.2012 11:59

dirknow

hodnota nula

Kromě příběhu jak došlo k posunu v objevu atomové bomby není v článku nic nového neřku-li vědeckého ... takové studie se dotují?! a lidi nemaj co žrát

0/0
7.1.2012 10:13

parlost18

Re: hodnota nula

Jenže to, že někteří lidé nemají co žrát není vinou dotací na výzkum mozku. Dle vašehé příspěvku soudím, že vy nebudete člověk dostatečně vzdělaný na to, abyste mohl zhodnotit přínos jakékoliv výzkumu z této oblasti. Věda není jen o velkých myšlenkách, je i o nalézání cest, které nefungují. Prostě se ověřují dílčí předpoklady, kdy někdy se potvrdí, co lidé dušili, jindy čumí, že je vlastně vše jinak. Jen jednou za čas se najde člověk, který vše pospojuje originálním způsobem a posune paradigma vědy o stupeň výše. Einstein také vše nevymyslel sám, ale vycházel z myšlenek jiných, kteří by pravděpodobně byli zapomenuti i se svými myšlenkami nebýt jeho. Svět je plný lidí neustále tvrdících "to nejde" nebo "to je k ničemu" nebo "to je nesmysl", ale aby se sami pokusili něco nového vymyslet, to je ani nenapadne. Každý úspěch stojí na mnoha neúspěších a miniúspěších. Na tom stojí i efektivnější zemědělství, které poté sytí ty vaše hladové.

+8/0
7.1.2012 11:29

Chosé34

Re: hodnota nula

Krásně napsaný souhlasím:)R^

0/0
11.1.2012 17:23

doktor_bota

Re: hodnota nula

Myslíš hladové černoušky? Těm žádná studie (ani potravinová pomoc) nepomůže.

+1/0
7.1.2012 11:33

Mo_Berg

..

Neboli: není rozumné chtít se naučit obsáhlou látku na poslední chvíli a najednou.

- to je dobrá rada, ale ještě se mi to nikdy nepovedlo. Místo učení se na zápočty jsem raději uklízel, nebo dělal vlastně COKOLI, jen abych se nemusel učit. Všichni to známe :-P

0/0
7.1.2012 9:30

krysa007

Re: ..

prokrestinace.... trpím tím taky

0/0
7.1.2012 12:23

jakester

Re: ..

Přidávám se - ve zkouškovém jsem měl vždy nejlépe uklizený byt :-)

0/0
7.1.2012 13:27

doktor_bota

Znám.

Pokaždé, když řeším průserovou zakázku, což naštěstí není zase tak často, kdy třeba několik dnů a nocí po sobě potřebuju nadprůměrné výkony mozku, používám stejnou metodu - v okamžiku, kdy už jsem opravdu hodně unavený a nemůžu se soustředit, lehnu si do tmy na gauč a na hodinu vypnu, tzn. myslím na něco úplně jiného. Jistím budíkem, samozřejmě. Chce to sebekázeň (nemyslet na práci + opravdu maximálně hodinu), ale funguje to.

0/0
7.1.2012 5:25

petr.n_22

Koho to zajímá,

doporučuji knižku "Mozek a jeho duše". Velmi dobře psáno i pro laiky.

0/0
7.1.2012 2:37

Darkman_06

Re: Koho to zajímá,

Mne to zajímá a koho ne, ať nečte.

0/0
7.1.2012 8:59

parlost18

Re: Koho to zajímá,

Další zajímavé knihy na toto téma: Váš mozek se dokáže změnit (Norman Doidge), Jak pracuje váš mozek (David Rock) a Mentální mapování (Tony Buzan). Jinak dík za doporučení - učím na VŠ a o problematiku jsem se začal hodně zajímat, protože bez pochopení mozku není možné být ani dobrý učitel a ani člověk nevyužije vlastní potenciál - ale tuto knihu jsem ještě nečetl.

0/0
7.1.2012 10:27

Světlonoš_v03

Re: Koho to zajímá,

Já ten mozek zkoumám, tj dělám Ph.D. v oblasti neurověd a zobrazování funkce mozku a myslím že můžu s klidem říct, že mozek nechápe nikdo. Je tak složitý, že si nejsem jistý, že mu někdy rozumět budem. Ta Koukolíkova kniha není špatná jako přehled pro laiky. Dá se najít i spousta zajímavých videí různě po internetu

http://www.youtube.com/watch?v=H_jODjsFt6w

0/0
7.1.2012 11:06

parlost18

Re: Koho to zajímá,

Tak já zatím jsem laik. :-) Také dělám PhD., ale v oblasti managementu (vlastně se v této oblasti zabývám oblastí informačních systémů, tudíž oborem, kde je psychologie trvale podceňována). Určitě s vám souhlasím, že mozek nechápe nikdo - myslím, že vůbec celý svět a všechny vědy jsou teprve v plenkách. O humanitních oborech se například traduje, že jsou nejlehčí. To však platí je z toho úhlu pohledu, že na těchto školách je pravděpodobně nejsnažší získat titul. Při hlubším zkoumání se mi však jeví tato věda jako obrovsky těžká a to, co vysíláme do světa s označním Ing. se vyznačuje pochopením dané problematiky asi na úrovni podřadných středověkých alchymistů. Studium mozku a psychologie (tudíž studium člověka) považuji za naprosto stěžejní pro humanitní vědy. Možná by absence těchto věcí v různých ekonomických modelech vysvětlovalo, proč vlastně většina modelů má podobnou účinnost jako různé elixíry věčného života na dvoře Rudolf II. :-)

0/0
7.1.2012 11:20

Světlonoš_v03

Re: Koho to zajímá,

Humanitní vědy se berou za lehké, protože v sobě nemají moc matematiky a jsou vágní, tj. existuje v nich spousta vágně definovaných pojmů jako svoboda, právo, spravedlnost, o nichž lze diskutovat do nekonečna aniž by se člověk kamkoliv posunul. Vědy jako fyzika a matematika jsou naproti tomu považované za těžké, protože je těžké se je naučit.

Studovat lidské chování a lidskou společnost nebo lidský mozek je složité právě proto, protože tyto věci jsou tak komplexní, že to studovat nejsme schopni. Matematické modely těchto věcí jsou jen různé aproximace, které stejně nefungují nebo popisují jen izolované věci. JInak ale s tvým postojem k ekonomii zcela souhlasím. Problém ekonomie je, že je příliš ideologická a málo empirická. Neměla by tolik budovat vzletné modely o svobodě, ale spíš studovat, jak se lidé doopravdy v reálu chovají, a ne to jaké má Hayek představy o tom, že by se chovat měli. ekonomie by měla víc studovat antropologii, ekologii, psychologii a z toho vycházet.

0/0
7.1.2012 11:52

Světlonoš_v03

Re: Koho to zajímá,

fakt dobrá kniha o lidském chování je tato

http://www.amazon.de/Die-Biologie-menschlichen-Verhaltens-Humanethologie/dp/3937501010

bohužel jen v němčině. Je to tisícistránková kniha shrnující poznatky o lidském chování z pohledu etologie a antropologie, obsahuje spousty výzkumů v terénu. Myslím že je její hodnota je podstatně vyšší než Misesova ideologického veledíla Human Action, které sice vypadá logicky, ale Mises si tu svou praxeologii vymyslel jako teoretik od stolu aniž by se namáhal to konfrontovat s realitou.

0/0
7.1.2012 11:57

parlost18

Re: Koho to zajímá,

Samozřejmě, absence matematiky je může zlehčovat. Ale problém vidím spíše v tom, že se to studentům přiliš usnadňuje. Univerzity jsou hodnoceny od počtu a nikoli kvality a pak to podle toho vypadá. To byste nevěřil na jaký problém můžete narazit, když někoho chcete vyrazit (mě se to teda nestalo, ale kolegům ano).

Vágnost daných pojmů je pravděpodobně dána právě mozkem. Četl jsem, že byl udělán výzkum, kdy srovnávali vnímání japonců a američanů a zatímco japocni dobře vnímali celek, američané dobře vnímali jednotlivosti - japonci žijící v usa také vnímali jednotlivosti. Čili vnímání jednotlivých pojmů je asi dáno uspořádáním mozku, který je ovlivňen kulturou, která jej formuje. Těžko říci, docela tomu věřím. Už mám knihu Wexlera Brain and culture, která by se tomu měla věnovat. Pokouším se jí prokousat i když můj mozek je velmi rychle vyčerpaný když čtu v cizím jazyce. :-D Přeformovat můj mozek tak, aby dokázal vstřebávat cizý jazyky je pro mě asi nejnáročnější věc.

0/0
7.1.2012 12:07

Světlonoš_v03

Re: Koho to zajímá,

ta Brain and culture zní docela zajímavě, možná si to taky časem přečtu.

0/0
7.1.2012 12:50

Filips

Re: Koho to zajímá,

Nedávno byl rozhovor s jedním z předních neurologů v ČR (jméno sem zaslechl jen tak jedním uchem, ale myslím, že je to prof. Beneš), který řekl, že něco co zkoumá samo sebe asi nikdy nemůže být prozkoumáno dostatečně.

0/0
7.1.2012 21:24

w2004

Re: Koho to zajímá,

ale existuje matematickej dukaz, ze system nemuze pochopit sam sebe, muze pochopit jednodussi system, tedy my svuj mozek pochopit nemuzeme

0/0
7.1.2012 22:06

kajak v zakoně

každý mozek ať mluví za sebe...

;-)

0/0
7.1.2012 1:28

ahuo

Tak kdyz to vite

tak hybaj na dovolenou, cela redakce. Nebo je to u vas zbytecne?

+2/0
7.1.2012 0:47Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.