Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Wikipedia a další vypnou své služby kvůli antipirátskému zákonu

Velké internetové firmy upozorňují na ochranářské choutky americké vlády. Nelíbí se jim připravované protipirátské zákony označované jako SOPA a PIPA a plánují, že vypnou své služby. První z nich se na protest chystají už ve středu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Červená_Karkulačka

jsme tak závislí na internetu

Až jsme se stali rukojmí IT magnátů. Je čas zase zapnout skryté sítě...tak jak byly BBS apod.....Je třeba se separovat...než bude pozdě....budem hračkami bez možnosti se bránit. "Zlobils?! Odstřihneme ti možnost dostat se k tvým penězům. Škoda, že není stejný metr i na tyto magnáty!

0/0
18.1.2012 19:50

Smradlavej čmoud z komína

Wikipedia nic nevypla

jen má stránky překryté javascriptem, stačí si ho vypnout a normálně funguje

0/0
18.1.2012 14:52

Zylbrsztajn

NECYKLOPEDIE

Právě se k protestu připojila Necyklopedie.

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/

;-€;-€;-€

0/0
18.1.2012 2:19

T+A

!!!!!!

http://www.opencongress.org/bill/112-s968/show

0/0
18.1.2012 0:13

Leinad

Majitelé autorských práv neumí vydělávat

Výpalné z prázdných disků nenese. Totiž ono je běžné, že si foťák, SIM kartu,... kupuji proto, abych si mohl kopírovat autorsky chráněná díla.

Obchodní modely a pravidla se nedaří (když se prodej určitého díla povolí pouze v určité oblasti, tak piráti dílo vozí i do jiných oblastí - ale to přeci není důvod k prodávání po celém světě současně. Když je na DVD hromada varování a zdržování prodlužujících čas mezi vložením do přehrávače a úvodní scénou filmu, tak je pro pár lidí výhodnější čumět na upirátěnou kopii - ale to přeci není důvodem k urychlení spouštění přehrávání. Někteří lidé chtějí jednu oblíbenou skladbu a přesto si "musí" koupit celé album - ale to přeci není důvod k prodeji samostatné skladby....Některým umělcům nese copyleft, ale to není důvod se k nim přidávat...) tak se lobuje pro změny zákonů. Existuje snaha kriminalizovat dříve tolerovanou věc (dám kazetu sousedovi - půjde ten soused do vězení?).

+1/0
17.1.2012 23:54

Leinad

Re: Majitelé autorských práv neumí vydělávat

Místo žalob (xx nám nelegálně kopíruje yy) velmi hodní umělci lobují rovnou pro rozšíření pravomocí pro činné orgány(odpojení uživatele od internetu). Já si myslím, že kdyby umělci jenom zahltili policii hromadou žalob a hlavně nevyřešených případů, tak by policie nějak reagovala. Jenže o tom, kdo rozšířil film, který nikdo neviděl(=nebyla premiéra) nemám moc pochyb - moc daleko od autora pravděpodobně nebyl.

0/0
18.1.2012 0:01

vlahos_rosret

Re: Majitelé autorských práv neumí vydělávat

Clovece, vite kolik lidi se zapojuje do distribuce filmu? No ocividne nevite. Navic velka cast filmu je ukradena cilenym utokem. V USA s tim maji nemale potize a firmy vynakladaji stale vetsi finance na zabezpeceni proti utokum hackerum.

0/0
18.1.2012 9:10

vlahos_rosret

Klasika

Jakmile se kdokoli snazi zavest cokoli, co by zvedlo bezpecnost na internetu, tak je to hned snaha o cenzuru. Vsichni na svete jsou posedli totalnim ovladanim spolecnosti.

0/0
17.1.2012 22:18

Leinad

Re: Klasika

Jaký by byl účel "bezpečnosti" a proč by měla mít přednost před síťovou neutralitou?

Jak se ovlivní bezpečnost, bude-li trestán člověk i bez pravomocného rozsudku?

+1/0
17.1.2012 22:30

vlahos_rosret

Re: Klasika

1)pedofil si taky nemuze na internetu vystavovat fotky jak ho napadne

2)jedna se o naprosto jasny boj majitelu autorskych prav proti ruznym webu ktere nabizeji ke stazeni kde co

0/0
17.1.2012 22:41

Leinad

Re: Klasika

1) (V zemích s teoreticky plnou svobodou slova by mohl) Nemůže, ale když to udělá, tak je za to potrestán po prokázání u soudu.

2) Majitelé autorských práv by měli bojovat o dodržování platných zákonů. O to ostatní ať si bojují státní orgány (místo lobistů ať si tentýž zákon prosadí policie - policie zahlcená hromadou udání by zcela jistě začala konat. )

0/0
17.1.2012 23:03

pepcad

Re: Klasika

Bezpecnost internetu? Safra trochu si o tom prectete. To neni bezpecnost to ma byt tvrdy fasismus, kdyz se bude odpojovat a blokovat stranky a k tomu bude stacit podezreni. Asi to same jako kdyz vam prokazou ze jste sel okolo bochodu ktery jste vykradl a dostanete dve leta na tvrdo ze jste ho vykradl

0/0
17.1.2012 22:35

pepcad

Re: Klasika

Teda, ktery byl vykraden nekym jinym

0/0
17.1.2012 22:36

vlahos_rosret

Re: Klasika

blokovat stranky bez rozhodnuti soudu mohou vlady uz dnes. Ana, opravdu by jsis o tom mel neco precist. Tento zakon si chteji vyrvat majitele autorskych prav, kterym vadi, ze je na internetu hromada webu, ktera nabizi chraneny obsah zdarma ke stazeni.

0/0
17.1.2012 22:42

Antonín, topič

Re: Klasika

Všichni ne, jen ti, kteří svět ovládají.

0/0
17.1.2012 22:35

Smradlavej čmoud z komína

Re: Klasika

Všichni zejména zákonodárci jsou posedlí DIKTATUROU takzvaných umělců!

0/0
18.1.2012 1:18

doktor_bota

Re: Klasika

Nevíš nic. SOPA je cílena nikoliv na bezpečnost internetu, ale na ochranu autorských práv, přičemž záměrem je, aby úřady mohly nařídit blokování libovolného serveru výhradně na základě svého názoru, a to celosvětově. Jinými slovy, pokud se například Microsoftu nebude líbit, že je na tvých stránkách na xyz.cz kritizován, může pomocí SOPA dosáhnout toho, že bude doména xyz.cz na kořenových DNS směrován místo na patřičný server na "vysvětlující" statickou stránku, a to prakticky bez možnosti odvolání. Legislativa USA může pochopitelně postihovat oficiálně jen rDNS v USA, ale i kdyby tomu tak bylo, udělá to v systému docela slušný bordel a to nemluvím o tom, že budou USA ostatní země intenzivně tlačit ke spolupráci.

+2/0
18.1.2012 4:42

azazzelo

Češi jsou uživatelé druhé kategorie

Na cenzuru Internetu narážím neustále: videa BBC nejsou pro lokalitu Česko dostupná, YouTube blokuje obsah pro Česko, Google blokuje obsah pro Česko, vyhledávání Google diskutabilní odkazy nevyhledává. Google mě třeba nechce pustit do náhledů knížek, kam jsem dřív chodil. Atd. atd. atd.

Teď se jako změní co? Stejná pravidla začnou platit pro Američany? A oni nyní podobné blokování nemají nebo o tom jen nevědí?

+3/0
17.1.2012 22:11

Leinad

Re: Češi jsou uživatelé druhé kategorie

Je rozdíl mezi podmínkami stanovenými šiřiteli obsahu (BBC si myslí, že nevydělá na českém trhu, Google odkazuje na stránky, které si zaplatí AdWords,... - to je jejich věc, tak si videa BBC nekupujte) a podmínkami stanovenými cizími stranami.

Změní se hlavně to, že uživatele podezřelého z něčeho (bez pravomocného rozsudku) bude možné trestat zabráněním přístupu na internet.

0/0
17.1.2012 22:42

vlahos_rosret

Re: Češi jsou uživatelé druhé kategorie

nebude blokovan pristup na internet, bude jen blokovana stranka, ktera je podezrela z nelegalniho obsahu.

0/0
17.1.2012 22:45

Leinad

Re: Češi jsou uživatelé druhé kategorie

Provozovatel "podezřelé stránky" je také uživatel.

0/0
17.1.2012 23:09

Smradlavej čmoud z komína

Re: Češi jsou uživatelé druhé kategorie

a jsme u toho - "podezřelá" - takže si jednoduše nějakej podnikatýlek luskne prstem a může zlikvidovat libovolnou konkurenci...

kapitalistická totalita

+1/0
18.1.2012 1:22

/dev/null

Re: Češi jsou uživatelé druhé kategorie

Pokud vám to tak vadí, zkuste si změnit IP adresu na nějakou zahraniční. Často pomůžou takovéto detaily. Majitel stránky nemá čas vymýšlet nějaké složité ochranné mechanizmy, které mu nic nepřinesou, a můžou kazit služby chtěným zákazníkům.

Nebo  zkuste najít nějaký zahraniční server, který poskytuje služby, že na vyžádání stáhne sám nějakou stránku, a obsah pošle k vám.

0/0
17.1.2012 23:33

azazzelo

Re: Češi jsou uživatelé druhé kategorie

Ano, souhlas, tak postupuji. Ale je to soustavná starost a takové komplikace mi vadí. Navíc, většina českých uživatelů ani netuší, že mají nějaký obsah nedostupný. Prostě ho nenajdou. Třeba ty knížky, kdo ji dnes otevře bez náhledu, tak to bere jako fakt, nenapadne ho, že z US adresy je obsah normálně dostupný. To hodnotím jako nepřípustné blokování přístupu k informacím.

V každém případě, podle mě to není ochrana autorských práv, ale ochrana byznysu a cesta do pekel. Svět, kde má být vše dostupné za poplatky, je o ničem.

0/0
18.1.2012 6:37

Alex1966

Svět, kde má být vše dostupné za poplatky, je o ničem

Zkuste s tímhle heslem kandidovat ve volbách. Utlučou Vás jako komunistu, protože napadáte samu podstatu kapitalismu. Že trhnout se dá na všem.

0/0
18.1.2012 7:30

Smart_Czech

vzhůru do dark netu...

0/0
17.1.2012 22:10

Leinad

Souhlas

Síťová neutralita musí být zachována.

Pokud je někdo proti síťové neutralitě, ať je to uvedeno ve dvoustranné dohodě (komerční nízkonákladový ISP blokuje torrenty, knihovna blokuje porno,...) ale ne nařízeno v zákoně.

0/0
17.1.2012 20:20

Gamehoror

Svobodný internet je pro politiky hrozbou.

Lidé si snadno předávají informace, plánují srazy či demonstrace, každý v mobilu má možnost natočit video a hned to ukázat druhým a tak se prostě vládnout nedá :-)

SOPA i PIPA se jim hodí a pod záminkou protipirátské ochrany mít možnost kdykoliv, kdekoliv a co koliv blokovat je pro ně přímo nutnost jak vládnout dál a udržovat lidi v nevědomosti a snížit jim komunikaci aby si mohli vyměnit informace či se na něčem domluvit.

Je to i vojenská strategie na nepřítele mezi prvními cíly zničit rozhlas, televizy a telefonní spojení.

+5/0
17.1.2012 19:48

vlahos_rosret

Re: Svobodný internet je pro politiky hrozbou.

Pobavil jsi. Ted tu o tom jak nas vlada ovlada pomoci ockovani R^

0/0
17.1.2012 22:20

AchJO24

Re: Svobodný internet je pro politiky hrozbou.

to jste opravdu tak hloupý, nebo si vážně myslíte, že žijete ve svobodném a idylickém světě?

0/0
18.1.2012 0:51

wh1sp3r

zákon

No jo no, v obchodech se krade, tak tam mají kamery a alarmy :)

Na internetu se sdílí kradené média, tak je třeba taky vytvořit určité zabezpečení...

Vždycky kvičí ten, koho se to týká.

0/0
17.1.2012 19:22

UrsusLuin

Re: zákon

Nikoli. Nejde o to, že by ty firmy nechtěly boj proti pirátství, ale o to, že teď je bez varování odstřihnou a zahájí s nimi řízení. Přitom oni to nemají, jak ovlivnit. Představ si, že na youtube nahraješ svoje video a jako podkres použiješ nějakou písničku - už to je důvod k tomu na území USA zablokovat CELÝ youtube!

0/0
17.1.2012 19:36

wh1sp3r

Re: zákon

Pročetl jsem si ten zákon, abych byl v obraze.

Na jednu stranu vidím pointu celého zákonu, dokáže to zabít malé weby, warez fora, ale jsem zvědav, jak je to třeba s tím youtube :) kde miliony lidí přidává hafo videí a muziky. Myslím si, že youtube to má s muzikou vyřešený tak ,že když dáte nějakou hudbu do videa, tak se objeví i ke koupi pod videem, což je chytré.

Ale je fakt, že je nemožné kontrolovat, co kdo na Vašem webu dělá, nakoec se může stát, že někdo schválně bude na určité stránky posílat nelegální obsah :D tak to jako odnese majitel ?

0/0
17.1.2012 19:44

lemini

Re: zákon

Takže sis vlastně sám odpověděl. To je dobře. Málem jsem Tě měl za vola. Snad si nemyslíš, že jde o pirátský obsah? Řekl bych, že v tom je především politika.

+1/0
17.1.2012 20:25

Leinad

Re: zákon

Já si myslím, že o to de. Víc než vládu mazající nevhodné weby a weby opozice (což může i nyní - viz Wikileaks) vidím lobující majitele autorských práv, kteří už neví, jak vydělat víc.

Výpalné z prázdných disků je malé. když už natočí kvalitní film, tak si ho utajit aspoň do oficiální premiéry neumí, takže místo hlídání vynašečů z vlastních řad raději trestat ty co kopírují. Jelikož na prokazování kopírování jsou taky líní, tak se vymýšlí instituty odpovědnosti(za linku odpovídá důchodce který si nezahesloval wifinu nebo v dobré víře řekl heslo sousedovi) a možnosti trestání i před odsouzením(napřed tě odpojíme, pak možná nasbíráme důkazy.)

0/0
17.1.2012 20:56

pulper4

Re: zákon

Takze napriklad wikipedia a mozilla kradou? ;-D;-D...Rv

0/0
18.1.2012 9:01

.palič

Re: zákon

Ukázková tupá ovce. Jste proti obojku? Takže jste zloděj a pedofil. bééééééééééééééé

0/0
19.1.2012 10:00

Rudý přízrak fights for freedom

bude prostestovat i iDnes?

doporucoval bych po skonceni protestu sluzbu zapomenout zase zapnout. R^;-D

+1/0
17.1.2012 19:22

Jarek Rukavica

Nic noveho pod sluncem v USA

Pred rokem jsem byl za kamaradkou ve Washingtonu a pak jsme leteli na Kubu (pres Toronto, protoze z USA to nejde kvuli embargu) a mel jsem problem hledat nejake veci o Kube a blblo to (po... embargo na informace). Tak jsem se spojil do Prahy VPN, ktera je sifrovana, nastavil proxy a uz to frcelo.

Co to znamena? Ze vzniknou placene proxy a bude se to obchazet...

+4/0
17.1.2012 18:44

page no 1

Re: Nic noveho pod sluncem v USA

Už se projektují pirátské družice na nízkých oběžných dráhách - těžko zachytitelné kvůli pohybu, ale prý ta pirátská internetová síť bude fungovat. Takže se asi něco děje.

A bonzáci pak budou mít po pt/´\k/´\ch.

0/0
17.1.2012 19:37

Honza13

USA

Prohibice, kriminalizace konopí, sexuální harašení, cenzura internetu.. čím asi obšťastní svět příště?

+6/0
17.1.2012 17:58

Stoura

Re: USA

Spousta organizací tam pracuje na zákazu Darwinovy teorie a jejího nahrazení biblickým kreacionismem..

0/0
17.1.2012 19:15

vbnjomm

Kazdy tu mrmlate

ale kdo z vas ten navrh skutecne cetl?

0/0
17.1.2012 17:56

lemini

Re: Kazdy tu mrmlate

Buď tak hodný a dej nám se stručný výtah. Dík.

0/0
17.1.2012 20:26

v7b8nm

Re: Kazdy tu mrmlate

Ty musis byt dobre hloupy, co? Na kritiku, ze placaate o necem, co znate jen zprostredkovane, pozadas o dalsi zprostredkovany nazor...

0/0
18.1.2012 7:03

lemini

Re: Kazdy tu mrmlate

Podívej blbečku, tykáš mně nebo vykáš? A pokud vím, reagoval jsem na někoho jiného. Jo počkej, ty jsi se zapomněl prelogovat. Tak to je jiná. Když k tomu nic nemáš tak se ser do svého fotra.

0/0
18.1.2012 21:05

ScoutX

Re: Kazdy tu mrmlate

Nevím co se čertíš. Má pravdu. Otázka stojí jasně. Četl jsi? Odpověď ano nebo ne. A ty požádáš o další verzi informace někdo povídal, že... zkus google a dohledej si znění návrhu, pravděpodobně to bude jako u všeho ostatního práce na pár minut.

0/0
19.1.2012 11:46

Stanea

Svoboda po vsech strankach

Kdyz tenistka Martina Navratilova otevrene rekla, ze uz je to "tam" se svobodou davno v haji, skoro nikdo ji neveril. Kazdy turista to za 14 dni pobytu vedel lip. Pro ty, co meli zavrene oci a nechteli nic slyset, je to ted docela studena sprcha. Ale jednou se clovek musi probudit, tak je ta sprcha hodne dobra.  :-(

+5/0
17.1.2012 17:46

dickobrazz

USA

Media uz pod kontrolou maji.. ted je narade internet... Rv

+3/0
17.1.2012 16:16

vlahos_rosret

Re: USA

PLAC PRKNEM O RYBNIK. Asi takovou hodnotu ma vas prispevek.

0/0
17.1.2012 16:35Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.